Binnenland. Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel AXEL, 27 Maart 1903. Gisteren had ten overstaan van den notaris Dregmans te Axel met tusschen komst van zijn ambtgenoot mr. Geysens van Antwerpen in het Bonte Hert te Hulst het verblijf plaats van de bouwlanden op 12 dezer ingesteld. Kooper werd de heer jhi. mr Th. Serraris, procureur-generaal bij het geiechtshof te 's Hertogenbosch voor 26.100 den hoop dat is 17h. 82a. 60c, of 40 gemeten. Bij kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Sliedrecbt, mr. S. Th. A. Hermsen, thans griffier bij het kantongerecht te Hulst. Bij kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Hulst, fl. A. van Dalsum candidaat-notaris te Arnhem. Voor de examens ter verkrijging van de akte lager onderwijs hebben zich in Zeeland 40 vrouwelijke bd 67 manne lijke candidaten aangemeld. Als deskundigen zijn benoemd de hee- ren Nederl. taal en lezen W. H. Hassel- bach te Mid ielburg en A. B Breetvelt te Goesrekenen D. H. C. Ittmao te Goes natuurkennis P. Barentsen te Schoondijke en F. Mays te Wilhelminadorpvader- landsche geschiedenis P. van der Have te Zierikzee aardrijkskunde H. Koelmans te Terneuzenschrijven en teekenen J. Swart te 's Gravenpolder paedagogiek A. Luyendijk te Tholenzang A. Lysen te Middelburg; nuttige handwerken de dames M. J. de Haan te Middelburg en W. P. Bal te Tholen; vrije-en ordeoefo ningen mej. S. A Beugel en de heer J. 0. van der Bel, beiden te Middelburg. Met 1 Mei a. s. zijn verplaatst de volgende kommiezen bij 's rijksbelastingen; H. N. J. de Noo(jer 3e klasse van Hans- weert naar Cortgene, L. Minderhoud 3e van Vlissingen (stad) naar Hansweert. A. J. W. Korff 3e van Axel naar Sluis, C. F. van Leeuwe 2e van Hoedekenskerke naar Axel, V. A. van Aerde 3e van Aar- denburg naar Hoedekenskerke J. C. Mout 4e van Veldzigt, doch gedetacheeid te Sas van Gent, naai Hoedekenskerke, M. D. J. H. van den Brink 3e van Bede naar Veldzigt, F. van Hurk 3e van Zuiddorpe naar Eede A, Sonnevijlle 4e van Aflorden naar Aardenburg, I Bodderij 4e van Oost burg (tijd.) naar Sas van Gent, alwaar hij reeds is gedetacheerd, T. B. Tas 3e van Oud-Beijerland (tijd.) naar Sas van Gent, M A. van der Bliek 4e van Goirle naar Zuiddorpe en A. Breure, 4e van Nieuwe sluis (tijd.) naar Aardenburg. Arromlissements-Reclitbauk te Middelburg. Zittting vau 27 Maart, 1903. M. C. B., 23 j. huisvrouw van L. de K zonder beroep te Ciinge, is wegens mis handeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. de W.. 18 jaar oud koopman te Sint Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. 1. E. P. B„ 12 jaar oud. zonder beroep, 2. A. B., 16 jaar oud, velaarbeidster, 3 C. de S:, 13 jaar oud, veldarbeidster allen te Sint Jansteen is wegens strooper(j ver oordeeld de le en 3e ieder tot 1 boete of 1 dag hechtenis, de 2e tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. R., 59 jaar oud, arbeider en koop man te Axel, is wegens beleediging enz. vei oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. A. A. G-, 25 jaar ond, varensgezel te Ter Neuzen is wegens diefstal veroor deeld lot 1 maand gevangenissti af, A. v. D., 34 jaar oud, heibaas te Sas van Gent is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. 1. C. N., 19 jaar, dienstknecht, 2e A. C. v. P., 20 jaar, dienstknecht, 3e A. v. P., 18 jaar, werkman, 4e P. J. B., 19 jaar werkman, te Zuiddoipe, 5e C. D., 16 jaar, 6e A. de J 19 jaar dienstknechten te Axel, en 7e P. F D., 16 j. koewachter te Zuiddorpe, zgn wegens huisvredebreuk vrijgesproken. In zake C. F. v H, 16 jaar oud, dienstknecht geboien te Sint Jansteen. wonende te Stoppeldijk, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van brandstichting tegen wi6n door bet openbaar Ministerie een jaar gevangenisstraf was gevorderd, is een nader onderzoek naar de verstan delijke vermogens van den beklaagde bevolen. Bij bevelschrift der Arrondissements. Rechtbank te Middelburg is naar de open bare terechtzitting dier Rechtbank verwe zen A- W. 27 jaar oud, handelaar te Hoek ter zake dat hij in October en November 1902 te Ter Neuzen, Hoek cn Sas van Gent op rijwielgebied bedriegelijke hande lingen beeft gepleegd. Bij de eerlang behandeling dezer zaak zullen van wego het Openbaar Ministerie 5 getuigen worden gedagvaard. Zitting van 24 Maart 1903. Tegenwoordig alle leden benevens de secretaris. Voorzitter dhr. D. J. Oggel, secretaris dhr. J. A. van Vessem. Ce notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van een raadsbesluit betref fende wijziging post van onvoorziene uitgaven. b. Brief van Ged. Staton dd 24 Jan. 1903, dat het niet aan hun staat hel verleenen van ontheffing tot de verplich ting van het benoemen van een onder wijzer. doch dat daarvoor verwezen wordt naar H. M. de Koningin, Evenwel zijn Ged. Staten van meening dat dispensatie niet zal worden verleend. c. Een schrijven van den Inspecteur der Directe Belast, enz. te Terneuzen dat vroeger de zittingen voor de bedrijfs belasting ook in Axel werden gehouden, en daarvoor van gemeentewege een lokaal werd afgestaan tegen eene vergoeding van f 25.Dat bedoelde vergaderingen zooveel mogelijk in Terneuzen zullen gehouden worden, weshalve hij, daartoe gemachtigd, met 1 Mei opzeg doet van de bovengenoemde overeenkomst d. Proces verbaal van kasopneming, waaruit blijkt dat over het dienstjaar 1902 is ontvangen de som van 57903 37 en over het dienstjaar 1903 de som van 508 805 Tezamen ƒ58412 175 dat over het dienstjaar 1902 is uitge geven eene som van 52912.- en over het dienstjaar 1903 - 1231 455 Tezamen 54143 455 zoodat meer ontvangen is dan uitgege ven de som van 4268 72. Het goed slot der rekening van 1901 hetwelk op de loopende begrooting niet in ontvang is gebracht bedraagt ƒ66.775. Er is dus in kas ƒ4335.495. De Voorz deelt mede dat de volgende personen hebben ingeschreven voor het schoonhouden der openbare school, t. w. J. C Slijpen 274, M. J. Witte 220, J C. Schieman ƒ215, Jan Scheele en Jan Smit 195, M. Ringelberg 190, A. Schieman 180 en G. W. de Jonge ƒ160. Dhr. Jansen vraagt of het wel noodig is dat de aannemer na schooltijd komt om de lampen uit te blazen, zou dat de onderwijzer ook niet kunnen doen. Ake- meen wordt beter gevonden, dat de aan nemer dit zelf doet, waarbij dhr. Diele- man nog opmerkt, dat hij toch moet komen om de kachels te dooveu. Z h. s. wordt het schoonhouden gegund aan den minsten inschrijver. II. Rekening Armbestuur 1902 Deze was tot onderzoek in handen geweest eener commissie, bestaande uit de hh. Wolfert, Dekker en' Dieleman. Bij monde van dhr. Wolfert rapporteert de commis sie, dat geene aanmerkingen voorkomen, en adviseert alzoo tot goedkeuring. III. Verzoekschrift van M Markusse, om ontslag als pachter van het Paarden kerkhof Hierin zegt de pachter, dat hij er schade bij geleden heeft dat door hunne paarden de boomen geruïneerd waren, daar hij nieuwe heeft moeten laten zetten dat hij gelooft dat de paar den ook de jonge boomen zullen bescha digen, waarom hij er maar liever van afziet om het paardenkerkhof te pachten. Dh. Smies vraagt of er niets aan de boomen kan gedaan worden. De Voorz. zegt dat er wel doorns of puntdraad rond kunnen gewonden worden maar die paarden zulleu het toch niet laten. Dhr Jansen zegt: Markusse klaagt daar wel over, dat hij daar schade van heeft gehad, maar ik geloof het niet, ik ben er zelf bij geweest, en Markusse had van die boomen een schoonen hoop hout, die wel waard was, hetgeen hij voor de nieuwe boomen moet geven Is de pacht veel hooger als aan Mussche? De Voorz. ƒ21 meer dan v oeger. De Voorz.: Zouden we niet in de con dities zetten, dat geen paarden mogen worden geweid, maar dan zal er ook niet zooveel voor geboden worden. Dhr. Jansen: Maar niet alleen paarden, maar koeien pellen de boomen ook. Ik heb er twee, die dat ook deden, iederen avond als ik ze in het weitje achter mijn huis joeg. Dhr. WolfertIn de instructie zouden we moeten opnemen, dat er voor gezorgd moest worden, dat de boomen niet be schadigd werden. Dhr. DielemanStaan er veel in De Voorz.ongeveer 80. Dhr. DielemanWe zouden er stakeD rond kunnen zetten met prikkeldraad. Dhr. Jansen Zoo hoog kunt ge het als het ware niet doen of de beesten kunnen er nog bij, je zou ze wel moeten bewinden met een ladder. Dhr. P. DekkerOf een touw rond hun lijf doen, en dan aan den kop vast, dan kunnen ze er niet bij. DhiOggelHet best was, niet meer te verpachten en het hooi te verkoopen Dhr. JansenKan het niet voor hoveniering gebruikt worden Dhr. LamaïtreDat zal moeilijk gaan, omdat het altijd onder water loopt. Dhr. Dregmans stelt voor om niet meer te verpachten, welk voorstel met alge- meene stemmen wordt aangenomen, nadat eerst m. a. s. besloten was Marku-se als pachter te ontslaan. IV. Staat van meerdere en mindere werkzaamheden aan het schoolgebouw, de onderwijzerswoning schoolmeubelen en bulpschool. Hieruit blijkt dat wegens bijwerk en bijlevering nog moet betaald worden voor het schoolgebouw 1187.38 voor de onderwijzerswoning - 163.40 schoolmeubelen - 18 60 Tezamen meer 1369.38 en voor de hulpschool minder eer. bedrag van - 19.45 dus in 't geheel meer 1349.93 Dhr. van Hoeve vraagt of dat alios door den opzichter is gezien en goed bevonden. De Voorz. zegt dat alles zelf door den opzichter is opgemaakt en door hem onderteekend. Dhr. Smies zegt dat de grootste kosten de iondeering betreffen, en hierin was niet te voorzien. Z. h. s worden de lijsten goedgekeurd. V. Benoemen onderwijzer. De Voorz. deelt mede, dat er twee sollicitanten zijn, en wil tot stemming overgaan. Dhr. SmiesMhr. de Voorz.alvorens we tot stemming overgaan, wilde ik eerst vragen, of dat aanstellen van dien onder wijzer duurt totdat de bijz. Katholieke school open is? De Voorz. zegt dat zulks niet meer tijdelijk is, het is hier definitief benoemen. Dhr. Sm es vindt het nog al erg om de gemeente op zulke hooge kosten te jagen. Wanneer het eenige maanden verder ia, gaan er een 130 kinderen van school af. en dan hebben we geen onder wijzer meer noodig. en dan zijn we ver plicht om 5 jaar wachtgeld te betalen. Hy zegt zoo even te hebben hooren lezen, dat Ged. Staten den Raad verwijzen naar de Koningin. Daarom zou ik vóór dat we tot de benoeming overgaan, nog eens aan de koningin willen verzoeken om vrijgesteld te worden van deze benoeming op grond van de vele kosten hieraan voor de gemeente verbonden. De Voorz. zegt dat Ged Staten dui delijk te kennen geven, dat ook de Ko ningin hiertoe niet genegen zal zijn. Dhr Smies meent'dat hier een bijzon der geval aanwezig is Hij gelooft dat in geen een gemeente van Nederland nog zóó iets is voorgekomen als hier. De Voorz meent dat zulks in Ter Neu zen ook is gebeuld Dhr. SmiesMaar daar was gebrek aan personeel, omdat het getal school gaande kinderen te groot was, maar hier is personeel over. De voorz. zegt, dat er op dit oogenblik toch geen genoeg zijn. Vink is slechts als noodhulp benoemd. Dhr. Lamaïtre meent dat het nu toch tijd wordt om de kinderen niet langer van goed onderwijs verstoken te laten, hij betreurt het dat dhr. Smies niet eerder met dit gedacht gekomen is, nu is het te laat. Dhr. Smies zegt niet eerder in de ge legenheid te zijn geweest, het is in langen tijd al geen raadsvergadering meer ge weest Dhr Lamaïtre zegt dat van hoogerhand geen genoegen meer zal worden genomen met een tijdelijke benoeming De voorz. zegt dat de schoolopziener B. en W. heeft aangeschreven, dat een tijdelijke benoeming niet meer mag ge schieden. en dac vöör 1 April een onder wijzer moet benoemd zijn, anders loopt de gemeente gevaar de subsidie van het Rijk te verliezen. De heer Smies zegt dat de Raad door Ged. Staten naar de Koningin verwezen wordt en ofschoon hij voorop stelt geen wetkenner te zijn. gelooft hij toch, dat de intrekking dor Rijkssubsidie niet kan geschieden, zoolang de zaak in onder handeling is met de Koningin. Dhr. Wolfert meent ook dat er te lang mee gewacht is. Dhr. F. Dekker vraagt of een 2e ver zoek om tijdelyk te benoemen niet meer gaan zou. De Voorz. antwoordt ontkennend. Dhr. Smies doet het voorstel om nog niet tot benoeming over te gaan, maar eerst nog aan de Koningin te vragen of het niet mogelijk is om uitstel te ver krijgen. Dhr Van Hoeve meent ook dat het te laat is. Dhr. Lamaïtre zegt dat Mijnheer Van Ruijven nu ook een klasse voor zichzel- ven moet nemen, en het toch beter was, dat zulks niet moest gebeuren. De voorz. zegt er met enkele heeren Gedeputeerden over gesproken te hebben, maar deze zeiden ook dat er niets aan te doen was, en de bepalingen der wet moesten worden gevolgd. Dhr, SmiesMaar de Koningin kan ook buiten de wet om een besluit nemen. Dhr. DregmansDan moet de wet toch aanleiding geven, wil er van dispen satie sprake zijn, evenwel gelooft spr ook wel aan opschorting der wet, zoolang de kwestie aanhangig is. Dhr. Smies: Misschien staat zoo iets wel ergens in de wet. Dhr. Lamaïtre raadt aan vooral voor zichtig te werk te gaan, want verliest de gemeente de Rijkssubsidie, dan zijn we nog verder achteruit, en kunnen dan beter 5 jaar wachtgeld betalen. Dhr Smies gelooft dat zoolang de Raad in beroep is. de wet wordt opgeschort. Dhr. Dieleman Weet dat niemand of kan dat niet gevraagd worden. De Voorz.Waar moeten we ons ver voegen, Ged Staten zeggen, dat er niets aan te doen is Dhr JaDsen We zouden om advies kunnen vragen aan den schoolopziener. De Voorz gelooft, dat die wel ontken nend zal antwoorden. Dhr. Jansen Zoo'n onderwijzer wordt toch maar op wachtgeld gesteld De Voorz. en dhr. Smies: Ja, op de t

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2