Binnenland. Landbouw. Uemengd Xieuws. vloot vermeerdering liet dat echter niet toe, maar de Minister meende te geloo ven, dat de an lere groote Mogendheden ook iu de Mirine-uitgaveu hut hoogtepunt overschreden hadden en indiec dat waar beid bleek, zou Engeland die uitgaven ook verminderen. Grappig is dat de enorme stijging van die uitgaven dagteekent van af het Haagscbe Vredecongres. Een van de ve Ie wonderlijke werehDcbe tegenstrijdig heden. Voorloopig hebben de Engelsche couranten uitgerekend, dat de Zuid-Afri kaar,scbe en Chineesche oorlog den En- gelscben per hoofd komt staan op o p. 7 s. 4 d. per hoofd. De Beurs was zeer in haar schik 1 de Consols stegen tot 92% De heeren, die den trein aan H. M. zou den aanbieden, arriveerden over twaal ven te Apeldoorn en gingen per rijtuig naar 'LLoo, waar zij deelnamen aaneen dejeuner. De Koninklijke trein kwam te één uur aan Het Loo aan en werd op het perron afgezet. Er was veel publiek Het Vor stelijk Echtpaar begaf zich te 1 u 45 in een gesloten rijtuig daarheen en werd ontvangen door de afgevaardigden der beide maatschappijen. H- M de Koningin, in het lichtgrijs en met een mantel omgeslagen, bezich tigde met veel belangstelling den trein en doorliep dien eenige malen De heeren expliceerden. De KoniDgin en de PriDS onderzochten zeil de electrische schellen en de wijze van sluiting der deuren, vroegen inlichtingen omtrent de vervaar digers, enz Daarna werden de gordijnen neergelaten en het electrisch licht ont stoken. Het Hooge Echtpaar betuigde in genomenheid en keerde te voet naar Het Loo terug. De nieuwe Koninklijke trein is giste ren in gebruik genomen. De Koninklijke familie vertrok gisterenochtend, 9 u. 37 mee naar het buitenland. Ver^alsching. Juist'toen we de pen grepen, om een en ander te schrijven naar aanleiding van de enquête, d.w z onderzoek, van voe dermeel, plaatste de Redactie over deze zaak een stuk. overgenomen uit de M Courant. Op dit oogenblik achtten we het niet gewenscht, er zelf nog wat van te zeggen. Bij nadere overweging even wel kwam het ons voor, dat de zaak be lang genoeg heeft om er nog even op terug te komen. »Wij xijn aangekomen,* zei Paildieu, »en juist tjjdig genoeg om indruk te niakeD.* In weerwil van zijn begeerte om indruk te maken, reed hij voorzichtig den heuvel afmaar op de vlakte haalde hij de schade in, en in vollen draf kwam hij in da stiait van het stadje, en, voor op den wagen staande, klapte by als razend met de zweep. Helena had liever een meer eenvoudigen en minder rumoer makendon intocht ge wenscbtmaar zij wilde er den vroolijken Paildieu niet over onderhouden, die er niet naar gehoord zou hebben h\j moest zich immers voor zijn moeite beloond zien Het rollen van den wagen en klappen van de zweep hoorende, snelde iedereen voor de deur, en met den steel van de zweepjgroette Paildieu zijn geestverwanten en met de punt er van wees bjj spottend op zijn tegenstanders. Potseling begon hij weder als razend met de zweep te klappen, terwyi hij met zijn linkerarm Helena tegen haar elleboog stiet. Zij naderden een groot huis, het schoonste en aanzienlijkste der stiaat. »De zusterschool,* zeide hij. Juist verscheen een witte nonnekap aan een der vensters der eerste verdieping. We zijn er!" riep Paildieu En oogen'olikkelLjk deed hij het span langzamer dravenvervolgens na een honderdtal schreden, hield by stil voor Dat vervalschen is een ongelukkig ding 1 Ik geloof juist niet dat de menschen te genwoordi-i slechter zijn, dan vroeger, maar dat er meer vervalscht wordt, ge loof ik wel. Misschien komt het wel, dat ik deze meening heb, wijl in onzen tijd beter dau vroeger naar de zuiverheid van wat geleverd wordt eeu onderzoek wordt ingesteldmisschien ook, is de groote concurrentie van invloed op het geweten der fabriekanten, zoodat zij onder de handelaren inzonderheid kunnen zeggen „Een koopman kan niet eerlijk zijn - doch hoe het ook zij, vervalschen is aan de orde van den dag Helaas, dat we bovendien moeten zeggenvervalschen doet vooral de Hollander. Wilt ge een voorbeeld We hebben in het, verre Oos ten eene kolonie, een groot rijk land, ge regeerd door de Koningin der Nederlanden. Indië heelt groote behoefte aan boter welnu, Nederland, het moederland van onze Oost, is een boterland bij uitnemend heid- men zou zeggen in Indië ge bruikt men Hollandsche boter. En toch is dit niet waarDe Denen en de Fran schon leveren boter aan Nederlandsen Indië. Verbaast U dit? Luister dan. Laatst verklaarde een groothandelaar uit Indië >Wij bedanken er voor om het wagenvet te eten. dat men ons uit Hol land stuurt En hoe komt het, dat de Engelschen ook al liever bij de Denen boter koopen dan bij ons? Neen, vol strekt niét, omdat wij zoo voor de Boe ren zijn. maar omdat men uit Holland eenvoudig vervalschte boter naar de En gelsche markt zond.* De vorige weken nog is er in Engeland een proces op touw gezet tegen een handelaar, die uit ons land ingevoerde kaas verkocatechte vette Goudsche kaas, gemaakt van misschien drieviermaal afgeroomde melk. Dat vervalschen van boter en kaas moet men niet in de eerste plaats zoeken bij den boter- of kaasboerin den regel ■knoeit hierin de groothandelaar Meer bepaald echter dachten we voor we dit stukske gingen schrijven, aan de vervalsching van veevoeder, 't Is een waar schandaal, zooals hierin geknoeid wordt. En in veevoer niet alleen Verleden jaar onderzoent éen onzer Proefstations tarwebloem, die niet minder dan 26% krijt bevatte. In een baaltje van 50 KG alzoo 13 KG krijt. Of zulk »witte« brood ook voedingswaarde heeftGeen wonder, dat een werkman mij laatst ver klaarde, dat hij bij hard werk van zulk brood haast niet kan verzadigd worden Och, dat de menschen, vooral de men schen, die hard werken moeten, toch eens wijzer werden en zich eens voeden gingen met tarwebrood Dat is niet zoo mooi wit en niet zoo sponsachtig als bakkersbrood,* maar stellig veel voed zamer. Maar is het erg, dat men voedsel voor den mensch vervalscht, het is ook slecht dat met het veevoeder zoo dikwijls ge knoeid wordt Daarmee treft men immers toch indirect den mensch Met dat slechte veevoeder wordt vooral in onze streken stellig meer de werkman dan de boer getroffen. Immers de laatste voert zoo veel mogelijk, wat hij zelf heeft verbouwd En de boer heeft daaraan in de meeste gevallen groot gelijk. Maar de werkman moet voor zijn varkensvoer bij den ha n delaar terecht komen en éen der Direc teuren onzer Proefstations zegt, „dat (het onderzoek) aantoont, hoe de gewone ar beider er aan bloot staat, om benadeeld te worden, wanneer hij tracht, door aan koop van voedermeel uit den handel, zich te verzekeren van een voldoenden vleesch en spekvoorraad voor den win ter.* Want natuurlijk slecht voeder bekomt het 'ier slecht. eeu oud vervalleo gebouw, waarbove zich een vaantje van zink verhiefhet w. s liet gemeentehuis. Het bad een paveljoeo aan elke zqde op dat aau de i achterzijde las men Jongensschool, op dat aan de linkerzydt, Meisjesschool. Het geleek in geenendaele net Iraaie jjiiis der zusters. Wordt vervolgd. Om er eeDS eenlgszins achter te komen hoe eu hoeveel er geknoeid wordt met veevoer, werd de enquête gehouden, waarover in boven bedoeld artikel uit de M, Ct sprak6 was De Directeur van het Proefstation te Goes heeft de bemid deling van verschillende personen ingeroe pen, teneinde aan vertrouwbare monsters te komen. Ook ondergeleekende heeft in deze streken een achttal monsters ver zameld en ter onderzoek opgezonden. Na tuurlijk zal ik mij wel wachten publiek of zelfs in beperkten kring namen te noemen, dat zou in dit geval niet pas sen, Maar dit durf ik toch hier te ver klaren, dat uit het onderzoek der door mij verzamelde monsters bleek, dat er ook in 't- land van Axel met het veevoer wordt geknoeid Maisneel met veel vreemde zaadschillengrintmeel idem. Meu zij dus op zijn hoede en koope alleen van vertrouwde personen, al moeten we toegeven, dat dit met altijd helpt, want menigmaal ontvangen zij het meel, zoo als zij het afleveren en zijn dus aan de vervalscuing we. kelijk onschuldig. Eenige staaltjes van wat het onderzoek in Zee laud aau den dag bracht, deel ik hier nog mede. Onderzoent werden 21 monsters rijstmeel. Hierachter vind ik1 bedor ven, beval alieitiaude kevers en larven 2 geen rijstmeel, maar kotfiedoppen, en zaadschillen van gerst en tarwe 3 hooid- z tkelijk kotfiedoppen en zaadschillen van gerst, tarwe en rijst4 is een mengsel vau rijst, taiwe, gerst, bolderik (vergif) en vreemde zaadschillen - en zoo zou ik voort kunnen gaanvan de 21 mons ters waren maar 8 monsters voldoende zuiver. Werkelijk, menschen als ge vee voer koopt, neemt dan nooit rijstmeel dat is dikwijls niets dan een waardeloo- ze rommel Kotfiedoppen deugen alleen als brandstof. De 9 monsters tarwemeel waren geluk kig alle zuiver. Deze kwamen hoofdza kelijk uit Tholen waarschijnlijk gekocht by molenaars, die wel den naam hebben maar die in dit geval met hunne daden bewijzen, dat zij eerlijk zijn. Van de 15 monsters roggemeel waren er 3 niet zui ver één bevatte koffiedoppen, gerst en boonen, één bevatte bolderik en één was bedorven en zat vol diertjes (mijten). In een volgend artikeltje komen we nog eenmaal op de »vervalschingen< terug. Laat ieder die meel moet koopen toch goed uit zijn oogeu zien, hier verkoopt men soms nog niet eens »knollen voor citroenen*, maar geelt men soms letter lijk »steenen voor brood L. F. Door het bestuur van het Ned. Land- bouwcomité is in een adres aan den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nij verheid bericht, dat door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel de aandacht is gevestigd op een beweging bij de Belgische melkerijen, ten doel heb bende om van de Belgische Regeering te verkrijgen, dat de wet op den boter- invoer in België zoodanig worde gewij zigd, dat het minimam gehalte aan vluch tige vetzuren van 25 op 28 worde ge bracht. Daar in verschillende provinciën van ons land vooral in sommige jaargetij den - het gehalte der boter ver bene den Let cijler van 28 zal blijven, zou door het slagen van genoemde beweging, die ieeds groote vorderingen maakt - aan onzen boterinvoer in België een gevoeii ge slag wordeü toegebracht Daarom acht het bestuur zieh verplicht dit gevaar onder de aandacht van den Minister te brengeD, met verzoek om te bewerken, dat bij zyn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken, krachtige vertoo- gen worden aangewend, met alle diens tige middelen, om deze ramp voor on zen boterhandel tqdig te keeren. Een dier middelen zou kunnen zijn het wijzen op de totstandkoming van deugdelijke botercontrolestations in alle provinciën waar boter wordt uitgevoerd naar België Naar aanleiding van een bij het dag. bestuur van het Nederlandsch Landbouw- comité ingekomen schrijven van den heer A Van Wiericgen, te Alkmaar, waarin deze de aandacht vestigt op het feit. dat varkens, welke op de veemark ten te Alkmaar en te Purmerend gekocht zijn en naar Londen verzonden, dikwijls aldaar als lijdende aan tuberculose, of als gevoederd zijnde met visch of visch- afvai. afgekeurd worden, waardoor niet alleen aan de afzenders, maar ook aan onzen handel in het algemeen groote scha de wordt berokkend, brengt het bestuur in herinnering, dat bij Kon. besluit van 21 Novomber 1902, bepalingen ziin vast gesteld ter bevordering van den uitvoef van deugdelijk vleesch, door facultatieve officieele keuring. Het daü bestuur heeft aan de hoofd besturen der tot het Landbouwcomité toegetreden Landbouw-Maatscbappijen in overweging gegeven de aandacht hunner afdeelingsbesturen op het bestaan en den inhoud van genoemd besluit te vestigen ten einde zooveel doenlijk te voorkomen dat vleesch worde geëxploiteerd van die ren lijdende aan tuberculose of welker vleesch miDder geschikt is voor consumptie. AXEL, 28 April 1903. Morgen, Woensdag, zal het 20 jaar ge leden zijn, dat de heer P. Dregmans, alhier tot notaris werd benoemd. Daar de heer Dregmans in deze streek algemeeni bekend en geacht was als een humaan en voorkomend man, zal het niemand verwonderen, dat hij weldra zich in een drukke praktijk mocht verheugen,; welke in zijn ambtelijke loopbaan nog meer en meer toenam. In 1887 den 19 Juli werd de heer Dregmans reeds tot raadslid gekozen en den 6en September daarop beëedigd, Den 25 September 1890 benoemde de gemeenteraad den heer Dregmans tot wethouder. Uit een en ander kan men de gevolg trekking maken, dat de jubilaris zich bij Axels ingezetenen algemeen bemind heeft gemaakt. Wij hopen dan ook, dat het den heer Dregmans nog vele jaren moge worden gegeven zijne veelomvat tende en zware ambtsbezigheden te blij-i ven verrichten met denzelfden lust en dezelfde kracht als waarmede hij tot nog toe heeft werkzaam mogen zijn. Zaterdag had van wege de maat schappij Vooruitgang is ons Streven alhiei ten huize van W. Dieleman de aanbe steding plaats van 117.000 KG. Chili-Sal peter. Hiervoor werd ingeschreven dooij de heeren P. G. Adriaansens te Bergen op Zoom voor 10,96 H. de Moor-Vla mink te St. Jansteen voor ƒ10,84, D.J, Oggel te Axel voor ƒ10,69, Verhrugge- Wieland te Ter Neuzen voor f 10,68 en M. de Jonge te Hoek voor 10,68. Bij loting is de levering gegund aan M. de Jonge te Hoek. Met ingang van 21 Mei 1903 is tot burgemeester der gemeente Graauw en Langendam herbenoemd de heer P. A Baart, aldaar. '/itiiriilörpe. Door mej. A. Vooren, onder wijzeres aan de openbare school alhiei is tegen éen Mei a. s. uit die betrekkin! eervol ontslag aangevraagd. Te Veendam, waar door gebrek aan dt electrische vei lichting de geheele gemeente Wuensd tgavond om half tien in't donkei was, ie een landbouwer door de duisteb nis te water ger.akt en verdronken. Den 7en April is een veekooper uil Wieiden te Zwolle gekomeD, met hel doel den volgenien dag de weekmarkt) te bezoeken. Na 's avouds m zijn ge wool hotel te zijn afgestapt, i« htj de stad io- gegaan en niet terug gekeerd. De mat gehuwd en vader van zes kinderen, had ongeveer ƒ1800 bij zich en staat zeei gunstig bekend. De Willemsvaart is her haaldelijk afgedregd, omdat men vermoed de dat hij te wat-u xon zijn geraakt, doch dit hbeft geen resultaat opgeleverd. Bij het ingesteld onderzoek moet gebleken zijn dat de verdwenene den bewusten avond ruzie heelt gehad, zoodat aan mis daad wordt gedacht.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2