II veriïmg. HERIJK. Friesche boeren^inJlaiidvanAxel. No. 28. Zaterdag II Juli 1903. I9e Jaai*£». Nieuws- e u Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag;- en Vrydagravond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent roor Bilsiï 70 cent. Afzondert. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, ui ter lp k tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axf.l, maken bekend, dat tot den herijk van de maten en gewichten, voor deze gemeente zal worden gevaceerd op den 27 en 28 Juli van 9 tot 12 en van I tot 4 uur en den 29 Juli des voormiddags van 8 tot II uur, in het Kazernegebouw. Axel, den 6 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris De Friesche Maatschappij van Landbouw heeft begrepen, dat het maken van ex cursies voor de leden van groot belang moet zijn. Verleden jaar werd een reis je gemaakt naar Groningen, dit jaar wa ren de vruchtbare velden van de provin cie Zeeland het doel van het uitstapje. Nu, het was wel noodig ook, dat men Zeeland bezocht. Velen toch hadden zich onze provincie voorgesteld, als bestaande uit groote vlakke weideD, voorzien van groot, kloek vee. Het was dus voor velen een ontnuchtering toen ze onze velden en akkers aanschouwden. Ach, dat zoo iets in ons klein landje, metz'n goedkoope reismiddelen, nog bestaan kan. Lezer, meen maar niet, dat ge u een beter begrip van Friesland maken kunt, dan de Friezen van Zeeland het doen. Verre van leerlingen te vei liezen had zij er gewonnen, geen leerlingen van twee franks in de maand, maar kostleerlingen welke zij moest voeden en huisvesten tegen dertig franks in de maand, wat voor haar een fortuin was de twee doch ters van een vetweider, die verder dan een uui van de kom der gemeente woonde en niet wilde dat zijn dochters 's morgens en 's avonds zulk een voettocht deden in het slechte seizoenvervolgens nog een rijke boerendochter, en eindelijk een weeze nichtje van mijnheer Lebeurier, welke deze geplaatst had bij zyn onderwijzeres meer uit belangstelling voor de onder wijzeres zelve dan voor de school, waai over hij zich volstrekt niet bekommerde. Nog had zij een andere gekregen en deze iets ongewoons had de school der Zusters verlaten, om naar de gemeen teschool te gaan ook was zij penstonnaire en de eenige dochter van een winkelier ster, die zeide weduwe te zijn, maar wiens man men nooit gekeud had, terwijl zij zelve een raadselachtig leven leidde fat soenlijk, zeiden de eenen, schandelijk zeiden anderen, zonder dat men men 't eens kon worden. Helena had geaarzeld dit meisje aao te Dinsdagmorgen om zes uur ongeveer, voerde de sneltrein Leeuwarden-Utrecht, ons gezelschap, bestaande uit 27 boeren en den landbouwleeraar, den heer Brink man, naar het zoele Zuiden. »De trein voor Zeeland*, zooals men daar in Utrecht pleegt te zeggen, voerde hen tot Vlake, waar onze landbouwleeraar de heer Ka kebeeke, zich bij hen voegde om als weg wijzer te fungeeren door de Hulstersche beemden, die Dinsdagnamiddag met een bezoek werden vereend. Woensdag was de dag, waarop Axel en zijn heerlijke, rijke omgeving zou worden bezocht. De commissie van ontvangst had voor de noodige rijtuigen gezorgd, om de Frie sche broeders door de Zeeuwsche land ouwen te voeren, die alle by het station waren opgesteld Daar snort de trein binnen. Een oogenblik verwarring, en daar staan de Friezen voor ons Axel's Burgemeester roept hen een hartelijk wel kom toe en hoopt dat ze een gezelligen, leerzamen dag zullen hebben. Spoedig zijn de rijtuigen opgezocht en voort gaat de stoet, geopend door het lichte rijtuig van den heer Ph. van Dixhoorn. bespan nen met een paar vurige paarden. Dit rijtuig bergt naast den eigenaar de beide Rijkslandbouwleeraren, en den heer Prak ken. lid van 't hoofdbestuur der Friesche Maatscbappii. Het volgende rijtuig bergt het dagelijksch bestuur van Axel, dat mede van de deelnemers zijn wil. De volgende rijtuigen zijn elk bezet door 2 Friezen en een koetsier, terwijl in som mige nog een vierde persoon als genoo digde is op te merken, waaronder de heeren Le Feber en Zonnevijle. Het eerste oponthoud was bij den heer Ph. van Dixhoorn. De flink ingerichte schuur en stallen wekte aller bewondering De landbouwwerktuigen trokken zóó de aandacht, dat de waarschuwende stem van den heer Brinkman wees op het voort snellen van den tijd. Het rundvee werd met groote ingenomenheid bezichtigd, en vooral de paarden vonden bijzonder veel bijval. De prachtige hengst viel zeer in den smaak en ook de 1-jarige hengst Antoine, die juist een aanhoudingspremie van f 100 had ontvangen. Niet minder werden de merries Liza en Louiza bewon derd, waarvan de eerste een aanhoudings premie van f 150 en de tweede van 100 kortgeleden ontvangen heeft. Door de ijverige huisvrouw werd den bezoekers een kostelijke ontvangst bereid. Even voor het vei laten der hoeve had de heer Dixhoorn de wiedmachine in werking gesteld, die door velen werd bezichtigd. Toen reed de stoet door de Beoosten Bleij polder en de Catharina polder over het veer naar Zaamslag. waar halt ge houden werd bij den heer A. Dibleman. De flinke nieuwe schuur vooral was de bezichtiging waard. Ook hier wachtte hen een vriendelijk en ruim onthaal. Yan hier werd de tocht voortgezet naar den heer J. de Feuter. Het onthaal was hier niet minder vriendeiyk en gul. Vooral merkwaardig vond men hier den prachtigen gouden beker dien deze familie in vroeger dagen van Engeland's Konin gin ten geschenke ontving. Maar niet minder interessant was de prachtige zil veren medaille, door den heer J. de Feij- ter op de laatst gehouden tentoonstelling te Goes, van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina ontvangen, als eerste prijs nemen, maar de moeder had zoolang gebe den, zeggeDde dat zij haar dochtertje niet langer wilde onderworpen zien aan de brutaltieiten van zuster Philogone, dat Helena eindelijk zich had doeD overhalen, vooral door de lieftalligheid en aanminnig heid van het meisje. Het was een ware verleidster die kleine Rosalie, daar zij oogenblik kelijk hare kame raadjes en hare meesteres veroverd had. Maar na weinige dagen was Helena even wel, haar eersten indruk bestrijdend, in 't onzekere geraakt of het meisje werke lijk was wat het scheen te zijn. Haar leerlingen, vroeger eensgezind, waren begonnen te twisten en op elkan der afgunstig te worden allen klaagden over haar beste vriendinnen, die nu haar vijandinnen waren gewordeD. Was dat niet zondetling? Maar even zonderling was de nieuws gierigheid vaD de kleiDe, die overal snuf felde en iedereen uithoorde. 'L Is waar, zij was praatachtig als een ekster, en haar grootste lust was allerlei van de Zusters te vertellen indien Hele na naar Rosalie had willen luisteren, zou die Dooit gezwegen hebben. Maar wat haai meer dan dat alles ver ontrustte was iets geheimzinnigs, dat om streeks drie weken na Rosalie's komst in de school plaats had 't. Was op een Vrijdag aan den maaltijd toen zij haar kostleerlingen groente-soep opdischte. >Ik eet er niet van,* zei Rosalie haar bord wegschuivend. Waarom V* »Omdat er vleesch in is, en ik vrijdags geen vleesch eet.* »Wat zegt geriep de grootmoeder, die de soep gekookt had, »zij is alleen met boter toebei eid.« »Ik heb liet vleesch gezien.* zei Rosalie Men zocht in de soepterrine en vond een stuk ossenvleesch. Wie had het in den pot gelegd, waarin de groente was gekookt Dat werd niet opgehelderd. Maar drie dagen later sprak men te YvraDChes over niets dan over de vleesch soepen, welke de onderwijzeres met hel sche boosheid des Vrijdags aan hare kost leerlingen te eten gaf. XXVI. Hoezeer Helena meestal de hand niet had gezien waaruil de tegen haar gerichte slagen kwamen, was zij toch meDigwerf regelrecht aangevallen door den kapelaan die geen oogenblik naliet haai zijn vyan dige gevoelens te betuigeD en zelfs de gelegenheden daartoe zocht en uitlokte Hij vreesde niet zich voorop te stellen hetzij dat zijn plicht, zooals bij geloofde hem verplichtte zoDder toegevendheid den strijd, tegen een gevaarlijke vjjandin onder nomen, voort te zetten. Den ZoDdag na het openen der school bad Helena aan hare leerlingen aanbevo len te negen ut e ter school te komen om voor zijn hengst Goliath Dat er een dronk op Friesland's maar ook Zeeland's Koningin gedronken word, behoeft geen betoog. De vier hengsten GoliathLionBaron en Bourgeois deed menigen Fries van be wondering verstommen. Bij het zien van den enter hengst geboren 15 April 1902, barstte een Fries los»Zoo zijn ze bij ons niet, al zyn ze twintig!* Door de zoogenaamde Blikstraat reed men nu naar den heer J. van Hoeve. Hier trok vooral een Floether zaaimachine met dibbelstoestel de aandacht en verder een reeks andere landbouwwerktuigen. Groote bewondering hadden de Friezen hier voor een driejarigen ruin. Ook vond het praktisch ingerichte varkenshok allen bijval. Het was in de achterkamer dat een Fries met name K. H. Bierma van Oude Biltzijl dankte voor alle ondervon den vriendschap en een dronk instelde op de Zeeuwen. Over de hofstede van den heer J de Feijter werd nu de tocht naar Axel voortgezet. Aangenaam wer den de Friezen verrast door eenige vlag gen die de leden van den Gemeenteraad ter opluistering hadden doen wapperen. Btj de weduwe Rolff wachtte het diner. Menige toast werd ingesteld en de verbroedering tusschen Fries en Zeeuw meer inniger. Het zal voor ons Zeeuwen noodig worden onze Friesche broeders eens van dicht bij te gaan gadeslaan. Hierover zijn Zeeuw en Fries het eens geworden. Op de wandeling naar het station deed het ons goed uit veler mond te verne men dat ze een aangenamen. leerzamen dag hadden gehad. Onder hoera's en ge- zich alle gezamenlijk naar de kerk te be geven. Dat gezamelyk vormde geen groeten troep, daar de protetstanten er geen deel aan namenmaar niet door talrijkheid wilde Helena opgemerkt wor den, wel door orde en welvoeglijkheid. Daarom had zij aan haar scholieren aan bevolen precies te negen uren aan de school te zijn, ofschoon de mis eerst te tien ure begon. Zij wilde den tyd hebben haar kleinen troep in oogenschouw te nemen en die kinderen te reinigen, te kammen en in orde brengen, welke, niet wetende wat zindelijkheid en zorg is, in een al te on behoorlijken staat komen zouden. Zy was gereed met die zorg, toen er voor de mis geluid werd maar zij was niet terstond heengegaan, daar zij de Zus- teis het eerst in de keik wilden laten gaan. Weldra verschenen deze met een langen rei meisje, die zoodanig elkander volgden, dat zij het geheele marktplein vulden, eerst na ze onder het poortgewelf der kerk te hebben zien verdwijnen was Helena op hare beurt op weg gegaan. Toen zij in de kerd kwam, waren de leerlingen der Zusters reeds op heur plaat sen bij bet weioorkvat zag zij den kape laan, die daar scheen te staan op haar leerlingen aan te wijzen, en by afwezig heid van den pastoor en den kapelaan had de koster haar gezegd dat zij achter de leerlingen der Zusters plaats kon nemen. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1