£andbo«wondcrwij5. Dokter J. d. CALSEIJDE Openbare Verkooping Openbare Ver hooping. ruim 6 Hectaren Tarwe 7 Hawer 4 Aardappelen en omtrent V2 Yoederbeeten Openbare Verkooping. werd o. a de wonderdoende myter van den heiligen Januarius van Napels naar Rome overgebracht en in de kamer van den Paus geplaatst. De geneesmiddelen, die van heinde en verre den geneesheer van den Paus aangeboden worden met verzoek ze toe te passen, daar zij onfeil baar werken, zyn legio Zulke dingen worden ingegeven door het gevoel, ge tuigen van belangstelling en liefde, maar toch is er iets onredelijks in, dat de inensch zich verzet tegen het leven, zooals het is en daardoor zelf oorzaak wordt, dat het verstoren van illusies regel wordt. De keus van oen opvolger zal hoogst moeilijk zijn. ManneD, die als Leo XIII zoo bij intnitie diplomaat ziju, botsingen weten te vermijden, indirect zich aange naam kunnen maken en steeds uiterst beleefd, en daarbij een yver en eon vol harding, om steeds het doel vast in het oog te houden, de vermeerdering van macht, zijn zeldzaam. Daarom is het hoogst twijfelachtig of de opvolger wel een man zal zijn van dezelfde hooge gaven. Men zegt, dat de kardinalen hot in 't geheim eens zijn geworden over den nieu wen Paus, maar dat is natuurlijk weer een praatje zooals er vele rondloopen, gemaakt om iets te zeggen van hetgeen waar men niets van weet. Praatjes ook over de eigenlijke ziekte van den Paus, Men spreekt van kanker en wat niet al. Alsof de dood op dien hoogen leeftjjd niet van zelf kan komen. Eén ding kan men wel zeggen, namelijk dat de nieuwe Paus weer een Italiaan zal zijn. De keus i geheel vrij in zoover dat ieder meerder jarig Katholiek kan worden gekozen, maar van het begin der 16e eeuw af viel de keus altijd op een Italiaan, zoodat dit traditie is geworden. Binnenland. Tot onderwijzer aan de o 1. school te Manderveen, gemeente Tubbergen is be noemd de heer J. Maas, thans volontair te Ter Neuzen. De Koningin in Maastricht. Zoo is dan de Koniugin gekomen binnen de muren van haar zuidelijkste stad, die zich beijverd heeft, haar te doen zien, dat men daar even goede onderdanen heeft als in elk ander deel van het Ko ninkrijk, al uit zich het gevoelen van den Limburger op andere wijze dan dat van den Hollander, zegt het Vad. En voorwaar niet koeler. Integendeel. De gemoedelijke, vroolijke geest van den bewoner der zuidelijke provincie kwam het aantrekkelijke en sympathieke van de feeststemming zeer ten goede. In overeenstemming met bet plan was de prins reeds Woensdagmorgen aange komen. Hem zag Maastrichts bevolking voor bet eerst, bet hartelyke welkom dat hem werd toegeroepen had dus een by zondere beteekenis. UntvaDgen door den Commissaris der Koningin in Limburg, begaf de Prins zich met dezen naar het station, waar H. M. zou aankomen- De aanbieding door een twaalftal dames van een prachtig bloemstuk was een waardig en met blijkbaar genoegen aan vaard welkom. Een vlugge inspectie van de eerewacht en de rit door de stad Daar het Gouver nementsgebouw Dam een aanvang. Hel eerste boeia op dezen tocht klonk bet Vorstelijk echtpaar tegen uit ruim 5000 kindermonden en het werd ontelbare ma len herhaald door de langs den weg op gestelde vereenigingen als haringen opeen geperst. Om halfzeven had in de versierde Sta tenzaal het feestmaal plaats, waaraan on geveer 60 personen deelnamen bet Ko ninklijk echtpaar, het groot gevolg, de Commissaris der Koningin, die natuurlijk als gastheer fungeerde, de leden der Pro vinciale Staten en verscheidene autoriteiten De Commissaris heette het koninklijk echtpaar hartelyk welkom en kon getui- gou dat de trouw en aanhankelijkheid, wolke de Limburgsche bevolking voor H. M. en voor ben, die baar dierbaar zijn bezielen, niet zijn verminderd, maar io tegendeel met den dag zijn toegenomen. Hij eindigt met den oprechten weDsch Lang leve de Koningin en de Prins der Nodprlanden! H. M. antwoordde hierop het volgende Mijnheer de Commissaris! Ik ben U zeer erkentelijk voor de woor den, welke u mij beeft toegesproken. Het is voor mij een groot genoegen wederom io de hoofdstad van Limburg te vertoe ven, waarvan ik zulke schoone en onver getelijke herinneringen mocht medenemen. Dok heden heb ik de ondubbelzinnigste bewijzen van gehechtheid aan den Prins en mij mogen ontvangen, en ik kan U niet zeggen, hoe dankbaar ik ben voor al de blijken van liefde en trouw, welire de bevolking ons geeft. Bij mij is de overtuiging opnieuw be vestigd, dat de harten iD Limburg warm kloppen voor my en mijn Huis en de- band welken de geschiedenis tusscheo Limburg en mg» Stamhuis gevlochten heeft, nog nauwer is toegehaald. Getrouw aan de traditie mijner vade ren, die steeds zoo warm voelden voor bet oude Hertogdom Limburg, volg ik immer met de grootste belangstelling al bet wedervaren dezer provincie, al het geen hier gewerkt en gewrocht wordt op zoo velerlei gebied, en wegen deze belan gen zwaar bg mij. Met groote voldoening aanschouw ik Limburgs welvaart, waarvan de schoone boomgaarden en rgpeDde korenvelden, de belangrijke veestapel en de nijverheid, waarvan de nieuw te ontginnen kolenmij nen, welke de beloften aan rijkdom en welvaart in den schoot verborgen houden mij zooveel getuigen zijn. Het is mij een behoefte uiting te geven aan de wenscheD, welke ik koester voor de welvaart van Limburg door dezen dronk te wijden aan den toenemenden voorspoed en het geluk van dit schoone gewest. Het meest indrukwekkende oogenblik van den avond kwam tegen Degen uur. Op het balkon van het verlichte gebouw verschenen H. M. de Koningin en Prins Hendiik om onder onbeschrijfelijke geest drift van de menigte, den lichtstoet te zien voorbijtrekken, 43 corpoiatiën, waar onder natuurlijk de wijdvermaarde Maas treecbter Staar de eereplaats innam Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus- en Oorziekten, den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, voormiddags te Sint Nicolaas Waas) no. 43 Statiestiaat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no. 34 Roomstraat no. 34. van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- od Oorziekten, PREDIKBEURTEN TE AXEL 'Aondag 19 Juli I903. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure De. J. B. T. Hugenholt. Nam. 2 nr. Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Nam. 2 ure Ds. J. P. Tazelaar. Voorm. 9 ure Ds. J. P. Tazelaar. van Weesp Kerk B. Voorm. 9 nre Ds. R. van de Kamp. 2 ure Ds. R. van de Kamp. Het voorstel wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel lot inwilliging van het aangehouden verzoek van den gemeente raad van Hontenisse om eeu renteloos voorschot voor wegsverbetering, strek kende om dat te geven tot een bedrag van ten hoogste 4147 50, vond in de afdeelingen geen bezwaar. Het wordt zonder beraadslaging of hoof delijke stemming aangenomen In verband met het voorstel tot wijzi ging van het reglement voor de calami teuse polders of waterschappen naar aan leiding van het verzoek van den dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuze waterschap Walsoorden. was door het bestuur van den calamiteuzen Zimmer manpolder het verzoek aan Ged Staten gedaan om de algemeene bepalingen vo^r de werken aan de calamiteuze polders of waterschappen in dien geest te wijzigen, dat het weekloon der vaste arbeiders ver hoogd wordt om eerst na zoodanige ver hooging de thans aanhangige wyziging van het reglement te bevorderen en om, mocht het eerste niet kunnen geschieden, dan ook het laatste achterwege te laten. P. van Dijke. pachter van den tol op den weg van Neuzen naar Axel, bij Axel, verzoekt om vermindering van pachtsom. Ged. Staten stellen voor de beschikking op dit adres aan hun college over te '"ten. In twee afdeelingen vereenigden de leden zich met het voorstelin een derde acht een der leden de bevoegdheid van Ged. staten in dezen niet zeker en stelde hij voor het voorstel aan dat college terug te zenden, met verzoek dienaangaande een nader voorstel te doen, met welk denkbeeld de overige leden dier afdeeling zich vereenigden. De heer Van Teijlingen verklaait het lid te zijn dat in de afdeeling twijfel opperde aan de bevoegdheid in deze van Ged. Staten. Hij blijft dien twijfel nog koesteren en vraagt aan Ged. Staten eene nadere toe lichting. De heer Siegers wijst erop dat in 1852 aan Ged. Staten de machtiging is verleend waarvan zij nu wenschen gebruik te maken. Spreker gelooft dus dat Ged Staten volkomen bevoegd zijn. Adressant heeft zich gewend tot Pro vinciale Staten, waar hij zich te wenden had tot het Ged. college, en daaraan deed hij verkeerd, want spreker gelooft dat de zaak niet in de Prov Staten thuis behoort. Het voorstel van Ged. Staten wordt daarop zonder stemming aangeno men. Het voorstel tot opening van een crediet van ten hoogste 3000 aan de afdeeling Zeeland van de Vereeniging Het Neder- landsch Rundvee-Stamboek voor de jaren 1904. 1905 1906. vond in de afdeelingen geen bezwaar. Zonder stemming wordt conform het voorstel besloten. De opcenten ten behoeve der provincie zijn bepaald op de door Gedeputeerde Staten vastgestelde cijfers28 op de gebouwde, 36 op de ongebouwde en 21 op het personeel. Advertenticn. Mijn hartelijken dank aan alleD, die hebben mede gewerkt en blijken gaven van belang stelling bij mijn herbenoeming als lid van den gemeenteraad. Axel, 1903. p. DEKKER ■frgpflK**' 0n hartelijken dank aan de vele Kiezers, die hunne stem op mji uitbrachten tot mijn herbe noeming als lid van den Gemeenteraad en ook voor de vele belangstelling by die gelegenheid ondervonden. Axel. JOH. SMI ES. Zij. die in den a s. winter het onder wijs aan den Landbouwcursus alhier wenschen te volgen, worden verzocht zich aan te geven vóór 15 Augustus a s bij bet hoofd van den cursus, den heer P. LE FEBER. Leeftijd minstens 15 jaar. Het onderwijs is kosteloos. De Voorzitter vjd Commissie van Toezicht D. J. OGGEL. Axel, Juli 1903. De Notaris P. DIIEGMAAS te Axel, zal ten verzoeke van don hoer E. L. M. DE MOOR, te Terneuzen, op Vrijdag hen 31 Juli 1903, des namiddags ten 2 ure, verkoopen Nam. Provinciale Staten van Zeeland. In de Dinsdag gehouden zitting dier Staten is o. a. het volgende behandeld, ontleend aan het verslag voorkomende in de Midd. Crt Het voorstel tot inwilliging van het aangehouden verzoek van het bestuur van het waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse, om een renteloos voorschot tot een maximum van 17.182 voor wegs verbetering komt ter tafel. Uit het algemeen verslag der afdeelin gen, uitgebracht door den heer Oggel, blijkt dat men zich over het algemeen met het voorstel kon vereenigen. Burgerlijke Stand Van 1 tot 15 Juli 1903. Axel. Huwelijks-aangiften. 2 Izaak Willem Almekinders, 25 j. jm. en Anna Maria Mangold, 21 j. jd. 3 Marinus Pieter Zegers, 21 j. jm. eo Elizabeth Schieman, lSj.jd. 10 Cornelis Jacobus Naeije, 22 j. jm en Maria Mieras, 21 j jd. Geboorten. 1 Cornelia Geertruida, d. v. Simon Jansen en Maria de Feiper. 3 Aarnouten Adriana, en d. van Jan Bakker en Leantje Bnijze. 4 Jacoba Pieternella, d. van Jacobns Leunis en Neeltje Martha van Bendegem. 8 Cornelia Levina, d. v. Cornelis Adriaan Witte en Jacomina Geertruida Scheele. 8 Santina, d. v. Egbert Bak ker en Janna Maria van Dixh-orn. 9 .Janneke d. v. Petrus de Regt en Catharina Wolfert 11 Cornells Maris, z. van Gustaaf Tacq en Elizabeth Sophia Jacobs. 12 Cornelis, z. van Levinus van Cadsand en Janna Goossen. Overlijden. 10 Levinus Oppeneer, 5 m.,z. van Krijn en Maria do Groote. Omtrent 9lh Heet Aardappelen. Ruim 4 Erwten. Omtrent 3 ff Tarwe. 7 M Haver. M 1U V Klaver en 4V2 V Gerst, alles verdeeld in koopen en wassende op landen in den »Vogelschorpolder,c ge meente Terneuzen, Lbans nog dooi den verkooper in gebruik. Te vergaderen op de hofstede. De Notaris P. Dregmans te Axel zal ten verzoeke van Mejuffiouwen VAN HAELST, laatst te Zuiddorpe, op Za terdag I Augustus 1903 des na middags ten 2 ure verkoopen alles wassende op hunne landen in de gemeente Zuiddobpe. Te vergaderen bij de tarwe, aan den Liniedijk van Drieschouwen naar den Zwartenhoek. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de Weduwe en Kinderen van MODEST VAN DE VTJVEtt te Koewacht op Maandag den 3 Augus tus 1903, des namiddags ten 1 ure, ver koopen ruim H1/, Heet. Tarwe 22 Haver m 21/, Paarden boonen n omtrent 27. Heet. Aardappelen les wassende op landen behoorecde tot ■ie hofstede laatst bij genoemden Modest van de Vijver in gebruik. Verdeeld in koopen. Te veigadereD bij de Wed. DIELEMAN uau de Drte Sehouwèn achter Axel.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2