JE VEM1BIW. No. 5. Zaterdag 18 April 1905. 19e Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Aanbesteding. aanbesteden: Binnenland. P E IL L E T 01\. AYELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S PR IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aüvertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders vau ZU1DD0RPE zullen op Donderdag 30 April a. s., des namiddags 3 ure, ter Se cretarie bij inschrijving liet verbouwen der openbare la gere school met byievering der benoodigde schoolmeubelen. Bestek en voorwaarden, alsmede tee- kening zijn van af heden ter Secretarie verkrijgbaar tegen betaling van een gul den en worden na ontvangst van dat bedrag franco toegezonden Aanwijs 24 April, nm. 2 ure, door den bouwkundige J. WISSE te Zaamslag Zuiddorpe, 1 April 1903 Burgemeester en Wethouders voornoemd C. VAN WaES, Burgemeester. A. MOERDIJK. Secretaris. H. M. de Koningin en de Prins zijn Woensdagvoormiddag meteen ext a trein ten kwart voor 10 uur langs den Staats spoorweg naar Het Loo teruggekeerd Evenals bij de aankomst op Donderdag waren in en om het station militaire maatregelen genomen, zoodat de Rijn straat wederom was afgezet. H. M. en de Prins vonden in de Kon wachtkamer tot uitgeleide den gouverneur luit.-generaal Van Er mei Scherer en den burgemeester, bij wie zich op het perron nog voegde de kolonel, plaatselijk kom mandant Op weg van het wachtsaion naar het Buitendien had Helena iets beters te doen dan zich te verdedigen of boos te worden zij moest eenige werkzaamheid vinden, en zulks hield haar geheel en al bezigwant was haar zulks voor baar komst in het kasteel van Courtomer moei lijk geweest, thans was het voor haar nog. moeilijker. Waarom had z\] die betrekking verla ten zulk een heerlijke betrekking? Dat vroeg men zich. Zij was dus lastig van aaid? Of zij deed eischen, welke, men niet kon bewilligen. - 't Waren allerlei vragen, waai op zij niet kon antwoorden misschien minder nog op de welwillende dan op de 'kwaadwillige vragen Aan vader Bonjean had zij de waar heid moeten belijden of ten minste eon gedeelte der waarheid; maar >chaamte had haar weernouden alles te zeggnn, daar zij bij hem schier de zeilde neiging tot berisping als hg haar groot moeder ee- vnn ten had Moest men zich zoo vront- rust-n? vioeg mij. Eu -i-i ,|1V weet zich altoos te doen eerbiedigen Gms Card ofschoon e.-n leeglooper. w .s nieti. - min oen ed dm r. i is> nli|k me -s-i; buitendien, was zulk beUoküiug uioi' waard, om die te weerhouden, zich eeni salonrijtuig werden de militaire eerbewij zen gebracht door de bezettingstroepen van het station aan weerszijden van de Kon. wachtkamer opgesteld. Bij het uitrijden van den trein ston den de Vorstelijke personen voor het portierraam van den salonwagen en deed de troep het uitgeleide onder trommelslag Van den trein maakte deel uit een goederenwagen met een compagnie gre nadiers, welke wagon het Kon. rijtuig tot aan Hot Loo voorafging. De Vorstelijke personen kwamen even voor 12 uur te Apeldoorn aan H- M. was gekleed in een lichtgrijs voorjaarscostuum en de Prins in burger kleeding Ter ontvangst waren te Apeldoorn aan wezig de burgemeester van Apeldoorn, de jagermeester de heer Loudon en de hofarts de heer Pot In een gesloten rijtuig werd naar't Pa leis gereden. DE STAKING GEËINDIGD Wat Zaterdag verwacht werd is ge schied- De beweging is geheel verloopen Vooral in Amsterdam en in Rotterdam ging het met schokken gepaard en heeft men zelfs een oogenblik gevreesd, dat het Domela Nieuwenhuis c s gelukken zou zich van de leiding meester te ma ken en de beweging weer te doen ople ven Het is echter niet zoo geschied. Ook officieel is de staking uit. Maar de gevolgen zullen lang nawerken op het economische leven van ons volk, op de arbeidersorganisaties en nu reeds dadelijk op het ontslag van zoovelen. vooral uit het spoorwegpersoneel. De directiën ko- ge opofferingen op te leggen Waar eeo dergelijke te vinden Hij Bonjean, wist er ten minste geen. En na het gebeurde zou hij waarljjk e, n proefneming van dien aard niet duiven herhalen. Immers hij was er verantwoordelijk voor. Kortom, dat alles was zeer ongelukkig. Hij had op de lippen om te zeggen „'t Is zeer bespottelijk," maar uit wel willendheid, beleefdheid en medelijden zweeg hij, en had de edelmoedigheid zulks niet te zeggen. Van tiem niets te verwachten hebben de, wendde zij zich tot don heer Malatiré den inspecteur, die, haar ontvangende en ze haar verzoek hooreode voordragen, zich zolven niet meester was een bewe ging van verwondering te onderdrukken. „Hoe! hebt ge uw betrekking bj) mijn heer den mai kies de Courtomer verlaten Dat verwoudert mij ten hoogste. 1" Maar terstond hernam hij „Zulks wil eigenlijk zeggen dat ik ver wonderd ben, zonder verwonderd te zijn ten mins e in een zekere mite. Ik ben verwonderd du ge uwe betiekking ver laten bobt. Maar anderzijds zou ik ver wonderd zijn geweest, indien ge die be nouden htdi. Vermits..." Hij st iakt- zijn rede, want bet was mis schien on voorzichtig redenen te geven, en zuiks wis met eo uiig tenminste in ze- k i „Koitom, het moest gebeuren, ofschoon zulks anderzijds niet behoefde plaats te men uu voor een moeilijke beslissing te staan. Ook van haar besluit zal veel af hangen voor een rustig en zeker spoor wegverkeer ia de eerstkomende tijden. Over het verloop der laatste dagen be hoeven wij nu niet meer uitvoerig te zijn Wij geven alleen de voornaamste bijzonderheden. Het Rbld. geeft een lijstje van ont slagen spoorwegbeambten Onderhen zijn verscheidenen met meer dan 20 eu 30 dienstjaren Het Rbld. geeft dit als een bewijs hoe lichtzinnig gehandeld is bij de spoorwegstaking. Het Vad. is het hiermede niet oneens maar vraagt toch of het ook niet een bewijs kon zijn, dat er dan toch wel heel ernstige grieven moeten bestaan, als zulke oude getrouwen het werk er bij Dit zal de enquête nu moeten uitma ken. HET COMITÉ VAN VERWEER. Zaterdagavond vergaderde het Comité van Verweer met de besturen der aan gesloten vereenigingen. Het resultaat was, dat het Comité van Verweer werd ont bonden, en dat uit de aangesloten ver eenigingen zal worden gevormd een Co mité van Steun, ten behoeve van de slachtoffers der staking. HET SPOORWEGPERSONEEL. Het ontslagen spoorwegpersoneel ver gaderde heden te Amsterdam. Zji moes ten naam en beroep op een lijst aantee- kenen Het bestuur dei Ver. van Spoor en Tramwegpersoneel zal bij Maatschap pijen pogingen aanwenden om velen te- hebben. In allen geval zijt ge nu in Ver legenheid, dat is zeker." En hij scheen werkelijk tevreden, nu een zekerheid te vinden waarop -hij be paald steunen kon namelijk zij was blijk baar in verlegenheiddat was onbetwist baar. „Om uit die verlegenheid te komen", zei Helena, „kom ik u mijn aanvraag her halen en u verzoeken die te ondersteu nen. Wij naderen de vakantiezou er geen plaats open komen „Er zou wel iets voor u zijn maar het zou u volstrekt niet lijken en „Ja wel want ik beu met weinig te vreden." „Dat weet ik; maar waarlijken iD gemoadehet zou u tegenvallen, zoodat ik 't u niet durf voorstellen en zoo ik het u al voorstelde zou zulks zijn om u te raden het niet aan te nemen. Helena drong evenwel aan. „KeDt go Yvranches?" „Yvranches-la-Eolletière „Een fraai oord, rijk door zijn weiden en dat door zjjn industrie een of ander oogenblik nog rijker zal worden. Welnu het gemeentebestuur van Yvranches beeft gestemd om leeken onderwijzeressen te nemen in de gemeenteschool voor meis jes, die tot heden steeds door religieuzen werd gehouden. O zij zijn zeer verdien stelijk, die goede zusters, Er is niets te harer nadeele te zeggen. Maar de nieuwe gemeenteraad, door ffe demokra- rug te nemen, De stemming onder deze honderden was zeer mismoedigd Bij de Nederl Centraal Spoorweg Mij. is een dienstorder uitgevaardigd, waarin de directie haar dank betuigt aan het personeel voor zijn flinke houding in de afgeloopen week, waardoor de treindienst dezer Maatschappij geheel verzekerd was en waarin bepaald wordt, dat aan die genen van 't personeel, die zich hierbij bijzonder onderscheiden hebbeü, als er kenning en belooning hunner diensten over de afgeloopen week dubbele bezol diging zal uitgekeerd worden. De directie der H. IJ. S. M. heeft aan de trouwgebleven beambten voor betoon de plichtsbetrachting een belooning toe gekend gelijkstaande met vier dagen loon. Het Rbld. opende een inschrijving voor het spoorwegpersoneel dat aan den arbeid is gebleven, De eerste lijst bracht het tot plm. ƒ6286. DE RIJKSMIDDELEN. De afgeloopen maand was voor de schatkist voordeeliger dan Maart 1902. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg n.i. 12,177,993.715 tegen ƒ11,454,858.67 in het vorig jaar, een voordeelig verschil van ruim 7 ton. Ditmaal is de vooruitgang niet te dan ken aan het wisselvallige successierecht maar hebben bijna alle middelen er aan medegewerkteen verblijdend ver schijnsel voorzeker. Gaan we de verschillen rubrieken na, dan valt te constateeren bij da grond belasting een stijging vau ƒ33,000 bij tische partij gekozen, dank zij de uitbrei ding van de industrie, die, in dezen tijd van landbouwontwikkeling een aanzienlijk getal werklieden in het gewest geiokt heeft heeft de nieuwe gemeenteraad aan leeken de voorkeur gegeven. Mijn hemel, 't is een opinie. Zij is stellig te verdedigen. Ook is zij te bestrijden. Maar dat is gelukkig onze taak Dietzoo zijn thans da zakeQ geschapeu." Dus moet men voor deze leekenscbool een onderwijzeres hebben riep Helena zich haastende zich aan te bieden. „Precies „Ik ben bereid 1" „Onnoozelheid der jeugd als ik mij zoo durf uitdrukken. Ge verbeeldt u dan, dat alles als van zelf zal gaan, omdat de gemeenteraad van Yvranches leeken voor bet onderwijs wil. Maak u geen illuziën. Eerstens heelt de raad een zeer kleine meerderheid voor zijn tegenwoor dige meening, en ook deze meerderheid is met weinig stemmen verkregen. Ge begrijpt mitsdien dat het gewest, in twee partijen is verdeeld, Aan den eened kant degenen die het onderwijs der geestelijke zusters willen. Anderzijds dezulken, die leeken verlangen. De voorstanders der geestelijke zusters zijn de burgers, de rij ke lieden, het Yvranches dat grondeigen dommen bezitde voorstanders der lee- ke onderwijzeressen zijnde vertegenwoor digers der werklieden. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1