Binnenland. Landbouw. (■emeiigri Vieuws. TWEEDE KAMER. Bij bet afdeelingsonderzoek, dat aan het vaststellen der marinebegrooting voor afging in de Tweede Kamer, verklaarden in een afdeeling verschillende leden er prijs op te stellen van den nieuw opge treden Minister van Marine te mogen vernemen, of hij de politieke beginselen van dit Kabinet is toegedaan. Aanvankelijk had men van de werk zaamheid van dezen Minister een gun- stigen indruk verkregen. Met voldoening hadden vele leden ge zien dat de Minister de organisatie van het personeel in haar geheel wil herzien Vrij algemeen was men ingenomen met 's Ministers verzekering dat hij ern stig overweegt het dienstverband voor jongens van 14-j. leeftijd te verkorten en om voorts deze jeugdige schepelingen, indien zij geen aanleg en geen geschikt heid voor den militairen dienst blijken te bezitten het verlaten van den dienst in den eersten tijd van het dienstverband te vergemakkelijken. Door enkelen werd geklaagd, dat de marine-autoriteiten stelselmatig weigeren gehoor te geven aan klachten, die door den Marine-Matrozenbond te harer kennis worden gebracht. Het kwam hun voor dat de bond aanspraak heeft op meer waardeering van de zjjde dier autoriteiten, omdat zijn streven is de moraliteit van de schepelingen te verhoogen. Vele andere leden betoogen dat klagen door den trechter van bedoelden bond voor militairen de aangewezen weg niet is. Door enkele leden werd geklaagd dat de anti-alcoholbeweging onder de schepe lingen, wel verre van door de marine autoriteiten te worden gesteund, veeleer van de zijde van dezen tegenwerking ondervindt. Door verschillende leden werd ander maal aangedrongen op verplaatsing van 's Rijks werf te Amsterdam naar elders Uit hetgeen werd gezegd ter verklaring van het feit dat voor de Utrecht de prijs van eerste uitrusting voor zee aanmerke- lyk hooger was dan voor de Gelderland en de Noordbrabant scheen, naar met leedwezen werd geconstateerd, te moeten worden afgeleid, dat op de werf te Am sterdam minder deugdelijk wordt gebouwd dan op de werven te Feyenoord en te Vlissingen. De meeste dezer leden wenschten de werf overgebracht te zien naar Nieuwediep. Geconstateerd werd dat het eindcijfer eigenlijk 384,703,18 hooger is dan dat der oorspronkelijke begrooting. Deze aan merkelijke stijging werd zeer betreurd Verscheidene leden betreurden dat de Minister geen vrijheid kon vinden om aan een zoo nuttige vereeniging als het Marine fonds een subsidie uit 's Rijks schatkist toe te kennen. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van de Waterstaatsbegrooting voor 1903 met 30.000 voor de kosten van de Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar de rechtsverhou dingen en de voorwaarden waaronder het personeel bij 't spoorwegbedrijf in dienst is Naar men verneemt, zal het grootste gedeelte van de lichting 1902 deze week Woensdag of Donderdag met groot verlof huiswaarts worden gezonden. Het overige gedeelte zou dan spoedig volgen. Het bestuur der Fabrikantenvereeni ging voor de Tabaksindustrie heeft aan den Min. van Financiën een adres gericht legen een verhooging der tabaksbelasting. »Waar het öf de bedoeling moet zijn,t zeggen adressanten, „s' Rijks inkomsten te vermeerderen, 6f de wensch mocht voorzitten om den nationalen arbeid te beschermen, wenschen wij met nadruk te verklaren, dat noch het een, noch het ander daarmede te bereiken zal zijn. Niettegenstaande steeds hooger eischen gesteld wordeD aan het fabrikaat en de concurrentie bezwaarlijker wordt, konden we tot nu toe ons handhaven op de bui- tenlandsche markt. In gelijke mate evenwel als de ons opgelegde Jasten toenemen, en deloonen stijgen, wordt de buitenlandsche voor al de Duitsche - concurrentie grooter. terwijl het afzetgebied steeds kleiner wordt Onze uitvoerhandel kan geen belasting hoe gering ook, verdragen willen we niet de met zooveel inspanning verkregen relaties verliezen Dat ook het binnenlandsch verbruik gestadig zal verminderen door een ver hooging van belasting, behoeft geen be toog. Een uniform recht drukt verreweg het zwaarst op de goedkoopere fabrikaten waarvan het meest verbruikt wordt Resumeerende verklaren adressanten dat een verhooging der belasting op tabak lo onzen uitvoerhandel zal vernietigen 2o. de binnenlandsche consumptie aan merkelijk zal doen afnemen 3o. tal van bedrijven zal doen opheffen, tal van arbeiders broodeloos en hun ge zinnen armlastig maken 4o een bate /.al opleveren, die geens zins in verhouding staat tot de aanzien lijke derving van andere inkomsten. Zij twijfelen er niet aan, of de Minis ter zal de deugdelijkheid erkennen van de argumenten, in deze aangevoerd en zy spreken den wensch uit. dat het voor nemen tot een verhooging der tabaks belasting niet in een wetsvoorstel zal wor den belichaamd. Debijzondere vacantiekaarten der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zullen dezen zomer weder tegen dezelfde prijzen worden uit gegeven Eveneens zullen voor de alge- meene vacantiekaarten dezelfde prijzen als verleden jaar worden gerekend, maar deze zullen over meer lijnen geldig zijn dan verleden jaar, n 1. niet alleen over de lijnen der Staatsspoor, Ned. Centraal- spoor en Noord Brabantsch-Duitsche Spoor maar ook oyer die van de Noord-Friesche Lokaal Spoorwegmaatschappij, terwijl bovendien de lijn Zwolle-Ommen (ge deelte van de Noord Ooster Lokaal-Spoor wegmaatschappij) met deze kaarten be reisd zal kunnen worden. Het Xedorlandsch Paardenstamboek. Zaterdagochtend werd in het hotel Lozanne te Hulst eene algemeene ver gadering gehouden van de afdeeling Zee land van genoemd stamboek. De opkomst was druk 66 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer Fernard Hom- bach, opende de vergadering en dankte voor de trouwe opkomst. De toestand van de afdeeling was blij kens het verslag zeer gunstig, Het leden tal bedraagt 39i). De voorzitter juichte het tot stand ko men eener hengstenveulenvereeniging toe en hoopte dat die zich zal uitbreiden over geheel Zeeland. Hij wees verder op het voordeel, dat gelegen is in de paardenfokkerij, en stelde m het licht dat te weinig wordt gelet op de merriën. De rekening over 1902 werd goedge keurd. Als commissaris-lid van het hoofdbe stuur, ter voorziening in de vacature, ontstaan dooi de periodieke aftreding van den heer C. A H. Wagtho. werd het aftredend lid herbenoemd. Als bestuursleden werden de heeren J. J. van Gorsel te Rilland Bath, J. van der Have Az te Oosterland en L, J. Roggeband te Groede herkozen. Daarna werd een bespreking gevoerd over de redenen waarom het gehalte der ingevoerde hengsten over het algemeen, in stede van vooruitgang, achteruitgang aautoont. Inleider ervan was de heer Wagtho. Hij stelde in het lichtdat de keuring op cornage te streng is dat de premieën te groot zijn en het beter zou wezen kleinere premieën uit te loven. Verder wees hij op de goedkeuring van waardelooze hengsten uit België, om ein delijk aan te toonen dat de leeftijdsgrens te hoog is. Het voorstel om ƒ800 uit de kas der afdeeling beschikbaar te stellen ter voor ziening in de kosten en ter bevordering der collectieve inzending van Zeeuwsche paarden naar de nationale tentoonstelling van 14 17 Sept van dit jaar te 's Gra venhage te houden van wege de Ver eeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland, werd aangenomen. Daarna werd door den heer J Z Risch, rijksveearts te Goes eene voordracht ge houden over de dikwerf voorkomende ziekteverschijnselen bij het paard en de toepassing der eerste hulpm ddelen bij voorkomende ziekten, in afwachting van veeartsenijkundige hulp. Spreker begon met te wijzen op de gr-oote moeilijkheid van het te behandelen onderwerp, wijl vele algemeene verschijn selen zich in het begin bij vele ziekten op dezelfde wijze voordoen Vervolgeus behandelde hij de verschijn selen van enkelen als koliek, goedaardige droes, peênberoerte. longcongestie en an dere en wees bij elk daarvan op de maatregelen, die de eigenaar voorloopig nemen kan, zich daarbij speciaal bewegend op hygiënisch en dietetisch gebied Aan het einde zijner voordracht legde de heer Risch er den nadruk op dat, wel verre van de eigenaars in de gelegen heid te stellen zoo min mogelijk deskun digen in te roepen, het in tegeudeel de hoofdbedoeling zijner lezing is geweest, hen er op te wijzen welk een onschatbare tijd vaak wordt verloren door tengevolge van het toepassen van huismiddeltjes als anderszins den veearts niet zoo dikwijls en zoo spoedig mogelijk ter hulp te roepen. Na het sluiten der vergadering vereenig- den de leden zich aan een gemeenschap pelijke koffietafel en te twee uren vertrok het meerendeel hunner naar Brussel, tot het gezamenlijk bezoek, op Zondag, van de koud bloed-paarden-ten toon stelling aldaar. (M Ct j De uitvoer van melk- en slachtvee naar België heeft van 1 tot en met 15 Mei bedragen 2711 stieren, ossen, koeien en vaarzen 175 hokkelingen en kalveren; 99 varkens; 1194 schapen en 274 lammeren, totaal 4453 stuks vee. AXEL, 9 Juni 1903. Zaterdag j.l. werd alhier door het be stuur van den polder Coegors c.a. aan besteed Het vervangen van de nog bestaande pl.m. 700 M. lange grindbaan vanaf den Provincialen weg Axel-Sassing tot voorbij de hofstede van den heer J. van Hoeve, door eene 2.75 M. breede kei bestrating. Ingeschreven werd door de heeren E. P. Staal te St. Jansteen en A. de Waal te Sas van Gent, voor 4640J. Jansen te Ter Neuzen, voor 4575K. de Vos te Ter Neuzen, voor J 4540; J. Jansen te Ter Neuzen, voor 4485 en A. Tho- lens Dz. te Ter Neuzen, voor ƒ3889. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. In de op Zaterdag gehouden ver gadering van Stembevoegde Ingelanden van den Noordpolder werd tot plaatsver- vangend-Dijkgraaf herbenoemd de heer M. Wolfert, alhier. De nieuwe R. K. School zal a s. Zondag des namiddags om 2 ure feestelijk worden ingewijd, terwijl den volgenden dag een begin zal gemaakt worden met het onderwijs. Gisteren werd alhier door den ge meenteveldwachter van Overslag, bijge staan door enkele burgers, gevankelijk binnengebracht zekere v. H. van Koe wacht. die zich aldaar bij zijn broeder aan diefstal van ongeveer ƒ100 had schuldig gemaakt. Bedoelde H. was onlangs te Koewacht bij zijn broeder aangekomen als Belgisch deserteur. Hij moet aldaar nog 1 jaar gevangenisstraf te goed hebben wegens mishandeling van een onderofficierdoor drie gendarmes overgebracht, wist hij aan zijn geleiders te ontsnappen en naar Nederlandsch grondgebied te vluchten. Onze politie heeft blijkbaar den man in I het oog gehouden, thans zit hij nog hier opgesloten tot het onderzoek is afgeloopen. I Hij is reeds zwaar geboeid door de mare- chaussées naar Koewacht gebracht in ver band met het onderzoek der zaak en ter confrontatie. De verdachte zal denkelijk spoedig naar Middelburg worden overge-1 bracht. Zaterdag is op de hofstede waar de drievoudige moord heeft plaats gehad j onder Kuitaart, wederom door een aantal marechaussees een onderzoek ingesteld, I hetwelk echter geen licht in deze duistere zaak heeft gebracht. Vrijdag is het eerste nummer ver-' schenen van Luctor et Emergo"anti revolutionair Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeland. Het blad zal tweemaal 's weeks verschijnen bij den uitgever A. Eggebeen te Terneuzen. Te Sas van Gent is eene feestcom missie opgericht om op 18 dezer den nieuwen burgemeester met grooten luister in te halen. De benoeming draagt de algemeene goedkeuring der ingezetenen weg, vandaar dan ook dat de deelneming aan het feest groot is. Te Utrecht is een geneimzionige zaak voorgevallen. Een effectenhandelaar, V n K. gebeoten, zou een concurrent bij zich genooiigd hebben, onder voorwendsel hem effecten te willen geven in iuil ooi bair- geld, men beweeit ƒ12 000 De concur rent kwam by Van K., oleef daar eenige oogeublikken en snelde toen met bebloed hoofd naar buiten. ging naardejustitie, die de zaak onderzocht, als gevolg waar van Van K. gearresteerd is. Vast moet staan dat ten worsteling heeft plaats gehad en dat de concurrent een wonde aan bet hooid had, die waarscbjjnlyk met een zwaar voorwerp is toegebracht De verwonde wordt verpleegd in het diacones- senhuis. Nader meldt men uit Utrecht De veidachte Van K. is naeerigever hooren ter beschikking van de justitie gesteld. Hij blijft echter pertinent ontken nen, dat hij den heer Frijda een bedrag vaG ƒ900 zou afgeperst hebben door afdreiging en geweldpleging. Wel hebben zij kwestie, doch deze is weder bijgelegd. Het bedrag is hem door den heer Frijda vrijwillig ter hand gesteld. Bij het onderzoen is gebleken, dat de bewuste som reeds naar Apeldoorn was overgemaakt. De aangifte van de zaak is geschied door den heer Frijda, die een hoofdwond heeft, doch slechts van zeer geringe DetenKenis. Veel licht is er nog niet in deze duistere zaak ontstoken. De justitie zet haar onderzoek met veel ijver voort. Zaterdagmiddag is de heer Van. K. voor den rechter-coramissaris geleid om te worden verhoord. Men denkt hem spoedig met den heer F., wiens toestand goed vooruitgaande is, te confronteeren. Wat nog uit de ingewikkelde geschiedenis moet groeien, vraagt bet Utr. Dbl. De verklaringen die men van de beide perso nen in quaestie heeft vernomen, zijn lijn recht met elkaar in strijd. Daarbij komt dat de geheele scène zich onder vier oogen heeft afgespeeld, zoodat het „neen" van d6n een evengo' d is als het „ja" van den ander Weliswaar z(jn enkele aanduidingen voorbanden, die kannen aantoonen dat F. geslagen is, als het zich bevinden van bloed aan da hankbdjscten, terwijl het coipus-delicti, de stok waarmee dit is ge schied, reeds in beslag genomen is. Enkele duistere punten zijn nog si -de nmt opge- nelderd In de rste plaats i(jht de vra.tg, w >r- om F. aan v. K. de som gebls heeft over handigd T' cb zekei niet uit vrees, want dan zou v. K. wel gezorgd hebban dat hij meer had gekregen Oan juist 900, daar F. nog meer geld bij zich had en de mis daad dezelfde bleef. Verder baart het ve. wondering, dat v. K. niet onmiddelijk na de afpersing de plaat gepoetst heeft. Gevoelde hjj zich zoo veilig na het plegen van de daad Zeer moeilijk zal het onge-

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2