Binnenland. Landbouw. Dokter J. v. d. CALSEIJDE (jemengd Nieuws. in de Figaro o.m. over Sarto, als eeD van de papibili: „Htj heeft steeds de hand opgeheven, niet tot slaan, maar tot ze genen. De gondolieri te Venetië groeten hem vol achting, als zijn aartsbisschop pelijke gondel, met zijn zegenenden last, het Canale Grande opvaartzij zeggen tegen elkaar Als hij paus wordt, zal hij voor ons de poorten van het paradijs openen, om weer het genoegen te hebbe-, ons bij zich te hebben en ons te kunnen zegeneu Pius X is van nederige afkomst. Hij stamt uit een arme boeren-farallie in het gebied van Treviso. Ter aanvulling van hetgeen de telegrammen reeds hebben medegedeeld vinden wij dat, volgens som migen, de moeder van Suto nog in leven is en evenals de beide zusters de dracht dei boerenbevolking in Treviso draagt. De vader van den nieuwen paus was ren kleine boer, die met moeite rond kon komen. De broer van Pius X heeft een wijntaveeme in Mantua, een zwager een tabaksfabriek in Riese en een andere zwager is organist in de kerk van Salzano, waar de nieuwe Paus zelf tien jaar lar.g pastoor is geweest. De kroning van den Paus is vastgesteld op 9 Augustus a s. Kardinaal Sarto werd tot Paus gekozen met 50 steramen, tegen 10 op Rampolla en 2 op Gotti. JAPAN. Volgens de Russen - de Petersburg- scbe correspondent der Kölnische Zeitung verzekert althans doen de Japansche regeering en de groote Japansche pers hun best om de oorlogszuchtige stemming in Japan tot bedaren te brengen, daar- eutegen hitsen veelgelezens kleine blaad jes het publiek voortdurend tegen Rusland op, 8D er zijn piofessoren, die braaf mee doen, en openlijk den oorlog preeken. De Japansche krant Tokio Nitsji ge waagt van een voordracht, door profes sor Tomidsoe gehouden, over de noodza kelijkheid van den oorlog. In geval van een oorlog op dit oogenblik, zoo redeneer de Tomidsoe, stond voor Japan de goede afloop vast. Ter zee sprak bet vanzelf, dat Japan overwinnen zou. Maar ook te land had Rusland al Diet veel meer kans op succesvan den Oeral tot aan den Grooten Oceaan konden de Russen slechts over 250.000 man beschikken, er, om 100.000 man bijeen te brengen te Wla- diwostock, had Rusland 58 dagen noodig, Japan anderhalve week Deze voor Japan gunstige toestand zou echter niet lang duren mettertijd zou Rusland daarvoor slechts 22 dagen noodig hebben. Deze opgaven had de professor uit h t minis terie van oorlog Tomhlsoe legde voorts nadrus op bet gevaar den oorlog, die toch onvermijdelijk was, uit te stellen, daar iederen dag de sterkte van Japan's po sitie verminderde. Japansche bladen voeren echter daar tegen aan, dat de Koreaansche kwestie vooral van diplomatieken aard is. Ook lette men niet genoeg op het verdrag met Engeland, volgens 't welk de beide mogendheden elkaar moeten waarschuwen, indien zij tot een oorlog willen overgaan. En bovendien schenen de geleerden geen oog te hebben voor de ontzettende gel delijke verliezen, met een oorlog samen gaande. Aan het adres van den heer M. Fer- mont te Roermond is Zaterdag een schrij ven gekomen, gericht »Aan de bewoners der Kruisheerenstraat*, van den volgen den inhoud »Seeretarie van H M. de Koningin. No 1701. Het Loo, 30 Juli 1903. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de bewoners van de' Kruisheerenstraat te Roermond, Hoogstderzelver dank over te bren gen voor de aanbieding van het duifje dat in hunne buurt losgelaten zijnde zich op het koninklijke-rijtuig geplaatst heeft-. Deze aanbieding wordt door Hare Majesteit gaarne aangenomen als herinnering aan het bezoek aan Roer mond, alwaar Hare Majesteit zulke aangename uren heeft doorgebracht. De gevoelens van de bewoners der Kruisheerenstraat, die tot deze aanbieding geleid hebben, worden door Hare Majesteit op hoogen prijs gesteld. De particuliere secretaris van H. M. de Koningin. A. van der Staal.* [Maas en Roerb.) - De Regeering heeft den brief van den zaakgelastigde van den Heiligen Stoel te 's-Gravenhage, mgr mr. Giovan ni. houdende kennisgeving van de benoe ming van Paus Pius X met een brief van dankbetuiging en gelukwenschen beantwoord. Volgens gebruik zal de Paus later zelf zijn optreden als Opperkerkvorst aan het Gouvernement mededeelen Onder voorzitterschap van baron Coliot d'Escury van Hontenisse is Maan dag te Maastricht de algemeene vergade ring van den Federatieven Nederlandsehen Znivelbond. Verschillende voordrachten over onder werpen op de zuivelbereiding betrekking hebbend werden gehouden Als aangevaardigden naar het interna* tionaal zuivelcongres te Brussel werden benoemd de voorzitter en de secretaris AXEL, 4 Augustus 1903. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwse!) Vlaanderen (O. D.) het volgende opge bracht Axel ƒ15,47; Boschkapelle 3,47 Clinge 2,13 Graauw 5,26 Hengst dijk 2j345; Hoek ƒ14,675; Hontenisse 11,07 Hulst 8,20 Koewacht f 1,50 Ossenisse 3,85 Overslag f 3,93 Phi lippine 3,40 Sas van Gent 7,20 St. Jansteen 1,67 Stoppeldijk 3,53 Ter Neuzen 31,35 Westdorpe 6,14; Zaamslag 12,36 Zuiddorpe 2,84°. Totaal dus f 140,39s Bij Koninklijk besluit is benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den de Loozepoldev R J. Scheele te Ter Neuzen. De St. Crt. bevat de wet van den 14en Juli 1903, houdende goedkeuring van de met België gesloten overeenkomst tot wijziging der overeenkomst van 29 Juli 1895, betreffende de verbetering van het kanaal GentTer Neuzen. Te Breda slaagde voor de hoofdacte o. m. de heer M. C. Casteleijn te Zaamslag. i itsluitelijk raadplegingen voor «Ir*—Keel-, Neus- en Oorziekten, den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, voormiddags te Sint Nicolaas Waas) no. 43 Statiestraat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no. 34 Roomstraat no. 34. van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten, MOORD TE AMSTERDAM. Omtrent de mededeelingen door Luier van dei Laan gedaan, vernemen wij nog dat hij met de meest mogelijke kalmte aan de justitie een uiteenzetting heeft ge daan hoe het gebeele misdrijf zich heeft toegedragen. Behalve dat het slachtoffer heeft willen ontvluchten aan de tuinzijde, moet volgens zijne verklaring door haar ook nog een poging zijn gedaan om de voordeur uit te loopen. Ook toen werd zij echter weder naar binnen gesleurd en viel zij in de gang tengevolge van bet hevige bloedverlies nabij de keukendeur en die van de achterkamer en het privaat neer. „Ik heb baar toen nog wat versjouwd.* zoo verklaarde hij, „want ik moest in de achterkamer zijn, om mij te verkleeden en het l()k lag er vlak voor. dit alles moet blijken, dat de vermoor de en haar belager hevig hebben gewor stelide onderkleeren waren haar voor een groot deel van het lijf gescheurd. Ook moet Luier nog bij het lijk op zijn knieën hebben gelegen, wat blijkt uit de bloedvlekken, welke zich bevinden opzijn werkbroek ter hoogte van de knieën. Het is verder gebleken, dat hij niet alleen in Rottetdam, Den Haag en Nij megen, maar ook nog in Antwei pen heeft vertoefd, want nadat bij zich bij de po litie had aangemeld, werd bij fouileering o. m op hem bevonden ruim zes gulden een franc en eenige Antwerpscbe tiam- kaartjes. Er is in de zoo treurige zaak-Van der Laan iets, dat niet geheel verklaarbaar is, zegt het N. v. N. De jeugdige Luier heeft reeds op 13 jarigen leeftijd een moord gepleegd. Na vijf jaren van zijn straftijd doorgebracht te hebben in de gevangenis te 's Herto- genboscb, kreeg hij voor de ïest van zijn straf gratie en zijn broeder Hendrik nam hem bij zich in huis, om te trachten zijn verleden te doen vergeten. Dat is, zooals van een braaf man ver wacht mag worden. Maar die twee broers zullen toch wel eens over dat verleden gesproken hebben, en de vraag ligt zoo voor de hand„Hoe ben je er toch toe gekomeo, dien speelkameraad van je te vermoorden Thans beweert Luier en hij stelde dat onmiddellijk op den voorgrond, niet om lichter gestraft te worden, want hij sprak den wensch uit, dat men hem maar levenslang zou vast bouden dal hij bLj wijlen bevangen wordt door een bijna on weerstaanbare zucht om te moorden. Niet zoo maar in eens, thans alleen, maar reeds vroeger. Dikwijls zat hij wezen loos voor zich te staren en als da a Hen drik hem toevoegde: »Zitje weer te suf fen dan schrikte hjj op en was bij weer bij. Heeft hij nooit met zijn broer gespro ken over dien noodlottigen en kwellen den moordlust, die hem beving Heeft bij zjjn eersten moord Dooit aan dezelfde onzalige neiging toegeschreven De Tel. meldt nog Gisteren werd Luier vau der Laan naar het huis in de Celebesstraat- vervoerd tot üet doen van een nadere aanwijzing aan de justitie. Niet zoo spoedig hadden de bewoners van de Indische buurt en omstreken bet gerucht gehoord, dat de celwagen in aan tocht was, o( men stroomde de huizen uit. Toen de celwagen voor het gezegde huis bleef stilstaan, was het al zwart van menscben, die door een sterke politie macht, zoowel te paard als te voet, op een afstand werden gehouden. Personen wonende in de Pontanusstraat, klauterden zelfs over het bek van den spoorweg been en liepen de spoorbaan op een verboden plaats over, om toch maar een glimp van den moordenaar te zien te krijgen. Toen deze uit den celwagen stapte, ging er een luid gemompel onder het volk op, dat overgiDg in kreten van „Daar heb je den moordenaar, geef hem hier, geef hem hierLuier zag natuurlijk vreemd op, toen hij zich bij het uitstappen voor zijn oude woning bevond. De broeder van Luier, de heer H. van der Laan, was niet bij het nader onder zoek tegenwoordig. Hij gaat het huis verlaten en brengt zijn zaak over in een ander huis in de Celebesstraat. Omtrent den tjjd waarop de misdaad heeft plaats gehad, loopen de getuigenissen nogal uiteen. Het is zeer waarschijnlijk dat de door Luier opgegeven tijd (tusscben half vijf en vijf uur) de juiste is, wat ook blijkt uit het werkboek, dat door zijn broeder Hendrik werd aangehouden. Hier naar te oordeelen, heeft Luier 's middags na het vertrek van zijn broeder nog slechts twee schoenen gerepareerd, welke door juffrouw Van der LaaD nog geboekt zijn en was hij met een kinderschoentje bezig, waarvan de zool onafgewerkt is gebleven De Drachtster boot omsreslaqren. Dinsdagmiddag tegen 3 uur ging de Drachtster boot „Voorwaarts" den terug- tocht ondernemen van haar ligplaats in de Stadsgracht bij het Stad«-Ziekonhuis te Leeuwarden, toen ze, nog vóór ze in diep water gekomen was, omsloeg met de binnenzijde naar den wal gekeerd. Vree- selijke kreten gingeD op uit de zich op de boot bevindende passagiers, kreten die weerklank vonden bij de toevallig voorbij komenden en de zich bij dat gedeelte der gracht bijna altijd bevindende toeschouwers. Ware de boot naar de andere zijde omgeslagen, de ramp zou Diet te overzien zijn geweest. Met bijlen en breekijzers weiden voor en achter in het dek aan de zijde, die boven het water uitstak, gat6n geslagen, 't Ging moeilijk en langzaam - te lang zaam naar de in angstige spanning zich op den wal en kade verdringende menigte te langzaam zeker ook naar den zin der werkers, die wisten dat het leven van eenige medemenschen van hun al of niet slagen afhing, maar Goddankeindelijk waren de openingen groot genoeg om een doortocht te geven aan wie daar binnen in doodsangst naar redding uitzagen. Op den wal en de kade was nu de spanning op 't hoogst. Men vroeg zich af, of nu de kajuiten vol water waren goioopen, het aan de daar aanwezigen mogelijk zou zijn geweest, zich iaogs de zijde omhoog boven het water te houden. Eindelijk, na eenige minuten wachtens, die alle omstaanden uren schenen, klonk plotseling de uittoep: een kind 1 En uit de achterste opening weid wer kelijk dooi de daarbij staande mannen een wicht te voorschijn gebracht. Juichkreten weerklonken, die echter weldra verstom den en voor uitroepen van medelijden plaats maikten, toen het hulpeloos kind io de armen van den rijksveldwachter, maar al te duidelijk toonde, hoe nabij bet aan den oever des doods was geweest. Het werd spoedig onder een goed dak gebracht, waar het aan de noodige zorg wel niet zal hebban ontbroken. De mannen, die bun reddingswerk voor- loopig met goeden uitslag zagen bekroond, hadden weldra reden tot nog meer bljjd schap. Ook daar binnen blijKt de naasten liefde zich niet te hebben verloochend, ook waar aller leven werd bedreigd. De kinderen werden het eerst gered. Op bet eerste kind volgde een tweede, daarna een oudjr meisje, vervolgens een viertal vrouwen. Voor zoover het moge lijk was, dit waar te nemen in het korte oogenblik, dat de geredden, die allen on middellijk naar het vlak bijliggende zieken huis werden gebracht, waren allen onge deerd, hoewel natuurlijk, ten gevolge van den uitgestanen doodsangst, uitgeput en verslagen. Vooral een der geredde vrou wen scheen ons toe, den dood nabjj te zijn. Ten slotte, nadat het eenige oogenblik- ken had geduurd, nadat de laatst geredde was weggebracht en de redders geen leven meer vernamen, ging een der flinke man nen, die zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt, een jonge kerel, zelf door de opening om het ruim te doorzoeken. Toen hij, natuurlijk nat als een duiker terug keerde, deelde hg mee. dat naar zijn oor deel allen waien gered. We vernamen toen, dat in het Zieken huis io het geheel 18 personen zijn opge nomen, waaronder 4 zeer joDge kinderen. Thans zijn er nog 8 onder behandeling, doch allen zonder gevaar. Waardoor is het geval veroorzaakt? Zonder ons te vermeten op deze viaag een positief antwoord te geven, willen we alleen mededeelen, dat onder bet publiek algemeen werd beweerd, dat de bovenlast te zwaai was geweest. Er wareo, die volhielden, dat in diep water het ongeluk niet zou zijn voorge vallen, de boot zou aan de walzijde aan den grond vast hebben gezeten. (Leeuw, Crt.) Ook een „staking Woensdagochtend ongeveer halfelf werd door den odwH van 2 tr.mpaarden, het verkeer op de lijn Plein Kuinaus Ier hoogte van het Isr. kerkhof te 's-Gravonhage voor enkele

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2