It. I9e Jaarg. Zaterdag 9 Mei 1905. JN i e u ws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li -Vlaand ere n. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUULËTO S. 4XELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De kloosteroorlog in Frankrijk duurt nog altijd voort, maar de Regeering begint toch eenige tegemoetkoming te toonen. Toen de Kamer en bloc de 54 aanvragen van mannenkloosters verwierp, vei klaarde de Minister-president Combes, dat de Re geering bereid was tot een welwillend onderzoek van nieuwe afzonderlijke aan vragen dezer orden, voor zoover het niet betrof scholen of industrieels ondernemin gen. De meeste orden besloten hierop niet in te gaan, maar zich met geweld te laten uitdrijven. Tot dusver boorde men slechts van éen orde, die van bet aanbod vac den Minister-president wil ge bruik maken, do orde der Dominicanen. Pater Mauraus heeft zich door den directeur van eeredienst met den Minister-president in verbinding gesteld en na langdurige onderhandelingen is, zoo beweert de ,,Gau- lois", de Regeering bereid voor 3 van de 25 nederzettingen der Dominic men in Frankrijk een nieuwe aanvraag in gun stige overweging te nemen en bij de Kamer te verdedigen. De aanvrage zou betreffen de kloosters te Parijs, Angers en Marseille. De monniken moeten zich verbinden geen school ir te richten en geen predikambt in Frankrijk uit te oefeneu volgens de uitvoeringsbepalingen van de wet zijn zjj verplicht bij bun verzoek de verklaring te voegen, dat zij zich plaatsen onder de jurisdictie van den bisschop van hun diocese en de verklaring van den bisschop dat hij deze jurisdictie wil uitoefenen. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Ri chard, moet echter beslist weigeren de monniken van het Parijscbe klooster onder Maar vermits zij sedert eenige dagen zich overgegeven had aan hoop, ontstelde haar deze eerste indruk nietindien de strijd mocht uitbreken, dien zg zich vleide, te kunnen verhinderen, dan was het toch iets, dat van de vier tegenstanders twee voor haar of ten minste onzijdig zouden zijnen was niet de eene van hen juist de meester? Zij had slechts tenhalve kunnen zien maar weldra ging de kapelaan, vergezeld van een kooi knaap door het schip der kerk voor de zegening met wgwater, en toeD hij in haar nabijheid kwam, kon zij hem beter in oogeGschouw nemen zonder ge hinderd ol gestoord te wordeu want ge heel aan zijn verrichting overgegeven riebt te hij de oogen niet naar de bank der armen. Zijn arm bewoog zich over de geloovigen heeD, die het hoofd bogen terwijl hij trotsch voorbijachreed. Wat in zijn gelaat trof was een zweem van kracht met een uitdrukking, die zich kenmerkte door een laag voorhoofd met dikke zwarte wankbrauwon, welko samen vloeiden en een rechte streep zonder eenige bocht vormden. Hij naderde en was slechts eenige schreden van Helena toen hij, den arm zijn jurisdictie te n6men. Aan een Duitsch biad wordt bericht, dat de Franscbe Re geering np het punt van de Dominicanen zoo toeschietelijk is, omdat deze zendelin gen hebben in bet Oosten, in Canada, de Antillen en Zuid Amerika, en de Fransche Regeering het in het belang van den Fracscben invloed zal achten door bet behoud van een deel der orde, de k weeking van Fraoscue zendeliugen mogelgu ie maken. De beioemde grot vaa Lourdes met de prachtige keik blijft voorloopig bestaan. Een commissie bestaande uit Kamerleden van de Boven-Pyieneëa, bet bureau van den departementalen Raad en vertegen woordigers van Lourdes werd door den Ministei-president Combes ontvangen. Zg uitte baai bekommering wegens mogelijke toepassing der aanschrijving tegen gods dienstoefeningen in kerkgeb luwon. waar toe geen machtiging verleend was; door die toepassing zouden lie bedevaarten ophouden en dit zou voor Lourdes fi ian- cieel een ramp zgn. De Minister verklaarde nog met precies te kunnen zeggen, welke gevolgen de wet ten aanzien van Lourdes zou kunnen hebben. De reenter toch moest nog beslissen over hei eigendoms recht op de ker< »n midderwijl zou men de zakeu daar laten zooais zij waren, zoodat de economische belangen, waarover men zich al te haastig verontrustte, geen schade leden. Voor de Regeering was bet voorhands genoeg, dat de wet op de gees telijke orden te Lourdes ten volle was toegepast. Te Nantes zijn zeven monniken die geweigerd hadden aan het uitzettingsbevel te gehoorzamen tot een boete van 50 frc». opgeheven plotseling stand bieldhij had haar gezien en vermoedende dat zij het w.is, aanschouwde hg haar. Het was slechts een weêrlicbt, die waarschijnlijk aan de aanwezenden ont snapte, maar Helena tref en bewoog. Na een korte weifeling liet de kapellaan, terwijl bij den arm nog opgeheven bield, dien met e. n driftige beweging weer dalen, en toen kreeg Helena een plasregen van wijwater op baar gezicht en baar geheele lichaam. Daarop wendde hg zich om en keerde door het schip der k rk terug. De mis begon. Helena volgde ze, zich niet te zeer latende afleiden door de blik ken, die nu en dan zich op baar richtten en door hei gefluister dat soms in haar ooreo drong. Voor de preek besteeg de kapellaan Périchard den kansel. Zonder haar blik op hem te richten zag Heleua hem toch en hield zij haar oogen volhardend neer geslagen. Op een zeker oogenblik, even wel, toen hij zijn preek begonnen was, hief zij het hoofd op en zag naar hem maar werktuigelijk, zonder, bewust te zijn wat zij deedüaar blikken ontmoet ten elkander, en deze ontmoeting veroor zaakte een schok, die den kapellaan de spraak ontnam Eenige seconden lang bleef hg zonder woorden te kunnen vinden, s'amelde, geraakte in de war, waf des le voelbaarder was. bij aanvankelijk vloeiend zonder te haperen sprak. Iedereen had veroordeeld. Door een talrijke menigte werd, toen de monniken het paleis van justitie verlieten, vóór en tegen hen ge manifesteerd. De politie nam een aantal der betoogers in hechtenis. De Boeren zijn en worden zeer lang zaam en zeer karig van het hoognoodige voorzien, men levert hun slechte waar en dan laat men er hen nog schuldbewijzen voor afgeven. Art. 10 van de vredesvoor waarden spreekt van drie millioen pond die een vrije gift zou wezen, maar 't heeft er veel van of de Boeren niets krijgeD, maar slechts leenen kunnen. En dat dit zoo is, wordt in Engeland verzwegen. De ministers stellen bet voor alsof Engeland met ongeëvenaarde edelmoedigheid, de Boe ren zoo maar helpt. Een bedrog! En in middels ia er met het geld gesmeten, on- dei do commissieleden en de leveranciers. Kort g-ded n kregen wij uit Transvaal bericht., dat men van gezaghebbende Boe renzijde weldra het repatriatie-schandaal aan de kaak zou stellen. Wjj hopen' dat het spoedig gebeuren zal, voor er meer geld de Boeren bun neus voorbij gaat en op bun debet-zijde wordt geschreven. Het is jammei, dat bet Engelsche Parlement dat weldra de uitgaven voor Zuid-Afrika moet goedkeuren niet van te voren in gelicht wordt. In Engeland zelf tracht men nu wel iets te doen. De South African Women and Ctiildren Distress Fund heeft een vlug schrift uitgegeven, waarin bet ljjden van de Boerenbevolking, nu nog na zooveei maanden van repalriatiewerk, geschetst wordt. En de New Age geeft naar aan de oogen op hem gericht, waardoor na tuurlijk zgn verwarring niet weinig ver meerderd weid. Eenige oogonblikk°n heersebte een pijnlijke stilte. Daarna bfgon de kapellaan weer. Maai op nieuw ver warde hij zich en zweeg „'tZal voor aanstaanden Zondag zijD," zeide tiij eindelijk. En te midden der algemeene versteld heid tuimelde hg vau den preekstoel, meer dan hij er van afsteeg. Bjj de verwon dering, die om baar heen ontstond, begreep Heiena dat den ongelukkigen kapellaan voor de eerste maal zulk ee ongeval overkwam. Da mis liep ten einde zonder verdere storing maar te midden van luidruchtige gesprekken verliet men de kerk. „Wat deeit tocb den kapellaan?" „Hoe is 't inet hem?" Daar Helena niemand kende, voegde zij zich bij geen enkele groep en, zonder dat iemand op baar acht sloeg, zoozeer was de nieuwsgierigheid geprikkeld door het gebeurde met den kapellaan, begaf z(j zich met baar moeder uaar het raadhuis Voor de deur van baar school stond hat trio Paildieu Fillette en Bonnot, wel ken zij, naar de kerk gaande, gezien had voor de herberg de Turkzij schenen naar te wachten en bleven gebaren maken, als hadden zij al den tyd gedurende de tnis mets anders gedaan. Paildieu sprak naar aan. „Het eenige dat er overschiet is dat leiding daarvan een bijvoegsel met het opschriftThe Repatriation Fraud. Daar is het woord bedrog dus al, en de bewij zen ontbreken niet. Maar op de groote meerderheid van het Eogelsche volk heeft al wat uit dien democratisehen Proboer- hoek komt weiuie vat, helaas. - Sedert eenigen tijd reeds loopen gerucbteD over een veimoedelijk proces tusschen Koning Leopold en zijn schoon zoon graat Lonyay, handelende namens diens vrouw, Prinses Stefanie, ter zake van de erfenis der overleden Koningin Henriette. Vooi gravin Lonyay wordt aangevoerd dat het huwelijk barer ouders in gemeenschap van goederen gesloten is en zij maakt mitsdien van het gemeen- schappelijke ouderlijke vermogen, ten bediage van honderd millioen francs, aan spraak op een derde deel van de helft die haar moeder toekwam dus op ongeveer 17,000.000 francs. Koning Leopold ont kent echter de gemeenschap van goederen en beweert, dat zijn huwelijk met da Oostenrljkscbe Aartshertogin te Weenen, krachtens het recht van het Oosten rij ksche huis op grond van de bepalingen van de scheiding van goederen gescheiden is. Prins Filip van Koburg heeft nog niet be=üst of hij zich in naam zijner vrouw, Prinses Louise, bij den eiscb van gravin Loyay aansluiten zal. De Engelsche Koning heeft te Parijs een autocar gekocht, die 45 Eng. mijlen per uur snelheid heeft. Jammer voor Z. M. staan de bepalingen in Engeland be treffende het rijden met autos zulk een snelheid niet toe. we als 't mogelijk is u een oogenblik wenschen te spreken." Terwijl baar grootmoeder alleen naar boven ging, deed zij ben de school bin nengaan. »Het is wegens de mis,« zei Paildieu, de man van het initiatief. „Want wij waien verwonderd u naar de mis te zien gaan," zei Fillette. Dit was bet dus, dat ben zoo erg ge kweld bad. »Zoo scheeit men de zusters niet," zei Paildieu. Na een kort oogenblik van ver wondering wilde Helena zich verdedigen en vond niets beter dan bet rondborstig te doen. Welnu, mycheeren, wij hebben elkan der zeer slecht begrepen, zoo ge onder steld hebt dat bet mijn bedoeling was met onze tegenstanders strjjd te voeren door met antigodsdienstige denkbeelden voor den dag te komen Bonnot, die tot nu nog niets gezegd bad, nam levendig bet woord. „Zeer goedzei bij „dat heet ik een politieke houding aannemen." „Ik weet niet wat ge een politieke houding noemt,/ zei Paildieu, maar bet eenigste dat er' overblijft is, dat als ik met iemand in proces leg, ik hem geen bezoek geef." Omdat ge niets verstaat van politiek. „Des te beter voor mij en des te slech ter voor u. Ik geloofde dat mejuffrouw hier kwam om de zusters te scheren het

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1