ttinneiilaml. Laudbouw. (iemcugri Nieuws. gelijk lot zou ondergaan. Dejoogen werd Dog in denzelfden nacht begraven, zonder dat zijn in Belgrado wonende vader er ook maar iets van hoorde. Dat die jongen dien aanslag niet uit eigen beweging pleegde maar daartoe ge dwongen was, sprak wel haast van zelf. Van andere zijde verneemt men dat de officieren, die aan den sluipmoord hebben deelgenomen, het den minister van oorlog Astanovits erg lastig maken, omdat deze aarzelt beo tot hoogere rangen te bevor deren. Zy verlangen dat hij afgezet wordt en voegen er in bun orgaan Stampa de bedreiging aan toe dat zij, die gelooven dat het leger op den llden Juni zjjn laatste woord gesproken heeft, zich zeer De, te Karlsbad verblijvende, vroegere Servische ministerpresident Vladan Geor- gievits publiceert in de Zuirunft ben hef tige verdediging van den Servischen ko ningsmoord. met de mededeeling van bij zonderheden uit het regeerdersleven van Alexander en van de „gekroonde deerne braga*, welke de haren doen te berge ryzen. Hij vertelt o. a., hoe koning Alex ander tot het vermoorden van zijn eigen vader Milan den sluipmoordenaar Knetse vits had gehuurd en, toen diens aanslag mislukte, dezen Knetsevits en den mede van de zaak op de hoogte zijnden Aud- jevits liet ombrengen, om daarna de door hein gehate leiders der radikalen voor den door hem beproefden vadermoord ver antwoordelijk te stellen. Het vermoorden in menigte van deze radikalen, waartoe Alexander besloten hal, is enkel door het persoonlijk ingrijpen van keizer Frans Jozef veihinderd. In zijn stervensstonde zou MilaD deze euveldaad van zijn zoon aan Georgevits hebben onthuld. Al de dochters van een in ongenode gevallen minister liet Alexander cp een dag door gendarmen Daar een bordeel slee pen. Na een lange rij van andere scbande- ljjkbedeD ten laste van het vermoorde paar te hebben opgesomd, vraagt George vits heftigof Europa, dat anders toch zoo zedelijk-fijDgevoelig is en b.v. geeD zoenoffers voor bekende historische voi- stenraoordeu heeft verlangd, van de gru welijk vuile eu bloedige wyze, waarop de laatste Obrenovits en zijn als hyste rische deerne in Belgrado ulgemeeo be. keode Draga hebben huisgehouden, in het algemeen iets naders heeft geweten De toestand van den Paus. De telegrammen van gisteren vermel den dat de P us verkeert in deD toestand van verdooviDg die aan den doodstryd pleegt vooral te gaan. De kardinalen werden driDgend op het Vaticaau ont boden, wat beteekent, dat bet eiDde op handen is. Tegen den middag waren alle kardinalen in de troonzaal veroenigd. Een later bericht meldtDe Paus is hedenmiddag (20 Juli) om vier minuten over vieren overleden. De broezen deur van het Vatikaan is gesloten. Het Koninklijk Echtpuur in Maastricht. Vrijdagmorgen ruim 10 uur verscheen het Koninklijk paar voor het Gouverne mentshotel, om voor het laatst door duizen den Maastrichtenaren begroet te worden. Na van alle autoriteiten afscheid te hebben genomen en nogmaals de burge meesters bedankt te hebben voor de har telijke ontvangst, bestegen Koningin en Prins den salonwagen en wuifden tot afscheid de menigte toe, die met gejubel en hoera's een laatste hulde brachten Maar nog was voor het Vorstelijk paar de triomftocht door Limburg niet geëindigd. Dat begon reeds in Sittard, waar de trein nven stilheid, om de autoriteiten en de burgerij gelegenheid te geven tot een korte begroeting, waar de schoolkinderen een lied zongen, de Harmonie een Wil helmus ten beste gaf en een bloemstuk werd aangeboden. Kwart over elf ongeveer kwam de Ko ninklijke trein te Roermond aan, waar aan het versierde station het Koninklijk echtpaar werd ontvangen door burge meester Raup, terwijl ook het lid dei- Tweede Kamer mr. Bolsius ter begroeting aanwezig was. Niettegenstaande het stortregende, toen de Koningin in Roermond kwam, wilde H M. het volk toch niet teleurstellen en liet het rijtuig open. Het eerst trok de stoet naar de Mun sterkerk, waar de Koningin en de Prins werd ontvangen door mgr. Drehmans, bisschop van Roermond, die den rector Bauduin en de kerkmeesters voorstelde, Toen trad de Vorstelijke stoet het kerkgebouw binnen, begroet door orgelspel en koorgezang, dat een plechtigen indruk maakte. De bisschop voerde nu het Koninklijk paar naar de eerezeteis voor het hoofd koor en hield een korte wekomstrede. De Koningin biacht in enkele woorden dank aan den bisschop en noodigde hem uit haar en den Prins te willen rondleiden door het historisch gebouw. Na de voornaamste merkwaardigheden van Roermond bezichtigd te hebben, werd het stadhuis Dezocht. In de feestelijk versierde Raadszaal werd door de gemeente Roermond aan het Vorstelijk echtpaar een lunch aan- De burgemeester voerde aan dezen maaltijd het woord namens de burgerij tot de Koningin. H. M. de Koningin, antwoordende, ver klaarde diep getroffen te zijn door de ontvangst, haar en den Prins bereid, en door de kwistige versieringen, door arm en rijk aangebracht. Ten slotte wenschte zij een heildronk te wijden aan Roermond. Spoedig daarop volgde nu langs een anderen weg de terugtocht naar het station, waar alle auteriteiten weder tot afscheid bijeen waren. Onder geestdriftig gejuich reed de Vorstelijke trein weg naar Venloo. Te Venloo trof men beter weer. Het bezoek hier duurde alles en alles nog geen uur, maar dat vooruitzicht had de inwo ners niet belet er minstens evenveel werk van te maken ais de meer bevoorrechte bewoners van Maastricht. De versieringen waren in éen woord smaakvol. De burgemeester heette met enkele woorden het Vorstelijk paar welkom. Daarop begon de tocht weder in een open rijtuig. De geestdrift was geweldig vooral bij aankomst aan het stadhuis Hier ontving het gemeentebestuur in het keurige ontvangstsalon de hooge gasten en hield de burgemeester een hartelijke toespraak. H. M. dankte daarop den burgemees ter voor de hartelijke ontvangst en sprak hare bewondering uit voor de prachtige versieringen, die haar en den Prins bij zonder hadden getroffen, juist omdat de tijd van voni bereiding zoo kort was. Zij sprak daarna de beste wenschen uit voor het trouwe Venloo, deelde den burgemeester zijn benoeming in de orde van Oranje-Nassau mee en daarmee was de plechtigheid geëindigd, want het uur van vertrek was daar Na een kort afscheid van de autoriteiten vertrok het Vorstelyk paar naar het Loo, waarschijn lijk niet zonder de aangenaamste herin neringen aan Limburg te hebben meege nomen. De bloemen ruikers H. M. aan geboden, waren zoo talrijk, dat ze per wagen vervoerd moesten weden. H M de Koningin heeft bij haar vertreK den burgemeester van Maastricht KJüO ter hand gesteld voor de algemee- nen armeu der gemeente en 10U voor het politiepersoneel. Men schrijft van de Belgische grenzen aan dn. N R. Ct. Vóór een paar jaar werd door het Belgisch ministerie van landbouw eene commissie benoemd tot onderzoek aan de Belgisch Nederlandsche grens omtrent de klachten, die ingekomen waren be treffende het weder keerig vervoer van vee, mest en graangewassen. Deze commissie heeft zich uitmuntend van hare taak gekweten doch totnogtoe is er weinig of geen verandering in den toestand gekomen Daarom wordt thans in België er druk over gesproken om eeue nieuwe, officieele commissie te benoemen, waarin ambtenaren van de ministeries van landbouw en financiën en andere door de regeering aangewezen personen zouden zitting hebben Deze commissie zou vooral tot taak hebben na te gaan of en hoe met Nederland onderhandeld zou worden omtrent de wijziging der tractaten, die het vervoer van vee, mest en graangewassen regelt, en ten tweede aan te dringen op de vereenvoudiging van invoer op Belgischen bodem, waaraan vele en lastige formaliteiten verbonden zijn Graag zou men met ons land eene overeenkomst sluiten over het instellen van eene onzijdige strook voor wat het vervoer van mest, het rondloopen van het vee en de landbouwbelangen in het algemeen betreft. Deze strook zou b.v. 51/2 kilometer breedte hebben in ieder land, zoodat op een strook van 11 kilo meter breedte de grensbewoners van Ne derland en België vrijelijk hun vee zou den mogen laten rondloopen, het benoo digde mest vervoeren en landbouwvoort- brengselen naar schuur en stal brengen, op voorwaarde, dat voldaan wordt aan de voorgeschreven gezondheidseischen. Thans ondervinden de bewoners zoo wel aan deze, als aan gene zijde van de grens geene geringe moeilijkheden. Belgen hebben wei- en bouwland liggen op Nederlandsch grondgebied en Neder landers op Belgischen bodem. Naar het land moet mest gevoerd worden oogst moet gehaald worden. Op de weilanden moet vee gedreven worden, en nu eens moet de Nederlandsehe, dan weer de Belgische grens overschreden worden. De in- en uitvoer mag geschiedenmaar gaat gepaard met veel moeilijkheden en kosten. Naar onlangs in de Kamer van Volks vertegenwoordigers door den heer van Raemdonck verklaard werd, zou wijlen minister van Asch van Wijck hem de verzekering gegeven hebben, dat de Ne derlandsehe regeering wel geneigd zou zijn eene dergelijke overeenkomst aan te gaan, zoo van Belgische zijde daartoe de noodige stappen gedaan werden. Men verwacht, dat de minister van landbouw binnenkort in de Kamer van Volksvertegenwoordigers zijne meening omtrent deze zaak zal medodeelen. AXEL, 21 Juli 1903. De vorige week Dinsdag, Woensdag en Donderdag werd te Middelburg in het Schuttershof eene internationale ten toonstelling gehouden van rashonden en pluimvee. Meer dan 550 nummers waren ingezonden, waaronder 10 van onzen stadgenoot den heer F. Dieleman. De volgende prijzen werden door dezen in zender behaald Eere-prijs, zijnde zil veren medaille of 5,voor de mooiste Pauwstaartverder een Je prijs, 3e prijs en 2 eervolle vermeldingen voor Pauw staarten le prijs en zeer eervolle ver melding voor Turbit, le en 2e prijs voor Zilver üwl en 3e prijs voor Engelsche Goudvink. Aan slechts éèn zijner ingezonden duiven viel geen onderscheiding ten deel. Met ingang van heden is de heer -I. van Koningsdaal, surnumerair bij de administratie der directe belastingen enz. te Middelburg belast met de tijdelijke waarneming van het vacante ontvang kantoor der directe belastingen enz. te Hontenisse. Zondag werd te Hontenisse onder begunstiging van vrij goed zomerweer het aangekondigde festival gehouden, dat zijn gewoon verloop had. In een herberg te Kloosterzande werd zekere Esseling, arbeider te Hulst, ernstig in den buik verwond, vermoedelijk door A. V. van Ossenisse. De verdachte is in hechtenig genomen. Hij ontkent, hoewel de ver wonde en getuigen hem pertinent als den dader aanwijzen. Twee artsen verklaren de wonde zoo niet doodelijk, dan toch levensgevaarlijk. Bij liet hevige onweder, dat Zon dag over Zaamslag trok en waaruit een ware plasregen viel, sloeg de bliksem door den schoorsteen in huis bij F. Die leman te Othene. Deze man, welke toen tegen het beschot in zijn huis zat, bleek eenigen tijd be wusteloos, doch kwam na eenigen tijd weer bij, waarna hij pijn in de knie gevoelde. Thans is hij vrij goed en brand werd niet veroorzaakt, (Tem. Crt.) II E It 1.1 li Wij herinneren dat de herijk van de maten en gewichten dit jaar zai plaats hebbeu in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Axel 27 en 28 Juli en 29 Juli des voormiddags. Zaamslag 29 Juli des namiddags en 30 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijken Bosch kapelle, 31 Juli. Graauw en Langendam 1 Augustus Hulst, ook voor Clinge en St Jansteen, 3, 4, 5 en 6 Augustus] Kloosterzande (gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Osse nisse, 7 en 8 Augustus. De verificatie van gewichten beneden het gram (milligram-gewichten), wegeus de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend, aan het ijlekantoor te Middelburg geschiedt. Zondagavond werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een brand in de Palmstraat te Amsterdam, die nogal ernstige gevolgen had. In perceel 92b, op de le verdieping woont de familie De Waard, waar het vuur ontstond terwijl niemand thuis was. Op de 2e verdieping woont de familie Van der Noordt. Het toeval wilde dat het hoofd van dit gezin als brandwacht in dienst was aan de brandweerkazerne, waar het alarm signaal voor dezen brand klonk. Zijn vrouw, het gevaar ziende, vluchtte met haar zeven kindereu, naar zij dacht alle zeven, naar beneden, maar later bleek dat een 8-jarig jongetje was achterge bleven. Toen dit werd ontdekt had de brand zoodanige afmeting aangenomen, dat het zelfs voor de brandweer, ook voor den vader, die bij het uitoefenen van zyn plicht het onheil vernam, onmogelijk was door te dringen tot de plaats waar de vlammen fel rondgrepen. Onder bevel van den noofdbrandmeester werd de brand gebluscht. Zoo spoedig doenlijk werd het vermiste kind te voor schijn gehaald en gepoogd de levensgees ten op te wekken. Het achtergedeelte van de le en 2e verdieping brandde geheel uit. Nader bleek dat de knaap reeds over leden was - Zaterdagavond halt tien stond de 21-jarige glazenwasscher G. Grootendorst op den Boezemsingei te Rotterdam met het meisje te praten waarmede hij vroe ger verkeering had en dat thans omgang heeft met den 23-jarigen Belg E Ville. Juist kwam laatstgenoemde uit de richting van den Crooswykschen weg aan toen Gr haar hevige verwijtingen verwijtiugeu maakte omtrent de persoon van V., waarop tusschen Grooteudorst en Ville een woordenwisseling ontstond die zoo hoog liep dat Gr. eeu soort dolk mes met houten heft trok en V. een steek toebracht in den buik, waarin het mes bleef steken, terwijl Gr. het houten heft in de hand hield. V. zakte dadelijk ineen. Levensgevaar lijk verwond werd hy por brancard naar het Ziekenhuis overgebracht. De dader nam de vlucht, doch werd spoedig achterhaald en gegrepen. Het houten heft werd Zondagmorgen op den BoezemsiDgel teruggevonden.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2