DE VEELEIEIK. A o. 9. Later dag 2 Mei 1905. I9e Jaar Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Deze week werd in het Engelsche floogerhuis de Mantsjoerije-vraag ter spra ke gebracht. De Minister van Buiten- landache Zaken zei dat het een ernstige zaak was, waarmee verschillende Mogend heden zich bezig hielden er worden onder handelingen over gevoerd en daarom kon er niets van gezegd worden. De gelegenheid werd dus gemaakt om 't publiek mee te deelen, dat Engeland zich verzet tegen het blijven van Rusland in Mantsjoerije en dat enkele andere Mo gendheden er ook zoo over denken. De zaak is nibt nieuw en wij hebben haar meermalen aangeroerd. Nu en dan hooide men Rusland ontruimt Mantsjoe rije. Wjj hebben dat altijd in twijfel ge trokken, omdat de Russische beer gewoon lijk niet loslaat, wanneer hij ergens voet heeft gezet. Bekend is het gezegde van Czaar Nicolaas IWaar de Russische vlag eenmaal wappert, daar zal hij niet meer dalen. De geschiedenis vaD al de verove ringen in Azië bevestigt dat. Gedurig werd met Engeland een grens bepaald met het oog op Britsch-Indiê, maar die grens werd telkens verplaatst en Engeland heeft nu in Azië Rusland ongeveer tot nabuur De gewone landhonger daargelaten heeft Rusland reden om Mantsjoerije niet weer prgs te geven. Door dat land loopt de Siberische spoorwegdoor de verbmding m9t den Oceaan is de Siberische spoorweg een wereldweg. Komt Mantsjoerije w er onder de Chineezen, dan wordt het spoor- wegverket>r twijfelachtig, onzeker, verliest zfon waarde. Men heeft daar overal roof zieke stammen, die door de Chiueezen 49) IV. Paildieu was niet het eenig lid van den gemeenteraad die een demonstratie had willen doen ten gunste der nieuwe onderwijzeres; zijn voorbeeld was gevolgd geworden. Het was zeer goed haar huis raad te vervoeren maar dat was niet genoeg, bet moest ook onder dak gebracht worden. Daar zij tegen den avond zou aankomen en niets zou hebben om het middagmaal gereed te maken, moest men het haar verschaffen. Een timmerman en een herbergier, die lid van den gemeenteraad en adjunkt waren, wilden ieder in hun vak, doen wat Paildieu voor haar gedaan had. Nauwelijks waren zij van deu wagen gestegen, toen een klein manneke, met een stalen bril op den neus, mijnheer Bonuot, meester timmerman en eerste adjunkt, zijn pet met breede klep voor haar afnam zeggende »Wees onbezoigd, mejuffiouw; wijs mij slechts waar ge uw meubels geplaatst wilt hebben, en ik belast my er med-.< Schier terstond hierop naderde een dik buikige met rood aangezicht die, op zijne heel slecht of in het geheel niet in be dwang gehouden worden. De Russen heb ben daar orde gebracht, steden gebouwd. Gaan zij weg, dan komt de vroegere half- barbaarsche toestand weer. Een correspondent van de ,,Köln. Zeit", die een reis maakte door Mantsjoerije schreef onlangsNiemand, die den Mants joerije spoorweg aanschouwd heeft met zijn uit den grond gestampte nieuwesteden ala Charbm en Dalni, met zgn op vestingen gelijkende stationsgebouwen, met zijn reuzenbruggen over de Soengari en de Nomi, niemand zal dan nog een oogenblik twijfelen of de Russen Mantsjoerije ooit zullen oniruimen. En van Mantsjoerije zal de eigenlijke zegetocht van Rusland in Azië beginnen. Rusland zal China krjjgen en wie China en de Chineezen bezit met hun millioenen en nog eens millioenen onverwoestbare, leidzam» arbeidskrachten die heeft het pleit gewonnen. Men kan dus begrijpen, dat Rusland Mantsjoerije niet weer zal prijsgeven. Het kan dat nietdat zou het reuzenwerk van jaren vernietigen. Het verzet van andere Mogendheden zou niet zoo groot zijn, indien Rusland niet de gewoonte volgde om ir de ver overde landen de deur ongeveer te sluiten voor den handel va 1 andere naties, ten einde op die wijze een goede markt te hebben voor den afvoer van eigen pro- ducton. En waar handelsbelangen op het spel staan vindt ineu Engeland steeds aan de sp.ts van T verzet. Japan, dat de bond genoot van Engeland werd, heeft er even eens groot belang b^. Amerika in de derde plaats. Maar daarmee boudt het op. beurt haar groetend, zeide »Doe mij het genoegen, mejuffrouw, terwijl Bonnol uw huisraad plaatst, ten mijnen huize in de „Turk," bij uw dienaar Fillette te komen soupeeren.« Helena wilde danken, maar Paildieu trad tusscben beiden, om haar te bedui den dat bet betrof de zusters te »scbeeren,' en zij moest zoowel de diensten van den adjunkt Bonnot, die twee zijner werklie den had meegebracht, als die van den tweeden adjunkt Fillette aannemen. Na aangewezen te hebben, waar haar huisraad moest staan, begaf zij zich met bare grootmoeder naar de herberg de „Turk", wier uithangbord op het plein tegenov r de kerkdeur been en weer schommelde. 't Was een fraaie ouderwetscbe herberg met een geheel arsenaal koperen braad pannen, die aan de mureD hingen, en een groot fornuis van aardewerk, waarop gekookt en gebraden werd in het mid den van blauwe boutskoolvlamraen en zwermen vonken, eu niet op een plaat van gegoten ijzer die roodgloeiend vm de steenkool is. Op markt- ot feestdagen kon men madame Fdlette, bet hoofd be dekt met een katoenen muts, om bet lijf een linnen sloof, haar braadpannen zien banteereu en Uet a tun gareid naken voor veertig of vijftig personen, terwijl mijn neer Fubtte, dia gean andere zorg had dan als kennei da gerechten van zijns vrouw te proeveu, de domiuosteenen meng- Frankrijk heeft land genoeg in Azië en houdt zich meer bezig met Zuid-China. Buitendien is Frankrijk Ruslands bond genoot. Duitschland is geheel onverschil lig en heeft meermalen verklaard Noord- China gaat ons volstiekt niet aan. Een Duitsch blad merkte dezer dagen op Iedereen weet, dat Rusland evenmin van plan is Mantsjoerije te ontruimen als Engeland Egyte. De andere groote Mogend heden - de kleine hebben niela te zeggeo Oostenrijk en Italië zullen misschien meedoen aan papieren-protesten, maar zeker niet verder gaan. Wat er nu van komen zal, moet de tijd leeren De Engelsche kranten schreeu wen als naar gewoonte weer brand, maar aan dat geblaf heeft Rusland zich nooit gestoord. Rusland heeft in plaats van Mantsjoe rije te ontruimen, zooals gezegd werd, aan China kennis gegeven, dat het wel ontruimen wil, maar op voorwaarden, die vrijwel gelijk staan met bezitneming van Uet land. Die voorwaaiden zouden name lijk zijnRusland behoudt het sanitair toezicht in Nioe-Tsjwang. Alleen Russen blijven geplaatst in het militair en bur gerlijk bestuur van Mantsjoerije. De op brengst der douane wordt gestort bij de Russisch Chineesche Bank. Alle Mantsjoe- rjjscbe havens worden voor het handels verkeer van andere Staten dan Rusland Wij hebben van diewoorw. arden kennis gekregen door de Engelscbec en het kan dus zijn, dat zij met zekere overdrijving zijn voorgesteld, maar veel zal de werke Itjkheid niet daarvan verschillen. Met andere woorden wellicht zal het toch wel de en gloria's en kannen appelwgn le digde. Helena dacht dat de herbergier haar genoodigd had om met haar te soupeeren. en zulks had baar de uituoodiging doen aannemen, een der overheden niet dur vende weigeren, die haar in zijn machti ge handen zou hebben maar zij bedroog zich. Toen zij de ruime keuken binnen trad, kwam madame Fillette haar tege moet, 6d na haar beleefd gegroet te heb ben, voerde zij haar in de gelagkamer, waar eon tafeltje slechts voor twee per sonen gedekt was. „Men zal u dadelijk bedienen mejuffrouw een oogenblik slechts om de soep van 't vuur te nemen." Helena had niet te antwoorden. Men draalde inderdaad niet met op te disscbenbet was een feestmaal door mijnheer den adjunkt besteld en door ma dame zijn gade gereed gemaaktsoep, tweeërlei visch, twee vleeschgerecbten en een schotel met wildbraad. Eerst aan het dessert trad de berber- gi 'r, vergezeld van zjjne twee vrienden Paildieu en Bonnot, de zaal binnen. Al len namen plaats aan een tafel dicht bij die, waaraan Helena zat, en oogenblikke- lijk bediende men zich van allerhande afdrijvende dranken in flesschen van zon derlingen vorm, namelijk glazen beeldjes van populaire patriotten. „Mejuffrouw," zei een timmerman een flesch nemende, die een patriot van ge- ongeveer op hetzelfde neerkomen. China is vrijwel onmachtig om zich tegen de eischen van Rusland te verzetten, maar aangespoord door Japan, Engeland en Amerika, houdt bet zich weigerend. Wat zal men doen als Rusland naar zijn gewoonte, blijft wachten en feitelijk toontals de heeren er zoo over denken, zal ik maar Mantsjoerije „bezet" houden. De Russische gezant te Washington liet zich ongeveer uit, dat het natuurlijk was, dat Rusland, alvorens Mantsjoerije te ont ruimen, maatregelen nam om herhaling der troebelen van 1900 te voorkomen Ruslands verzekeringen ter waarborging van Amerika's belangen in Mantsjoerije, bleven geheel van kraoht. De Engelsche Regeering heefteen blauw boek gepubliceerd, waarin mededeeling gedaan wordt van de maatregelen geno men in de Zuid-Afrikaanscbe koloniën na den oorlog Wat betreft de krijgsgevan gen Boeren leest men in het boek Krachtens de voorwaaiden te Vereeniging getroffen moesten in vrijheid gesteld wor den 33 000 gevangenen. Bevonden deze gevangenen zich in ballingschap buiten Zuid-Afrika, dan moesten zij kosteloos teruggebracht worden naar dit land. Tot bet einde van bet afgeloopen jaar werden op deze wijze 20.000 gevan enen naar Zuid Afrika vervoerd. 24 Maart 1903 waren allen teruggebracht, behalve een twintigtal, dat zich hier en elders wenschce te vestigen. Ongeveer 1 >00 gevangenen weigerden nog steeds den eed van trouw af te leggen. De Regeeriog weet nog niet wat zij met dezen doen moet. De meesten matigde denkwijs voorstelde, „ik heb het genoegen u te verwittigen dat uw woning in orde is." „Welnu, mejuffrouw," vroeg de herber gier, den hals van een meer gevorderd pairiot grijpende„heeft u goed gesoe peerd „En," vroeg Paildieu, „is u niet ver moeid, mejuffrouw, van den rit? Een weinig geschud, niet waar En voortsprekende spaarde hij Helena de moeite te antwoorden. Hier had zijn grgze merrie dit uitgevoerd ginder zijn Rouaansche merrie iuts anders. Lang weid de by uit over zijn rit van Condé naar Yvranches, wat misschien eeuwig geduurd zou hebben daar paarden fok kers nog langwjjliger spieken over de verdiensten hunner paarden, dan jagers over hun jachtfeiten indien de timmerman Bon not hem niet onderbroken bad. Met min der bemoeizucht dan Paildieu, scheen bij meer oordeel te hebbenhij was bet schranderste hoofd van het trio. Op het oogenblik toen Paildieu voor de twintig ste maal zijn: „het eenigste waterover- schiet" liet booren, viel Bonnot hem in de rede. „Dat is altemaal de zaak niet," zeide hij, zijn bril afnemend; „bet jenblik is gekomen, dunkt mij. om mi if.guw in onze landstreek te verwelkomen." Hjj was twee maal te Condé en eens te Parijs in de Kamer geweest om de grootste redenaars te hooren, en beweerde

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1