Itnitenlaiid. Uinueiilaiid. eeD, met Dame Mercurias, bij de Grieken Hermes genoemd. Hij was de bode van den oppergod en tevens de god van de kooplieden en van de dieven. En toch werd er in dien ouden tijd nog geen kracbtvoedermeel verkocb Wij eindigen biei onze mededeeling uit het belangrijk verslag van den directeur van het Goescbe rijkslaDdbouwproefstation met zijne woorden »Het ware te wenschen dat de dorps en coöperatieve landbouwvereenigicgen zich de aanbesteding van voedermeelsoor ten, bij deze enquête behandeld, wilden aantrekken; zij zouden daardoor conti61e van deze artikelen mogelijk maken, wel ke nu bij te kleine hoeveelheden worden verkocht om de ko-jten van onderzoek aan het proefstation te kunnen dragen Daaraan toevoegende dezen raad Gtbiuik geen krachtvoeder welk dan ook -- zonder dat het aan genoemd station in orde is bevonden. M. Ct. ti v c i» o I »Dat de onlusten iu Macedonië voort duren is gedeeltelijk te wijt en aan de houding der pers, zoo schiijft men. De Engelsche oladen pogen de toestanden op het Balkanschiereiland als zeer veront rustend voor te stellen en de Fransche peis doet daaraan ook al mede, niet alleen in de blaadjes dei uiterste partijen, maar ook in de groote bladeD, die als officieuso organen gelden, zooals de „Temps", die- herhaaldelijk de hervormingsplannen voor de drie vilayets niet afdoende genoeg heeft genoemd." »De pogingen van Fransche staatslieden, om in de Macedonische qmestie Frankrijk op den voorgrond te plaatsen en Rusland in de schaduw te stellen, zou men ongemerkt kunnen laten voorbijgaan, wan neer mogelijkheid van complicaties uitge sloten was- Nu dat niet het geval ;s, moet deze merkwaardige poging van Frank rijk, zich als beschermer der Bdkanstaten op te werpen, een zeer ongunstigen indiuk maken. De rol, die Frankrijk op het Bal kanschiereiland op zich heeft genomen, heeft daar diepen indruk gemaakt, en den revolutionairen elementen in Macedonië aanleiding gegeven om op hulp van Rus land en Frankrijk te rekenen, in de over tuiging dat Rusland, al wil bet zich voor- loopig van actief optreden onthouden, ach ter den Franschen bondgenoot staat. „Geheel afgezien er van, dat deze opvat ping voor Rusland, dat nooit dubbel spel speelde, beleedigend is, bevat zjj boven dien eeD groot gevaar voor den toestand, taar zij valsche hoop doet ontstaan en tevens de ware plannen van Rusland in de kracht niet toe. »Indien ge mij niet loslaat, roep ik,» zeide zij. Hij omkbmda haar sterk r. >Kom, dierbare HeleDa, ik moet u spreken.* En hij droeg haar in zijne kamer, wat, aaDgezien zijn grootte en kracht een spel voor hem was. Ondertusschen worstelde zjj steeds, zon dei zich te kunnen bevrijden. »lk zal roepen,* zeide zij. Hij liet haar Diet uit zijn armen, en wilde met zijn voet de deur zijner kamer sluiten, toen Helena, zich in lijne macht ziende, om hulp riep. »Schreeuw qiet,« fluisterde hp, »ik bid u, schreeuw niet. Hoor mij a m, dierbare Helena.* Maar zij schreeuwde nog haider. Toen, haai loslatend, wierp bij zich op de deur en schoof er den grendel op daarop de armen uitbreidend keerde hij tot Helena terug. »Nu zijl ge de mijne,* zeide hij Ofschoon er geen licht in de kamei was, kon Helena toch genoeg zien om Guiscards bewegingen te volgen. Half omkeerend trad zij teiug om de deur te bereiken maar ook hij zag haar en greep haar bjj den arm C Wordt vervolgd.) discrediet hrengt. De verklaring dat het Oosteorijk-Russiscbe program zijn oor sprong vindt in de rapporten door den Franschen ministei Delcassé gezonden aan graaf Lamsdorl, beviel de regeering in Weenen evenmin als de Russische regee ring. Het »Fremdenblatt« raadt Bulga rije aan samen te werken met Tuikije om spoedig een eind te maken aan de tegenwoordige wanorde. Het blad zegt dat de toestand gevaarlijk is. »Doch de Sultan zal de wenschen van Rusland nacomen en alles doen wat in zjjn ver mogen is om de opstandeliugeu te on derwerpen.* RUSLAND. Indien iemand in ernst meende, dat de bevolking id Rusland door het Keizer lijk manifest tevredengesteld of gestild zou zijn, zal die nu wei moeten erkennen, dat hij zich bedrogen heeftoveral, inde zeer hooge kringen zoowel als in de laatste lagen der bevolking wordt thans het manifest afgekeurd, natuurlijk met de voorzichtigheid, die noodig is in een land waar niemand zich veilig gevoelt voor regeetiogsspioonan. Maar de Rus heeft loeren spreken in cijfertaal eu weet zich verstaanbaar te maken met half gezongen deuntjes, die eeD steeds scberperen toon tegen de Regeeriug aannemen. De revolutionnaire partij, die nu ver scheidene honderdduizenden aanhangers telt en op de blinde gehoorzaamheid kan rekenen van m.lliotmen arbeiders en boe ren, heeft in de veertien dagen, verloopea sedert de verschijning van het manifest, buitengewone versterking gekregen, en bij een geh-ime beiaadslaging, die onlangs pliiats had tusscben de leiders der partij schijnt er besloten to zijn de agitatie eD opioerpolitiek met meer kracht nog dan vroegoi voort te zetten, daar deze klaar blijkelijk reeds bedenkelijk het zenuw stelsel van den Tsaar en de Regeeiii.g begint te scbokkeD. Gedurende de twee eerstvolgende maan den kan men met zekerheid ernstige onlusten in bijna heel Rusland tegemoet zien, en hier en daar hebben er reeds plaats gehad, maar ze zijn snel onder drukt door te hulp geroepen militairen. Het aantal dooden en gewonden moet zeer groot zijn. Men verzekert daarenboven dat de sol daten in deze laatste omstandigheden groo te aarzeling aan den dag h-gden om op te tredeD tegen de oproerlingen en ge bruik te maken van hun wapens, od dat de officieren bun misnoegen Diet verbor gen, omdat men hen verplicht achtte de i olitie te helpen. Bijzonder ernstig is het feit, dat vele arbeiders tijdens de laatste onlusten gewa pend waren met schietwapens, en dat zij zich krachtig verweerden. Natuurlijk zijn ze niet in staat weerstand te bieden aan den aanval van goed gedisciplineei de sol daten. Dit is slechts een quaestie van tijd, zeggen de revolutionaiie leiders, en voor elk. werkman of boer, d e gedood of gekwt. .- t wordt, neemt de haat tegeD de Rpgjering bo iderdvoudig toe. Precies 10 uur stadstijd vertrok Zater dag de trein waarmede H„ M. de Konin gin en de Prins, met het gevolg zich naar Het Loo begaven. Zoowel bij het afrijden van het Paleis als bij aankomst aan het Staatsspoorsta- tion vond het Kon echtpaar een belang stellende menigte bijeen tot het brengen van een vriendelijken afscheidsgroet. Te 11 50 kwam H M. en de Prins op Het Loo aan. Zij werden er aan het sta tion ontvangen door den burgemeester den Hofarts den heer Pot, den jagermees ter jhr. Loudon en reden in een geslo ten rijtuig naar het Paleis. De KoniDgin heeft echter reeds het voornemen te keunen gegeven terstond wanneer de zaken van staat dit eischen van Het Loo naar de residentie terug te keoien. Werkstaking. De onweerswolk, die lang dreigde, is bezig zich te ontlasten zoo schrijft de N'. E. CL De tweede spoorwegstaking is uitge broken En de aanvoerders trachten an dere bedrijven in de staking mee te slepen. Dit is in den voilen zin des woords een politieke staking. Zij heeft het kennelijk politieke doel de wetgevende macht te dwingen, wet ten, die zij in het belang van het land acht niet tot stand te brengen Het gaat thans om de levensvraag, of de wettige machten in deD Staat het heft in handen zullen houden, dan wel hun beslissingen ondergeschikt hebben te ma ken aan het welnemen van een bepaal de groep in de maatschappij. Hier valt voor alle welgezinde burgers niet te twijfelen Zoo ooit, dan is het thans voor hen onafwijsbare plicht, een drachtig het gezag te steunen Het gaat thans niet om looneischen en opheffing van grieven. Een algemeeDe maatregel van bestuur is aangekonJigd, waarbij aan het spoor wegpersoneel waarborgen tegen wiliekeur zullen gegeven worden. Bovendien ligt ter aanneming gereed het wetsvoorstel tot het houden van een enquête, met het doel om grieven te on derzoeken en op te heffen. Voor het mengen van looneischen en grieven in deze staking ontbreekt dus een redelijke grond. Al werden deze punten in de Donder dagavond te Amsterdam aangenomen motie er bij gehaald, zij kunnen ter zij de worden gelaten. Geen grieven betreffende loon en be handeling zouden thans tot deze staking geleid hebben. Hooger wordt gemikt: op het gezag heeft men het gemunt. Door vreesaanjaging moet dit worden afgebracht van zijn voornemen om in de toekomst de bij een geregeld spoorweg verkeer voor het geheele volk betrokken groote belangen beter te verzekeren. In die omstandigheden heeft de wetge vende macht geen keus. Toegeven zou zijn het opofferen, ook voor de toekomst, van de regelmatige uitoefening van het staatsgezag. Ook voor de toekomst. Want gelukte het thans, de wetgevende macht te doen bukken voor den gestelden eisch, men kan er van verzekerd zijn, dat de sta king, als dwangmiddel tegen het gezag aangewend, ook bij volgende gelegenhe den niet ongebruikt zou worden gelaten. Indien eenmaal gebleken was, dat een groep uit de maatschappij haar wil kon doen heerschen over dien van het wet tig gezag, dan zou dit ook voortaan de speelbal worden van wie meenen krach tig genoeg te zijn het te weerstaan, Zoo is geen geordende maatschappij bestaanbaar. Daarom sluite in deze ernstige tijden alle man van goeden wil zich eendrach tig aaneen tot steun voor de handhaving van het gezag in den Staat! Amsterdam. Zondagavond te 11 uren deed te Am sterdam de mededeeling de ronde, dat het spoorwegpersoneel en de overige trans portarbeiders in vergadering zouden bij eenkomen in het Paleis voor Volksvlijt. Aan de stations bleek men op dat tijd stip op de hoogte te zijnalthans de telegrafisten kregen bevel na afloop van hun dienst te blijven, en ook de troepen kregen bevel zich op het eerste sein ge reed te houden. In het Paleis voor Volksvlijt, waar een 3 4000 duizend mannen bijeen waren en waar de heeren Wessels. van Erkel, mevr. Roland Holst, Oudegeest en de geor van oogen het bureau vormden, was reeds de algemeene werkstaking ge ordineerd. Door den heer Ondegeest werd omtrent het karakter der staking aan de pers het volgende meegedeeld De algemeene werk- staking in het transportbedrijf, te water en te land, is geproclameerd Wat de spoorwegen betreft voor het geheele land. Wat betreft het transport te water voor plaatsen waar dit te beduiden heeftte Amsterdam, te Rotterdam, te Dordrecht, te Zaandam. Dit zeide hij is ge daan naar aanleiding van de houding door de regeering aangenomen in zake de wet ten en omdat het spoorwegpersoneel de loonsverhooging wil hebben voordat de wetten eenige verbetering onmogelijk ma ken en omdat het spoorwegpersoneel niets verwacht van den maalrege'i van bestuur dien de regeering heeft toegezegd en waar van de beteekenis van weinig invloed zal wezen op de verbetering der toe standen. Deze staking op de spoorwegen dus voegde de heer Oudegeest hieraan toe treedt dadelijk in werking, zoodat men geen enkelen ochtendtrein zou laten loo- pen. En op de vraag of ook andere vak ken bij de staking betrokken zouden wor den, zeide hij dat de staking zich he den wel in andere richtingen zou ont wikkelen. Dat van de voorbereiding van deze staking inderdaad weinig of niets is uit lekt, blijkt ook hieruit, dat men aan het postkantoor eerst zeer laat van het be sluit kennis kreeg en door de staking overvallen is. Aan het Centraal-station kwamen gis teren voor den vroegdienst slechts 30 van de 400 man op het terrein en aan het* Staatsspoorstation ongeveer 40 man. Ondanks deze geringe hulp slaagden de stationschefs erin een beperkten dienst te organiseeren. Onder de passagiers heerschte begrijpe- lijkei wijze onrust: Kooplieden klaagden dat de staking was uitgebroken op een voor hen zoo ongelegen oogenblik daar het juist overal in het land paardenmarkt is en anderen hielden uit vrees familie leden terug die wilden vertrekken. Des morgens vroeg werd een der wis selwachters door eigen onachtzaamheid gewond door een schot van een schild wacht. De man, gewoon zich over het spoorwegterrein naar zijn werk te begeven stoorde zich niet aan den schildwacht, die hem herhaaldelijk toeriep halt te houden. Na sommatie gaf de soldaat vuur met het gevolg, dat de wisselwach ter door een schampschot licht gewond werd in de dij. 'tLiep vrijwel gelukkig af. Omstreeks 12 uur werden door den raad van administratie twee kennisgevin gen gedaan door middel van aanplakking aau den gevel van het centraal station In de eerste plaats werd verklaard, dat alle stakers die zich niet binnen 24 uren tijds weder in dienst meldden, zouden beschouwd worden als hebbende hun ontslag genomen. In de tweede plaats werd ieder werkman die de maatschappij wilde helpen of dienen, in wat functie ook, opgeroepen zich aau te melden bij stationschef of directie. Verschillende stations warden door militairen bewaakt. 'sGravenhage. Bij den aanvang van den dienst op het Scaatsspoorstation bleek dat een gedeelte van de eerste ploeg niet aanwezig was. De trein kon niet vertrekken en ook de treinen uit andere plaatsen bleven weg. On- middelijk weiden maatregelen genomen. De toegangen tot het station werden be zet door politie en militairen, tot wering van allen die ciiets op bet station te doen hebben. De stationschef waarschuwde onmid- delijk den brugemeester, die zich in be trekking heeft gesteld met de militaire autoriteiten. Bg den aanvang van den dienst was er aan het station reeds een groot aantal militairen met politie tot handhaving d9r orde op dezelfde wijze als aan het Staatsspoorstation. Niemand mocht zich op het perron bewegen, zoo dat honderden reizigers in de wachtka mer opgepropt stonden hopende nog te kunnen vertrekken. AaD den Scbenkweg stonden gisteroch tend langs de spoorbaan verschillende stakende spoorwegarbeiders. Toen de eerste trein der Staatsspoor weg-Mij vertrok, werd aan het personeel, dat op de machine stond, toegeroepen, er af te komen. Zonder resultaat, echter. De adjunct- ingenieur eu een ander, dis samen de machine bedienden, gaven geen antwoord. De militairen aan het Hollandsche Spoor

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2