BE 7ESLE1EM No. 22. Zaterdag 20 Juni 1903. 19e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAfl, AXEL. GEMEENTERAAD FEUILLETON. Buitenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente AXEL maakt bekend, dat de stukken bedoeld bij art 6 en ter voldoening aan art. 7 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 125), betreffende de uit breiding vau het station Axel van den Spoorweg van Mecheien naar Ter Keuzen voor zooveel die in de gemeente Axel zullen zijn gelegen, ter secretarie der ge meente Axel ter inzage van een ieder zullen worden nedergelegd, van Woens dag den 34 Juni tot en met Woensdag den 39 Juli 1903, en dat belanghebben binnen dien termijn hunnne bezwaren mondeling of schriftelijk moeten opgeven aan het college van Burgemeester en Wethouders. Axel, den 18 Juni, 1903. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. V£]RH.IEjZIN Gr VOOR DEN De Burgemeester der gemeente AXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op IHnsdag, den 30en Juni aan staande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, wegens periodie ke aftreding van de heeren 63) XXII Men bereikte Heiena's woning langs een trap, welker deur op de straat uitkwam. Op Zondagmorgen nu, den dag vóór de opneming der scholen, ontwaarde Helena, naar beneden gaande om de deur te ope nen, dat men er des nachts met krijt op geschreven had. Een weinig achteruit gaande las zij het volgende, meermalen geschrevenConrtomer, vader en zoon. Zij stond een oogenblik na te denken niet begrijpende hoe die namen daar kwamen. Plotseling was zij ingelicht en schaamte verstikte haarop die wijze verwezen lijkten zich de bedreigingen van mejuffrouw de la Bassonnière. Maar het iag niet in Helna's aard zich over te geven en zich te laten verplette ren onder de harde slagen die haar troffen. Had men die regels op haar deur geschre ven, dau was zulks niet alleen opdat zij ze zien zou, maar veeleer opdat anderen ze zouden zien, en gelezen worden door allen, die naar het raadhuis gingeu, waar dien dag een verkiezing voor dan algemeenen Raad moest plaats hebben. P. DEKKER Fz., P. VAN HOEVE, J. SMIES en M. WOLFERT; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der gemeente bij den Burgemeester kunnen worden opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den eandidaat en onderteekend zijn door ten minste veertien kie zers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candi- aiObWliug ^vjoouwuu, De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. üe eandidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewip van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor ae opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos ver krijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handtee kening geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt ge'traft met gevan genisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste hottderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Axel, den 12 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. Welk een heerlijke stof voor nieuwsgieri gen en babbelaars- „Courtomer vader en zoon, wat is dat toch Zij moest dus onverwijld dat met krijt- geschrevene uitwisschenmisschien was het in dit vroege morgenuur nog niet opgemerkt geworden. Zij ging de school binnen, en de spons van het zwarte bord nemend, keerde zij □aar de deur terug. Op het marktplein gingen raenschen heen en weêr en voor den winkel van den barbier stonden tegen den muur geleund öf zittend op banken verscheidene perso nen die hun beurt afwachtten om gescho ren te worden. Was niet reeds het uitwisschen dezer regels een bewijs, dat zij er door getroffen was en vreesde dat men ze lezen zou. Zij aarzelde een oogenblik maar na rijp overleg meende zg dat het 't beste was ze daar niet te laten blijven, Zich zooveel mogelijk in het voorportaal verschuilend en met den rug naar het marktplein ge keerd, begon zij ze uit te wisschen. De spons tegen de deur wrijvende, peinsde zij er over na wat zij uitvoerde. Gelukkig duurde het niet lang. en nie mand richtte het woord tot haar. Toen zjj, na haar werk verricht te heb ben, een blik op het marktpleiD wierp, zag zij den maire naderen, die aan hot verkiezingbureau moest voorzitten, en zij ging naar buiten om hem te groeten. De Burgemeester van AXEL brengt onder de aandacht van de jongelieden van 16 tet 24-jarigen leeftjjd in deze gemeente, die in den aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, dat zij zich daartoe vó&r t Juli a. «.moeten aanmelden ter gemeente-secretarie, alwaar nadere inlichtingen zjjn te bekomen. Axel, den 12 Jnni 1903. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. Servië. Nog altijd loopen de verhalen van de bloedige geschiedenis te Belgradozjj wjjken slechts in bijzonderheden van el kander af en schijnen voortdurend op nieuw gemaakt om het leesgierige pu bliek een dienst te bewijzen, dat van zulke Letuur houdt. Ia hoofdzaak komt het echter op hetzelfde neer. Men kan er intusschen uit opmaken, dat wel de de ontevredenheid bij 't leger algemeen was, maar niet het plan van de samen zwering. Toen het uitgevoerd was, werd het goedgevonden en van het gerucht, dat het garnizoen te Nisch er zich niet mee zou 7ereenigen, heeft men niets meet gehoord. Ware er nog een eandi daat uit het uitgestorven of liever uitge moorde huis Oörénevitca, dan was er nog wel iets te verdienen. Toch is het niet onmogelijk, dat er partijschappen ontstaan, ook in het leger over de troonopvolging. Volgens de laat ste berichten uit Belgrado hebben de se- »Nu mejuffrouw*, zei mijnheer Amette, „morgen i» 'tonze groote daghopen wij dat -ie opening uwer school goed moge zijn in weerwil van Paildieu's en Fillet- te's ontrouw." >Weet ge dat?» „Bonnot heeft het mij verteld." Zij stond met deD rug naar het school huis gekeerd, en de maire stond voor haar. „Wat is dat?" riep hg plotseling tot haar. Zij keerde zich om, om te zien wat hij met zjjn hand aanwees. En op den pas gee! geverfden muur van liet schoolhuis las zij, tieD, twintigmaal herhaald met groote roode, blauwe en zwarte letters bet opschrift, dat zij zoo even van de deur had gewischt>Courto mer vader en zoon.* Helena had zich niet kunnen bedwingen en een half gesmoordeü kreet geslaakt. »Wat is er?« vroeg de maire. »Die schandelijkheid lc En oogenblikkelijk vertelde zij hem het bezoek van juffrouw de la Bussonnière. Sprekende kwamen er tranen van schaamte in baar oogen en verlegenheid snoerde haar de keel dicht. Terwijl zij haar verhaal eindigde trad Bonnot op beiden toe. „We zullen dit laten wegnemen," zei de adjunkt. „Volstrekt niet," antwoordde de maire de geheele wereld moet zien van welke wapens onze Legenslanders zich bedienen, natoren en afgevaardigden op een vooraf gaande vergadering besloten Peter Kara- georgewitch te nemen en niet zijn zoon George. Deze laatste is een jongen van '8 jaar en dient bjj het kadettenkorps te Petersburg. Van hem weet men wei nig omdat niemand belang in hem stelde. Van den vader weet men dat bij zeer onbeteekenend wordt geacht. Volgens berichten in de Temps is het nog erger en zou het huis Karageorgewitcb niet veel verschillen van het huis Obrénovitch en zou men op groDd daarvan wel eens herhaling kunnen krijgen, zoo mogeljjk met eenige afwisseling. De broeder van Peter, die te Parijs woont, gaf in die stad een groot zegefeest op het bericht, dat de zoon van Milan met de betoove- rende Draga den laatsten adem had uit geblazen. De Servische Kamers hebben de vraag van den ouden of jongen Karageorgewitch Peter of George, reeds beslist en aan den ouderdom de voorkeur gegeven boven de jeugd. De verkozene is 58 jaar en heeft zich naar Hofgebruik verdoopt iu Peter I. Misschien heeft lot deze keuze bijgedra gen, dat men met jeugdige troonbezitters pas zulke vreemde ervaringen had opge daan. Zij slaan spoedig uit den band, maken zich meerderjarig en leven met de staatsregeling al heel raar. Als vader nu den troon beklommen heeft, kan men den zoon van de cadettenschool te Peters burg terug laten komen, tenzij men de voorkeur er aan geeft hem daar voorloo- pig te laten als een bewijs van vertrou wen in den Czaar, die gedweeheid zoo goed weet te beloonen met allerlei groote en kleine geschenken. Er is ook nog een bijzondere reden daarvoor. De Czaar was per ongeluk peetoom van den ver moorden Alexander en 't is dus moeilijk Een gelukkige kans voor ons. „Als er een goede uitlegging aan wordt gegeven krijgt onze kandidaat vijftig stem men meer, dan hg anders zou gehad hebben." „En ik?" kon Helena zich ni6t weer houden te zeggen. »Voor u is 't niets, lieve mejuffrouw Allen op wier achting gij prjjs stelt, zullen weten dat het een schandelijkheid is." „En de anderen „Stoor u niet aan hem* De maire kon dit makkelijk zeggen, maar Helena moeilijk doen. Mair hoe gemoedigd zij was, wat ver mocht zij De maire zeide iets dat haar ontstelde. »Ge zjjt met de politie belast, waarde Bonnotin die hoedanigheid zgt ge ver antwoordelijk voor het behoud van die op schriften. Indien iemand ze mocht willen uitwisschen moet er proces-verhaal worden opgemaakt wegens schending van een openbaar gebouw.* Zoo haar schande een punt van politie belang werd moest zij eenvoudig zwijgen, wat zij ook deed. Dus waren het deze wapens, waarvan men zich tegen haar zou bedienen en die te vreeseiijker en gevaarlijker waren, daar zjj zich Diet kon verdedigen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1