Uiniienlaml. (■emen^ri Nieuws. van Eksjisoe zijn in vollen opstand. De mannen hebben vrouwen en kinderen verlaten en zich bij de opstandelingen aangesloten. De aanslag op den spooi- weg moet lang vooruit beraamd zijn ge weest, daar de beschadigingen aan het spoor en de telegraaflijnen zich van Eks jisoe tot dicht bij Monastir, dus over een lengte van ongeveer 50 KM. uitstrekken. In den nacht viel een vermetel opstan deling den in het station geplaatsten schildwacht mot een dolk aan de soldaat werd doodelijk gewond, maar kon zijn slapende kameraden trog met een schot wekken. Toen volgde een kort gevecht, waarin het handjevol soldaten zich terug moest trekken en pas daarna legden de bandieten dynamiet in de wissels. In het dorp Eksjisoe ligt een afdeeling van 26 soldaten. Geeu hunner kwam echter zijn vechtende kameraden in het station te hulp, naar het heet, omdat niemand daar toe bevel had ontvangen. Den 3den Augustus meldde de bevel voerende officier, dat de bende uit 60 man bestond, slechts één werd gedood. Het was een Bulgaar uit Eksjisoe, dezelfde die den schildwacht had aangevallen. Van de Turken waren twee man zwaar ge wond. Daar er gebrek was aan man schappen, om den spoorweg voldoende te bewaken en de bende te vervolgen, konden de opstandelingen hun gang gaan in den nacht van 3 op 4 Augustus. Slechts een kilometer van het station Eksjisoe werd een ijzeren brug met 4 M. spanning door dynamiet vernield en noordelijker werd de telegraaflijn over een lengte van 7 KM. op verscheidene plaatsen vernield. Het verkeer op den spoorweg ondervindt echter geen groote stoornis. Den 4en Augustus zijn 400 redifs naar Zorowitsj vertrokken, en dezen zullen zich in de eeiste plaats op het dorp Eksjisoe wreken. Het dorp bestaat uit tw°e van elkander gescheiden wijken, een Turkscbe en een Bulgaarscbe, maar de Bulgaren zijn in de meerderheid en in dan heelen omtrek slecht bekend eo gevreesd. Het gebeurde wekt in Macedonië, met name te Saloniki. groote opschudding. De stemming van de Turksche troepen is zeer geprikkeld, de overheid wordt over stelpt met verwijten, omdat de politieke gevangenen voor een groot deel weer op vrijen voet zjjn gesteld en hun gelegenheid is gegeven, zich opnieuw by de bendeG aan te sluiten. Ook te Saloniki is men voor aanslagen beducht, daarom is de be- wakiDg van de straten door militairen sedert eenige dagen verscherpt. Een over groot aantal geheime politieagenten is in de weer. Volgens opgaven uit Macedonische krin gen, staan in bet wilajet Monastir 6000 bandelen Zü had geen ondervinding van liefdezakenmaar verbeeldde zich dat, wanneer men bemint, de logika en de reden zeer zwak tegen de liefde moeten zijn. Alle redeneermg was dus nutteloos, en het was niet te voorspellen wat de ka pelaan doen zou er was voor haar niets andeis te doen dan te wachten. Met deze gedachte viel zg in slaap tegen den morgen. Toen zij ontwaakte stond de zoo reeds hooghet was evenwel niet de schitte rende glans van bet daglicht, die baai zwaien slaap onderbrak, maar wel het geraas van bellen, 't welk zij niet gewoon was, te bed zijnde, te hooren bet was dat der paardeD van de diligence van Fi- lette, die dagelijks te 7.6ven uren van de »Turk« naar Condé vertrok. Toen het bed uitspringend, snelde He lena naar bet vensterzij geloofde zich te bedriegen maar bet was geen droom de voorgespannen diligence stond voor de deur der herberg en de, er omheen staande reizigers wachtten op het oogenblik van in te stijgen. Terwijl zij haar blikken werktuigelijk over bet plem liet zweven zag zij den kapelaan uil zgu woning komen, door een man gevolgd, die een koffer droeg, en zich naar do diligence begeven. Hg vertrok dus. (Wordt vervolgd met Gras-geweren gewapende opstande lingen. Zij moeten ook een halve berg batterij en eenige mitrailleuses bezitten, kroiling van Pius X. De kroningsplechtigheid had Zondag plaats te 8.30 's morgens in de basi liek van St. Pieter met gesloten deuren. Er waren 50.000 menschen aanwezig. De troepen, die bij den ingang opgesteld stonden, hielden de menigte in bedwang. In de kerk waren de Pauselijke troepen bij den dienst De Paus daalde met de hoogwaardigheidsbekleeders en de edel- liedengarde te voet af voor de portiek en zette zich met den Pauselijken mijter op 't hoofd op den troon, die voor de heilige deur was opgeslagen. De kardi nalen namen plaats rond den troon. Kardinaal Rampolla, aartspriester van de basiliek, spreekt, omringd door het kapittel en de geestelijkheid van het Vatikaan. een korte Latïjnsche rede uit, waarin hij den Paus hulde brengt. Vervolgens liet de Paus bet kapittel en de geestelijkheid toe tot de pantoffelkus In de Sixtgnsche kapel heffen de zan gers het Tu es Petrus aan. De Paus plaatst zich op de Sedia Ge- statoria en voorafgegaan door de groot- waardigheidsbekleeders en de kardinalen kwam hij te 9.30 in de basiliek door de hoofddeur onder toejuichingen der menigte terwijldezilveren trompetten weerklonken. De Paus gaf den zegen en deed de toejuichingen eindigen. Hij daalde af tot voor het altaar van het allerheiligste, waar hij in aanbidding bleef voor het allerheiligste. De kardinalen omringden hem Het schouwspel was plechtig De Paus nam opnieuw plaats op de Sedia en werd naar de Clementijnsche kapei gebracht Daar plaatste hij zich op den troon, waarna de kardinalen, de patriarchen, de aartsbisschoppen en de bisschoppen hem kwamen huldigen. Toen gaf de Paus zijn zegen aan de menigte met een luide, duidelijke plechtige stem. Te 10.30 begon de Paus de mis te bedienen op het altaar der belijdenis Een talrijke menigte was op het plein van Sint Pieter. De plechtigheid der Kroning is zonder incident afgeloopen. De eigenlijke kroning had om 12.55 plaats Om vijf minuten over éen verliet de Paus, die steeds toe. gejuicht werd, de basiliek van St Pieter. Hulde min MAERTEX HARPERTSZOOjj TROMP. Een indrukwekkende hulde is gisteren door de Nederlandsche Marine gebracht aan de nagedachtenis van den held, op wien ons volk nog immer trotsch is Twee honderd en vijftig jaren was het geleden dat Maerten Harpertszoon Tromp in den slag bij Ter Heyde het leven liet op onze kust, eu op dien dag is een de putatie vau ouze zeemacht naar Delft getogen om aan de tombe van den gewel digen zeevaarder en krijgsheld getuigenis af te leggen van de onverflauwde ver eering voor Bestevaêr, die leeft in de har ten van hen die nu 's Lands vloot be mannen, zegt de »M. C Te èlf uur vereenigden zich gisteren morgen uit de noordelijke en zuidelijke directiën der Marine en van het departe ment aan het station te Deift. Door twee der nazaten van admiraal Tromp de heeren Gijsberti Hodenpgl en jhr. mr. Van Kinschot werd de deputa tie naar de Oude kerk geleid. Aan het kerkgebouw werden de ver tegenwoordigers ontvangen door het col lege van Kerkvoogden. Onder orgelspel trad men de kerk binnen, waar een groot aaDtal genoodigde burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig waren, in wijden kriDg geschaard om de geresejyeerde ruimte voor de graftombe. Kort d aio.» i.u.v.erde per hofrijtuig uit de residentie de adjudant van H M. de Koningin, de luit. t/'z 1ste kl jhr. F. M. L van Geen. Door den voorzitter kerkvoogd, den heer C. Veth, werd de vertegenwoordiger der Koningin naar de graftombe van den zeeheld geleid, waar. nadat door den schout-bij-nacht Derx een lange historische rede was gehouden, door jhr. van Geen, namens H. M., een lau werkrans met rood, wit en blauw lint, waarop een gekroonde W. werd neerge legd De adjudant kweet zich van ziin opdracht met de woorden >Namens H. M. de Koningin leg ik dezen krans op het graf van den grooten zeeheld, admiraal Maerten Harpertszoon Tromp, die heden voor 250 jaar sneuvelde voor Ter Heyde* Hierna bracht de schout-bij-nacht na mens de Nederlandsche zeemacht de stoffelijke hulde aan den grooten Hollan der terwijl door het orgel plechtig het oude Wilhelmus* werd ingezet- De hulde bestond uiteen U4M hooge krans van echte lauwerbladen, versierd met wUte leliën en breede linten in de nationale kleuren, waaraan een zilveren plaat is gehecht met de volgende inscriptie: De officieren der Koninklijke Marine aan den onvergetelijken Luitenant-Admiraal Maer ten Harpertsz. Tromp 10 Aug. 1653-1903. Daarna dankte mr Van Kinschot de aanwezigen voor de eer aan de nage dachtenis van Tromp bewezen, Ter gelegenheid van den kroningsdag van Z H. Pius X. wapperde Zondag de Pauselijke vlag van het gebouw der nuntiatuur te 's-Gravenhage. AXEL, 11 Augustus 1903. Tot zetter voor 's Rijks directe belastin gen alhier, is benoemd de heer M. Wol fert, ter vervanging van den heer C. N. Jansen van Roosendaal, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Vrijdag is te Sint Andries (Heikant) bij den werkman T. inbraak gepleegd en een beursje met ongeveer 80 frank gestolen. Zekere P. J. van Axel, een goede bekende der justitie, bleek de dader te zijn en werd dan ook al spoedig aan gehouden. Hij werd eerst hier opgeslo ten en verder naar Middelburg overge bracht. De dader hedt reeds bekend en zegt uit armoede tbkhet misdrijf te zijn overgegaan. Vrijdag slaagde voor de lagere acte Engelsche Taal mej. J. T. de Kraker te Ter Neuzen. Tot hoofd van de openbare lagere 'school C te Vlissingen is benoemd de heer G. Jurry, te Ter Neuzen. Door het bestuur van 's rijks domein zijn gedurende de laatste weken de schor- gronden opgemeten ten Zuiden en Westen van den J/osse/polder en den Kleine Stelle- polder in den BrakmanBij de regeering bestaat het voornemen deze schorren het volgend jaar of uiterlijk in 1905 in te dijken. (M. Ct.) Met ingang van 1 September is de commies-ontvanger der 2e cat. bij 's rijks belastingen, J. Huber, te Laagschepaal (Overijssel) benoemd in gelijke betrekking te Clinge (Zeeland). Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg is de voorloo- pige gevangenhouding van S. K., ver dacht van den driedubbelen moord te Kuitaart, weer met dertig dagen verlengd. In de gemeente Hulst zal de opening der tramlijn HulstWalsoorden alsnog op feestelijke wijze worden gevierd. Waar schijnlijk is 20 September de hiervoor aangewezen datum. Verschillende autori teiten, waaronder ook de minister van wa terstaat, enz., zullen uitgenoodigd worden. De derde algemeene vergadering van leden der Eerste Nederlandsche Coöpe ratieve Beetioortelsuikerfabriek te Sas van Gent, werd Donderdag te Hulst gehouden. Uit de balans bleek, dat na afschrij ving van 20.000 wegens verplichte af lossing, een winst werd gemaakt van 9626,45s, welke echter door een nog te dekken verlies van de vorige campagne ad 4813,985 is teruggebracht tot 4812,47. De afgeloopen campagne leverde dus nog al bevredigende resultaten. Voor de suikerbieten kon gemiddeld 10,05 per 1000 K.G. worden uitbetaald, tegen 8,37 in het vorige en 10.07 in het eerste jaar. Gemiddeld werd dus in die jaren 30 cent per 1000 K.G. meer uitbetaald dan door de Union Sucrière. Verwerkt werden ruim 40 millioen K.G. suikerbieten met een gemiddeld suikergehalte van 15,8 °/0; het hoogste gehalte was 18.1 0, het laagste 12.7 De duur der campagne was 72 dagen met gemiddeld 651.000 K.G.het hoogste aantal verwerkte bieten gedurende 24 uren was 732.000 K.G. De leden ontvingen voor geleverde bie ten /"469162,12s; voor suiker werd ont vangen 570028,73, voor pulp 55109,28 en voor melasse 26993,19. Het aantal leden bedraagt thans 289, met 1897 aandeelen. De toekomst ziet er voor de coöp. suikerfabriek niet direct rooskleurig uit, aangezien de premies vervallen zijn, wat den leden op circa f 2 per 1000 K.G. bieten komt te staan. Voor het welslagen der fabriek is een eerste vereischte, dat de leden zooveel mogelijk bieten leveren, waardoor de fabricagekosten het geringst worden, en al het mogelijke aanwenden, om meer suikerrijke bieten te verkrijgen. Wordt hieraan voldaan, dan kan ook in de toekomst met succes worden gewerkt. Den leden is dit dan ook ernstig op het hart gedrukt. De vier aftredende bestuursleden, de heeren P. Dieleman Wz. en C. N. Jansen van Rozendaal te Axel, J. Vogelvanger te Hulst en A. Wolfert te Hoek werden herkozen. Tot lid en plaatsvervangend lid voor de financiëele commissie, wegens periodieke aftreding der heeren K. de Koeijer Lz. en E. J. de Klerk, die niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heeren Jan van Hoeve te Axel en Ca- mille Plasschaert. M. Ct. Al dadelijk ging bij den braDd in de stallen der veld-arlillerie te 's-Hertogen- boscb het gerucht dat wijl het schier onmogelijk was dat daar, bij hel goede toezicht en het sti enge verbod van rooken, zoo maar eensklaps zulk een geweldige brand son uitbarsten - deze wel zou zijn aangestoken. En het gerucht kreeg weikelgk grond van waarheid toen degene, dien nier. verdacht, nergens te vinden was. Vrijdagmiddag echter is de ongelukkige, schuldige jongeling in hechtenis genomen. Want de brandstichter is een knaap van ruim 16 jaren Het is zekere A. H. M., een niet al te best oppassend jongmeusch en hij had reeds eu dat verscheidene keeren gezegd: „men zal nog wel eens van mij hooren 1" Men kan nagaan dat èn gemeente- èn rijksjiolitie naarstig naar de schuilplaats zochten van den treurigen held van dit snood bedrijf. Vrij dagmiddag reeds wist men, in welken omtrek hij zich bevond. Het mocht dan ook ta halfvier 's namiddags aaD een bri gadier der rijksveldwacht gelukken, hem in hechtenis te nemen. En waarlijK, spo -dig bekende de deugniet den brand te hebben gesticht 1 De briga dier bracht hem nu naar het paleis van justitie, waar nog vele rechterlijke ambte naren aanwezig waren, aan wie M. ook zijn inisdrjjt in alle bijzondei beden beleed. Naar aanleiding van het teuiig onge val op de hofstede van de familie Hoste onder St. Kruis kan worden medegedeeld, 1at jl Ztlerdag de justitie uit Middelhuig vertrok en Zondag een nader onderzoek instelde. Een negenjarig zoontje van den landbouwer Hoste moet hebben inedege* deeld dal hij zijn 14-jarigen broeder Hy- poliie met een mesje heeft gestoken uit boosheid over van dbzen ootvangeo slagen, omdat bij zijn zusje een klap had gegeven, Dit had hem een bidprentje, dat hij ont vangen had on liet zien, afgenomen en verscheurd. De getroffene is kort daarop door in wendige verbloeding overleden, daar ge neeskundige hulp niet meer kon baten. De toestand der familie laat zich onder deze treurige omstandigheden begrijpen.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2