Buitenland. Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. kwade, dan in de niet besproeide En een derde deelde me mee, dat de be sproeide aardappels in den handel niet gewild waren, omdat de schil zoo gemak kelijk losliet Daarentegen hoorde ik van een onzer Friesche vrienden, die de vori ge week Axels dreven bezochten en bewonderden, dat men in 't Noorden van Friesland altijd besproeit Twee derde van de boerderij is daar beteeld met aardappelen. Ze gaan voornamelijk naar Engeland. Al die aardappelvelden be sproeit men 3, soms wel 4 maal. Onze zegsman was er stellig van overtuigd, dat de Bordeausche pap nuttig werkt: grooter opbrengst en betere smaak zijn de gevolgen Vóór ons ligt een »blauwboek* een officieel verslag van Landbouw en Vee teelt in Nedarland Daarin deelt de Rijks- landbouwleeraar voor Noord-Holland den uitslag mede van het besproeien van aardappels door verschillende proefnemers. We schrijven zeer verkort dit verslag hier af. De cijfers wijzen de proefnemers aan. 1 Doordat de groei langer volhield, dan b\j niet besproeide, waren de aardap pels grooter verschil van smaak was er niet. 2. Bij het besproeien hadvde groei al opgehouden geen verschil in opbrengst de smaak scheen iets beter. 3 De groei bleef langer duren de aardappels iets grooterniet beter van smaak. 4. Het gewas bleef langer groen geen hooger opbrengstsmaak iets beter. 5. De groei duurde langeraardappels grooter van stuk in smaak geen verschil En het eindoordeel van den rijksland- bouwleeraar luidt: »3esproeiing met Bordeausche pap had te Opperdoes bij verschillende personen een zeer gunstig resultaat. TeWognum was de uitslag wel gunstig, doch het voordeel staat niet vast, terwijl te Hauwert en Wieringerwaard het resultaat niet zeer beteekenend was Door zulke getuigenissen wordt men niet overtuigd van het T.ut der besproei ing. En mocht het ook al eenigszins nuttig wensen, dan is daarmee nog niet gezegd, dat besproeien gewenscht is. Be sproeien toch kost geld. En nu is het maar de vraag, of' het geld, dat een boer uitgeeft, met winste door hen wordt terug verkregen. Bjj alles, wat men in deu landbouw toepast, moet steeds de vraag voorafgaan geeft het voordeel 't Is dwaasheid, om een rijksdaalder uit te geven, als men van te voren weet, er maar een gulden mee te winnen En omdat het voordeel van 't besproeien van aardappels niet onvoorwaaidelijk vast staat, kunnen we het ook niet met be slistheid aanraden. Meerdere ondervin ding en misschien ook betere of andere toepassing zullen ons, hopen we, meer licht in dezen verschaffen. L F. He ziekte van den Pans. De Zaterdag in den vroegen ochtend verrichte pnnctie schijnt den gi ijzen pa tiënt weder eecige verlichling te hebben gegeven. Maar dat neemt niet weg, dat men te Rome het einde snel nabij acht. Donder dagavond liep reeds bei gerucht van 's Pau sen dood en was meu in de schouwbur gen op het punt om de voorstellingen te te staken. Maar het gerucht bleek on juist en verwekt doordat Mazzoni tegen 9 uur op bet Vaticaan was ontboden. Donderdag was de toestand inderdaad zeer hachelijk. De P-ius voelde het toen zelf. Hjj zeide tot kardinaal Rampolla ik ga u verlaten, waarop de kardinaal in snikken uitbarstte en ook de Paus zeer ontroerd was. 's Avonds werd kardinaal Oreglia ontboden en de Paus sprak met dezen over zjjc beschikkingen. De Tijd ontving het volgende telegram. Het onderzoek van de borst van den Paus had Vrpdag plaats en lie:vlugger al dan de eerste maal. De desinfectie eu de operatie namen 25 minuten in beslag. Hij dankte dr. Mazzoni. De Paus gebruikte een weinig bouillon en Marsata en een ei. Dr. Rossini onderzocht met vier ande re geueesheeren de 1100 grammen vocht, dat bij de operatie veiwijderd werd. Uit dat onderzoek bleek dat geen sprake is vaü tuberculose pleuritis maar van rbeumatiscbe pleuritis. Zaterdag bracht de Paus den nacht bij tusschenpoozen rustend door. Er was nog geen verandering gekomen in de krachten en het weerstandsvermogen. Nader meldt men De berichten luiden gunst ger öd som mige correspondenten te Rome beginnen reeds van beterschap te spieken. De kardinalen Mathieu, Agliai di, Stein- huber en Casal, die den Paus bezocbteD, vonden hem wel vermagerd, maar geeus- zins het uiterlijk hebbend van een ster vende het oog was helder, de spraak was goed, de geest was onverzwakt. De Paus gaf de kardinalen deD zegen zijn bewe gingen d.oegen het kenmerk van ver moeienis. Sedert het begin der ziekte zijn ongeveer 15 000 telegrammen, daaronder van b^Da alle Staatshoofden op het Vaticaan ont vangen. Eenige daarvan zijn den zieke medegedeeld. Acht prelaten houden zich bezig met het rangschikken het beant woorden geschiedt voornamelijk door Rampolla. Ondanks de verschijnselen van beter schap, gevolg voornamelijk van de puncties bljjft de toestand ernstig en bet gevaar onveranderd. Het meest oDgunstig ver schijnsel is bet gebrek aan urineloozing. De voeding is tamelijk voldoende en bestaat grootendeels uit bouillon en f|jn gesDeden brood. Men houdt deD Paus de laatste dagen te bed, omdat de ademhaling ge makkelijker gaal en de kans van vermoeie nis minder groot is De vensters van het sla pvertrek wordeo iu den vroegen och tend een paar uren geop nd. TELEGRAMMEN. ROME, 12 Juli. - Bulletin van 8 uur 's avonds. Er viel op den dag niets bijzonders voor. De algemeene toestand van den Paus toont eeoige verbetering aao, evenals hedenochtend. ROME, 13 Juli. - Het bulletin van hedenochtend 9 uur luidt Tot middernacht was de Paus rustig, dccb Da dien tyd kwamen tusschenpoozen van agitatie voor. Bet uitwendig ondei- zoek vaD den thorax wees geen verande- ling aan Id den eergisteren waargebomen toestand. De werkzaamheid der nieren is nog steeds onvoldoende. De algemeeDe toestand is iets minder gunstig. ROME, 13 Juli. De geneesheereo vonden den Paus tegen oen middag inge- zoDken Hjj verklaarde hen, dat hij zich zwak en vermoeid voelde od verzocht dat men hem met rusl zou laten, omdat hjj slapen wilde. De geneesheeren maakten toen slechts een korte visitezij stelden vast, dat het vocht in de pleura Diet toe genomen was. Zij vonden den Paus zwak van geest, minder opgewekt dan gisteren. Sedert gisteren neemt hj) weinig voedsel Mazonni zag er bij het verlaten van hel Vaticaan bezorgd uit. Het programma van het bezoek v n H. M. de Koningin en Z. K. H.den Prins der Nederlanden aan Maastricht is defini tief aldus vastgesteld: Morgen om 3 uur aankomst van het Vorstelijk paar en plechtige intocht in de stad half zeven diner, aangeboden door den Commissaris der Koningin aan HH. MM. en de leden der Prov. Staten 9 uurgroote fakkeloptocht door de ver schillende Maastrichtsche sociëteiten. Donderdag. Bezoek van HH. MM. aan het hospitaal CalvariëDberg10 uurbe zoek aan den St. Pietersberg matinee op Slavante, te geven door de Groote Socië teit 2 uurbezoek aan de bloemeDten toonstelling2.30bezoek aan het stad huis 3 uurrijtoer door de omliggende gemeenten 6 30 uurdiner, aangeboden door den Commissaris der KoDingiu aan HH. MM. eü de autoriteiten der stad; 9 uurrfjtoer door de geïllumineerde straten. Vrijdag a. s. vertrekt het vorstelijk paar naar Roermond. Op die terugreis zal de koninklijke trein aan het station Sittard stilhouden om autoriteiten, burge rij, schutterij, hai monie en schoolkinderen gelegenheid te geven tot een huldebe tuiging. - Sint Jansziekte. In Fivelingo (Gr.) vertoont zich een ziekte in de erwten, waardoor de aangetaste planten gedl wor den en dan afsterven. Een der landbou wers, die een zieke plant ter onderzook aan prot. J- Ritzema Bös. te Amsterdam, had gezonden, ontving volgens het »Nieuws« het volgend antwoord »Uw erwten lijden aan een ziekte, die sedert lang in Zeeland bekend is onder den naam St Jansziekte omdat zij zich in St.-Jan begint te vertoonen. Zij wordt, veroorzaakt door een zwam. die zich in den wortel nestelt en dezen doet af sterven. „Tot nog toe zijn geen doeltreffende bestrijdingsmiddelen bekend. Men doet dus het verstandigst, op het land waar de ziekte zich vertoont, in de eerstvolgende jaren geen erwten te ver bouwen Alle andere gewassen blijven vriju kunt dus bijv boonen gerust telen. Zeer vatbaar voor de ziekte zijn schokkers, kroonerwten, en vooral de kleine Zeeuwsche erwt. U zoudt het eens kannen probeeren met de kleine vroege erwt van den heer Mansholt te Westpolder (Gr.) deze soort is zeer vroeg rijp „Misschien zouden blauw-peul capucij- ners van deuzelfden zaadteler ook tegen de ziekte bestand zijn, maar dit zou men moeten probeeren." AXEL, 14 Juli 1903. Ds. N. P. Littooy, van Krimpen a/d Lek heeft het beroep voor de Gerefor meerde Kerk A alhier aangenomen. Wij vestigen de aandacht der lezers op het in dit nummer onder de rubriek //Ingezonden Stukkenvoorkomend Mani fest aan de Landgenooten van het bestuur van den Nederlandschen Blindenbond. Het is zeker onnoodig te zeggen, dat deze goede zaak den steun verdient van allen, die met het lot der hulpbehoevende blinden begaan zijn. De laatste regels van ons verslag over het bezoek der Friesche excursio- nisten aan het land van Axel, voorko mende in ons vorig nummer, geven niet juist weer, hetgeen eigenlijk bedoeld werd en zijn daarom voor den oningewijde minder duidelijk. De heer J. van Hoeve ontving een schrijven van den heer Kakebeeke, ge dateerd Goes, 9 Juli 1903. Daarin lezen wij Waarde Van Hoeve De Friesche landbouwers zijn zoo juist vertrokken na een mooie rit door den //Wilhelminapolder* ge maakt te hebben en zij waren nog geheel opgetogen van wat zij in Zee land gezien hebben. Ik kan niet nalaten U bij dezen mijn hartelijken dank over te bren gen voor de moeite, die U zich voor de excursie getroost hebt. Aan uw steun en die van de andere heeren in Axel is het te danken dat de Friezen veel van hun bezoek hebben kunnen profiteeren. Ook de andere Axelsche heeren wilt, U bij gelegen heid mijn dank wel overbrengen. Met vriendelijke groete, teekent Uw dw. (was geteekend) I. G. J. Kakebeeke. Onze lezers zien hieruit, dat de Friesche landbouwers alhier ontvangen zijn op eene wijze, die de gastheeren alle eer aandoet. Eene groote voldoening moet het hun dan ook zijn, dat het hartelijke onthaal door de vrienden uit het Noorden zoozeer wordt gewaardeerd. Den heer Van Hoeve onzen dank voor de welwillendheid, dat wij van boven genoemd schrijven voor ons blad hebben mogen gebruik maken. In een vergadering van Stembe voegde Ingelanden van den polder Oud- Beoostenblij werd tot dijkgraaf herkozen de heer E. Plasschaert te Koewacht. Het voorstel tot aanleggen van een steenweg in de Klapstraat werd z.h.s. verworpen. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft de gevangenhouding van S. K., verdacht van den driedubbe- len moord te Kuitaart, weder met dertig dagen verlengd. Vrijdag en Zaterdag werden op de hofstede waar het misdrijf heeft plaats gehad, weder door de justitie pogingen in het werk gesteld om eenig licht in deze duistere zaak te krijgen. Er wer den eenige lioopen stroo nauwkeurig on derzocht, doch jammer genoeg zonder eenig gunstig resultaat. Ter Neuzen De uitslag der Vrijdag gehouden stemming voor 5 leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding, is als volgt Getal kiezers 1315. Uitgebracht 1190. Onwaarde 23. Volstrekte meerderheid 584. Hiervan verkregen de heeren A. C. N. Grenu (aftr. lid) 613 st.A. van Dale 571 st.F. C. van Deinse 565 st.; Joz. de Feijter Pz. Sr. (aftr. lid) 556 st.; G. Wieland (aftr. lid) 553 st.L. de Koeijer (aftr. lid) 533 st.A. Moggré 523 st.C. van der Hooft (aftr. lid) 518 st.G. A. Standaert 506 st. en G. van der Peijl Gz. Jr. 470 st. Alzoo gekozen de heer A. C. N. Grenu. Herstemming tusschen de heeren: Van Dale, Van Deinse, De Feijter, Wieland, De Koeijer, Moggré, Van der Hooft en Standaert. Op de voordracht voor hoofd van eene openbare school te Dordrecht komt o.a. voor de heer G. Jurrij, te Ter Neuzen. Zaainsh'ir. De uitslag der Vrijdag ge houden stemming van 3 leden voor den gemeenteraad, wegens periodieke aftre ding, is als volgt Uitgebracht 353 stemmen. Van on waarde 8. Volstrekte meerderheid 173. Gekozen de heeren W. de Mul met 193, F. de Ruijter met 217 en P. vanTaten- hove met 222 stemmen. Op den heer A. Verpoorte waren 135 st. uitgebracht. Hoek, 11 Juli. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad werden 353 van de 387 stemmen uitgebracht, waaronder 2 van onwaarde. De heer W. G. Diele- man Az. (aftr. lid) verkreeg 219 stemmen, de heer P. de Feijter (aftr. lid) 185 en de heer J. de Meester 170, zoodat de beide eersten herkozen werden. Zuid dor pc Bij de Zaterdag 11. gehou den stemming voor twee leden van den Raad hadden alle kiezers nl. 124 hun stem uitgebracht. Gekozen de heer Aug. Goossens met 63 stemmen. Herstemming Dinsdag 21 Juli a. s. tusschen Th. Buys- se (aftr. lid) en A. D'Hert, die beiden 59 stemmen bekwamen. De heer A. Vermast (aftr. lid) verkreeg slechts 49 stemmen. Arrondissomeiits Rechtbank te Ridilelburs;. Zitting van 14 Juli, 1903. A. de L., 19 jaar ond, mandenmakersknecht te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg is wegens diefstal veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. V. H., 21 jaar oud, gedeserteerd Belgisch mili tair, laatst arbeider te Koewacht, gedetineerd te Middelburg is wegens diefstal met braak veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met inminde- ringbrenging der doorgebrachte hechtenis. O., 22 jaar oud, schippersknecht te Ter Neuzen is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf K. J. de K., 13 jaar oud, koewachter te Zaam- slag is wegens mishandeling van een dier veroor deeld tot f 5 boete of 5 dagen hechteuis. J. 11 Rz 20 jaar oud, opperman te Ter Neuzen is wegeus diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2