Dokter J. y. d. CALSEIJDE Rechtszaken (lemengd Nieuws Burgerlijke Stand Amerikaansohen wetgever schijnt hier de nc iting aan te wijzen. Toch zouden wij omtrent dit punt van de Regeoring gaarne nog liet een en ander hoeren, Yan ver schillende zijden heeft men ons dezer dagen onderhouden over hetgeen de justitie met het bestaande strafwetboek en de spoorwegwet in de hand had kun nen doen. Wij willen daarovei geen oordeel vellen en het is waar, de justitie heeft in dezen niets gedaan. Dit ontheft evenwel de Regeering niet vao de ver plichting om, waar zij een aanvulling der strafwet vraagt, duidelijk te maken, dat het niet de justitie was die te kort schoot, maar de bestaande strafwet, die haar iu den steek liet. De Memorie van Toelich ting bevat hieromtrent niets. En werkelijk doeltreffend Hier hoopen de bedenkingen zipb op. »Met 't oogmerk om stremcniDg iu liet verkeer te veroorzaken* zal dat oog merk in de meeste gevallen te bewijzen zijn, zal het zelfs in de meeste gevallen bestaan? Indien contractbreuk strafbaar zal zijn, wat hoedt ons tegen collectieve dienstopzegging met inachtneming van éen opzeggingstermijn Welke schade zal het besef van de mogelijKheid eener alg 'üieene toepassing niet toebrengen aan bet gezag dei wet Maar men zal dan toch de leiders en de aaoleggers kunnen pakken Voor opgesteld zij, dat bet een onzuivere wet gevende gedachte ware, een strafwet in te voeien, welker hoofdstrekking zou ztju de toepassing van een als nevenbe doeling in de wet geschieven straf. Maar dan nog is bet zoo zeker, dat men »de leiders* hiermede zou kunnen beteu gelen Zouden er niet aanstonds anderen gereedstaan om hun plaatsen in te nemen Zouden niet geheime comités, onder poli tieke leiding, gevormd worden En ein- del k', zou niet de onmiddellijke gevangen neming der leiders juist datgene kunnen uitlokken, wat men ter ebt het meeste duchteen plotseling algemeen neerleggen van het werk? De bedenkingen houden by het blad de overhand, als het ten slotte - de voorgestelde bepaling beziet uit het oog punt der opportuuiteit. Het verdient geen aanbeveling te spelen met het woord gelegenheidswot. Doch de indruk dat het feitelijk een lei special is, waarmee men nier te doen heeft, wordt niet weinig versterkt door bet feit, dat men voorstelt eGkel het Maar eeltige dagen later bad er een tooneel plaats gehad, dat van geheel an deren aard was geweest. Het was op een diner dat eenige goede vrienden vereenigde een ouden Ier, den graaf O' Donoghue, die onbetwistbaar van de Iersche koningen afstamde, en een ouden Schot, die niet minder onbetwist baar van de Schotsche koningen afstamde, voorts den baron mr. Combie, den pre sident van de rechtbank Bonhomme de la Fardonyère, die van de heilige Maagd afstamde zooals in zjjn salon de kurieuze schilderij bevestigde, waarop de Maagd aan een van zijn voorouders, die den hoed in de hand voor haar geknield ligt. zegt: „Wees gedekt neef"; eindelijk eenige minder belangrijke gasten, den pastoor van het dorp, den aits Evette. Zoo mevrouw de Courtomer gelukkig was, was 'top den dag toon zij om zich neer» »leze edele personen vereenigde, of schoon zij zich niet kon weerhouden te glimlachen wanneer zij over de schilderij der H. Maagd »prak. Het was inderaaad een koninklijk dinerde koningin van Ierland en Schotland bij de erfgename van Robert Guiscaid ten eten. De markies, allerbeminnelijkst en voor komend jegens zijn gasten, had zich bij zonder onaangenaam jegens zijn zoon be toond en terloops ook jegens zijn vrouw toen zij haar welbeminde zoon was te hulp gekomen hij wierp haar ironische woorden in het gezicht, of onderbrak haar wanneer zij zich wilde overgeven aan ge nealogische discussiën, waarvan zij zoo veel hield. Wordt vervolgd. spoorwegpersoneel met openbare ambte naren gelijk te stellen, niet de werklieden in geconcessioneerde gas-, electnciteits-, waterleiding-, tram-, telephoonbedrijven, te wier aanzien volkomen dezelfde motie ven gelden als hier worden aangedrongen. D,it is niet zoo dringend noodig, zegt men. Goed, maar dan de strafbaarstelling van publieke ambtenaren wel Waren wg geroepen, zoo eindigt het blad, aan de beslissing over het spoor wegartikel deel te nemen, wij zouden, na uiteenzetting van onze bedenkingen, on ze stem slechts geven onder één beding. Wg zouden de Regeering de categorische vraag stellen staat gij. Regeering, voor het beletten eener herhaling van de ter reur der Januaridagen niet in, z^o men u niet het strafwetsartikel geeft, dat gij vraagt? En als daarop tegen een vol strekt neen het bescheid was, dan zou den wij zeggen de linkerzijde is met in staat thans de Regeeriugstaak van u over te nemen, Hier hebt gij uw artikelwij behouden ons de vrijheid voor eerlang een voorstel tot wijzigiug of intrekking te doen. Inmiddels rust de volle verantwoor delijkheid voor wat wij u, door nood ge- droogeu, toestaan, alleen en uitsluitend op u. AXEL, 6 Maart 1908. Op de bovenzaal van den heer P. Koo- le werd gisteravond onder voorzitterschap van onzen burgemeester de zesde jaar veigadering gehouden van de vereeniging „Steunt Elkander" Ongeveer 30 buitengewone en 50 ge wone leden waren opgekomen. De heeren B. van Ruijven, C. Djjkwel en C P. Minjon werden herkozen als vi- ce-voorzitter. Ie. penningmeester en se cretaris en de heeren J. A. vanVessem, P. van Hoeve, Jac. Verijzer en A. E C." Kruijsse als commissarissen, terwijl in de plaats van den heer Ph. J. van Dixhoorn die niet meer wenschte in aanmerking te komen, werd gekozen de heer M. Wol fert, die zich evenals de overige geko zenen de benoeming liet welgevallen. Het afgeloopen jaar is niet gunstig ge weest voor de vereeniging, daar de uit gaven de inkomsten overtroffen. Uit het verslag van den penningmeester toch bleek dat de ontvangsten bedroegen 1305.12 waaronder 976.— aan contributie van gewone leden, de contributie der buiten gewone leden bedroeg 271. De uitgaven bedroegen 1401.59, waar onder ƒ1369.— aan ziektegelden, ver deeld over 100 leden Er was dus over het afgeloopen vereenigingsjaar een te kort van ƒ96 47. Het batig saldo van vorige jaren bedroeg 2186.96V2. zoodat het kapitaal der vereeniging thans be draagt 2090.49V2 Uit het jaarverslag bleek, dat de ver eeniging thans telt 186 gewone en 120 buitengewone leden. Van de commissie van toezicht, uit 5 gewone leden bestaan de hadden drie leden zich niet herkies baar gesteld, ni. J. Simons. J. C. de Bruijn en P. J. Wiest. Herkozen werden de af tredende leden C. J. Martin en F. Ha melink en gekozen F Wiest. A den Ha mer en J. B Coppieters. Daar verder niets meer te behandelen was, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de aan wezigen voor de getoonde belangstelling Door den visscher M. Scheele alhier is een zeldzaam voorkomende visch ge vangen. die zeker door den hoogen wa- l erstand naar de kreek alhier is verdwaald. Men heeft het dier in een goudvischflesch gedaan. De visch is donker van kleur, heeft een kleiDen bek, waaraan zes voel horens zitten, terwijl de vinnen kort en bijna zwart zijn. De juists naam van het dier is ons niet bekend. Gedurende de maand Februari werd op het postkantoor en de daaronder res- sorteerende hulpkantoren in de Rijkspost spaarbank ingelegd 6917.02 terugbe taald 2389 68. Het nummer van het laatst uitgegeven boekje is 264. Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus- en Oorziekten, den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, voormiddags te Sint Nicolaas Waas) no. 43 Statiestiaat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no. 34 Roomstraat no. 34. van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. Arrondisseinents-Reclitbank te Middelburg Zitting van 6 Maart 1903. J. MJ. H. B„ W. J. J., H. K., J. K. E, D. T. G.. C. J. E., M. F. M. M., Ph. H. t. M., bookmakersklerken te Mid delburg, zijn wegen diefstal met in min- deringbrenging der doorgebrachte hech tenis veroordeeld de le tot twee jaren gevang straf, de 2e tot een jaar gevang, straf en de overigen ieder tot negen maanden gevang.straf met bevel tot teruggave van al de in beslaggenomen postalorders en duizenden Engelsche post zegels a.e. aan den getuige Stoddard. A K., 36 jaar oud, schipper te Sas van Gent, is wegens huisvredebreuk enz. veroordeeld tot 7 dagen gevang.straf. Maandagj zat men te Londen iD angst toen daar bericht uit Dover kwam mel dende, dat de »Pas de Calais», een mail boot tusschen Dover en Calais, die 178 reizigers aan boort! had, in gevaar verkeerde. De boot bevond zich toen op drie en een halve kilometer van Dover. De zee was zeer onstuimig. Een reddingboot en een sleepboot gingen uit, maar de mailboot slaagde er in, zonder hulp de haven van Dover te bereiken. Bij 't binnenkomen der haven, waar een talrijke menigte het schip opwachtte, had nog een botsing plaats met een voor anker liggende Belgische boot. In het nauw van St. George tusaohen Engeland en Ierland kwamen talrijke ongelukken voor. Ta Plymouth kwamen eenige Engelsche oorlogschepen in zeer ontredderden toestand binnen. - In 't noor den van Frankrijk woedde Maandag de storm nog heviger dan de vorige .veek. Hier was de orkaao vergezeld van havige regen- en sneeuwbuien. Talrijke ongeluk ken kwamen voor. Vele personen te Parijs werden dooi neervallende daklijsten, steenen ot pannen gewond. »Het Handelsbl. van Antio.t meldt Piétiebais, een dorpke van nog geen duizend inwoners in Waalsch Brabant, is onder den indruk van een vreeselijke ge beurtenis. die geheel den omtrek ontroerd heeft. Tengevolge van een verschil had de pastoor zijn koster doorgezonden en eenige inwoners, die partij trokken voor dezen laatste, meenden van den carnaval gebruik te maken om een betooging tegen den pastoor op touw te zetten, De gemeente- overheid had dit vernomen en nam maat regelen, tot voorkoming van wanorders, die uit de belooging zouden kunnen ont slaan. Zij verbood alle samenscholingen van meer dan vijf personen en ook alle maskeraden op straat. De burgemeester had, om zjjn verbod te doen eerbiedigen, aan de gendarmerie van Grez- Doiceau, een paar manschappen gevraagd. Ondanks het verbod otn zich te maske ren, had een groep inwoners tocb een uit tocht verzonn-n, verbeeldende de pastoor, die den koster wegjoeg. De komst der gendarmen schijnt de gemoederen nog meer te hebben opgehitst, vooral om de aanwe zigheid van eenhunner, een groot struisch man, Leclercq genaamd, gekend om zijn onverbiddeljike strengheid, en daarenboven de schnk der wildstroopers uit den omtrek. Zoodra de gendarmen die opgewondenheid merkten en zagen dat verscheidene inwo ners verkleed en gemaskerd waren, gaven zg bevel de maskers af te leggen. Een gewoel ontstond, in|welk de gendar men weldra het onderspit moesten delven, zoodat L iclerq, een schot loste. De kogel trof zekeren fimiel Theys, die, te midden der thans vluchtende menigte, morsdood viel. De gendarmen namen het Ijjk van Theys op en brachten het in de naburige herberg, waar Leclercq de wacht bleef houden, terwijl zjjn kameraad om verster king naar Grez- Doiceau liep. Maar gedurende dien tgd had het nieuws der droeve gebeurtenis zich door het dorp verspreid en weldra schoolden de familie leden van Theys. vergezeld van hun geburen en vrienden voor de herberg te sameu. Toen had een niet te beschrijven tooneel plaats. Het volk stroomde de herberg bin nen en Leclercq, door de woedende bende aangevallen, geworpen en geslagen met glazen, stoelen, banken, knuppels, doorsto ken en doorkerfd met messen, lag weldra in zijn verplukt en verscheurd uniform als een vormelooze massa, dood op den grond. PREDIKBEURTEN TÊ AXEL. Zondag Haart. Ned. Herv. Kerk Voorin. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Dezelfde Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Nawijn, van Oosterburen. Nam. 2 ure Dezelfde. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp. Nam. 2 ure Dezelfde. Hoek. Huwelgks-aangiften. 12 Jan Wol* fert 24 j., jm. en Johanna van Hoeve 20 j. jd- Huwelgks-voltrekkingen. 26 Jan Wol- fert 24 j., jm. en Johanna van Hoeve 20 j-, ld- Geboorten. 8 Johanna d. van Gilles Goos- sen en van Elisabeth Dieleman. 11 Janna d. van Marinus Abraham Wolfert en van Adriana Dekker 15 Jacobus Jan z. van Jan de Bree en van Aagtje Bakker. 21 Cornelia d. v n Adriaan de Koeijerenvan Cornelia Pladdet. Oatharina d. van Chris- tiaan 't Gilde en van Elizabeth Pladdet. 25 Clara d. van Pieter Kolgn en van Jacoba Johanna Oppeneer. Overigden. 8 Anthonie Pjjpelink 25 j., echtg. van Joziua Helmendag. 27 Jacobus de Putter 15 j z. van Jan en van Jan- neke Riemens. Koewacht Huwelijks-aangiften. 27 Febr. Theopbilus Martens 43 jm. en Anasta- tia Rietjens, 24 j., wed. van Eduardus Ha- merlinck. Geboorten. 19 Maria Theresia, d. van Gustavus van Laere en van Philomena de Brauwer. Camillas Carolus Maria, z. van Petrus Camilla de Vliegher en van Jose- hhina Maria Scbolten. 23 Albertus, z. van Petrus Wouters en van Maria Jesephina van Santbergbe. 26 Honoré Anguste, z. van Josephus Cerpentier en van Clementi na Boon. Overigden. 16 Modestus van de Vijver 71 j., weduwn. van Maria Louis Brejjaert, echtg. van Rosalia van Craenenbroeck. 17 Alphons Vervaet, 4 d z. van Theopbile en van Maria Prudeutia van Gremberghe. 20 Franciscus Dominicus Camillas van der Sgpt, 1 m.. z. van Joannes Baptista én van Emma Levina Maria Verschoren. 27 Maria Joanna de Wilde, 65 j wed. van Ivo Badewijn, echtg. van Pieter Johannes Strobbe. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 26 Ja cobus Wagenaar, 24 j., jm. en Frarfoise Wolfert, 21 j jd Huwelyks-voltrekkingen. 26 Januis Vin- ke, 21 j jm. eirSuzanna Dees, 23 j., jd. Geboorten. 17 Pieter z. van Adriaan de Putter en van Catharina Schuitvlot. 25 Francois Pieter, z. van Krijn DieLman en van Catharina Jacomina Dieleman. 27 Adri aan z. van Abraham Koljjn en van Livi- na Wiebregt Witte. 28 Feidinandus z. van Ferdinandus van Tatenhove en van Johanna Balkenende. Overlijden. 16 Jacobus Martin us Goos- sen 5 w., z. van Cornells en van Cornelia Florussen. 24 Joris Jacob Wisse 21 j., z. van Pieter Jacobus en van Adriana Maria Jansen Verplanke. 25 Dina Mejjer 4 ra., d. van Jacobus en van Elizabeth van Fraegenhove. 28 Jozina Hamelink 56 j., wed. van Franjois Moens.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 4