JE VERLEIDING. No. 33. Woensdag 29 Juli 1903. 19e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch -Vlaanderen» F. DIELEMAfl, AXEL. Bnitenland. FEUILLETON. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. COURANT. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE aren. BELGIË. Het door de regeeriDg ingediend wets ontwerp tot verbooging van bet invoer recht op honig van 18 op 50 frs. begint de daarbij belanghebbende bedrijven ern stig te verontrusten. Zoo hebben de koekfabrikanten van Verviers en omstre ken aan den afgevaardigde die het ontwerp moet onderzoeken en er verslag over moet uitbrengen, een verzoekschrift gericht waarin zij aantoonen, dat bet iioogere in voerrecht hun bedrijf ernstig zal bena- deelen. België brengt elk jaar 10.000 KG. honig voort, die bovendien nog interieur is, terwijl tot dusver elk jaar een milli- oen K. G. honig zijn verwerat. DUITSCHLANiD. De uitvoering van de nieuwe politie- verordering tot bestrijding van de worm ziekte onder de mijnwerkers schijnt onder de werklieden zeiven veel verzet te ont moeten. De Westf. Volksztg. meldt dat bij punt 1 van de mijn Konstantgn de Groote te Bocbum de ochtend-en middagploegen wei gerden, om zich aan een onderzoek te onderwerpen. De directie heeft zich nu tot de overheid gewend, om instructies te vragen. Het voornaamste bezwaar van de werklui is. dat zij kans loopen van naar het ziekenhuis gebracht te wor den, zonder dat ze zich eigenlijk ziek voelen. »De opgewondenheid van d6 menschen over deze nieuwe wijze van doen is, besluit het blad, zeer groot. Als men den boog nog eenigszins strakker spant, zal hij breken.* Nooit had zij Helena beschouwd met zulke treurige oogen vol stille klachten 't is waar, zij klaagde niet openlijk maar zy had eeG woord, steeds hetzelfde woord, dat de welsprekendste klacht was. ,,'t Is zeer ongelukkig," prevelde zij steeds. Helena wachtte zich te vragen, wat ongelukkig was, want zij wist het ant woord»van met de geestelijken in onmin te zijn.* maar de kleine Rosalie nam dezelfde terughouding niet in acht „Wat is ongelukkig, madame Margue- ritte?" vroeg zjj met haar tevens sluw en onnoozel gezicht. „Dat raakt je niet". „Zeker raakt mij dat.* „Ik zeg neen „En ik zeg ja, eerstens omdat het mij leed doet u ongelukkig te zien en twee dons omdat de soep minder goed is als ge verdriet hebt.* Helena wist niet of zij haar zou onder vragen of nietmaar alles wel beschouwd liet zij het na, en wel om deze reden, dat het nutteloos was klachten uit te lokken, welke zij onmachtig was te bevredigen. Al wat zij vermocht was zooveel moge Volgens een later bericht, is men er intusschen te Bochem in geslaagd de weerspannige mijnwerkers te overtuigen dat de maatregel in hun bolang genomen werd. Ten slotte bleven er nog maar twee ontevredenen over, van wie er een den dienst heeft opgezegd, terwijl de ander zich ook voor het onderzoek is komen aanmelden. In de Palts zijn hevige aardschokken waargenomen, gaande van het Zuiden naar het Nooiden. Twee stooten volgden elkander oo. Zooals steeds het geval is bjj dergelijke aardbewegingen, kletterden de ruiten, wankolden de meubelen, wer den deuren opengerukt en vielen kinde ren op den grond. De aardschokken gin gen gepaard met een gerommel als van den donder, wat den angst onder de be volking nog deed vermeerderen. Vier maanden geleden is er in de Palts ook een aardbeweging geweest, maar men heugt zich niet dat zij ooit zoo hevig is geweest als dezen keer De Pruische regeering begint bij te draaien in de kwestie van leniging van van den nood in Silezië. Vrijdag hebben de ministers vergaderd en besloten, dat wegens den omvang van de schade de staat met buitengewone middelen te bulp diende te komen, voorzoover het vergoe den van de schade de krachten van de provincie te boven gina. Voor de ver- eischte maatregelen zijn de noodige mid delen onverwijld door de schatkist beschik baar gesteld. Van alle districten blijkt Oppein het zwaarst geteisterd te zijn. In den kreits Ratibor werden 10,000 H. A. akker-en wei* lijk dat verdiiet te verzachten, en zij gaf zich daaraan over zonder er moede of afkeerig van te worden, daarentegen alles verzinnende om goede woorden te vinden en voorkomend te zijn maar wat zij deed, bet gelukte haar niet een glimlach op dat droevig gelaat te brengen. Zoo verstreken eenige, alle even so/n bere weken, en immer begaf de grootmoeder zich naar de kerk, op tijden wanneer er geen dienst werd gedaan. Men naderde de Paaschweek, namelijk den tijd, wanneer madame Margueritte ter kommuuuie zou gaan. Op den Zondag van de Passieweek be toonde zij zich nog onrustiger dan gewoon lijk, en toen Helena na den vesper zich gereed maakte om haar gewone wandeling met haar leerlingen te doen, vroeg zij haar of zij vroeg terug zou komen. „Wanneer ge wilt grootmoeder," >Want ik moet u spreken!* »Ik kan thuis blijven1* „Neen maar komt niet laat thuis, en laat de kinderen in de school.* Helena drong niet verder aan maar deed slechts een korte wandeling. Een uur later was zij weer thuis. „Hier ben ik weêr grootmoeder. De kinderen zijn beneoen men zal ons niet storen." »Maar madame Marguentte begon niet terstond zuchtend zag zij haar kleindocb ter aan en prevelde zacht Helaas mijn God, helaas deland overstroomd, 8 plaatsen stonden geheel 27 gedeeltelijk onder water. In den kreits Oppein werden 15.000 H. A. overstroomd. De schade, die alleen aan dijken, bruggen en wegen is aangericht, beloopt meer dan 700.000 mark. In den kreits Leobschuts zijn vele bruggen en woonhuizen weggespoeld en zeer vele ge bouwen beschadigd. In den kreits Fal- kenbuig zijn in zeven plaatsen gebouwen ingestort. Overstroomd werden 7000 HA. akkei- en 1800 HA. weideland. Naar aanleiding van de waarschuwin gen uit Chicago betreffende een tegen het leven van Wilhelm II beraamden anar- chistiscben aanslag is de Berlijnsche po litie, in zenuwachtigen haast aan het onderzoeken en opsporen gegaan. De uitkomst van het onderzoek is echter, dat er geen reden is, aan het bericht uit Chicago geloof te hechten. Van der Bilt, de Amerikaansche spoor wegkoning, 'He onlangs den keizer aan boord van zijn jacht te gast heeft gehad, is op diens bevel overal waar hij in Duitschland geweest is, met haast vor stelijke eerbewijzen ontvangen. Te Dant- zig was een regeeringsraad aan hem toe gevoegd. De commandant van de lijfhu- zuren, generaal von Mackenzen, liet zijn kaartje aan boord van het jacht afgeven en aan een lunch aan den vasten wal ter eere van Van der Bilt zaten aan de regoeringspresident en de opperburgemees ter, terwijl de kapel van het regiment artillerie speelde. Van der Bilt bracht ook een bezoek aan de Marienburg en stak 's avonds weer in zee. Te Dantzig heeft Van der Bilt, evenals elders in Helena deed niets om baar tot spreken te brengen. Eindelijk besloot de oude vrouw er toe. „Wat ik u te zeggen heb en mij ten zeerste bedroeft, want ik heb eigenlijk niet over u te klagen, is (zij aarzelde) is, dat we moeten scheiden.* „Scheiden, grootmoeder 1" „Het moet!* „Wat heb ik tegen u misdaan, groot- moeder Waarover bebt ge te klagen „Ge hebt mij niets misdaan." Waarom dan?" »Mijn geweten verbiedt mij mij met u en uw werk te vereenigen." Tot nu had Helena niets begrepen van 't geen haar grootmoeder haar zeide. Nu was alles opgehelderd: wat haar grootmoeder wilde of, beter gezegd, wat men haar wilde laten doen, en wie degenen waren wie er haar toe dreven. Deze woorden alleen, herhaald door een mond, die ze niet. begreep, droegen den stempel van hun auteurhet was niet de natuur lijke taal eener boerin. Daar Helena niet antwoordde, voer de grootmoeder voort „Ik ben vijf en zeventig jaar oud en kan elk oogenblik in Gods teg nwoordig- heid opgeroepen worden. Ik voel 't mijn dochter, mijne gezondheid is niet meer als vroegerik zeg niets, maar iedere dag verminder ik, en snel ook. Indien de dood mg treft, wil ik in vrede met den goeden God sterven.* Duitschland, weer veel last gehad van verzoekschriften, anders gezegd bedeU brieven. De Duitsche pers stelt tusschen de regels door de vraag, of zulke groote eer bewijzen als Van der Bilt heeft ontvan- hen niet meer in evenredigheid met zijn mammon dan met zijn verdiensten zijn. Er worden thans maatregelen genomen om Helgoland op de plaaisen die gevaar loopen, tegen de zee te beschermen. Op een plaats in het zuid-westelijk godeelfe van het eiland, waar de afbrokkeling der rotsen gaandeweg toeneemt, bouwt men tusschen twee vooruitspringende rotswan den een muur, 65 M. lang en 2.50 tot 4 M. dik. Da door verweering afbrokke lende steenen zullen naar men verwacht de ruimte tusschen den muur en de rot sen langzamerhand vullen, de thans stei le wanden zullen begroeid raken en zoo doende zal het weerstandsvermogen der rotsen tegen de zee versterkt worden. Als deze zeewering voldoet, denkt men alle gevaarlijke plaatsen op dezelfde wijze te beschermen. Dit werk kan in drie of vier jaren voltooid zijn. ITALIË. Ofschoon het publiek eerst Donderdag morgen om zes uur in St. Pieter werd toegelaten om het lijk van den Paus te zien, begon de Italiaansche overheid om half vier 's ochtends op het plein vóór de basiliek al maatregélen tot handhaving der orde te treffen. Dit was geen over bodig voorzorg, want tusschen zessen en achten waren reeds een 15,000 personen langs het lijk getrokken. En Vrijdag was de toeloop om het lijk „Maar, grootmoeder, heb ik u hierin ooit tegengestreefd »Ik kan bij u mijn zaligheid niet be werken." „Waarom niet „Ik kan niet." Helena drong aan, haar grootmoeder bepaalde er zich bij lieihaaldelijk te ant woorden „Ik kan niet." Ofschoon tot het uiterste bedaard wil lende blijven, verloor Helena evenwel haar geduld. »'t Is de kapelaan Périchard, die u dat gezegd heeft!" riep zij uit. JSiedaardus waarom ge sedert eenigen tijd'zoo dikwerf naar de keik gingthij weigert u uw Paschen te doen houden, niet waar De grootmoeder antwoordde niet, maar zag, hoofdschuddend, treurig haar klein dochter aan. „'t Is zonde, zooals ge van de heeren geestelijken spreekt!* riep zij uit. Nu was de beurt aan Helena om niet rechtstreeks te antwoordenwaarom zou zij beproeven zich te recntvaardigen »En waarheen wilt gegaan?" vroeg zij »Naar de dames van St. Jozef, waar men mij op de linnenkamer zal gebruiken zooals men mij heeft voorgesteld daar er gewerkt moet worden is het beter daar dan elders.* »Zult ge daar de verzorging en genegen heid vinden welke gij hier vindt, groot moeder »Dat zeg ik niet, wunt het is waar d it

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1