i i\0. 16. Woensdag 27 Mei 1903. 19 Jaar.4 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaand eren, F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE Dit Blad versckgnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlp tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De zittine in de Franscbe Kamer duur de Woensdag tot kwart voor elf. want de anti-Ministerieelen rekten wat zij kon den om het debat niet te laten afloop^n Naarmate zulke zittingen laoger duien en meer heihaald wordeo, wordt ook de kans grooter voor een oogenblik van verwar ring waarop men zijn slag kan slaan. Daarom was ook bij de linkerzijde vooraf bepaald, dat er twee dagen en niet meer aan de kerkelijke politiek zou wórden ge geven en vooral niet meer. De R^geering heeft buitendien haast, want de b-gioo ting moet nog vastgesteld worden eu 't is daarmee al veel te laat Wellicht komt men er nog toe, de begrootingen vast te stellen wanneer het jaar verstreken Is, en dan zal men van zelf inzien, dat bet parlementaire stelsel evenmin deugt als elk ander stelsel, dat van de zoogenaim- de volksvertegenwoordiging een rommel zoo maakt. De uitslag van de zitting werd in ge spannen verwachting verbeid. Zou de pre mier Combes zijn in den Senaat gebezigle bedreiging volvoeren en de scheiding van Staat en Kerk inroepen, dat oude punt van bet liberaal program, dat men nooit recht goed heeft aangedurfd en dat met de jaren en de politieke moeheid overal geheel op den achtergrond is getreden, ja vergeten alsof er nooit sprake van was geweest. Laten wij, om de nieuwsgierigheid niet langer te prikkelen, terstond maar zeggen waar het op staat. Welnu, de zaak is precies gebleven zooals die was de blok Over een plant gebogen, scheen me vrouw Lebeuiier, in baar beschouwing verdiept; maar steelswijs, schroomvallig gluurde zij schuin naar baar man. »Laat ons naar bet salon gaan.c zei de notaris, Helena zijne hand biedeud. Maar zy nam d'e niet, en toen hij de deur opende wachtte zy op mevrouw Le- beurier. „Ik beb met mejuffrouw te spreken,"' zei de notaris lot zijne vrouw, »hatons, als ik u verzoekeu maguwe bloamtm roepen u.< Ais een aan gehoorzaamheid en aan allerlei opoffering gewone vrouw, verliet meviQUW Lebeurier met een droeven blik op Helena het salon. „Go schijnt ontsteld," zei de notaris zijn stoel naar dien van Helena schuivend, »iK begryp zulks. Yvranuhes verontrust u, niet waar? Ge mobt niet bevreesd zijn; we zullen u niet aan uw lol over laten we zullen u niet laten heengaan. Een zoo schoone jonge dame als gy, een wonder, een parel te verliezen, neen, duizendmaal neen 1 Ik verzeker u dat ge op my kunt rekenen en ik al den invloed, al hot gezang dat ik beb, ter uwer be schikking stol. Woes dus gerust, eu vrees heelt stand gehouden, maar niet op net punt van de scheiding van Staat en Kerk maar op het voortzetten van de tegen woordige kerkpolitiek op den grondslag van het concordaat De motie van Hubbard waarbij de scheiding werd aangezegd, werd dooi de Regeering niet aanvaaid. De gang van zaken was aldus. Nadat de heeren van verschillende kleur bun harten hadden uitgeschud voor of tegen de kerk, nam de premier Combes het woord en zei o m Sedert 20 j iren, se dert de Republiek zelfstandig is gewor- d 'Q en de beginselen der vrjjbeid toepast heeft de geestelijkheid tegen de wetten opgehitst eo zich met de monarchale par tijen verbonden om ien Staatsvorm te bestrijden Op de Fransc.he bisdommen zijn ra tonen geplaatst, die deze richting volgen, terwijl de cmdidaten der Regee ring geweigerd worden. De bisschoppen doen individueele of gezamenlijk aan de demonstraties tegen den Staat en de la gere geestelijkheid gaat onder hun invloed vo >rt de mannen en de inrichtingen der Republiek van den kansel aan te villen. De openbare meening heeft zich over de ze dingen verontrust en wanneer deze toestand langer aanhoudt, zal het daartoe komen, dat bet Concordaat verantwoor delijk wordt gesteld voor dezen toestand en verouderd wordt genoemd.» Dan zal de vraag zyn afscheiding van Staat en Kerk of ingrijpende afdoende hervormingen van het toezicht op den eoredienst. Wy zul len de rechten van den Staat mot na-1 druk handhaven en wanneer wij de teu gels van het bewind neerleggen, zullen onze opvolgeis zonder twijfel evenzoo handelen. Men moge het zich hier en el noch den kapelaan Périchard, noch de zusters, noch de kleiikaleo, noch de kwe zels Ik ben er Op dit oogenblik was Helena bevreesd noch voor den kapel laan Périchard, noch voor de zusters, noch voor de kwezels, maar wel voor den notaris, die, naar baar gebogen, bij ieder woord haar dichter naderde. Wat te zeggen wat te antwoorden Hoe zich te verdedigen zonder zich van dezen beschermer een vij ind te maken Gelukkig kwam hulp, vauwaar zij die niet verwachttemevrouw Lebeurier open de de deur en trad het salon binnen, gevolgd door een groot en fraai jongman mot zwart naar en vollen, waaiervormigen langen zijdezachten baard. Hij was geheel in 't zwait, pantalon", vest en jas, en io de hand hield hij een boogen hoed. Het wao waarschijnlijk een vreemdeling, want deze deftige kl3eding w is niet die der be woners van Yvraucbes „Mijnheer T rot/" zei mevrouw Lebeu rier, „dien ik ziende voorbijgaan, genoo- digd heb oinoea ie komen." „Ik wilde niet binuenkomen," zeiJe de aangekomene, Helena mot een hoofdbui ging groetende en den notaris de hand reikende, „maar mevrouw zeide mij dat ge myu taad noodig hadt." „Myn vrouw heeft overdreven, waarde dorter," ik ben niet ziek. „Heden morgen waart ge oagésteld." ,,Het onweer" autwoordde de notaris ders gezegd zyn laten, dat er in beide Kamers een republikeinsche meerderheid is, die nooit de rechten van het civiel ge zag zal prijsgeven. De discussie over do verschillende in- ge liende moties was zoo verward en was zulk een lawaai, dat de verwarring moei lijk grooter kon zyn. Er werd daarom een pauze gehouden, waarin de ministerieelen gelegenheid kregen te overleggen, aan welke motie de voorkeur zou worden ge geven. De afgevaardigde Hubbard had in die pauze zijn motie op scheiding van Staat en Keik gewyzigd, verzacht en wel in dezen vorm De Kamer zal de voor stellen van De Pressensé en Dejeanteop scheiding van Staat en Kerlc verzenden naar de commissie voor de vereenigms- wet, zoodra zij voor dringend worden verklaard. De Minister-president zeide over deze gewijzigde motie, dat de Regeering zich over de kern der zaak niet wenscbte uit te laten bij kon alleen zeggen, dat zij tegen dit voorstel op zichzelf niets had. Men bemerkt, hoe de scheiding van Staat en Kerk op den achtergrond is ge treden. De motie van Hubbard wordt pla tonisch en van de bedreiging van den premier in den Senaat is niet veel over gebleven. De motie Hubbardwerd verworpen met 278 tegen 247. Als het op stuk van za ken aankomt, krabbelen velen achteiuit en terecht betwijfelden wij bij voorbaat of de blok stand zou houden op de schei ding van Staat en Kerk. Nog een opmerking. De heer Combes heeft gezegd, dat de geestelijkheid den Staatsvorm steeds bestrijdt. Dat Is min- op barscben toon, als iemand die onte vreden is dat men bem gestoord beeft of die niet voor ziek gehouden wil worden. Maar van toon veranderend en tot Hele na gewend „Ik stel u miju vriend, mynheer Leon Taiot onzen geneesheer voor, die ook de uwe zal zijn, wanneer ge hem uoodig mocht hebben niet waar »Ik geloof niet dat mejuffrouw spoedig een geneesheer zal behoeven,* antwoordde Leon Tarot buigend. Eu met een glimlach die de oprechtste bewondering uitdnute, hield hij zijn oogen op baar gericht. Hoewel Helena dezen blik ontmoette, voelde zy toch geen ontroering of verlegen heid integendeel, zij was volkomen op haar gemak, en ook glimlachend antwoordde zij met eenige beleefde wooiden. Deze jeugdige dokter zag er zeer goed uit, eenvoudig en met iets dat bij den eersten blik behaagde, ofschoon men Item biet kende. Helena bleef nog eanige minuten, gedu rende welke men slechts over de school en de gezindheid der bewoners van de streek sprak, daarna stond zy op om zich te verwyderen. »EerstdaagS zal ik u een tegenbezoek geven,* zei de notaris, »we moeten over uw school raadplegen. Ik zeg u andermaal, dat we u willen behouden, en we zullen u behouden, niet waar, Tarot?" „Ik weusch hel hartelijk, in hot belang der juistde geestelijkheid wil de Repu bliek geheel naar haar hand zettei. en was reeds een eiod daarmee. In het le ger bv. waren alle hoogere plaatsen be hoorlijk clericaal bezet. De Regeerings- vorra is de geestelijkheid gewoonlijk on verschillig, wanneer dia vorm maar geen hinder is om meester te zijn van de macht De Paus heeft reeds herhaalde malen de ze republiek gezegend. Veel boort men niet van de revisie van „de zaak" maar bet blijft toch roe rig. Kapitein Fritsch, in 1900 op nonac tiviteit gesteld wegens Dreyfus gepraat, zal op last van den Minister van Oorlog André, voor een commissie van onderzoek komen. Gewoonlijk krijgen zulke officieren na veiloop van drie jaren hun pensioen. Brisson, de oud-Minister-president gaat voort in de „Siècle" nu en dan wat mee te deelen van hetgeen hij uit zijn tijd »an „de zaak" weet. Zoo vertelt hij, dat de Minister van Oorlog Zurlinden inder tijd de revisie vooi een uitgemaakte zaak hield en zijn collega voor Marine in den Ministerraad verzocht te zorgen voor een schip om Dreyfus van het Duivelseiland af te halen, en hoe in zes dagen Lijd ge neraal Zurlinden omdraaide en teistond nadat de Ministerraan 17 Sept. tot de herzieniog besloten had met zijn ambt genoot van Openbare werken Tillaye ont - slag nam. 12 September had er een klein incident plaats gehad. Bij het begin van den Kabinetsiaad schoof generaal Zurlin den het besluit, waarbij kolonel Du Paty de Clim op non activiteit, werd geplaatst, den President der Republiek over de tafel ter teekening toe, zonder dat het was voor gelezen. Brissou kwam hiertegen op en der landstreek." Mevrouw Lebeurier deed Helena uitge leide. Zonder te spreken gingen zij naast el kander Helena te veel bewogen om iets onbeteekends of alledaagsch te zeggen mevrouw Lebeurier verlegen en verstrooid. Zoo kwamen zy aan het deurtje en Helena ging afscheid nemen van mevrouw Lebeurier, toon deze beschroomd en by ieder woord aarzelend zeide „Wilt gij ray veroorlooven u een raad te gaven »Ik bid u, mevrouw, spreek.* Welnu, miju kind, laat mij u zeggen, dat er in deze plaats voor een meisje voorzichtigheid, veel voorzichtigheid en terughouding noodig is. Ge zult deze aaubeveling niet vergeten, niet waar Laat u niet begoochelen als men van uwe schoonheid spreekt. Laat u niet verleiden. Die u prijzen zullen niet altijd goede be doelingen hebben. Open noch uw oor noch uw bai t voor hen. Ge zyt ouderloos, eo daarom boezemt ge my eon levendige sympathie in. Luister naar den raad eener vrouw, die niet dikwerf spreekt." Helena werd bewogen door deze inge wikkelde wooiden, die zooveel zeiden in zoo weinig woorden en er nog meer deden gissen. „Ik zal trachten uw raad te volgen, mevrouw,* sprak zij »maar ik zal als verloren, zeer eenzaam zijn in deze plaats, waar ik niemand kenveroorloof mij dus

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1