Binnenland. Gemeurd Nieuws Kantongerecht te Ter Neuzen. Prins Hendrik bracht Zaterdagmor gen vergezeld van kapt jhr. VanSuchte len van de Haare, zijn adjudant, een bezoek aan de Oranjekazerne te 'sGia- venhage. Bij aankomst Mauritskade, werd de driekleur geheschen, kwam de wacht in hpt geweer, en werden de voorgeschreven honneurs bewezen. De Prins werd ontvangen door den kolonel kommandant jhr. Yan der Goes, met diens adjudant kapitein Frorger. Ooder de tonen van de Mecklenburg- sche en andere inarschen van de Kon. Mi!. Kapel, werden eerst de troepen geïnspec teerd die op de binnen- en achterplaats waren opgesteld en daarna de kazerne bezichtigd, die thans van onder tot boven bezet is. De Prins bezocht de verschillende cham- brees, en eenige onderofficierskamers o. a. die waar zijn tegenwoordige adjudant, kapitein Van Suchtelen, die destijds als onderofficier bij het regiment grenadiers en jagers heeft gediend, gehuisvest was Verder werden bezichtigd het museum van het regiment, de bibliotheek, de keu kens en verdere localiteiten. Na het vertrek van den Piins werd aan den stafmuzikant van de Kon. Kapel den heer Keuzenkamp, de zilveren medaille uitgereikt voor 24 jaren trouwen dienst en onder de tonen van die Kapel voor hem gedefileerd. - Het Ned. Meteorologisch instituut houdt de asch, 21-23 Febr gevallen, voor min of meer verweerde löss, hier of daar door een hoos opgezogen. Löss is een uiterst fijne grondsoort, be staande uit kwarts, klei, kalk en min of meer ijzerverbindingen Ook in ons land komt die, in het zuiden van Limourg, voor, en werd door Staring op de geolo gische kaait, als „Limburgsche Klei'' aan gegeven. Zij moet wel onderscheiden worden van de klei, die de Maas nog hedén in het Alluviale dal afzet, en is veel ouder dan deze, aangezien zij alleen op de hoogvlakten, ten zuiden ongeveer van Sittard .wordt aangetroffen In Bel gië wordt zij ook gevonden en is daar als >Limon de Hesbaye* bekend. Ook in de Rijnprovincie en Westfalen, ten zuiden van Essen, wordt zij gevonden Door het Bestuur der Afd .eling Zeeland van de vereenigiug Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek is aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal het volgende adres verzonden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen De Afdeeling Zeeland van de Vereeni- ging „Het Nederlandsche Rundvee-Stam boek,» dat in de algemeene ledenvergadering dier Afdeeling, gehouden op 4 Februari 1903 te Goes, het ontwerp van wet, re gelende de landbouwvertegenwoordiging een punt van behandeling heeft uitge maakt: neele, zooals men in de spoittaul zegt. maar een liefhebber die in st a was de:': besten jockey een les] te geven, voor namelijk bij de wedrennen inet hinder palen de eenige overigens, welke zijn zwaai te hem veigunde Uit de studiezaal gewezen en niet minder verlangend Helena te zien als door haar gezien te worden, had hy partij getrokken van alles wat hij wist Het terrein voor hot dresseeren liep over de weide voorbjj de vensters der leerzaal, door welke vensters de blikken der in de zaal zijnde person, n zich moes ten richten, en daar ter plaatse had hij een nieuwen hinderpaal doen aanbrengen, een „Iersche bank*, waartoe, om die over te spriDgen, een zekere oefening wordt veie.scLt, en eiken morgen, op het oogen- bdk dat Helena haar les begon, was hij op dien hl derpaal zijn jonge paarden komen dresseeieD. ze zelf hot een na het ander berijdende. (Wordt vervolgd.) dat bij de algemeene beschouwing over de strekking van het bovengenoemd ont werp van wet bleek, dat de vergadering éénstemmig van meeDing was, dat een wettelijke regeling der landbouwvertegen woordiging. als bedoeld bjj meergenoemd ontwerp van wet, voor wat de provincie Zeeland betreft, overbodig genoemd mag worden, aangezien de belangen van den landbouw door de daar bestaande land- bouwvereenigingen en provinciale com missies op landbouw-, zuivel- en tuinbouw gebied werkende, voldoende behartigd worden dat de Afdeeling voornoemd daarom Uwe vergadering te kennen geeft, dat het haar in het belang van den landbouw niet wenschelijk voorkomt, dat het thans ingediende ontwerp van wet aangenomen wordt; dat, mocht Uwe vergadering van een tegenovergestelde meening zijn, het der Afdeeling gewenscht voorkomt, dat het ontwerp tenminste geen wet wordt, zon der dac daarin de hieronder vermelde wijzigingen worden gebracht 1° Dw combinatie van land- en tuin bouw vervalt. De te verkiezen provinci ale raden dienen slechts voor den laud- bouw, terwijl zoo noodig afzonderlijke raden voor den tuinbouw worden samen gesteld. Blijft de regeling zooals in het wetsontwerp voorgesteld, dan vreesde de vergadering dat voor onze provincie van de behartiging van tuinbouwbelangen niets terecht zoude komen 2° De verkiezing van leden der provin ciale raden door rechtstreeksche keuze van landbouwkiezers werd zeer nadeelig geacht. Een onvermijdelijk gevolg van deze wijze vau verkiezing zal zijn dat bij de behartiging van de landbouwbe langen de politiek mede zal spreken. In plaats van eendrachtige samenwerking zooals thans, zal men daardoor verdeeld heid krijgen onder hen, die»geroepen zul len worden om in het belang van den landbouw werkzaam te zijn. Het moet daarom wenschelijk geacht worden de verkiezing van de leden der provinciale raden over te laten aan de landbouwvereenigingen Een landbouwer die er prijs op stelt bij die verkiezing zijn stem te doen gelden, zal niet aarze len als lid tot een vereeniging toe te treden, terwijl de lage contributie bij vele der vereenigingen geen afdoend motief tegen die toetreding genoemd mag worden; 3° Mogen de provinciale raden in som mige provincieën wellicht een nuttigen werkkring kunnen vinden en daardoor de mogelijkheid bestaan, dat zulks een reden is voor Uwe vergadering om tot de oprichting van die raden te besluiten, de instelling van een RLjkslandbouwraad kwam de vergadering niet alleen als over bodig, doch zelfs bepaald als minder ge wenscht voor. Men verwacht, dat een dergelijk lichaam, samengesteld uit eeu zeer beperkt aantal leden uit elke pro vincie onmogelijk in staat zoude zijn de belangen van den landbouw in zijn ge heelen omvang met inachtneming van de verschillende omstandigheden in de onderscheidene deelen des Rijks naar be- hooren te behartigen Liever zag men daarom, dat in het wetsontwerp aan den Minister de bevoegdheid werd gegeven om de provinciale raden uit te noodigen voor bepaalde gevallen één of meer leden aan te wijzen, die dan als centrale com missie omtrent eene bepaalde kwestie advies kunnen uitbrengen Ook zou aan de provinciale raden het recht toegekend moeten worden om, na bekotpen machtiging vau den Minister, raden van andere provinciën uit te noo digen over bepaalde onderwerpen te con- fereeren. 4° In Art. 2 al. 2 van het ontwerp van wet is bepaald, dat plaatsvervangen de leden slechts optreden, wanneer een lid overlijdt of aftreedt Het is wensche- ijk daarbij te bepalen, dat een lid ook optreedt, wanneer een lid tijdelijk ver hinderd is zijne functie waar te nemen. 5°. Aan de provinciale iaden moet het recht toegekend worden om aan de re geering. zoowel na tot hen gericht ver zook als uit eigen beweging, advies uit te brengen. 6°. In het bij Art 15 voorgeschreven huishoudelijk reglement zal bepaald moe ten worden, dat door de provinciale raden bij het uitbrengen van adviezen, de bij het betreffende onderwerp belanghebben de vereeniging of vereenigingen in de provincie gehoord moeten worden. 7°. Bij de bespreking van Art. 17 werd de vraag gesteld of coöperatieve fabrie ken op landbouwgebied zooals b- v. zui velfabrieken, suikerfabrieken, verder ook onderlinge verzekerings maatschappijen, enz als landbouwvereenigingen worden aangemerkt. De wenschelijkheid daar van werd éénstemmig uitgesproken. 8". De wenschelijkheid werd betoogd, dat de vijf leden, die blijkens Arri 37 al. 3 door den Minister in den Rjjksland- bouwraad kunnen worden benoemd slechts adviseerende stem zullen hebben. 't Welk doende enz. Het Bestuur der Afdeeling Zeeland van de Vereeniging »Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek*. (getK J. A G. COLLOT D' ESCURY, Voorzitter. (get.) W. KAKEBEEKE, Secretaris. AXEL, 10 Maart 1903. Tot onderwijzeres aan de eerlang te openen R. K. school alhier is benoemd mej. C. van Namen te Etten. Ds. van Dam Predikant bij de Ge- ref. Kerk te 's Gravendeel heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ge- ref. Kerk A. alhier bedankt. Men schrijft aan de M. Cf. Dank zij de vestiging van tijdelijke brigades marechaussees behooren de dief stallen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen thans vrijwel tot het verleden. In geen jaren is het zoo veilig en rustig geweest als dezen winter en een woord van lof aan dit kranig corps, dat vooral tijdens de hevige koude een verre van gemak- kelijde en aangename taak had, is zeker niet misplaatst. Door blijvende plaatsing is dus het euvel gemakkelijk te bestrijdenen alge meen hoopt men dat de minister in dezen geest zal besluiten. Zuiddorpe, 9 Maart. Op de heden alhier gehouden jaarmarkt waren aan gevoerd 21 paarden, 58 stuks hoornvee, 11 varkens, 6 geiten en 8 konijnen. Een dertigtal runderen werden tegen hooge prijzen verkocht. De uitgeloofde prijzen werden toege kend als volgt Voor de schoonste koe aan P. Carpen- tier te Koewacht. Voor den vetsten os of vaars1ste prijs aan P. Verbiest te Zuiddorpe, 2de prijs aan A. de Guchteneire te Koewacht. Voor het grootst aantal ter markt ge brachte runderen (minstens 15 stuks) aan A. de Guchteneire voornoemd. Voor de schoonste geit1ste prijs F. de Neve en 2de prijs M. Coppieters hei den alhier. Voor het schoonste konijn 1ste prijs A. Claeijs 2de prijs A. Lammens beiden alhier. Voor het grootst aantal ter markt ge brachte varkensA. de Roeck te Wach- tebeke. Voor het schoonste werkpaard B. Sanders te Exaerde. Voor het schoonste veulen 1ste prijs Th. Baecke 2de prijs A. de Coninck bei den te Overslag. Voor het schoonste jaarlingveulen: 1ste prijs de Wed Dierick, 2de prijs F. de Munck beiden alhier. In de gem ente Idaarderadeel werd door verbreiring van afsluiting ingebroken in eene openbare school. De inbraak ge- cchiedde bi] nacht, en alleen vond de dief gading in den vorm van meer of mi' afgewerkte kousen, borstrokjes, broekjes enz., resultaten van bet onderwijs in de Duttigo handwerken. De dief zit zeer waarschijnlijk nu al te Heerenveen achter deur en grendel. De politie te Drachten vond nl. in «en slaapsteê een ontslagen kolonist nit VeenhuizeD, in het bezit van inln«keisu rktuigeu, en die verschillende miniatuur-kleedingstukken verkocht. Van waar hij die had wist hij niet zoo zei hij - waarom de politie de hand op hem legde en naar Heerenveen transporteerde N i verhoor is. hij in voorloopige hechtenis gesteld. Htj moet. reeds meennalen als verpleegde te Veenhuizen geweest zijn, eu werd ook eerder wegens diefstal ver oordeeld De winkelier in horloges en aanver wante artikelen J. Reiner, wonende te Rotterdam Leuvebrugsteeg wed gisteren omstreeks ha fzeven uur gewekt doordat de boot werker H. A Jansen, wonende op den Sebiedarascheodjjk, bezig was zijn winkelruit, waarvoor hij gisterenavond vergat het luik te zeiten, met een pik houweel kort en klein te slaan. Het gei in- kinkel der scherven, deed Reiner onmid- delijk naai zijn winkel loopen, die een verschrikkelijk tooneel van verwoesting aanbood. De woeste bootwerker had in- tusscben onder het uiten van verwarde gezegdeu, uit de winkelkast die met gla zen deksels afgesloten étui's meegenomen. Tw f-rvan hoofdzakelijk gouden oor knoppen en belletjes bevattende, wierp bij in de Leuvebrugsteeg tegen de straat- steenen, ze stuk trappend. Met het 3« étui, '21 zilveren horloges bevattende, liep hij naar de Leuvehaven en wierp het daar in het water. Dan in woester, vaart verder voort hollende, kwam hij op de Wijnhaven met een politieagent in botsing en beschadigde diens monteering Eerst toen werd men hem meester en bracht, men den man naar het politiebureau in de Pauwensteeg, waar hij zich nog beviDdt. Van de 21 in de Leuvehav6n geworpen hoiioges konden een brugwachter en een werkman er nog 7 reddende andere verdwenen in de diepte Zoo zijn er niet veel. Mej. C. J. Bakker te Amersfoort over leden, beeft, behalve particuliere legaten, de navolgende bedragen onder vruchtge bruik vermaaktaan do St. Joi iskerk 5000aan de diaconie der Hervormde gemeente 2000aan de Anna Paulow- na Bewaarschool 12,000 aan de ver eeniging „Liefdadigheid" 1000aan de vrijmetselaarsloge „Jacob van Campen" 2000aan de Israëlitische gemeente 1000 alles te Amersfoortaan de Prins Hendrikstichting te Egrnond a/Zee 5000 het Doofstommen-Instituut te Rotterdam 3000de Maatschappij van Weldadig heid te Frederiksoord f 3000 de Evau- gelisaliemaatschappij te Arnhem f 2000 de Prins Alexanderstichting te Bennekom 2000de Vereeniging voor werkver schaffing aan blinden te Utrecht 1000 het OoglyJersgesticht te Utrecht 1000; de Gustaaf-Adolfvereeniging te Leiden 300Ubet schoolfonds voor schippers kinderen te Hoi ne bij Sneek 10001e Vereeniging Volksonderwijs 1000de Louisastichting te 's Gravenhage ƒ1000; de Veieeniging voor dierenbescherming te 's-Gravenhage, Rotterdam en Arasterdam 3000 het asyl voor houden enz., Ie 's-Gravenhage 1000 de idiotenscbool aldaar ƒ2000; en de Amaiiastichting 5000. Bovendien had de overledene bij testamentaire beschikking in het leven geroepen een „Johanna-Stichting", welke ten doel heoft aan ongehuwde dames uit den netten stand, behalve die, welke be hooren tot den Rooinscb-Katholieken gods dienst, en welke als huishoudster, juf frouw van gezelschap of gouvernante werkzaam zijn of geweest zijn, een jaar lijks gift van 500 te verleenen. Als re genten dezer stichting, welke vermoede lijk alhier wordt gevestigd zjjn aangewe zen de burgemeerter onzer gemeente, de oudste, aldaai staande predikant der Ned. Hervormde gomeente, en de heer Burkens notaris te Haarlem. N.R a Zitting vaD 6 Maart 1903. Veroordeeld zijn N W., Directeur Gerant der Spoorweg maatschappij Gent- Ter Neuzen, ter zaka

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2