Binnenland. Dokter J. v. d. CALSEIJDE Rechtszaken. («lemengd Nieuws. dragen voor het succes der Iersche reis. De Standard verzekert, dat Dublin het koninklijk paar een ontvangst heelt bereid als er nog nooit is bijgewoond dat was vooral het geval bij aankomst door de Nassaustraat aan het historische College Green, waar aan de eene zijde het oude Parlementsgebouw en aan de andere Tri nity College straat. Daar was de geest drift zoo groot als zelfs Londen maar zei den te zien krygt. Verderop had toch een klein incidentje plaats, maar een erg onschuldig Een oude vronw liep opge wonden naar het Koninklijk rijtuig en greep de hand der Koningin met de woor den >0, lieve dame, moge de Almachtige zegenen. De Koningin was zeei be wogen, greep ook de hand der oude en drukte die hartelijk. BELGIË. Met generaal Br'ialmont heeft België wellicht den bekwaamstee opperofficier verloren, die het ooit bezeten heeft. Want Biialmont had, vooral als vestingbouw kundige, een wereldreputatie. Te Venlo geboren, was hij dus eigenlijk Nederlander. Voor zijn land arbeidde hg als Minister van Oorlog. In België trad de generaal krachtig voor het stelsel van den persoonleen dienst plicht op. Namens H. M. de Koningin-Moeder heeft de grootmeester van Hr. Ms. Huis, jhr. De Ranitz, aan mgr. Giovanni, zaak gelastigde van den Heiligen Stoel, deel neming betuigd wegens het overlijden van Z. H. den Paus. Vanwege Z. K. H. den Prins der Ne derlanden ontving de Pauselijke vertegen woordiger een brief van rouwbeklag. In de volgende week zullen in de ver schillende R-K. kerken buitengewone godsdienstplechtigheden plaats hebben we gens het overlijden van Z. H. Paus Leo XIII. Door den minister van binnenland sche zaken is aan de commissarissen der Koningin het volgende schrijven gezonden Bij kon. besluit van 3 Juli is bepaald dal op Zondag en algemeene erkende christelijke feestdagen geen militaire oefe ningen zullen plaats hebben of wapen schouwingen worden gehouden tenzij zulks door de Koningin in bijzondere om standigheden wordt bevolen, en dat dien tengevolge, wanneer de parade ter eere van de herdenking van Hr. Ms geboorte dag of van dien van een der leder, van het Koninklijk Huis zou moeten plaats hebben op een Zondag of algemeen er kenden christelijken feestdag, die parade zal worden gehouden op den eerstvol gender, werkdag. De regeling, vervat in dit besluit, kan geacht worden, niet van belang ont bloot te zijn bij het bepalen van een dag voor mogelijke plaatselijke feestviering ter eere van een van genoemde geboorte AXEL, 25 Juli 1903. Het onweder van gisteravond is hier zonder schade te veroorzaken overge dreven. In de verte werd echter op enkele punten brand waargenomen. Zoo vernemen wij dat o. a. onder de gemeente Vracene een landbouwschuur door het hemelvuur werd getroffen, waardoor het gebouw afbrandde en 40 stuks vee in de vlammen omkwamen. Ook onder de gemeente Wachtebeke moet een schuur zijn afgebrand. Bij kon. besluit zijn benoemd in het bestuur van den A'oonfpolder, bij Terneuzen, tot dijkgraaf F. Dekker en tot plaatsvervangend dijkgraaf A. de Bruine, beiden te Terneuzentot plaats vervangend dijkgraaf van den Nieuw Westenrijk\>o\der, D. Haak te Terneuzen in liet bestuur van den Klein <SfeZ/epolder tot dijkgraaf E. Ceulenaere, en tot plaats vervangend dijkgraaf J. Schieman, beiden te Philippinetot dijkgraaf van den Melo polder J. A. Verhaegen te Graauw tot gezworene van den Koninginnenjfóider E Bekaert te Biervliettot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw-Neuzempolder M. de Regt te Hoeken tot dijkgraaf' van den Vergaertyo\der C E. Yerhelst teWestdovpe - Bij Kon. Besl. is aan mejuffrouw E. J. P. Eyke, echtgenoote van H. Hasse, geboren te Axel (Nederland), die door haar huwelijk met een Belgisch onderdaan de NederlandSche nationaliteit heeft ver loren, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde eischen voldoet. - In de vergadering van burgemees ters, secretarissen en ontvangers, te Hulst gehouden, waren een twintigtal leden tegenwoordig. Door den heer Wortman van Zaamslag was een voorstel ingediend om een com missie van drie of vijf personen te be noemen, die zich zou bezig houden met het ontwerpen eener bouw-verordening met het oog op de in werking getreden woning- en gezondheidswet. Nadat ge bleken was, dat in andere gemeenten reeds de hand aan den ploeg was geslagen en het werk zoo goed als gereed was, trok de burgemeester van Zaamslag zijn voorstel in. De heer Wolfert, burgemeester van Hoek, droeg aan den heer Fruijtier, in qualiteit van kamerlid, de belangen der bietenbouwers op met het oog op de opslagplaatsen van suikerbieten, die thans door de kanaalwerken worden ingenomen. De heer Fruijtier gaf den raad zich tot de regeering te wenden en zou dan het verzoek gaarne steunen. MCrt.) Bij de Dinsdag te Terneuzen ge houden herstemming voor 4 leden van den gemeenteraad, wegens periodieke aftreding, zijn van de 1315 kiezers 1226 opgekomen, 12 briefjes waren van on waarde. Gekozen zijn de heeren A. van Dale met 653, F. C. van Deinse, met 653 Joz. de Feijter Pz. Sr. (aftr.) met 579 en G. Wieland (aftr.) met 577 st. Verder verkregen de heeren A.Moggré 576, G. A. Standaert 555, L. deKoeijer (aftr.) 550 en C. van der Hooft (aftr.) 529 st. - Woensdag had te Sluiskil een treu rig ongeluk plaats. Zekere P. v. D., die sedert eenigen tijd lijdende is aan waan zin, zou aardappels gaan steken. Onderweg dreigde hij G. v. B. met een riek te steken, maar door het onbe vreesd optreden van den laatsten, ver volgde hij zijn weg. Op het land geko men bij de andere werklieden, stak hij onverhoeds de riek dwars door een arm van P. Mobach.. Kermende van pijn viel deze in onmacht. Nadat door een der arbeiders de tanden van de riek uit den arm getrokken waren, werd P.'M. per rijtuig naar Ter Neuzen vervoerd en onder behandeling van den dokter gesteld. Onmiddellijk werd de hulp der politie van Sluiskil ingeroepen, die zich ook direct op weg begaf om den waanzinnige te arresteeren. Meer dan tijd wordt het om hem onschadelijk te maken door hem in een krankzinnigengesticht te plaatsen want herhaaldelijk heeft, hij reeds ge tracht ongelukken te doen. P. v. D. is naar het huis van bewaring alhier overgebracht. Tern Of.)B| Men meldt uit Terneuzen Kapitein W. Voorswinkel. 48 jaar oud varende op het Rijnschip Greta Luise van Mulheim a/d Oder, geraakte gisteren nacht, bij de opschutting, beklemd tus schen zijn eigen schip en de Engelsche stoomboot Faraday. De man was onmid dellijk dood en laat eene weduwe met acht kinderen na. Juist twee maander geleden verdronk zijn 16-jarige zoon In de Dinsdag door ingelanden van den polder Lamewaarde gehouden ver gadering is besloten, over te gaan tot het doen bekeien der Zandstraat. Tot afgevaardigde bij de commissie van uit watering van Campen werd benoemd de heer F. van Deinse. De toestand van den verwonde E. te Kloosterzande is nog steeds van dien aard dat aan behoud van zijn leven getwijfeld wordt. De vermoedelijke dader A. V. is Woens dag gevankelijk naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht. Zuidilorpe. Bij de herstemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de beer A. Th. IVHert met 71 stemmen. De heer Th. Buijse, aftredend lid en wethouder, bekwam 49 stemmen. Alle 125 kiezers namen aan de stemming deel. Een inwoner onzer gemeente geniet het zeldzame voorrecht tegelijk kiezer te zijn in Nederland en in België. Uit Nederlandsche ouders in België geboren, heeft hij later in Nederland zijn militie- plichten voldaan. Na dien tijd heeft hij weer in België gewoond en werd daar kiezer. Nu hij weer in Nederland woont, is hij ook hier kiezer en blijft het in België nog tot 1 Mei 1904. Uitsluitolijk raadplegingen voor Keel-, Neus- en Oorziekten, den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, voormiddag» te Sint, Nicolaas Waas) no. 43 Statiestiaat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no. 34 Roomstraat no. 34. van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 36 Juli 1903. Ned. Ilerv. Kerk. Voorm. 9 ure Da. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. R. K. M. Hummelen Ds. R. K. M. Hummelen van Langeslag. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ar rondt ssements-Rechtlmnk te M iddelbur g. Zitting van 24 Juli 1903. 0. H. H., 35 jaar oud, varensgezel te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis M. J. van B, 41 jaar oud winkelier te Zaamslag, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. M, M25 jaar oud. slachter te Ter Neuzen is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. N. M. N21 jaar zonder beroep te Ter Neuzen is wegens kindermoord vrij gesproken. P. W. N., 43 jaar oud, opperman te Ter Neuzen is wegens het begraven van een lijk met het oogmerk om de geboorte te verhelen, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Wij vestigen de aandacht onzer lezeis op do in dit no. voorkomende advertentie der Vie de Groote Arnhemsche Verloting, welke onderneming, zooals uit hare pros pectussen blijkt alien waarborg heelt voor soliditeit. Het aanfcil bouquetten en palmen, dat het Vorstelijk echtpaar Zaterdag uit Litn burg meevoerde, bedroeg, bewe6it meD precies 800 stuks, vertegenwoordigende naar deskundige berekening een waarde van 8 a 10 000 gulden. - Toen uit bet Huis van Bewaring aan den Noordsingel te Rotterdam een transpoit gevangeoen vertrok, wist een huon t op hel oogenbrik dat hij iu den gevangen wagen zou plaats nemen, aan zijn geleiders te ontsnappen. Dooi een gevangenbewaarder en een Rijksveldwacb ter nagezet, werd de vluchteling op den Bergweg door eeri jongmensen gegrepen De man moest tweo jaren worden opge zonden naar de Rijks-werkinrichting te Veenhuizen. Een flinke jongen, de 14 jarige Jan de Kort uit de Van Leonepstraat te A mater- m, heeft dezer dagen het leven gered van een meisje van een paar jaar. Toen i de kleine de brandweer hoorde aankomen, was ze op het kozijn van de woning barer ouders op de 4e verdieping, ge klauterd, doch er uitgev dien de kleine greep zich vast aan een lat van het bloemenrekje voor het raam, bleef een oogenblik hangeu, doch dat oogenblik was voor De Kort lang genoeg, om, terwijl anderen gilden of wegholden, toe te snel- !er>, zijn armen uil te steken om te trach ten liet vallende kind op te vangen. De leiue kwam op zijn schouder terecht en viel toen op de straat, doch was aan hoofd en aimen zoo iicht gowoDd, dat ze, na verbonden te zijn naar de ouderlijke woning kon worden teruggebracht. Da knaap bleef ongedeerd Onder Enschot is een moord ge pleegd op deD 62-jarigen arbeider K., een weduwnaar. Een voerman van Tilburg op weg naar s Her togen bosch zag op de grens van En- schot en Berkel een lyjk langs den weg liggen. Het bleek te zjjn dat van zekeren K., los arbeider, die nogal als ruw bekend stond. Blijkbaar was hij met een stok doodgeslagen hij was ernstig gewond aan rechteroor, dat hevig bloedde, Al eteDde schijnt hij overvallen te zgn, want zijn boterhammen lagen naast hem. De ver- slagene had Dinsdag den aanscnen dag rondgezworven, verschillende herbergen bezocht, en hg was bet laatst gezien op weg naar Tilburg. Van den dader nog geen spoor. - De overstrooming in Silezië wordt steeds ernstiger. De militairen doen al hun best om de dammen en dijken te herstellen en de Oder te houden binnen de oevers, doch meest zonder succes. In een bede om buip wordt gezegd dat .000 inwoners in de verschrikkelijkste armoede verkeeren en dat de schade toe gebracht aan landbouw en veeteelt onbe rekenbaar is. Een geheimzinnige zelfmoord heeft plaats gehad in het Ter Kameren bosch te Brussel. Daar schoot zich een 40-jarig Fransch- man, M rcelin de Cavada, een kogel door het hoofd. Toen men hem vond, was hg stervend. De man, die van goede geboor te was, was met zijn vrouw en zwager voor pleizier te Brussel. Hij ging Maan dagavond uit het hotel weg, naar het bosch en beging daar zijn wanhoopsdaad, waarvoor niemand een reden weet te vinden. - Op de kermis te Aarlen is een der tenten die vol volk was, in elkaar gezakt. Ei ontstond een geweldige paniek nog verergerd, toen er militairen kwamen om de plaats des onheils af te zetten. Ofschoon er heel wat menscben tusschen planken bekneld waren geraakt, zijn de meesten er met den schrik en wat krabben afge komen. In de alcoholstokerij Spiinger, te Marions Altort, bij Parijs, is brand ont staan door het springen van een der dis tilleerketels. Daar alle krachten noodig waren om de overige gevulde ketels tegen het vuur te beschermen, moest het ge bouw zelf aan de vlammen prgs gegeven worden. Drie arbeiders zijn tengevolge van brand wonden overleden^ terwijl eenige gewond werden. v De justitie stelde dadelijk een ondeizoek in, en volgens getuLen-en deskundigen verklaringen is het vuur hoogst waarschijn lijk ontstaan door het omvallen van een brandende lamp. Men berekent de schade op een half millioen guldens, VADERMOORD Ds Belgische justitie was sedert eenigen tfjd bezig met het onderzoeken van een moord op een man te Beersel. Thans hebben twee zoons bekend dat zij hun

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2