Dokter J. y. d. CALSEIJDE, liinnenland. EERSTE RIMER In do Dinsdagavond gehouden zitting is de heer A. H van Berkel. het nieuw gekozen I'd voor Gelderland, als lid toe gelaten en nam deze zitting Na de mededeeling van icgekomeu stukken werd bepaald, dat heden ver schillende wetsontwerpen in openbare be handeling zullen worden genomen waar onder wellicht de Marinebegrooting, de comtabiliteitswet en het tractaat met België. De heer Godin de Beaufort gaf in over weging het ontwerp betreffende het kanaal Gent Terneuzen niet in behandeling te nemen omdat het gerucht loopt dat de Belgische regeering het gedeelte van den spoorweg Gent— Terr.euzen wil naasten, waarvan Terneu zen ernstige gevolgen vreest voor zijn handel. Spreker vroeg aan de Regeering of er aanleiding bestaat voor de vrees dat Bel gië eenzijdig de op zijn gebied gelegen gedeelten van den spoorweg zal naasten en of de Regeering de verzekering kan geven dat bij de eventueele onderhande lingen de noodige bedingen zullen gemaakt worden dat Terneuzen niet in nadeelige condities kome wat betreft het vervoer Ten einde de Regeering in staat te stellen die vragen te beantwoorden, werd besloten dit ontwerp Vrijdag (heden) niet in behandeling te nemen. (M Ct) Door den commissaris der koningin in de provincie Zeeland is aan de burge- meesters in die provincie een circulaire verzonden, waarin wordt medegedeeld dat de minister van binnenlandsche zaken de wenschelijkheid heeft betoogd, het daarheen te leiden, dat niet, of althans zoo min mogelijk voor het geven van onderwijs b(j het voorbereidend militair onderricht, van herbergen behoeft gebruik te worden gemaakt. Voorts acht de mi nister het wenschelijk, dat in gemeenten alwaar geen particulier gymnastiekonder wijs wordt gegeven, van gemeentewege de vereischte toestellen voor het voorbe reidend militair onderricht worden beschik baar gesteld, en bovendien in de gemeen ten, geen garnizoensplaats z(jnde, voor infanterie, een eenvoudig toestel ter ver vanging van den richtbok bij de voorbe reidende schietoefeningen, waartoe de kapiteins, die belast zijn met de leiding van het voorbereidend militair onderricht, de noodige aanwijzingen zullen verstrek ken aan de burgemeesters dier gemeenten. Daar het van bijzonder groot belang wordt geacht om het houden van schiet en ïichtoefeningen bij lamplicht te voor komen omdat dergelijke oefeningen alsdan uit den aard der zaak zeer gebrekkig moeten zijn, verdient het. naar het oordeel van den minister aanbeveling dat den burgemeesters wordt verzocht hunne medewerking te willen verleenen, om de jongelieden, die aan dat onderricht deel nemen, aan te sporen om een oefening van hoogstens twee uur per week over dag bij te wonen. Het Staatsblad bevat een konink lijk besluit van den 24en Juni 1903, houdende machtiging op den minister van Oorlog tot het met verlof huiswaarts zenden van miliciens der lichting 1902 Helena had den heer Lebeurier willen bedanken, maar zij had er de kracht niet toe want zij bevond zich werkelijk onge lukkiger door zgn bemiddeling, dan door de onverschilligheid van den maire. iDdie,. zij verdedigd had willen zijn, zou zij een anderen verdediger dan mijnbeer Lebeurier gewenscht hebben. Evenwel vertolkte het »aanstonds< van den gedelegeerde zich niet oogenblikkelijk door z(jn vertrek integendeel, hij zette zelfs zijn dik lichaam gemakkelijk op e<m stoel terwijl hy beschermend Helena aan zagen het onderhoud werd voortgezet, en liep over de komst der leerlingen, welke den volgenden dag zou plaats hebben. Op dat terrein was Helena op haar ge mak, des te meer daar haar grootmoeder steeds breiend haar plaats niet verlaten had. en de maire tegenwoordig was. Na verloop van een tamelijk langen tijd, stelde mijnheer Lebeurier voor de school te gaan bezichtigen, om te zien of 't niet mogelijk was de verwarming, die onvoldoende was, te verbeterenmen moest niet zooveel bij de inrichting der Zusters ten achter staan. Alle drie gingen naar beneden maar in do school gekomen begon da heer Lebeurier, die een ellemaat in zijn zak had, te meten, wat den maire scheen te hinderen. >Hebt ge haastvroeg mr. Lebeurier. „Men verwacht mij bij de verkiezing ik heb beloofd, zooals ge weet, slechts AXEL, 26 Juni 1903. Van de firma J. Smulders Co. te VGravenhage ontvingen wij een exem plaar van eene kaart van Nederland, groot 72 X 07 Deze kaart is genaamd »de eerste Nederlandsche Landbouw- en Tuinbouwkaart" en wijst aan de Land en Tuinbouwvereenigingen in ons land, onverschillig of zij aangesloten zijn bij het Nederlandsch Landbouw-Comitè of niet. Natuurlijk zijn ook aangewezen de afdee- lingen van de Maatschappij van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Deze kaart, zoo juist verschenen, is de eerste, welke op dit gebied in ons land is uitgegeven. Genoemde firma is door het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, afdeeling Landbouw, met de vervaardiging en exploitatie dezer uit gave belast. De uitvoering der kaart, die tevens een zeer vertrouwbare spoorweg- en gemeente kaart is, mag prachtig genoemd worden en de prijs van 1 is zóó laag, dat ieder belangstellende zich deze kleine uitgaaf gaarne zal getroosten. Aan ons bureau kan men zich van de waarheid van het bovenstaande overtui gen. 't Is een mooie kaart 1 Op het tweetal voor een te beroepen predikant voor de Geref. Kerk A, alhier zijn geplaatst Ds. J. op 't Holt te Bols- ward en Ds. N. P. Littooij te Krimpen a/d. Lek. Woensdag had in het logement Het Gulden Vlies van mej. Wed. Rolff, alhier ten overstaan van de notarissen P Drogmans te Axel en A. M Tak te Middelburg de verkooping plaats van een hofstede met aanhoorigheden en een par tij bouwland, verdeeld in 15 koopen, ter gezamenlijke grootte van 28 8530 HA, Kooper werd dhr P. de Feijter Lz b\j wien voornoemde onroerende goederen in pacht waren, voor 830 per 44 Aren 56 centiaren, of 53.743.24 den hoop behalve 150 voor boomen. Naar we vernemen zullen eenige Friesche landbouwers binnenkort een be zoek brengen aan onze streek, met het doel eenige van de voornaamste boeren hofsteden te bezichtigen. Men zegt dat zij 7 Juli te Hontenisse komen en Juli a. s. ook onze gemeente zullen bezoeken. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is in de gezondheidscommissie die haren zetel heeft te Ter Neuzen, tegen weinige minuten afwezig te zullen zijn." „Nu, ga daarheen aanstonds kom ik btf u." »Maar, mijnheer de maiie,« riep Helena die zich bedreigd zag door samenzijn on der vier oogen, 't welk zij besloten had te vermjjden. »Ik zal oogeublikkelijk teiug zijn,* de maire. En hij verwijderde zich. Heleua bad hem willen volgen maar Lebeurier paste op de deur. Zoodra de maire vei trokken was, sloot hij ze eu ging er tegen staan. Wordt vervolgd.) 1 Juli herbenoemd de aan de beurt van aftreding zijnde heer J. Wisse van Zaamslag. Als plaats waar het volgend jaar de algemeene vergadering der Zeeuwsche landbouwmaatscliappij zal worden gehou den is aangewezen de afdeeling Hulst. Bij de onderteekenaars van het adres aan het provinciaal bestuur, hou dende verzoek om verbetering in den provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde tusschen Borssele en Vlissingen bericht ingekomen, dat aan het ver langen om aanleg van enkele booten te Borssele, niet kan worden voldaan, doch dat van de bedoelde booten gebruik kan worden gemaakt, door mede te varen van Borssele naar Ter Neuzen met de booten die van daar onmiddellijk terugvaren naar "Vlissingen en te Borssele niet aan leggen. Dat medevaren kan voortaan kosteloos geschieden. Deze week werd te Goes de jaar- lijksche tentoonstelling gehouden van paarden, rundvee, landbouwwerktuigen, pluimgedierte enz. vanwege de Maat schappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland In de stad heerschte. dank zij het prachtig weer. een prettige drukte en uit alle deelen der provincie waren honderden daarheen gekomen en de tentoonstelling viel dan ook een zeer druk bezoek ten deel. Wat hetgeëxpo seerde betreft, geeft dit weer een zeer juist beeld van den Zeeuwschen veestapel en ook op het gebied van landbouwwerk tuigen was het nieuwste aanwezig. Con certen en, een matinée luisterden de fees telijkheden op, terwijl eveneens door de allerwegen uitgestoken driekleur de stad feestelijk aanzien had Met een vuurwerk werden gisterenavond de fees telijkheden besloten. Op de tentoonstelling werden o m de volgende bekroningen behaald Hengsten, voor trekpaarden 1900 of vroeger. Ie prijs 50, waaraan wordt toegevoegd een premie van f 50 door de afd. Zeeland van het N. P S., mits de hengst in het Stamboek is of wordt ingeschreven, Joh. de Feijter te Zaamslag Ook is aan den inzender toegekend de groote zilveren medaille van H M Koningin. 2e prijs, 25, Ph. J. van Dixhoorn, te Axel Hengsten voor tiekpaarden in 1902, 2e prijs, 10 uitgeloofd door bovengenoemde afdeeling onder voorwaar de dat de hengst voorkomt in het veu lenboek, Ph. J. van Dixhoorn, te Axel. Aan den kommies-ontvanger der 2e categorie J. H. Yervenne te Roodesluis is op zijn verzoek met 1 Aug vol ontslag veileend uit 's Rijks dienst In Zeeuwsch- Vlaanderen is het vol gende biljet verspreid De officier van justitie te Middelburg hiertoe gemachtigd door Z E den minis ter van justitie, looft uit eece belooning van honderd gulden aan dengene, die zoodanige inlichtingen aan de justitie ver schaft, dat tengevolge van deze de dader of daders van den driedubbelen moord te Kuitaart-Houtenisse worden veroordeeld Zniddorpc Begunstigd door mooi zo merweertje had Dinsdag jl. de plechtige installatie plaats van den Zeereerw. Heer P. J Plasschaert als pastoor van Zuid dorpe. 's Morgeus, half negen trok de prach tige feeststoet door de met dennen be plante eu rijk versierde kom der gemeen te om den nieuwen Herder, die van de naburige gemeente Koewacht door een twintigtal ruiters afgehaald was, aan de grens van Zuiddorpe feestelijk te ontvan gen. Hier werd zijn Zeer Eerw door den burgemeester in goed gekozen woor den het welkom toegeroepen, waarna de stoet, na nogmaals door het dorp getrok ken te zijn, zich naar de kerk begaf, waar om 10 uur de plechtige installatie plaats had en door den nieuwen Herder, geadsisteerd door de Zeer Eerw. Heeren pastoors van Bergen op Zoom eu Koe wacht een solemneele H. Mis opgedragen werd Na de heilige Mis bracht men Zijn Eerw. naar de pastorie, waar hem door de schoolkinderen namens alle pa rochianen een prachtige bloemtuil aan geboden en een paar toepassselijke lied- I jes toegezongen werd. Id den namiddag stelde de stoet zich voor de derde maal op en bracht het fanfaren gezelschap »Ons Genoegen* hun nieuwen Eere-Voorzitter een serenade, waarna de Voorzitter der feestcommissie het woord voerde en aan het slot van zijn welkomstspeech verzocht om een honderdtal postduiven, welke in den stoet rondgedragen waren, de vrijheid te geven, opdat deze voor die inwoners van Zuiddorpe. welke door omstandigheden I verhinderd waren heden op het feest te genwoordig te zijn. de gevleugelde boden I zouden zijn vail de ware feestvreugde welke heden allen bezielde. Een acht tiental oud-militairen voerden daarna voor het hek der pastorie eenige exercitie's uit, zongen daarna uit volle borst een vaderlandsch lied en brachten op deze wijze hulde aan den Zeer Eerw Heer Plasschaert. die als kapelaan te Bergen op Zoom directeur der militaire vereeui- ging aldaar geweest is De nieuwe herder dankte in kernach- tige woorden allen die hun medewerking tot dit prachtig feest hadden verleend. Vooral de militaire hulde was hem dubbel aansenaam en met eeu „Lang leve onze Koningin! Leve het Leger!" sloot hij zijn dankbetuiging. - Woensdag schoten de leden van de handboogmaatschappij St. Sebastiaan alhier, naar den koningsvogel. Als bij zonderheid mag voorzeker gemeld worden, dat de ruim tachtigjarige heer A IJse baert te Koewacht, den koningsvogel trof. j Voorwaar een kranig schutter. De beide zijvogels werden afgeschoten j door de heeren B. C Puyiaert en D. Moer dijk Deiden alhier. Hulst. In België heeft zich een comi té gevormd tot aanleg en exploitatie van eeu stoomtram van St Nicolaas via St1 Paulus. Kemseke, St. Jansteen naar hier, (NB Ct) Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus- en Oorziekten, den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, voormiddags te Sint Nicolaas Waas) no. 43 Sfaliestiaat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no. -34 Roomstraai no. 34. vaD 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- nn Oorziekten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag SIS Juni 1903. Ned. tlerv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholti Nam. '2 ure Ds. J. B, T. Hugenholtl Gereformeerde Kerken. Kerk A, Ds. J. C. Dagevos. K Bediening v/h. H. Avondmatl,. Ds. J. C. Dagevos. Nabetrachting, (van Zuid-BeijerlandI Kerk B. Ds. R. van de Kamp. Ds. R. van de Kamp. Voorin. 9 nre Nam. 2 nre Voorm. 9 nre Nam. 2 ure Rechtszaken Gisteren weid door hol gerechtshof tl 's Gravenhago bevestigd het vonnis uitge sproken dooi de arr. rechtbank te Middel-! burg tegen P. A. L. koopman te Hulst wegens wederspannigheid veroordeeld Ml 6 maanden gevangenisstraf. Provinciale Staten van Zeeland. B(j besluit dei Staten vaD 4 November 19U2 werd het college van Ged. Staten diligent verklaard ten aanzien van bel adres van het waterschap de Vereenigd» polders van Ossenisse om eeD renteloos

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2