uSi/nu de mmm, 19e Jaarg. Xo. 7. Zaterdag 25 April 1905. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaander en. F. DIELEMAA, AXEL. Bnitenland. F E 11 li li E T 0 V. C011RA Dit Blad verschijnt eiken Dinsdas:- en Vrijdagavond. A HONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In Frankrijk nemen eenige katholieke geestelijken den strijd togen de Regeering op. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs, mgr. Richard, beeft in een openbaar ge- maakten brief twee aanschrijvingen beant woord van den Minister-president Combes, waarin deze den aartsbisschop uitnoo- digde om terstond de godsdienstoefenin gen te doen stauen in alle lok den, waar voor geen machtiging verleend was en zelfs om alle leden van ui^t erkei de geestelijke orden her recht om te prediken te ontzeggen. Mgr. Richard herinnert, hoe in tal van kapellen sedert lang onder stilzwijgende goedkeuring der overheid en in nieuwe, door de behoeften der toene mende bevolking noodig gewordeue gods dienstoefeningen gehouden zijn, welke niet zoDder groote schade voor de bevol king kunnen gestaakt worden, zoodat bij de band hiertoe met leenen wil en de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van zich werpt. Wat het recht tot pre diking betreft, constateert de prelaat, dat uitsluitend de bisschop daarover te oor deelen heeft en zegtIk zou u niet genoeg kunnen zeggen, mijnheer de Minister president, welk een smartelijke verwon dering in mijn ziel als bisschop, oud geworden onder de inoeilijuheden van het herderlijk ambt, gewekt is door deze twee aanscbryvingen, waarbij heet te worden teruggekeerd tot de grondregelen voor de uitoefening van den Rooinach-Kubolieken Eredienst in Frankrijk, maar integendeel gevaar geloopen wordt anti-godsdienstige hartstochten gaande te maken, en een beroering te verooi zaken, aan de aanspra kelijkheid waarvoor ge u vruchteloos zult trachten te onttr K':en. Op het punt misschien van voor God te verschijnen om rekenschap te geven van zijn zware taak ben K er mij van bewust nooit de openbare orde in de mij toevertrouwde diocessen te hebben verstoord; ook zal ik er mij van bewust zijn in mijn plicht als herder der zielen niet te kort gescho ten te zijn door te verzuimen verzet aan te teekenen tegen maatregelen, strekkende om de gewetens te verdrukken en den godsdienst in ons dierbaar land uit te roeien. Een correspondent van een Engelsch blad heeft een o derhoud gehad met Ko ning Alexander van Servië, die wat de jeugd tegenwoordig eigen is, wijsheid te veel bad. De Koning gaf zijn teleurstel ling te kennen, dat Engeland tegenwoor dig zoo weinig belang stelt in den Balkan. Het zou meer kunnen doen voor den vrede dan Oostenrijk en Rusland, wier nmenging den toestand slechts ingewik kelde) schijnt te maken. Overigens meende de Koning dat Albanië internationaal gevaarlijuer s dan M'Cadonië. De ophno- ping van Tuikscne tnepei in Oud Servië levert een ander dreigend gevaar. Indien de opeenhooping vooiiduurt. moet Servië tegenmaatri g dan n-on-m als do andere Baikanstaten stil zitten. Daarna sprak Alexander over zijn Staatsgreep, wel ken hij een onvennudelijke tegenweer tegen de radicalen noemde; die Staatsgreep nad geenszins de bedoeling een troons opvolging voor te bereiden. In zjjn eigen belang is hel dezen Konir.g aan te iaden niet zulk een hoogen tooo te voeren. Er 48) „O ja, geheel en al, althans iG zoove> als een meisje van mijn leeftijd de denk beelden Kan deelen van een man als mijn vader, die alles bestudeerd en onderzocht had." „Ge hadt dus ten minste dezelfde denk beelden „Hoe zou het anders kunnen zijn Ik beminde mijn vader evenzeer als ik hem eerbiedigde en bewonaeide." Zy zweeg van aaddoening bevend, de keel beklemd, de oogen vol tranen, die tusscben haar wimpers vloeiden zonder over bare wangen te rollen. Even stormden drie kinderen, twee kleine meisjes en een jongetje bet kabi net binnen, bet jongetje vooraan door zijD zusjes voortgeduwd. „Wel Aithur, wat is dat?" vroeg Me' rault op een toon die streng wilde zyn maar 't niet was, n't Is Emma en Jeanne, die zei bet jongetje. „Neen, gy zijt het," riepen de twee meisjes. Middelerwijl waren de kinderen bun vader genaderd en hadden hem aangepakt het oudste meisje, Emma, had hein by den bals gevat en de twee anderen bad den zich links en rechts aan zijne zijden geplaatst, zonder dat hy zich verweeren en Arthur ba'etten kon schrijdliogs op zijn knieën te gaan zitten „Ge begrijpt nu mejuffrouw," zei raait tot Helena, „dat ik geheel tot uw dienst ben, niet waai Ik zal dus niet nalaten om u de betrekking te Yvranches te doen verkrijgen. En zulks niet alleen in uw belang, maar ook in dat van deze landstreek. Op het punt waartoe de ge moederen in dit tot hiertoe kalm en rus tig dorp gekomen zyn, moet er bevredi ging, geen strijd gezocht worden. Uit hoofde van uw opvoeding, uw denkbeel den, uwe beginselen schijnt ge my de geschiktste persoon om deze beviediging aan te brengenals het katholicisme belijdend zult, ge de klerikale partij niet kwetsen anderzijds zullen uwe opvoeding ïi we familie en onze ondersteuning aan de liberale partij vertrouwen inboezemen zoodat, met die standvastigheid eu gema tigdheid, waarvan ge zoo even spraakt, ge daai den vrede kunt aanbrengen, waar anderen strijd zouden doen ontstaan." „Moet ik mynbeei den directeur van het onderwijs bezoeken en hem deze goe de woorden overbrengen 't Is onnoodigmorgen spreek ik hem zelf „Maar mynheer Malatiré is tegen mijn aanstelling." Mérault glimlachte. „Die brave mynheer Malatiré," zeide zijn menschen, die zich hiermee kwaad doen. In Engeland begint do Regeering nu ■ok strenge maatregelen te nemen tegen den handel in blanke slavinnen. Zij is lang m onderhandeling geweest met de verschillende landen welke meeat in deze zaak betrokken zjjn, onder anderen België, en zoo het schijnt is men thans overeen gekomen om gezamenlijk de plaag te bestrijden. Van af deze week zullen 300 mannelijke en vrouwelijke detectives in Engeland aan 't werk gezet worden. Deze lieden hebben geen gewoon detectieve werk te verrichten en zij hangen recht streeks van de regeering at. Zij zullen verspreid worden over al de landings- haveDS en de byzondere spsorwegstations van Engeland, en hun hoofdplicht is de aankomst van vreemde jonge meisjes ga te slaan. Zoodra zij den minsten twijfel koesteren, zullen zij de meisjes ondervragen, en indien haar antwoord niet bevredigend is, zal de zaak verder ondeizocht worden. Gelukt men er in een der schuldigen te vangen, dan wordt hij rechterlijk vervolgd, en de slachtoffers worden aanstonds naar hun land teruggezonden. Bovendien zal men waarschijnlijk menige „vrijwillige" blaike slavin als ongewenscht uit het land kunnen weren. Toen Hertog Adob Friedrich van Meck lenburg, ritmeester bij het ïegiment garde' kurassiers Zondagavond op wea was, gezeien in een automobiel, van Schwerin n i'ar Berlijn, reed de machine, waarin ook plaats genomen hadden de oppasser hij. „of beter gezegd die goede mijnbeer Malatiré was beden morgen tegen deze aanstelling maar yan avond, als ge hem den brief bregt, dien ik u zal overhan digen, is het waarschijnlijk dat hij zelf de aanstelling zal willen." En terstond begon by dien brief te schrijven, zonder zijne kinderen te ver wijderen maar zijn arm om het lyf van zijn zoontje slaande, die de knie, waarop de kleine zat, niet wilde verlaten, zoodat hy, om op het papier te kunnen zien, zich dichter naar zijn dochtertje Jeanne moest buigen, die hiervan gebruik maak te om de wangen van haar vader te zoenen Mérault had zich niet bedrogen; toen mijnbeer Malatiré den brief las van den afgevaardigde die hem de betrekking te Yvranches voor mejuffrouw Helena Mar- gueritte verzocht, verklaarde hy, dat het een voortreffelijke gedachte was." „In gemoede," zeide bij, „vind ik dat dit voor u een uitmuntende zaak is." Zich waarschijnlijk nu herinnerend, dat hij eenige uren vroeger in gemoede ver klaard nad, dat het een leelijke betrea king voor haar zon zijn, en hij ze haar niet durlde voorstellen, voelde hij behoef' te om deze .tegenspraak te rechtvaar' „Geloof Diet dat ik met me zelf in tegenspraak ben," riep by uit. „'t Zoo een groote dwaling zijn, en met onwrikbare logika houd ik mij aan mijn en de chauffeur, dicht bij Doeberitz, tegen den kruin van een door den storm dwars over den weg geworpen boom. De Het tog was Maandag te Berlijn en ontving in zijn woniDg vele belangstellendenhij kon overtuigen dal hij springlevend was. Het blijkt nader dat Hertog Adoli broeder van onzen Prins bij bet automobielongeluk aan het voorhoofd is gewond en een ver band moet dragen Hij werd namelijk door den schok tegen een omgevallen boom geslingerd. De Hertog houdt zijn kamer, doch behoefde uiet te bed te blij ven. In een paar dagen zal de wond genezen zijn. De chauffeur kreeg met het minste letsel. Het lijk van den vermoorden Rus- siscben consul Chetberbina is, na een korten lijkdienst in de Russische kerk te Konstantinopel, Maaudag van daar aan boord van het stationsschip „Donietz" naar Rusland vervoerd. Met een behoorlijken opzeggingster mijn, nl. tegen 1 Juli as. is in Duitsch land een ongewone werkstaking aange kondigd, te weten die van Doktoren. Op dien datum treed nl. de Dieuwe Duitscbe wet op de ziekenfondsen in werking. De Duilsche geneesb9eren hebben op hun laatsten congresdag uitgemaakt, dat niet voldoende rekening is gehouden met hun belangen; den lsteu Juli veibrbekt men daarom elke verbintenis met de zieken fondsen, terwijl men slechts nieuwe over eenkomsten zal aangaan op een grondslag van vrije artsenkeus, betaling van afzon derlijke prestaties volgens het minimum tarief en instelling van scheidsgerechten. Berl. Tagebl. waarschuwt tegen de be- denkbeelden. Hedenmorgen stondt gjj alleen. Van avond hebt ge onzen afge vaardigde aan uw zijde. De strijd dien ik verwachtte, zal waarschijnlijk niet losbreken, tenminste niet zoo fel als ik vreesde; want men denkt er rijp over na voor iemand aan te vallen, die zich verdedigen kan. „Buitendien, ik heb 't u gezegd, 'tzijn alle brave menschen te Yvranches, een landstreek van rust en vrede wel te verslaan voor degenen die ze weet te verkrijgen. En ge zult mij veroorloven u te zeggen, dat gij de zoodanige zijt. Mijn raad is dus, zoo ik u er een mag geven, dat ge niets verzuimen moet om te slagen." Helena luisterde en was verstomd over dezen omkeer. Hoe kon men na zoo weimge uren zich zoo geheel anders uit drukken Zij was niet minder verwonderd toen zij de portretten der autoriteiten van Yvranchesvan den pastoor, den kapel laan. den maire, door hem geheel anders hoorde beschrijven want bij het avond licht wareD ze volstrekt niet meer, wat zij waren door het morgenlicni beschenen. De pastoor Houel was met koppig, maar bezat toch die standvastigheid en zelfstan digheid, alle eigenschappen van :en eer lijk man had de kapellaan Pèrichard een krachtige hand, zij was tegen de slechten gericht, voor de goeden was zij van flu weelen wat mijnheer Amette, den Maue

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1