JE YEIUIEIIE. Woensdag 29 1905. I9e Jaarg. i\o. 8. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Itnitenland. FEUlLLETOiV. 4XELSCHE COURANT. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Men verz *kert te Parijs, dat, er van den biief van Drey us aan den Minister van Oorlog niet veel komen zal. Eerst werd gezegd, dat de Minister niet tbuis was en dat men hem den brief zou geven zoo dra hij van d- reis teiug was Dal klonk al heel koel en men kon er uit lezen, dat de Regeering zou trachteD zich van de zaak af te maken. Dreyfus vraagt onder zoek naar het valscoe hordei el met de kantteekening van K«izer Wilhelm en naar de verklaringen van Czerouaki voor den krijgsraad te Rennes, wmrbij dit heer gebruik maakte van een spionneulijst, waarop de naam van Dreyfus valscheljk werd gebracht. De Regeering gaat daarop niet in zij houdt zich aan den gewonen weg, welke deze is: Dreytus moet een nieuw feit bijbrengen in den zin der wet en daarmee zich wenden tot den Minis ter van Justitie. De Regeering, zoo wordt er bijgevoegd, kan niet anders handelen, want zy is gebonden ain de motie dei Kamer, waai in gezegd werd, dat de Drey- fus-zaak op juridisch gebied moet blijven. Dreyfus moet zonder ruggespraak müt anderen zijn brief hebben gezonden en men begrjjpt eigenlijk niet, waarom hij dat juist op dit oognnblik deed. Vermeed wordt, dat hjj ontdaan was over den be trekkelijk geringen mdiuk, dien de rede van Jaurés heeft gemaakt en hoe eiken dag de vrees grooter werd, dat het be loofde onderzoek van den Minister van Oorlog een middel zou worden om de zaak in de doos te houden of althaDs op- „Rijd ik snel," zei Paildieu bij een hoogte zijn paarden in den stap brengende, »dan doe ik dat om nog bjj daglicht aan te komen en de zusters den bmrd te scheeren we zullen haar deur voorbijrij den, dan zien zij dat ge huisraad hebt en zullen v.n spijt bersten.* Maar dat huisraad was zeer bescheiden, hoewel het nog eenig vertoon kon maken, zoo niet wat kwantiteit ten minste wat kwaliteit betreft, daar mjjnbeer M irguei itte het had gekocht toen hij op tien goede werkjaren rekende. De weg vm Yvianches voerde over Buzu-Baz, waar Helena enkel had willen doorrijden zonder zich op te houden, want zij was er volstrekt niet opgesteld tante Toutcba te beznekenmaar een gesprek dat tusschen Paildieu eo haar grootmoe der ontstond, bewees haar weldra dat zulks oumogelijk was. „Zoo ge wilt dat we een oogenblik bij uw broeder aangaan," zei Paildieu „hebt ge 't maar te zoggen de merries zullen uitblazen en den verloien tijd weer inha len." „Wilt ge, Helena vroeg de grootmo der weifelend. >Zeer zeker grootmoeder als het t nieuw op de lange baan te schuiven. Dat zijn br.ef daarin verandering zou brengen was een illusie van hem. En zoo zal „de zaak" waarschijnlijk blijven, zooals die was. Ook onder de ra dicaal-socialistische ministerieele meerder heid heeft men den moed niet een eind te makon aan die gem*ene geschiedenis. Schier niemand in Frankerjjk zelfs gelooft meer aan de schuld van Dreyfus. De stukken, waarop hij eroordeeld is, wor den algemeen voor valsch erkend, maar er zijn juridische bezwaien om dat be hoorlijk v st te stellen. En zoo bljjft een der vele ongerechtigheden voortbestaan. Een rare wereld. DUITSCHLAND De Duitsche bladen hebben kolommen ov r ie algemeene verkiezingen vooi den Rijksdag, welke 16 Juni zullen plaats hebben Het zal er warm toegaan en de sociaal democraten spannen hun uiterste krachten in. Candid ten worden gesteld ook in die districten, waar zij weinig kans hebben, Dit geschiedt opdat men nader hand de roode stemmen door het geheele rijk zal kunnen optellen om een machtig cijfer te krijgen. De verdeeldheid onder de partijen is groot. De nationaal-libera- len met de gematigd vrijzinnigen ma ken front tegen de sociaal democraten, terwjjl de conservatieven nauw verbon den blijven met de Katholieken en veel werken met het klerikale deviesGeloof tegen ongeloof. Vroeger gingen Katholie ken en Polen samen. Dit zal nu lang niet overal het s-eval zijn. De nationale Polen treden zelfstandig op, wat hier en daar zonderlinge resultaten kan geven. In de aangenaam is." »Ja 'tzal mij pleizier doen mijn broe der te zien en hem nog eens te omhelzen vóór ik sterf.* „Hij kon u toch wel te Yvranches ko men bezoeken," zei Paildieu „'t is niet ver." „Hij gaat niet veel uit zei de groot moeder „Inderdaad, hij is 't niet die ie broek aan heeft," zei Pbldieu „en zijne vrouw scnijnt hem onder de plak te hebben. We'ldra was men aingekomen voor de met stoo bedekte poort in den muur, die de vooi-piaats de pichthoeve van tante Toutchi omgaf. Maar alleen de vrouw was thuis, de echtgenoot en de jongens waren op het veld meer dan een uur van de hoeve verwjjderd, en wel ic de richting van Cindé, niet in die van Yvranches „Weet ge, nichtje, dat ik u mo9t be knorren, mij niet verwittigd te hebben," zei tante Toutcba een hoogen toon aan slaande. „Mijnheer Paildieu heeft zich wel met mijn vernuizing willen belasten," zei He lena. »Juist moet ik u daarover beknorren," hernam de tante „Waarom n tot vreem den te wenden, als ge verwanten hebt. Dat is spijtig voor ons weet ge Ik heb genoeg paarden in mijn stal en genoeg rijluigen om te verhuizen.'- ,,'L Is een beleefdheid, welke de gemeen Rijnprovincie zijn veel Poolsche werklie den, die zich in den laatsten tijd nauw aaneengesloten hebben. De Rijksdag zal nu wel spoedig naar huis gaan. In verkiezingstijd zijn de af gevaardigden met hun hart thuis. Een van de laatste daden van dezen Rijksdag is de verzekering van het stemgehoim. Volgens de nieuwe wet moeten de ver kiezingen plaats hebben tusschen 10 uur 's morgens en 7 uur 's avonds. De stem briefjes hebben een voorgeschreven groot te en moeten door den kiezer gestoken worden in een enveloppe van dik papier voorzien van een officieel stempel. De kiezer moet dooi middel van afgezonder de kamertjes of door een ander doeltref fende schikking in de gelegenheid worden den gesteld onopgemerkt en dus ongehin derd zijD briefje in de bas te doen. Of men nu de vrijheid der verkiezin gen verzekerd heeft in een maatschappij waar de eene mensch veelal afhankelijk is van den anderen en waarbij de ver kiezingen de grofste middelen worden gebruikt om anderen over te balen Zou er ook een wet kunnen gemaakt woiden om de kiezers zelfstandig te kunnen ver klaren. ENGELAND. Reikhalzend heeft men in Engeland uitgezien naar de nieuwe begrooting. Het Ministerie raakte in den laatsten tijd nu en dan in 't gedrang en wanneei ten ge volge van de groote uitgaven voor vloot en leger de hooge belastingen nog ver hoogd moesten wordeu, dan vreesde men voor de gevolgen. Welnu, uit de door den Minister van Ficanciën toegelichte teraad mejuffrouw heeft willen bewijzen, zei Paildieu. „Dan is 'twat anders," antwoordde d6 tante, die door deze reden in haar eigen liefde scheen gestreeld te zijn. Maar in weerwil van deze tevredenheid, werd zij niet malscher voor haar nicht, en op bet oogtmblik van het vertrek nam zij haar onder vier oogen. „Waarom geeft m n u uit het kasteel- Courtomer weggezonden vroeg zij. „Men heeft mij niet weggezonden Waarom zijt ge er dan niet gebleven „Omdat ik reden had om been te gaan. „Welke redenen?" „Redenen die mij niet vergunden daAr te blijven." „Ge moet mij die redenen zeggen.' „Dat past mij niet." „Welnu, ge hebt ongelijk; en als ik u zoowel in uw belang als dat uwer familie een raad heb te ge vee, spreek dan." „Mijne familie heeft niets te maken met deze zaak. „Hierin bedriegt ge u." „Waarom „Uw familie heeft er belang bij dat de beschuldigingen tegen u gericht riet op haar nêerkomen." „Welke beschuldigingen „Dat weet ge wel." „Ik verzeker u dat ik niets weet en verzoek u verklaring. Om die beschuldi gen te kunnen weerleggen, dien ik ze toch te weten." cijfers is het meegevallen. Gerekend naar de bestaande belastingen zou er een over schot zijn van bij de 11 millioen p. Op dien grond wordt voorgesteld de inkomst belasting te verlagen en het invoerrecht op maïs af te schaffen. Het eerste geeft eec verlies van 8ll^ millioen, het laatste van 2 millioen, waarmee het overschot verdwenen is. De Minister stelde voor 27 millioen vast te stellen voor den dienst der nationale schuld, waarvan 6.6 milli oen voor amortisatie. De amortisatie was met den Zuid-Afrikaanschen oorlog ge schorst en men vroeg zich af, waar dat heen moest met do nationale schuld, in- dieu bet dien weg opging. Het amortisa tiefonds wordt, evenals bij vennootschap pen het reservefonds, beschouwd als de graadmeter van de financieele gezondheid. Waar men on dat punt in gebreke blijft boort men zichzelf in den grond, bereidt een kraak voor 6.6 millioen voor amor tisatie is wel niet veel wanneer men het totaulctjfer der nationale schuld noemt 770.778 000 p. maar het is toch iets en, zooals men dat noemt, bet beginsel is gered. Men kan op zulk een amorti- saiiesommetje de bekende dichtregelen toepassen. Het moge lekken aan de sneeuw maar deert den ijsklomp niet. 't Bljjft overigens het gehate uitvoerrecht op de steenkolen en het invoerrecht op graan. Stof voor groot gejuich das niet 't Is of men aan de toelichting van den Minister Ritchie kon merken, dat hij er wel wat inzat. Steunend op de groote meerderheid in het Lageruuis was de ministerieele meerdeibeid gewoonlijk nog al hoog. De Minister maakte nu zijn ex cuus, dal hij niet meer kon doende „Welnu, men zegt dat ge van Cour lo mer weggezonden zijl, omdat ge u door den jongen graaf het hof liet maken." „O 1" „In de hoop dai hij u later zou huwen." Helena was als verpletterd. Maar na het eerste oogenblik van ver wondering, hiet zij het hoofd op, en voor bij haar tante gaande zonder tot haar een enkel woord van verdediging of recht vaardiging te spreken, verwijderde zij zich en voegde zich bjj haar grootmoeder. Toen beiden weder op den wagen zaten, herhaalde de tante, wie Heiena's blik niet ontsteled had, baar aanbeveling. „Denk aan den raad, dien ik u gegeven heb," zeide zij. „Heeft zij nooit iets anders dan raad gegeven?" vroeg Paildieu lachend. Het overige van den weg werd in stilte afgelegd; de grootmoeder was ver drietig haar broeder niet gezien te heb ben. Helena was ontstemd van het ge sprek met haar tante. Eindelijk kwamen zjj op den top van een heuvelvoor hen, in het midden van weiden, die hier en daar doorsneden wa ren met groene hagen van hoogstammige boomen, breidde zich een .klein stadje uit, in welks midden een kerk met spitsen klokkentoren en leien dak zich verhief het stadje was omgeven door fabrieken met roode muren, waaiin talrijke vens ters zij stonden ver uitgebreid langs de rivier: het was Yvranches la-Folletière.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1