JE VERLEIDING. HERIJK. No. 32. Zaterdag 25 1903. 19e «laan;. Qemesnteraad. Nieuws- en Advertentieblad oor Zeeuwse h - Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. FEUILLETON. Buitenland. A\I!LSC1IE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS:, per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonder!. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 28en Juli 1903, des voormiddags ten 93/4 ure, ten Raad huize alhier, ter behandeling der volgende zaken I. Mededeeling ingekomen stukken- 2 Ondeizoek geloofsbrieven verkozen Raadsleden. 3. Overlegging Gemeenterekening over 1902. 4. Aanbieding begrooting Algemeen Burgerlijk Armbestuur voor 1904. 5. Vaststellen voorwaarden aanbeste ding petroleum voor school- en straatverlichting. 6. Wijzigen Gemeentebegrooting voor 1903 7. Voorstel tot verhooging van het maximum van den Hoofdelijken Omslag. 8. Verzoekschrift van den heer P. de Klerk, om te verbieden op Zon dag varkens te vervoeren, indien daarvoor termen in de wet bestaan. 9. Vaststellen kohier schoolgelden. 10. Idem suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag. II. Reclames in zake Hoofdelijken Omslag. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort. Axel, 24 Juli 1903 De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL De tijd verstreek. Twee of driemaal naderden Heiena's leerlingen haar, eeuigé woorden met haar wisselende de kapelaan bewoog zich niet. Wanneer Helena haar blik naar zijn kant richtte, zag zij altoos de zwarte gestalte in het struikgewas Evenwel zag zij hem op een oogenblik niet, en geloofde zj) dat bij heen was Maar eenige minuten later zag zij hem op den weg, langzaam vooitgaande In hare riebtiogvervolgens hield hij plot seling stand, keerde driftig op zjjn schreden terug, kwam weldra terug en naderde haar nu. Hij groette haarnooit had zy zulk een besluiteloos, zoo verlegen man gezien maar het zonderlingst en wat haar bet meest trof was, dat zij met die harde en strenge blikken in hem vond, welke hy gewoonlijk op haar richtte, integendeel, er was in zyn oogen een uitdrukking van zachtheid, welke zij nooit opgemerkt had, zelfs niet op den dag toen bjj haar een kop gerstewater deed geven. Een geruime poos blev6n zy tegenover elkander zonder een woord te spreken. Eindelijk besloot hij er toe. „Welzei hij rauw, „ge wilt dan BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axf.l, maken bekend, dat tot den herijk van de maten en gewichten, voor deze gemeente zal worden gevaceerd op den 27 en 28 Juli van 9 tot 12 en van I tot 4 uur en den 29 Juli des voormiddags van 8 tot II uur, in het Kazernegebouw. Axel, den 6 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Wijlen Leo XIII. t Dinsdagmiddag begon Lapponi, bijge staan door vier dokters van het Vaticaan, aan de balsemiüg van het lijk des Pausen, die verscheiden uren duurde. Volgens het voorschrift werden de praecordia, de inwendige deelen van borst en onderlijf, uitgenomen, in een kristalion omhulsel gedaan en verzegeld, om daarna in een onderaardsch gewelf in de 3t. Pieterskerk afzonderlijk te worden bijgezet. Men is begonnen aan de toebereidselen voor de te pronkstelling van het lijk in de St. Pieterskerk (in de z.g. Sacraments kapel). De kardinaal-kamerlengo heeft zich verstaan met den commissaris van politie van de wijk over de maatregelen tot handhaving der orde tijdens de pronk stelling. De kerk zal in twee dealen ver deeld wordenin het eene zullen de Yvrancbes niet verlaten, mejuffrouw?" »lk kan niet, Hij veranderde vau toon en werd schier teeder, zijn blikken drukten in allen geval dat gevoel uit. „Ge kunt niet omdat ge niet wilt, en ge wilt niet omdat wereldsche bedenkingen u weerhouden.» „Mijn plicht." „Ik erken dat men zich misschien niet goed jegens u gedragen heeftge zijt niet iemand die voor geweld zwicht, wel voor zachtzinnigheid. Indien men u bewees dat het in aller belang ook in het uwe is, zoo ge Yvrancbes verliet? Indien ik u verzocht heen te gaan Indien ik er u om bad?" »Gij „Ja, ik bid u, vei trek! ik smeek er u om.» »Onmogeiyk »Ik verzoek het u als een genade; vertrek Nooit zou zy vermoed hebben dat deze zoo harde man in staat was zooveel zachtheid in zijn stem, zooveel aandoening in zijn blik te leggen. „Waarlijk,» zeide zij, »ik zou willen doen wat ge mij vraagtmaar overweeg en ge zult begrypen dat het onmogelijk is.» Een plotselinge verandering ontstond op zyn gelaat. »Ge wilt niet riep hij woedend, „wel nu dan zullen wij, hoe hel zy, u tot reden brengengo zult vertrekkenge ouwplechtigheden plaats hebben, het an- deie blijft vrij voor het passeeren van het publiek. In de voorloopige bjjeenkomst van kar dinalen Dinsdag, waarin mgr. Merry del Val tot secretaris van de Congregatie van het Consistorie werd gekozen, zijn de visscbersring en het zegel voor de builen van Leo XIII plechtig gebroken. Ingevolge de besluiten dezer vergadering is met de bouwwerken op het Vaticaan ten behoeve van het Conclave al begon nen. In het hof van St. Januarius zijn alle toegangen reeds dicht gemetseld. Er worden voor de kardinalen ongeveer 65 woningen ingericht. De maaltijden zullen zij volgens een bericht in de Kölnische gezamenlijk gebruiken. In de Sala ducale en do Paulijnsche kapel worden altaars opgericht voor het lezen der mis. Wij kunnen er aan toevoegen, dat de kardi nalen op den avond van 31 Juli in conclave gaan en den volgenden morgen hun eerste kiesvereoniging zullen houden. De Germania meent dat de candidaturen van Rampolla en Gotti de meeste kans zullen hebben naar alle waarschijnlijkheid. Maar het blad baalt als een bewys van het onzekere van zulke gissingen aan de verkiezing van paus Pius IX, toen nie mand eigenlijk aan kardinaal Maslai- Perretti dacht. Ook acht het blad het mogelijk dat Rampolla en Gotti juist om hun beider sterkeu aanhang het noodza kelijk zullen maken een derden candidaat. te stellen, die voor beide partijen aanne melijk is. Dan zouden Oreglia en Agliardi in aanmerking komen. zult vertrekken En omkeerende, verwijderde bjj zich en vlood met haastige schreden weg. XXVIII. Hoe meer Helena den kapelaan ont moette, hoe minder zij hem kon begrijpen. Na beider samenkomst aan de zandgroeve werd het geheim, dat zij had willen door gronden, nog duisterder voor haar. Waarom zich in 't struikgewas op den loer te leggen, om haar gade te slaan Waarom zich te verbergen Waarom die zachtmoedigheid Waarom die woede Had het theoretische vraagpunten be troffen, zij zou ze waarschijnlijk minder levendig onderzocht hebben maar in haar geval was 't niet bloot nieuwsgierigheid het was baar belang. Toen de kapelaan haar de eerste maal gedreigd had, lieten de gevolgen zich niet wachten. Wat zou er thans gebeuren, en hoe zou hij de woorden verwezenlijken, welke de woede hem ontrukt had: »We zullen, hoe ook, u tot reden brengen.» Hij bad haar reeds genoeg kwaad ge daan wat zou hij op nieuw verzinnen, om haar te dwingen zich te verwijderen 1 Waarmede kon hy haar nog meer en nog wreeder treffen dan hij reeds gedaan had Zonder door overtuiging godvruchtig te zijo, had haar grootmoeder godsdienstige ENGELAND. Koning Eduard en koningiD Alexandra hebben Diosdag om één uur Buckingham- paleis verlaten om hun bezoek te brengen aan Ierland. Yan het Euston-station bracht de trein hen naar Holyhead. De Koning, die in admiraalsuniform was, en de Koningin, zijn daar op het koninklijk jacht scheep gegaan naar Kingstown, waar zij Woensdagochtend aankwamen. De tocht van het Engelsche koningspaar van Kingstown naar Dublin en vervolgens naar het paleis van den onder-koning in het Phoenix Park is een groot succes ge weest. De regen die gedurende den mor gen viel was juist opgehouden, terwijl de zon vroolijk scheen, nu en dan zelfs warmte vei spreidde. De straat versieringen langs den gevolgden weg (dezelfde dien koningin Victoria in 1900 langs ging) hadden zich goed gehouden, terwijl do troepen, met name de officieren, door hun uniformen groote schakeering aanbrachten te midden der duizenden, die langs de straten ge schaard stonden. Het zal wel geen toeval geweest zijn, dat de Iersche landwet in derde lezing in het parlement aan de orde werd gesteld op den dag dat de Koning zijn intocht in Ierland deed toen gezegde derde lezing aan de orde kwam. De uitslag der stemming is het parlement was bij 's konings komst te Dublin nog niet bekendop de ontvaDgst daar, die niet zooals sommigen vreesden, door ook maar het geringste incident werd ver stoord, had zij dus nog geen invloed. Maar gedurende de overige negen dagen van 's Konings verblijf zal de aanneming der Landwet niet nalaten bet hare bij te gevoelens, en tweemaal 'sjaars giDg zij ter kommunie op dan feestdag van haar beschermheilige Justina, en metPaschen. Bij de nadering var, dien feestdag was de oude vrouw wezen biechten, en het was de kapelaan die haar in zijn rechter stoel ontvaogen hadhy was dus haar biechtvader. Toen zij, van daar terugko mend, aau hare kleindochter gezegd nad dat zij bij den kapelaan Périchard ter biecht was geweest, was Helena niet gerust, zij zoa den pastoor hebben verko zen maar zij had niets kunnen zeggen. Ofschoon het niet dicht bij Paschen was, had zij, vijf of zes dagen na het plaais gehad hebbende bij de zandgroeve haar grootmoeder naar de kerk zien gaan op een uur, dat er geen dienst werd gedaan maar hierover had zij zich niet verder In do volgende week was de goode vrouw op hatzelfde uur weder naar de de kerk gegaan, en in de daaropvolgende week was zij er weder heengegaan. Dat. werd verontrustend. Haar gemoedstoestand was het niet minder, en men behoefde liaar slechts aan te zien en te hooren om te begrijpen dat er in de oude vrouw iets ernstigs plaats had. Nooit had zij zoo dikwerf en zoo zwaar gezuchten wel zoodanig dat de kleine Rosalie, die niets vooi bij liet gaan zonder er op te letten, zelden naliet haar te vra gen of zij ongesteld was. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1