Huilen land. Binnenland. (jemengd tfienws. een volgende maal nog een en ander. Even willen we nog opmerken, dat er ook wel eens bruine plekken op aardappelloof worden waargenomen, die met de ge vreesde ziekte niets te maken hebben Gemakkelijk kan men zich overtuigen ot die plekken door het kwaad komen of niet. Daartoe stopt men eenige bladeren met zulke plekken in een (liefst witte) flesch en sluit deze goed dicht; komen er rondom de bruine plekken witte vlok kige kantjes, dan is het de ziekte komen die niet, dan heeft men niet met de ge vreesde kwaal te doen. L F. Ongesteldheid van den Paus Nu eens hoorde men dat de Paus on gesteld was, dan weer was hij beter en zoo werden we telkens in onzekerheid gehouden aangaande de gezondheid van den Paus, zooJat we ons gingen afvragen hoe zou het nu eigenlijk met Z. H gaan Nu echter worden we uit den droom ge holpen door berichten uit vertrouwbaie bron, die echter ver van geruststellend zjjn, ja zelfs zeer onrustbarend ziju. Ook iD de Vaticaansche kringen moet ernsti ge bezorgdheid bestaan. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag beeft Z. H. een flauwte gehad, volgens de Tribuna zelts twee, waarvan er een een half uur duurde. Zjjn lijfarts Lapponi zag evenwel nog niet een dadelijk levensgevaar in, zoodat het op bet Vaticaan rustig bleef, temeer daar Zaterdag de toestand weer iets gun stiger werd. Maar den volgenden dag kwamen ei weet slechte berichten. Het volgende bulletin werd nl verspreid Sedert Zondagmorgen is de zwakte hchteljjk vetmeerderd. De toestand in de borst is onveranderd. De ademhaling is vrij snel. De pols is verzwakt maat niet onregelmatig. De temperatuur is normaal. De helderheid van geest vol komen. Lapponi Mazzoni." De professor en Lapponi en Mazzoni staan den zieke by en wijken schier niet van zyn legerstede. Gisteren zijn hem de heilige sacramenten toegediend. De volgende telegrammen brengen ons nader op de hoogte omtrent 's Pausen toestand. ROME, 5 Juli (half 12 's ochtends). - Het Vaticaan maakt bet volgend bulletin bekend ten met de vuisten of de nagels op een zame wegen, waar niemand ben kon hin deren er was geplukhaard, kleeren waren gescheurd, blauwe oogen geslagen Aan wien de sctiu'd Men bad elkander wederzijds Leschul digd. Het was de schuld der Zusters en van den kapelaan Péricbard, die alles bewerkt hadden zelfs waren er din geloofden zus ter Pbilogone te hebben gezien dat zy steenen wierp. Zy waren trouweus niet zekei haar goed herkend te hebben. In de duisternis des nachts is zulks te begry- peo, niet waar maar 't kon niemand zijn geweest dan zij Het was de schuld der onderwijzeres, die woedend over het honend gezang dat men voor baar deur aangeheven bad, ver zonnen bad baar eigen glasruiten te bre ken om den maire op le ruien bet scheel de weinig ot men beschuldigde er baar van ze gebroken te hebben, maar vermits laster zonde is - toch. Dat geraas had de kinderen niet rustig gemaakt, die, dagelijks hun ouders over die twisten hoorende spreken, zich boe langei hoe meer tegen elkander opgewoi - den haddenen bet was eindelyk zoo ver gekomen dat de maire gedwongen was geweest deopenbaie macht,waarover bij beschikken kon, aan te wenden, name lijk zyn veldwachter, die tweemaal daags bij bet uitgaan der morgen-en avondschool, «bekleed roet zijn insignes*zich pos- teeren moest te balvei wege de gemeente school en de zusteiscboo! om, des vereischt do sti ijdlustigen van eikaar te houden. Dr. Lappoi.i, bezorgd over don toestand des Pauson, hield een consult met prof. Mazzoni, die de reeds door zijn collega gestelde diagnose bevestigde, n. I. door ouderdom veroorzaakte ontaarding van het longweefsel (hepatisatie). Mazzoni kpurde de reels begonnen behandeling goed. De toestand van den hoogen zieke is met het oog op zijn leeftjjd, ernstig ROME 5 Juli. - Tegen don middag was de toestand v rergerd. Mazzoni ver klaarde, dat de zwaktescheen toetenemeD. ROME, 5 Juli. De kardinaal vicaris gaf met spoed last dat in alle kerkeD van Rome het gebed Pto pontifice infor- mo moest worden gezegd en dat 't heilig sacrament op het altaar inoest worden tentoongesteld. Deze mededeeling ver wekte groots ontsteltenis onder de geeste lijkheid, wijl zij bewijst dat de toestand des Pausen bijzonder ernstig is. ROME, 6 Juli. Toen de stoet van 16 kardinalen, kaarsen dragend, de slaap kamer van Leo XIII was binnengetreden, nam de Paus de stola aan, die de kamer heer droeg. Vervolgens las de ceremonie meester de'gelootsbelijdenis voor. De Paus sprak de woorden «Doraine non sum dignus* (Heer, ik ben Uwer onwaardig) en ontving de hostie, onder algemeene ontroering. Het heilig sacrament werd te 6 uren in de St. Pieter tentoongesteld. BRUSSEL. 5 Juli. - Het Katholieke dagblad de XXe Siècle, ontving uit Rome een telegram van 7 uur 's avonds, mel dend, dat 's Pausen doodstrijd begon en dat het einde elk oogenblik kon worden verwacht. Naar men uit Den Haag aan de Midd Grt. meedeelt, is bij nader onderzoek ge bleken dat omtrent eene reis van den Prins der Nederlanden naar Zeeland by de bevoegde autoriteit niets bekend is. De berichten, die daaromtrent verspreid zijn, kunnen dus tegengesproken worden Financieele toestand der gemeenten. Bij Kon besluit van 1 Juli is een Staatscommissie benoemd voor een onder zoek naar den financieelen toestand der gemeenten en ter voorbereiding van wet telijke maatregelen, waardoor die toestand op duurzame grondslagen kan worden gevestigd. Dit onderzoek zal moeten leiden tot de beantwoording van de volgende vragen En vermits alles voor den maire een voor wendsel was om, te redigoeren, had bij van deze wanordelykbeden gebruik ge maakt om een proclamatie te redigeeien aan zijne geadministreeiden, waarin, na warme aanmaning tot eendracht, bij met fraaie woorden zeide, dat, verantwoorde lijk vont de goede orde en de openbaie veilighei i, hii bevelen bad gegeven om met alle gestrengheid tegen de rustver stoorders wie zij wezen mochten, te han delen. Ongelukkig had dit »wie zij wezen mochten,* alles bedorven. Wie zy wezen mochten kon zekerlijk niet anders toege past worden dan op hoog geplaatste per sonen, en wie anders kon de maire bedoelen dan den pastoor, den kapelaao, mejuffrouw de la Bussonnière, en de Zusters V Wie zij wezen mochten kon niet toegei ast wor den op lieden van niemendal, die hun kinderen naar de gemeenteschool zonden Het was dus wederom een slag, toege bracht door de helsche onderwijzeres, die door den duivel naar Yvrancbes was ge zonden om alles in vuur en vlam te zet teo. Zy was bet zekerlijk die den maire dat »wie hij zij* ingegeven had. Inmiddels bad Helena te midden van dien slryd geen andere leerlingen verloren dan de dochter van den slager, die van den rijtuigverhuurder en die van den straat wei kerjuist omdat ie st'ijd vuiig was volhardden de oudeis, die den moed gehad hadden hun kinderen naai de ge meenteschool te zenden, in hun besluit (Wordt vervolgd.) 1. In hoeverre is de financieels toe stand van de onderscheidene categorieën van gemeenten beviedigend of ongunstig te noemen 2. Welke zijn voor, de verschillende categorieën van gemeenten de oorzaken, die haar financieelen toestand bevredigend of ongunstig doen zijn 3. Mag worden aangenomen dat de financieele toestand der gemeenten, voor zoover die thans bevredigend is. aan zich zelf overgelaten, bevredigend zal blijven, of dreigt hij te verslechteren, alsmede dat die toestand, waar hij thans ongunstig is, zonder nadere maatregelen uit zichzelf zal beteren of dreigt hij te verergeren 4. Welke maatregelen kunnen geno men worden om, waar de financieele toestand thans nog bevredigend is, maar bedreigd wordt dien te bestendigen en. waar hij als ongunstig voorziening eischt, hem voor een reeks van jaren op beteren voet te brengen en zulks zonder aan merkelijke schade voor de financiën van het Rijk te veroorzaken 5 Indien onverhoopt geen afdoende verbetering van de financieele conditie der in gedrang gekomen gemeenten mogelijk bleek, zonder dat nieuwe offers van 's Rijks schatkist gevergd werden, hoe zijn de voorstellen daartoe met het oog op de financiën van het Rijk te motiveeren En zulks met de bepaling, dat de com missie de uitkomsten van haar onderzoek, voor zoover die tot het nemen van wet telijke maatregelen, als sub 4 bedoeld leiden, in een of meer ontwerpen van wet belichamo, en deze ontwerpen met daarbij behoorende beredeneerde toelichting, aan haar verslag toevoege. Deze Staatscommissie zal vergaderen te 's Gravenhage en is samengesteld uit 11 leden een voorzitter en een secretaris. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën zijn gemachtigd de instructie vooi deze commissie vast te stellen. AXEL, 7 Juli 1903. Door den Commissaris der Konin gin werd in de gezondheidscommissie voor de vereeniging van gemeenten, welke haar zetel heeft te Hulst, benoemd tot lid in plaats van den heer H. C. van Engelen, de heer A. H. Vossenaar, arts te Hontenisse. De in deze maand te Middelburg te houden tentoonstelling van rashonden en pluimgedierte belooft nog al iets te worden. Tot heden toe zijn, naar men mededeelt, voor de afdeeling pluim vee ruim 300 inzendingen aangekomen en voor de afdeeling honden 150. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder hebben ieder een zilveren me daille aan het bestuur ter uitloving be schikbaar gesteld. Bovendien ontving het bestuur nog van verschillende zijden geldprijzen en kunstvoorwerpen. De medaille door H. M de Koningin geschonken, zal worden uitgeloofd voor de tentoonstelling van pluimvee. Zaterdagavond is te Philippine door de rijkspolitie aangehouden A. de S. wo nende te Zuiddorpe, verdacht van mis drijf tegen de zeden met kleine kinderen. Gisteren is hij naar Middelburg overge bracht en ter beschikking van de justitie gesteld. ZaanislH? Vrijdag kwam de schilder F. C. W. alhier tot de ontdekking dat uit een kast in zijn woning was ont vreemd. een bedrag van ƒ400, meest bestaande in bankbiljetten. Wanneer hem dit is ontvreemd, is nog niet met zekerheid te zeggen, omdat de diefstal in een tijdsverloop van ongeveer 6 dagen terug, moet hebben plaats gehad. Zijn inwonende knecht A. C. W., heeft na een langdurig verhoor bekend dezen dief stal te hebben gepleegd, en de bankbil jetten te hebben verbrand. Ofschoon hij ook telkens op zijn be kentenis laat volgen, dat hij het enkel maar heeft bekend, omdat door verschil lende personen wordt gezegd, dat hij de schuldige is, is toch door den burgemees ter alhier een bevel van voorloopige aan houding tegen hem uitgevaardigd, onder geleide van den gemeente-veldwachter overgebracht naar Ter Neuzen, om ver volgens naar de gevangenis te Middel burg te worden getransporteerd. (Tem Ct.) HERIJK Wij herinneren dat de herijk van de maten en gewichten dit jaar zal plaats hebbeu in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Neuzen 8, 9, 10 en 11 Juli. Hoek 13 Juii. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 14 Juli voormiddags Koewacht 14 Juli des namiddags. Westdorpe 15 Juli Sas van Gent, ook voor Philippine, 16 en 17 Juli en 18 Juli des voormiddags. Axel 27 en 28 Juli en 29 Juli des voormiddags. Zaamslag 29 Juli des namiddags en 30 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 31 Juli. Graauw en Langendam 1 Augustus Hulst, ook voor Clinge en St Jansteen, 3, 4, 5 en 6 Augustus' Kloosterzande 'gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse, 7 en 8 Augustus. De verificatie van gewichten beneden het gram (milligram-gewichten), wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg geschiedt. Twee kinderen, een jongetje en een meisje, diie en vijt jaar oud, werden door hun ouders, die tei bruiloft gingen, on verzorgd achter gelaten in de Jodenbree- straat te Amsterdam. Zij kregen een flescbje met vitriool in banden waarvan het meisje eeo slok nam, waardoor dit spoedig aan de hevige pijnen bezweek. Het jongetje brandde deerlijk de lippen toen hjj er ook eens van wilde proeven. Een Amsterdamsche onderwijzer, die met ecu troepje scboolkindeien uit da hoofdstad naar Den Haag was ovei geko men, beeft op dat uitstapje eer. paar ang stige uurtjes doorleefd, toen hij plotseling een der aan zijn zorgen toevertiouwde jongens vermiste. Waar men ook zocht, en of de politie al medehielp, 't baatte niets, de jongen was en bleef zoek. In Amsterdam tei uggekeerd, bleek dat het jongmensen 's middags zyn kameraadjes in den steek had gelaten, en op eigen gele genheid naar zyn woonplaats was terug gekeerd. Verdacht van diefstal van een bedrag van ruim f 8000, door een jongman, werk zaam in een der kantoren van 't gebouw «Meicurius* te Amsterdam, kwam de po litie bem in zfin woning arresteeien. Hjj wist te ontsnappen, snelde per flets weg, maar achtervolgd, sproDg hij aan de Westelijke viaduct in hel water Hij werd ondanks zijn verzet, geied en naar het gasthuis vervoprd. Denkelijk zal hij niet in 'lieven blijven. Intusscben is ge bleken dat de jongen een medeplichtige bad en ook deze is gearresteerd. Van 't op een reeds gebruikt ontvangbewijs eener bankinstelling verkregen bediag, is nog f 6000 bij de daders gevonden. - Uit net kanaal te Erica is opgehaald het lijk van de 23 jarige dienstbode Trijn tje Dafkomstig uit Vlacbtwedde. Op het lijk zijn sporen van woiging en een diepe wonde aan den hals bevonden, zoo dat vermoed wordt, dat het meisje ver moord is. Vordacht wordt zekere B die nog 6 maanden gevangenisstraf moet ondergaan en zich moet hebbeo uitgelaten dat hii wi 1 eenige jaren voor baar over had - huisknecht, behoorende tot het personeel van het paleis te Apeldoorn beeft een paikwerker met een mes iD den buik gesloken. Gelukkig zijn geen edele dealen geraakt. Drankmisbruik was do oorzaak.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2