JE VERLEID IN EL toelating van Kinderen No. 95. Woensdag 11 Maart 1903. 18e Jaarg. het schoonhouden Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaandereu. F. DIELEMAN, AXEL. BEKENDMAKING. Aanbesteding. FEÜILLETOiY. Buitenland. AYELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel maken b kend, dat op Don derdag den 12 Maart 1903, des voormid dags ten 9 ure, ten raadbuize gelegenheid zal worden gegeven tot op de Openbare Lagere School. Hiervoor komen in aanmetking alle kinderen die geboren zijn in 1897. BV Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat de toelating slechts éénmaal per jaar plaats heeft. Axel, 3 Maart 1903. Burgem. en Weth. voornoemd: D. J. OGGEL, Burgemeester J. A. VAN VESSEM, Secretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel zullen op Maandag 16 Haart a.s., des voormiddags te 9 ure, ten Raadhuize, bg enkele inschrijving, aanbesteden verlichten en verwarmen der Openbare Lagere School van l April 1903 af tot en me1 31 Maart 1904. De voorwaarden liggen op de Secretarie ter lezing. Axel, 3 Maart 1903. Burgem. en Weth. voornoemd: D. J. OuGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secret. Daai bij zich evenwel niet op zulk een ruiterlijke en baleedigende wgze jegens zijn gasten gedroeg, was er een dei ge lijke discussie ontstaan tusschen den graaf O' Donoghue en den baron Mr. Com- bie, en oogenblikkelijk had de markiezin zich er in gemengd, om hare meening te zeggen welke met die van den ouden Ier overeenstemde. >Luisler, waarde baron, ge hebt onge lijk," zei mijnheer de Courtomer. „Maar „Ge hebt ongelijk, omdat mevrouw de markiezin de Courtomer, geboren Calipet, u in 't ongelijk stelt.* Mevrouw de Courtomer stikte van woede. „Evenwel, waarde vriend", zei de baron Combie, die een weinig hardhoorend was, „ik houd staande „Ge kunt tegen mij alles staande hou den wat ge wilt, maar niet tegen mevrouw de Courtomer.* »Mtjn vriend,* riep de markiezin als om den slag af te weodeu, uien zij tegen zich gericht zag. »Maar niet tegen mevrouw de Courto mer, geboren Calipet,* voer de markies ENGELAND In bet Engelsche Lagerhuis is na beraadslaging een voorstel aangenomen, waarin verklaard werd, dat de steeds toenemende behoeften van het Rijk de benoeming van een permanente commis sie voor de landsverdediging vereiscben, Balfour, vanwien bet voorstel uitging, batoogde dat de vroegere commissie voor de landsverdediging slecbts een Kabinets commissie was. De nieuwe commissie zal samengesteld worden uit eenige leden van het Ministerie, uit den eersten admi- raiiteitslord, deu opperbevelhebber, de directeuren der militaire en maiitieme verkecningsdiens en. De opdracht der commissie is de stategische (krijgskundige) behoeften van het Rijk in haar geheel na te gaan en dienovereenkomstig baar onder zoekingen te voeren. Misschien is dit ook wel een politeke streek, een middel als het ware om ex cuus te vragen, dat Brofrick Minister van Oorlog is gebleven, niet alleen na de grove fouten in Zuid-Afrika, maar ook na de hevige aanvallen bij gelegenheid van de bebandeliug der begrooting. Men zegt dit natuurlijk niet. Er kwam ook nog een mededeeling over de oprichting van een vlootstation aan de Noordzee in Schotland. Dat sta tion wordt eenigszins schuchter aange kondigd als een gevolg van een vroeger ingestelde commissie, die na de nieuwa groote commissie zal worden afgedankt. Het nemen van maatregelen tot verde diging van net land is zeer te prijzen. Wie er niets voor over heeft zijn vader- voort, die in deze zaken een helderziend heid bezit, welke wij missen Iedereen dook met den neus in zijn bord, en men vroeg zich zacht, wat mijnheer de Courtomer dezen avond scheelde. Helena behoefde zich deze vraag niet te doen maar zoodra zij zich in haar kamer opgesloten had, gal zij zich aan allerlei treurige overpeinzingen over. Hoe lang zouden de zaken op deze wijze nog aanhouden XXV. De houding welke Helena tegenover mijnbeer de Courtomer en Guiscard aan genomen had, was behoedzaamheid, de uiterste behoedzaamheid. Eerbiedig jegens den vader, koel tegen den zoon, sprak z(j geen woord te veel. Als men haar vroeg, antwoordde zij niets meer dan zij moest, beleefd maar kort. Als men niet tot haar sprak, zeide zij nietsen nooit nam zij het woord, dan ais zulks onvermijdelijk was. Daarentegen was zij m«l Adelaide vriendelijx, minzaam, bereid tot alles wat het kind kon begeeren, en haar nooit een spel of vermaak weigerend. Ook jegens mevrouw de Courtomer was zij vol voorkomendheid nu was zij het die aan de markieziu wandelingen voor stelde, welke derwijze geregeld waren, dat mevrouw ze altoos kon medemaken land te verdedigen, hoort er niet thuis, maar zooveel wapengekletter op dit oogen- blik is toch een beetje vreemd. Een ge volg ook al van den Zuid-Afrikaanscben oorlog, waarmee Engeland zich den haat van de gansche wereld op den hals beeft gehaald. Of Engeland mot zulke vlootstations zooveel verdbr zal komen, is een andere vraag.. Voor da verdediging van Enge land zelf is hel goed .wanneer namelijk de moderne ijzeren kolossen met hun panUers en zwaar geschut en dikwijls slechte ketels, bestand blijken tegen een stootje. Wat men zoo nu en dan hoor de van de Engelsche manoeuvres boezemt slechts matig vertrouwen in. Of het aan de leiding lag of aan de onhandelbare schepen, de boel raakte meermalen in de war. Maar aangenomen, dat alles goed gaat precies zooils de admiraliteit dat in eao boekje heeft uitgerekend, dan is Engeland er nog niet. Men kan die schepen niet op rollen zetten en ze landwaarts invoe ren. De zwakte van Engeland op militair gebied ligt in zijn leger, dat, zegt men in vergelijking van de Europeesche legers geen leger isnoch in getalsterkte, noch in gehalte kan het in de verte den toets met Frankrijk, Duitscbland of Rusland doorstaan. En wat de Minister Brodrick heeft ge daan om het te vei beteren, is lapwei k, waarin ni mand vertrouwen stelt. Zonder algemeenen dienstplicht is geen goed leger te maken, maar daartoe wil men in En geland niet overgaan en zoolang men dit niet doet, zal de kwade naam, dien het leger in Zuid-Afrika op zich geladen heeft, op haar ezel, wat de markies deed zeg gen, dat deze ezel zekerlgk een wijze ezel zou worden en men den een of anderen dah verbaasd zou staan, hem eeu geheele cursus over geneologie te hooren balken. Lachend schetste mijnheer de Courtomer er mede, maar men behoefde geen zeer fijn opmerker te zgn om te zien dat hg volstrekt geen lachlust had en de wande lingen der markiezin met Helena hem integendeel geweldig hinderden. Immers uithoofde der voorzorgen, waar mede Helena zich omringde als zij in het kasteel was, was het onmogelijk haar te kunDen spreken, en zulks zou alleen mogelijk zijn geweest op de wandelingen, door gebruik te maken van de korie oogenbiikken, wanneer Adelaide vooruit liep of achterbleef. 't Is waar alle oogenbiikken traden de markies en de graaf de leerzaal binnen de vader om een >Canon Sylvestre* t6 halen, waarvan hij er thans ontzaggelijk veel noodig had; de zoon om een blauw, groen, geel, zwart of grijs boek te halen, 't welk hij thans alle lagen behoefde; maar dit schonk hun slechts de gelegen heid om Helena te zien dat was alles zij sprak niet, en 't was onmogelijk haar iets te zeggen in tegenwoordigheid van Adelaide, die zoowel den een als den anderen met verbaasde oogen aanstaarde, terwgl Helena niet eens het hoold ophief van het boek of van dé les die baai bezig hield. blgven. Engeland heet liberaal en dat is het ook in sommige opzichten, voorna melijk wat betreft de individaeele vrijheid, maar daarnaast staat, dat er wellicht geen tweede land is, waar dringend noodige hervormingen zoo moeilijk worden inge voerd In zulke gevallen blijkt met welk een pruikenboel men te doen beeft, hoe de gehechtheid aan oude gebruiken en misbruiken elke wezenlijke hervorming onmogelijk maakt. De onde sleui kr.igt men er niet uit. Juist terwgl Brodiick bezig was met reorganiseeren, wat weinig meer was dan eenige uitbreiding, kwamen er allerlei klaenten over tucht die in het Engelsche leger nooit bestaan zal indien men niet breekt met het verleden en op tucht berust in het leger alles. Vrijdag is de begrooting van oorlog voor het finantieele jaar 1903 ingediend. De geheele som is 34.245 000 p s., d. i. meer dan de helft minder dan verleden .aar toen de ootlog nog aan den gang was- Toch staat er op de begrooting voor het volgende financieele jaar nog 4.000.000 p. s. wegens den oorlog in Zuid-Afrikaen voorts nog 250.000 voor de expeditie naar ChinaVoor Somali- land is 260.000 p. s. uitgetrokken. Of dit zoo blgven zal, valt te betwijfelen. De gewone uitgaven van het leger zijn dus 29.745.000. Deze uitgaven stijgen de laatste jaren aldoor. Bij de begrooting is geen rekening gebonden met de kosten van bet leger in Engelsch Indië. Als die er nog bij gerekend worden, dan geeft Engeland nu voor zijn leger ruim zes honderd millioen guldbQ uit. Meermalen had de markies beproefd baar te doen spreken maar altoos bad zij zoo kort geantwoord, dat bij de plaats bad moeten iuimen. Ook Guiscard had hetzelfde middel aangewend, doch zonder gelukkiger te zijn, en toen hij wilde aandringen, had zij hem verzocht haar gedurende de lessen niet te storen. Zulks was zeer beleefd, maar toch nadrukkelijk genoeg gezegd, zeodat hij niet verder durfde aandringen. Van die zijde afgewezen, hield Guiscard zich toch niet voor overwonnen, en om zoo te zeggen uit de deur der studiezaal gezethij had een ander middel gevon den om Helena te zien, maar op een .fstand, belaas? en zonder baar te kun nen sprekenhij kon haar slechts zien ook zij zag hem in al zgn heerlijkheid, wat voor hem een bepaald resultaat was. Ofschoon mijnheer de Courtomer ten gevolge van den slechten staat zjjner zaken geen stal voor wedtenpaarden meer had zooals vroeger, had hij toch nog twee paarden voor de steeple chasewelke hg onder zijn toezicht dresseeren liet op een terrein in zijn park rondom het kasteel. Had Guiscard nooit iets kunDen loeren van zijn abbé noch von vader BonjeaD daarentegen had hij op bewonderenswaar dige wijze zich de lessen en voorbeelden, welke de lads en jockeys zijn vaders hem gegeven hadden ten nutte gemaakten trots zgn zwaarlijvigheid was hij een voortreffelijke jockey, niet een professio-

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1