L N_ W_ B_ Een Woonhuis met Tuin. burgerlijke Stand Advertentieën. Marktberichten. 372ste Ned. Staatsloterij. J. K. VINK, Te koop of te huur Ondervinding is de beste wielrijders-leermeesteres! Aanbesteding. het schoonhouden Openbare Verknoping. Omtrent 250 voer Mest, kalm hun glaasje bier te drinken, toen plotseling een troep van den beluchten Hoogen Steenweg binnenstoof, die de jongens te lijf wilde. Dezen oordeelden 't beste maar heen te gaan en verdwenen voor het tot een treffen kwam. Eenige bierglazen werden slechts stukgeslagen. De Boshovenscbe jongens gingen nu naar de heiberg van L. S. te Hushoven en zetten zich daar eveneens nedei. Nauwe lijks gezeten, kwam onder aanvoering van zekeren 18-jarigen S (in de wandeling t Goliath genoemd om zijn heldendaden op snygebied) de woedende bende ook hier binnen en begon zonder vorm van proces er links en rechts op los te ranselen. De kastelein rukte een der vechtersbazen een bierglas uit de hand, doch werd op hetzelfde oogenblik ook dusdanig aange grepen dat hij met zijn dochter en twee zoons uit zijn eigen huis moest vluchten om zich hier of daar in veiligheid te tt 1 leo. Nu begon de strijd eerst flink. Weder zijds werden messen en revolvers getrok ken (men ziet de heeren waren ei op voorbereid) en zoowel biunen- als buitens buis knalden de schoten en doorkliefden de messen de lucht. De Bosbovenaren verdedigden zich zoo geed mogeliju doch moesten het onderspit delven daar zij veel minder in aantal waren, Zij retireerden dan ook uit de gelagkamer, en daarlangs voor- en acbteideur onmogelijk was, aan gezien daar posten der kerels stonden, trokken zij in de keuken terug, waar de vrouw des huizes de-glazen deur dicht hield om de woestelingen het binnenko meu te beletten. Doch ook dit hielp niet, de ruiten werden ingeslagen an het paneel ingetrapt, ja zelfs stak men met messen door het ingeslagen glas. zoodat der vrouw zelfs haar jakje geheel opengereten werd Een klein raampje was het eenige mid del tot ontvlechten en biervan maakten de Boshovenaren dan ook gretig gebruik. Toen de woestelingen bun vjjanden ont snapt zagen, hield ook hun geschiet op en hun slaan met bierglazen en aan tou wen bevestigde stukken lood, die zij voor de gelegenheid meegebracht hadden, Een kijkje op het tooneel dezer wandaden doet iemand gruwen, overal steken en krassen op den muur en kogels er inge schoten, deuren ingetrapt. 20 ruiten ver brijzeld en overal bloedplekken. Dit drama is afgespeeld op geen vijf minuten buiten het centrum der stad en toch geen politie was aanwezig, t«rwijj toch het corps van politieagenten, onbezoldigde rijksveld- wachters en marechaussees te dezer stede werkelijk wel zoo groot is, dat gemakke lijk overal een oogje in het zeil kan gehouden worden. Wonder boven won der zijn bij deze uitingen van 20ste eeuwsch kanibalisme geen deoden te be treuren. Nog is niet vermeld dat door de bewuste woeste bende voor een veeitien dagen voorspeld is: „Eer het Aschwoensdig is, wordt een Boshovenscbe jongen begraven." Zoo viert men in Weert Vastenavond. Storm. Men schijft aan de M. Ct De hevige storm uit het Noorden, die Zaterdagnamiddag gedurende slechts koi ten tijd woedde, heeft in den Anna Jacoba polder en in den omtrek aanzienlijke schade veroorzaakt. Het water, dat reeds am het afgaan was, werd door den plotseling ruimenden wind in een minimum van tijd een meter boven hoog water opgestuwd, waardoor de herder van Joost van Strien, die met zijn schapen op de schorren was, niet bijtijds zijne kudde in veiligheid wist te brengen en waardoor 53 schapen en 61 lammers verdronken. Voor genoemden landbouwer Van Strieb, die in 1897 op dezelfde w ze een negentigtal schapeD verloor, is dit eer. schadepost, die op eer. kleine duizend gulden mag geschat worden. De herder zelve, die door ontsteltenis niet meer scheen te beseffen, in welken toestand hij zich bevond, werd door een paar arbeiders, Van Beek en van Westen- brugge op het droge geholpen. Het zou echter weldra blijken, dat dit geldelijk verlies nog maar een bagatel was bij de schade vergeleken, die menig schipper varende op de »Zijpe", door het noodweer leed. Schipper L. Faasse van St.^Filipsland, varende op het tjalkschip „De'Dankbaar heid". moest zijn vaartuig aan de golven prijs geven en kon zich met zijn mede- opvarenden intijds met eig n boot redder.. Zij kwamen aan den w 1 van Bruinisse aan Het vaartuig ligt nu dijkpaal 18 op de schotten van den Anna Jacoba polder en is zwaar lek. In den nacht vaa Zaterdag op Zond ig is de lading buiten boord gewerkt en men wacht nu op de hoog-tij-wacer om het vaartuig af te brengen. Ook schipper A. de Bruin van Terneu- zen, bevarende de „Jesna Maria" meteen lading zand van Sliedrecht naar Sas van Gent, en een Groninger schipper E. Smit, voemnde de tjalk „Hendrika", die me' een lading aardappel bloem op weg wasnaar Brussel, moesten hun in nood verkeerend vaartuig verlaten en konden door middel van hunne roeibooten ten minste hun leven en dat van vrouw, kindereD en knechts redden. Aan boord van de „Hendrika" bevor- den zich de schipper met vrouw, kind en knecht en aan dat der „Jeane Maria" de schipper met vrouw, 3 kinderen en knecht. Op de hofstede van de Wiide werden de tien schipbreukelingen liefderijk opge nomen en van de noodige droge kleeren voorzieD. Zij brachten er den nacht van Zaterdag op Zondag door en zouden er waarschijn lijk ook den volgenden nacht blijven. Ook deze twee tjalken zijn nu gedeel telyk gelost en zullen bij een eenigszins hoogen vloed wel afg-sleept kunnen wor den. Assurantie dekt de schade. het trottoir opliep, waarbij zij twee school, in isjes op ,!e pl mts doodde en een jon- gen do heide beenen verbrijzelde. Boven dien werden twee gevels ten deele vet' i ield. Ook in het Buitenland heeft men veel van den storm te Ijjden gehad. In Enge land zijn n.l. ontzaglijke verwoestingen aangericht Langs de geheels kust heeft men bange nachten doorleefd, en verschei- 1ene schepen zijn verloren gegaan. De meeste opvarenden werden door reddings booten gered, maar van sommige schepen he ft men geen nadere berichten. Maar ook op het land zijn zeer veel ongelukken voorgevallen. Van verschil lende plaatsen komon berichten van het instorten van huizen, en van het verwon den der bedliggend6 bewoners door het neervallende puin. Een predikant te Hettonle Hole werd op die wijze gedood en z(jn vrouw ernstig gewond. Een pas gebouwde ijzeren kerk te Holyhead werd van de fundamenten ge licht en stortte als een ruine ineen. Een van de eigenaardigste ongelukken is het omver waaien van een trein bij Ulverston. De trein reed zeer behoedzaam en had jnist stil gehouden omdat er af gewaaide telegraaflijnen over de rails la gen en onder in de machine verward raakten, toei plotseling een sterke ruk wind de wagens omwierp. Het was een tooneul van groole paniek onder de reizi gers, en toen deze weer uit de raampjes aan den bovenkant kropen, konden ze zich ter nauwernood overeind houden dooi den storm. Allen waren geschramd, ge kneusd of hadden sneden bekomen door de glasscherven, maar wonder genoeg, er was niemand ernstig gekwetst. De machinisten der locomotief zeggen dat zij soms door een waren regen van door de wind meegevoerde steenen reden. Een van hen werd ernstig door zulk een steen in zijn gezicht getroffen. Ook Frankrijk heeft de kracht van den orkaaD sterk ondervonden, Langs de Bre- tousche kust en bij Havre heeft de hoo- ge vloed verscheidene plaatsen onder wa ter gezet. Te Amiens is de electrische tram, die boven aan een hellende straat stond te wachten en die dooi den leider even was verlaten, door een windstoot in gang ge zet en io steeds toenemende vaart de straat afgereden, totdat by een draai van de straat de wagen uit de rails vloog, en Axel. Huwelijks-aangiften. 27 Febr. Pieter brandes, 23 j., jm. en Catharina Adriana Bakker, 2d j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 David de Visser (van Breskens), 19 j., jm. en Wilhelmina Hans, 20 j., jd. 26 Jacobus Sol, 31 j jm. en Jozina Haak, 29 j., jd. Adriaan Dieleman, 29 j., jm. en Lijcia Janna den Hamer, 18 j., jd. Johannes Oris- tiaan Vink, 21 j., jm. en Tanneke Cornela van Vessem; 17 j., jd Geboorten. 17 Wilhelmina Frederika Margare- tlia, d. van Martinus Jager en van Margje Visser. 18 NeeJtje Elisabeth, d. van Lourens Pieter Or- telee en van Elisabeth Wijna. Louisa Maria d van Joannes Franciscus Verschelden en van Fi delia de Bruijn. -/O Pieter, z. van Andries Come- lissen en van Adriana de Klerk. 21 Kaatje, d. van Johannes Adriaan Dregmans en van Johan na Pieternella Oggel. 28 Krijn Hendrik, z. van Hendrik Kievit en van Hendrika Neeltje Kooij- Overlijden. 26 Anna Maria de Vjjlder, 61 j., echtg. van Alouisius Saman. Alphons Theophiel Stnrms, 11 m., z. van Livinus Seraphinus en van Maria Pliilomena Steel. 27 Geertruida Krijger, «9 j., echtg. van Hendrik Jonkman. 28 Petrus rranuscus de Vos 7 j., z. van Polijdorus en van Eulodia Maria van der Goore. Boschkapelle. Geboorten. 8 Camilius An- gustinus, z. van Alphonsus Josephus van Vooren en van Lndovica van de Weijer. 11 Itemi Jozef Jacobus, z. van Jozef Lafarre en van Maria Eli sabeth van den Eeckhout. 16 Martha Apolonia, d. van Oonstantinus Eeman en van Carolina van Cam pen. 19 Carolus Lndovicus, z. van Lodewijk Napoleon Mattens en van Marianna van der Wie len. 22 Emma Coleta, d. van Petrus de Waal en van Christina Morcus Clinge. Geboorten. 16 Eugenie Justine, d' van Egidius de Puijsseleijr en van Coleta Huij" gens. 20 Jnlia Maria, d van Johannes de Beun en van Maria Wilhelmina van Eetvelde. 23 Aman da Cornelia, d van Johannes Cornelis Wouters en van Juhe Ludovica Hageman. 25 Maria Jo- sepha, d. van Edgand van Landeghem en van Maria Stephania Reyns. Overlijden. 16 Alois Lagay, 45 j., z. van Ber- nardus en van Amelia de Busscher. 17 René Cle ment Alois Lansu, 6 m., z. van Alphonsus en van Joanna Lndovica Lockefeer. 26 Rosalia Ma- riman, 78 j., wed. van Fredericus van Raemdonck. si Gustaaf Joseph Pauwels, oud 4 w., z. van Ga- binus en van Stephania Leonia Hendrickx. Xuiddorpe. In deze gemeente hebben geene niriTtnn i,l o q fo „nl,nJ Zomergerst ƒ0 a, f Havr/5.- a 6,20, Erwten 8, - a ƒ8 75. Paar- denboonen 8,- a 8,25 Lijnzaad 13 J 14,— Aardappels, ƒ3,50. Hulst 2 Maart. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijken als volgt Tarwe 7,50 Rogge 6,50 Wintergerst J 7,25 Zomergerst ƒ6,— Haver ƒ0,— Erwten ƒ9,- Paardenboonen 8, ü'ui- veuboonen ƒ8,50 Witteboonen 11,50 Bruineboonen ƒ9.25 Boekweit ƒ0,-Lijn zaad ƒ14,— Aardappels /3,75KooIza*d per zak van 106 liters f 0, - Boter per kilo ƒ1,35 Eieren per 26 stuks ƒ0.75. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 16 stuks hoornvee. 39 varkens, 00 paarden verkocht 12 20 0 Rottkkdam, 2 Maart. Ter graanmarkt van heden waren de prijzen als volgt: Best, Zeeuwscbe tarwe 6,90 a 7,50 per heet. overige ƒ6 75 a ƒ8,25 per 100 kilo, rogge ƒ4.50 a ƒ5.20 wintergerst, ƒ7,— a 7,30, zomergerst, 6,75 a 7.25, haver 6,10 a 6,90, witteboonen ƒ8,— a ƒ11,50, bruine dito 8,— a 12,-, erwten, f6,50 a ƒ8,-. De Heer en Me7rouw DREGMANS- Oggel, betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van be langstelling bij de geboorte hunner Dochter ondervonden. Axel, 3 Maart 1903. Kraamvisites worden afgewacht Dinsdag 10, Woensdag 11 en Donderdag 12 Maart a.s. van 's middags 4 6 ure. Axel, 28 FEBR. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prjjzen als volgt Tarwe 7, - a 7,60, Rogge ƒ6,- a ƒ6,50, Wintergerst ƒ7,— a ƒ7,50, 'MT*» BÜ den ondergeteekende zijn Loten en gedeelten van Loten te bekomen voor de 372ste Ned. Staatsloterij, waarvan de trekking begint op Maandag 16 Maart a.s. Debitant, AXEL. tegen Mei Te bevragen bij de Wed. A. SORBER. Zy dus, die In 1902 de onaangenaamheden van liet beryden eener slechte machine hebben onder vonden, volgen dan nu de lessen dezer leermeesteres op en koopen een Fongers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel zullen op Maandag 16 Maart a.s des voormiddags te 9 ure, ten Raadhuize, luj enkele inschrijving, aanbesteden verlichten en verwarmen der Openbare Lagere School van 1 April 1903 af tot en me* 31 Maart 1904. De voorwaarden liggen op de Secretarie ter lezing. Axel, 3 Maart 1903. Burgem. en Weth. voornoemd: D. J. Ou GEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secret. De Notarissen I». Dregmans te Axel en Mr. J. G. van Deinse te Ilulst, zullen ten verzoeke van de Weduwe en Kinderen MODESTUS VAN DE VIJVER op de doo- bem laatst bewoonde hofstede, in de gemeente Koewacht (Hazeiarenboek) op Donderdag den 19 Maart 1903 des mid dags ten 12 ure, verkoopen waaronder omtrent 75 voer Schapenmest. Omtrent 3000 bossen Gerste- en Haver- stroo en omtrent 3000 a 4000 droge Mutserd, alles op voormelde hofstede en verdeeld in koopen.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 3