Me'Msche Blindenbond. Ruim Voorzien Openbare Verkooping Omtrent 5 heet. BERST, en 2'/s„ERWTEN, P. F den E., 27 jaar ond, arbeider te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg is wegens ver krachting veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. (■emeiigd Nieuws. Man schrijft uit IJ muiden aan het Hbl.": Dinsdagnamiddag to«i. de stoom trawler „Holland III'. der N. V. Stoom trawler visscherij IJmuiden, m"t Noord- Noord-Westerstorm boven de Haaks kwam, zag men de in nood verkeeiende Noorsche bark »Norac, waarvan de groote mast en bazaanssleng over boord waren geslagen. Op het achterschip dier bark zag men de bemanning, wei-e dringend om hulp seinde, bij blkaar genurkt. daai hel hun by de door het vliegende weder ontstane branding, onmogelijk was zich op het schip te bewegen. De schipper der „Holland III", betgroote gevaar ziende, hield onmiddelijk raad, doch door bjjna alle trawleropvai enden werd het onmogelijk geacht een sloep over boord te zetten. Maar de stuurman Bertus Krap wist alle zelfbehoud op zijde te praten en kreeg hulp voor het uitzet ten der boot, wat slechts met zeer veel moeite en door het bovenwind brengen der »Holland III« kon geschieden. Toen echter de sloep buiten boord was, wilde niemand mede. Bertus Krap stond weder alleen. Inmiddels werd de toestand der schip' breukeiingen steeds hachelijker. Plots meldt de jonge matroos Cornells Oldenburg zich aan, zeggeDde Stuurman gaat u, dan ga ik ook*. De beide helden gingen af, zich niets bekommerende om het vooruitzicht, dat zij misschien nog lang met de golven moestbn worstelen. Wat ook gebeurde. Meer dan twee uren hebben zij op de riemen gezetenbijna bovenmenschelijke krachten inspannende. Doch zij hebben hun werk met glans uitgevoerd. Zjj hebben de tien scbipbreu kelingen gered, die reeds zoozeer afgemat waren, dat het meerendeel bijna niet meer bij machte was over te springen toen de sloep langs lijzij van bet wrak kwam. Dat laugs zij komen was een reu zenwerk. Nadat de schipbreukelingen in de sloep waren stoomde de tiawler er been, om ze te kunnen oppikken. Dwars zjjnde werd de vanglijn geworpen en met veel moeite gegrepen. Maar helaas, inpalmende brak de lijn en opnieuw moest weder een poging gedaan worden, welire gelukte. Toch moest nog veel krachtsinspanning aangewend worden om de sloep lan.szlj van den trawler te trekken, aangezien, op dat oogenblik enorm veel zee stond Ook dit gelukte naar wenscb en weldra waren de schipbreukelingen aan boord. Bertus Krap en Cornelis Oldenburg hadden tien menscben gered. Onmiddelijk weid aan boord verwar mend voedsel en drinken verstrakt, waar op de schipbreukelingen als uitgehongerd aanvielen. Versterkt zijnde, deelden zij mede, hoogst dankbaar te zijn het leven er afge bracht te hebben, maar dat zij zeer onder den iDdruk waren niet allen meer present te zijn. Van de opvareneen derbaik waren diie over boord geslagen en slechts twee gered Het >Hbl.< ontving voor de kloeke redders een som van 45. door een Amsterdamscbe Kegelclub als huldeblijk bijeengebracht. De ftinko kerels hebben 't verdiend dat men hen, ook stoffelijk, waardeering toone. Brand te Rotterdam. Zaterdagnacht heeft een felle brand gewoed in de Lange Baanstraat in een schoenwinkel, gedreven door vrouw Ciermans. Het benedenhuis des nachts onbewoond, is totaal uitgebrand, Van uit het benedenhuis, sloeg de vlam eerst ovei naar de eerste verdieping, waarvan voornamelijk de achterzijde vlam vatte en daarna op een aan de Lange Lijnstraat uitkomend perceel, waarin bene den een pakhuis is tot berging van wa gens, toebehoorendo aan don mHkvorkoo per De Graaf, terwjjl het bovenhuis in gebruik is bij den bezemmaker J. H. Velt boven, die er zijn bergplaats beeft. Met moeite werden de Kinderen der verschil lende bewoners in 7eiligbeid gebracht, ook een meisje vn ongeveer 6 jaar oud dat op de tweede verdieping nog op den vloer lag, terwijl beneden in het buis alles n volle vlam stond Het dak van het peiceel in de Lange Lijnstraat, waarop ie brand oversloeg en de bezemmakers- beigplaats bi andden nagenoeg uit. De schade is vrjj groot Vrouw C was laag verzekerd. Vrijdagmiddag viel te Amsterdam in den Builen-Amstel by het visschen een 12 jarige knaap te water Een lood gieter sprong gekleed te water, bracht hem bahou ien op het droge en gaf hem een paar flmke klappen op zyn zitvlak. De jongeling gooide daarop hem met een steen een gat in 't hoofd met de woor- deD »dat is voor jou, schoft De poliMe te Alkmaar heeft een goede vangst gedaan. Twee jonge inbre kers voorzien van beitels en ander gerief, waaronder ook een dievenlantarentje, zijn ingepikt. De beitels bleken bi) onder zoek in den nacht van 26 op 27 Juni ontvreemd te zijn uit een in aanbouw zijnde villa aan den Kennemerstraatweg, en hebben vermoedelijk al dienst gedaaD bij een inbraak in 't gebouw der Buiten- sociëteit, in den nacht van 26 op 27 Juni. Een der aangehoudenen beeft meermalen wegens diefstal onder verzwarende omstan digheden geboet, terwijl de andere paz onlangs is ontslagen uit bet Rijksopvoe dingsgesticht. Leelijk er in geloopen. Voor het Rijksmuseum te Amsterdam wordt een fietsrijder door een onbekende aangespro ken »Och, mijnbeer, leen me even uw fiets. Daar in de verte rijdt een kerel met mijn fiets er vandoor en als ik nu maar even uw rijwiel mocht hebben, dan koD ik bem achterhalen.* De ander stemt toe, de onbekende springt op de fiets, en de welwillende eigenaar kijkt bem na van fiets, noch fietser beeft bij iets bemerkt Parjjs is deze week door hevig stormweder bezocht. De hagel viel in overvloed en in steenen vaa zeldzame grootte. Ingezonden Stnkken. NATIONALE VERLOTING. Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 25 Juni 19U3, No. 54. Landgenooten, Hebt ge wel eens beproefd u den toe stand van den blinde in te denken Niet? Zet u dan eens neder, al is bet maar gedurende een kwaitier, in een vertrek, waar zelfs het zwakste licht straaltje met vermag Joor te dringen en bedenk daar hoe bet u ie moede zou zijn tot uw laatsten ademtocht in dien stik donkere!! nacht te leven. Gjj huivert reeds alleen bij het denken aan een lot, waarboven de dood u verre te verkiezen schijnt en toch wordt blind beid dan eerst tot de zwaarste ramp, die den menscb treffen kan, wanneer zij hem maakt tot den armsten der armen door hem te beletten door eigen arbeid in zijn onderhoud en dat der zijnen te voorzien, door bem te dwingen van liefdadigheid te leven. O, gij, die zoo boog bevoorrecht zijt boven de behoeftige blinden, verplaatst u een oogenblik in bun toestand, die ook wel eens de uwe worden kon Dan zal uw verstand u zevgen, dat zij het eerst en het meest aanspraak mogen maken op den steun bunnei medemenschen, terwjjl uw hart u onweerstaanbaar dringen zal aan die deerniswaardige schipbreukelingen op 's leveDS oceaan de reddende band toe te steken en dat op kiesche wijze, beden kend, dat bet heerlijk is te kunnen geveD doch zoo bitter te moeten aannemen. Wat voor u, zienden, slechts een uiterst flauw begrip kan zijn, dat gevoelen de blinden zoo diep, waarom dan ook bet krachtig, bljjvend en humaan steunen der behoeftige lotgenooten doel en streven van den te 's Gravenbage gevestig.ten Neder- landschen Blindenbond is, de veieeniging van blinden uit alle deelen des laDds, van alle gezindten en uit alle klassen der maat schap jj. Met dit doel voor oogen richtte de Bond reeds ten bate van behoeftige blinden, onverschillig van welke gezindte, twee instellingen op, vrij van allen be- deelingsgeest met den aankleve van dieD. Zjj zfin a. de Blindenstichting, in Den Haag gevestigd, een fonds dat van zijn rente aan meer dan vjjftig-jarige, behoef tige blinden een vaste, jaarlijkscbo uit - keering verstrekt, voor allen gelijk, en b. de Ondersteuningskas, die gedeeltelijke vergoeding van woninghuur en ziekengeld aan behoeftige Bondsleden, beneden de 50 jaar verstrekt. Ten einde beide in staat te stellen velen en doeltreffend te kunnen steunen, organi seerde de Blindenbond deze Nationale Ver loting, waarvan de opbi engst geljjk tus- schen BLINDENSTICHTING en ONDER STEUNINGSKAS zal verdeeld worden. Vast overtuigd, dat de Natie zich nooit onbetuigd laat, waar bet geldt ougelukki- gen te helpen, doet bet te 's Gravenhage gevestigde Hoofd Comité der Nationale Verloting een krachtig en dringend beroep op uw aller steun en medewerking, onmis baar voor het welslagen der Verloting. Wie zou bet edel streven van den Blinden bond niet krachtig willen steunen Stelt u daarom, alleen, of in vereeniging met anderen, in verbinding met bet Hoofd- Comité, plaatst in en door eigen kring loten ad 50 cent en verzamelt voorwerpen tot prijzen bestemd Dan zal de schit terende uitslag dezer Verloting bewjjzen, dat de Natie ten volle sympathiseert met het doei en streven van den Deutralen Nederlandscben Blindenbond en dieos trouwe en krachtige bondgenoot zijn wil. Moge dit zoo zjjo Het Hoofd-Comité der Nationale Verloting Mevr. A. C. E. W. Barones VAN HARINXMA THOE SLOOTEN, geb. Collot d'Esccry, Eere- Voorzitster. N. M. SCHILD, Noordwal 55, Voorzitter Mej. B. EDERSHEIM L. v. Meerdervoort 136, Secretares, Mej. J. DESMONS, van Merlenstraat 106, Secretares voor de loten. Freule L. VAN HOEVELL. Koningsplein 20, Secretares voor de prijzen. Mevr. J. TEN HAGEN Langelaan, Stad houderslaan, 28. Penningmeesteres. Marktberichten. Axel, 11 JULI. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prjjzen als volgt Tarwe 8, - a 8,25, Rogge 6,50 f7, Wintergerst /0.— a /0, Zomergerst ƒ0,-, a, f 0,Hav°r 6- a ƒ6,30, Erwten ƒ8,— a ƒ9,50, Paar- denboonen ƒ0,— a 0,Lijnzaad Aardappels, ƒ0, Hulst 13 JULI. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prjjzen ais volgt Tarwe ƒ8,— Rogge 6,50 Wintergerst ƒ0,- Zomergerst ƒ0,— Haver ƒ3,— Erwten ƒ9.— Paardenboonen 8,50 Dui- venboonen ƒ9,— Witteboonen 00. Bruineboonen ƒ0,— Boekweit ƒ0,— Lijn zaad 00,— Aardappels ƒ7,50 Koolzaad per zak van 106 liters f 0,Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks 0,85. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 28 stuks Hoornvee, 42 Varkens. Verkocht15 stuks Hoornvee, 22 Varkens, 00 Paarden. Rotterdam, 13 JULI. Ter graanmarkt van heden waren de prjjzen als volgt Best, Zeeuwsche tarwe 7,40 a 8,20 per heet. overige 7,75 a 9,25 per 100 kilo, rogge ƒ5,— a 5,60 wintergerst ƒ0,— a ƒ0,—, zomergerst, 0,— a, ƒ0. haver ƒ6,- a ƒ7,witteboonen ƒ0,— a bruine dito ƒ0,— a erwten, ƒ0,— a 0,— HERIJK. Wij herinnereu dat de herijk van de maten en gewichten dit jaar zal plaats hebbeu in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Westdorpe 15 Juli Sas van Gent, ook voor Philippine, 16 en 17 Juli en 18 Juli des voormiddags. Axel 27 en 28 Juli en 29 Juli des voormiddags. Zaamslag 29 Juli des namiddags en 30 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijken Boschkapelle, 31 Juli. Graauw en Langendam 1 Augustus. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 3, 4, 5 en 6 Augustus] Kloosterzande (gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse, 7 en 8 Augustus. De verificatie van gewichten beneden het gram (milligram-gewichten), wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg geschiedt. Advertentiën. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan allen die hebben medegewerkt aan zijne verkiezing tot raadslid en tevens voor de ontvangen blijken van belangstelling Axel. P. VAN HOEVE. De ondergeteekende betuigt haren hartelijken dank aan de heeren Doctoren Ittmann van Axel en Dumolijn van Assenede, alsook aan het Algemeen Burgerlijk Armbestuur al- bier voor de vriendelijke hulp en bijstand aan baar zoontje ondervonden. Axel. Wed. P. DEN ENGELSMAN. - VAN - jp nnalitPit boterhamworst, met- ie qiidiueii worst, meisjes, rook VLEESCH (vrijblijvend) l>ik en dun droog SPEK. Gerookte STAARTUAMMEN met en zonder been. REUZEL eigen gesmolten. Onder aanbeveling, Uw ond. dw. dnr. R. Blanüert. De Notaris P DREGNANS te Axel, zal ten verzoeke van Mevrouw de Wed. den heer J. LEUN IS en Mejuffrouw D. B. LEUNIS, te Ter Neuzen, op Maandag den 27 Juli 1903, aes namiddags ten 3 ure, verkoopen wassende op hunne laDden in den Van Lijndenpolder gemeente Zaam slag verdeeld in koopen. Openbare Verkooping De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van don heer E. L. M. DE MOOR, te Terneuzen, op Vrijdag den 31 Juli 1903, des namiddags ten 2 ure, verkoopen Omtrent 3llz Heet. Aardappelen. Ruim 4 Erwten. Omtrent 3 Tarwe. 7 Haver. Klaver en 4 Va Gerst, alles." verdeeld in koopen en w issende op landen in den »Vogelschorpolder,c ge meente Terneuzen, thans nog door den verkooper in gebruik. Te vergaderen op de hofstede.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 3