JE VERIBIDM u Ij kj Ij 111j toelating Yan Kinderen No. 93. ff oensdag 4 Maart 1903. 18e Jaara. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. BEKENDMAKING. Buiteuland. FEUILLETON. Binnenland. ¥5 Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel maken b kend, dat op Don derdag den li Maart 1903, des voormid dags ten 9 ure, ten raadbuize gelegenheid zal worden gegeven tot op de Openbare Lagere School. Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen die geboren zijn in 1897. gi4T Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat da toelatiDg slechts éénmaal per jaar plaats heeft. Axel, 3 Maart 1903. Burgem. en Weth. voornoemd'. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris BELGIË Er schijnt sprake van geweest, dat Koning Leopold in de Paaschweek naar Amerika zou gaan, doch dit wordt tegen gesproken en gezegd, dal Z. M. het vol gend jaar de tentoonstelling te St. Louis denkt te bezoeken. ZUID AFRIKA. Dat in Zuid-Afrika alles nog niet zoo goed gaat als Chamberlain en de Engel- sche kranten dat trachten voor te stellen bljjkt wel uit hetgeen J. Du Toit in de Petit Bleu schrijft. Du Toit had voor den oorlog een kostbare bezitting iu het Westen van Transvaal. Hij werd als veldkoinet krijgsgevangen en keerde in Aan het ontbijt verwittigde mevrouw de Courtomer dat zij naar Condé vertrok waar zij zaken had, en zij vro-g haar zoon of by haar wilde vergezellen, maar deze weigerdehjj had te schrijven en zou te huis blijven. „Ge zult vandaag alleen wandeler), mejuffrouw," zei de markiezin tot He lena. „En waar wandelt ge vroeg de mar kies. Adelaide antwoordde „We doen alle dagen een andere wan deling; maar heden moeten we naar la Pierre Levée gaan en langs de grenspaal van Epad teiugkomen niet waar, mejuf frouw. „En wat doet gij heden, mijnheer de markies? vroeg mevrouw de Courtomer h tar man. „Ik ga naar de vsrkooping in d- „Woes tijn" om te ziep bop de arbpiders het maken." De „Woestijn" is een schifting van het tegenover het oosch van Epard liggend woud, en twee groote uren van daar ver wijderd. Terstond na bot ontbijt en van tafel opstaande verwijderde ieder zich zijner- het laatst van Dec. van de Bermuda's terug. „De Engelscheo (aldus schrytt hij) pogen ons te smoren. Zij dwingen ods door de ellende, waarin zij ons gebracht hebben, alles te verkoopen wat zij ons tijdens den oorlog niet hebben kunnen ontnemen of konden verwoesten, met name ons land. Honda» den Boeren lijden honger. Lieden die gelukkig leefden Id schoone woningen, zijn tot bedpeling ver- vallen. Jonge meisjes, op goede scholen opgevoed, hante9ren den ploeg. Da Boeren, die nog geld hebben, moeten den Engel- schen tusschen de 20 en 30 pond betalen roor een stuk vee dat er maar 5 waard is. Alleen de verraders onder de Boeren en de Kaffers werden goed behandeld, de vaderlanders gesmaad en genoond. En de leugens duren steeds voort. De toe juichingen, die hij met een duivelscben glimlach aanhoort te midden der door hem aangerichte verwoestingen, omstuwd vaD een bende Engelsche journalisten, die zijn reis in zpn geest moeten ver halen, die beweeide toejuichingen zijn kreten van ellende of van toorn zijner slachtoffers. Da Toit vond zijn vrouw in 't kamp van Mafeking, een geraamte geworden. Op Bermuda had hij nooit iets van haar gehooid. En onze kind ren? vroeg ik. Haar baud, doorsebgnend van magerheid, maakte een gebaar in de richting van het kerkhof. Wij gingen er samen heen. Mijn drie kindertjes dood! Bij de kleine teipen. waaronder zij rusten, stortte ik de eerste tranen sedert het begin van den oorlog. Vervolgens gingen beiden naar hun vroegere woonplaats. Onderweg zijdsde markiezin om in het rijtuig te stijgen; de markies om te voet naar de Woestijn te gaan, vergezeld van zgn ge- liefkoosden hond, een praebtigen zwarten patrijshondGuiscard om zich in zijne kamer aan 't schrijveu te zetl6n en He lena otn met Adelaide den weg naar la Pierre Levée in te slaan. Hoewel deze wandeling, die op het ont bijt volgde, een ontspanning was, was het toch stellig het oogenblik van den dag wanneer Adelaide, als mevrouw Courto mer niet meeging, de nuttigste diugen leerdewant alles wat men ontmoette gaf stof tot onderwijseen grasscheut, oeu vogelnestje, een insekt, een wolk, een tak; eu dat onderwijs was eenvoudig, vriendschappelijk, vermakelijkHelena zeggende wat zlj wisthet meisje vra gende en opmerking makendhet onder wijs onderbrekend om plotseling te gaan loepen als de lust haar bekroop, en die weldra hervattend. Zy waien omstreeks te halverwege van la Pierre Levée gekomen, en wel over de weide, dat een omweg is, toen zij in de verte onder een boom zittende, een grooten jongeling zagen, dien zij zoowel de een ais de andere voor Guiscard zoudeD gehouden hebben, indien zij hem niet schrijvend in hot kasteel achter gelaten hadden. „Hoe wonderlyk is die gelijkenis," riep Adelaide. Eenige schreden verder bleek het dat viel de arme vrouw nu en dan flauw van zwakte. Ter plaatse gekomen her kenden zij niets meer. Geen huis, geen heg. geen spoor van levenalleen bon- dorden geraamten van dieren, een hoop puiu en asch. Beste vriend, zoo eindigt <1e brief, wij kunnen onder het Engelsche juk niet blijven. Bij de nagedachtenis onzer lieve kinderen hebben wg allen gezworen weer vrij te worden en wg zullen het worden. VENEZUELA. Dachten we eerst, dat de Venezuelaan- sche quaestie uit de wereld was, thaus vernemen we, dat het nog geen eind genomen heeft. In een bericht uit Washington, dat er heel officieus uitziet, wordt namelijk gezegd, dat de onderhan delingen, in de laatste dagen tusschen Bawen en de gezanten, om bij minnelijke schikking te geraken tot de verdei ling der tweede rangsschadeloosstellingen mis lukt zijn, zoodat de quaestie toch voor het Haagsche Hof gebracht zal moeten worden. Volgens een ander bericht uit Washing ton zouden de vertegenwoordigers van Frankrijk, Spanje en België te Caracas aan President Castro het plan voorgelegd hebben van een schikking, onafhankelijk van die, welke te Washington is opge steld. Castro moet dientengevolge aan Bowen te vei staan gegeven hebben, dat het protocol liever niet moest worden onderteekend, voordat de genoemde Mo gendheden over de voortzetting der onder handelingen hunnerzgds haddeD beslist. Bowen zou de Fransche, Spaansche en Belgische gezanten te Washington daarop het geen ongewone gelijkenis, maar Guis card zelf wa3 hij was opgestaan en ging ongedwongen met haastige schreden de dames te ge moetzijn gezicht was rood als van iemand die snel geloopen had. „Hoe zijt ge niet aan 't schrijven riep Adelaide. „Neen, ik kreeg hoofdpgn, en ben uit gegaan om mij een weinig te verzetten 't is toevallig dat ik u ontmoet." En oogenblikkelljk wandelde hij naast Helena, zonder een woord te spreken, zelfs zonder haar aan te zien, als of bet voldoende was bij haar te zijn. Helena scheen met op hem te letten, en zette haar ondeihoud met Adelaide voort, Omstreeks tien minuten bad hg haar zoo zwijgend vergezeld, het gras mer zijn wandelstok geeselend, toen zij in het bosch aan een kruisweg kwamen, waar zg een pad moesten inslaan, 't welk recht hoekig dat doorsneed, door hen tot hier gevolgd. Op dat oogenblik liep een zwarte pa- trijshood, vroolijk blaffend hen te gemoet en sprong legen Guiscard op. „Ziedaar Black!" riep Adelude. En daar zij eenige schreden voor Hele na en Guiscard den viersprong om was, slaakte zij een luiden kreet „Oom Het was inderdaad mgnbeer de Cour tomer, die daar op een bauk zat als ie mand die rust of wacht. hebben laten weten, dat de verdere onder handelingen te Caracas gevoerd zonden worden, indien zjj niet voornemens waren, het protocol te teekenen, dat hun is voorgelegd. President Castro is steeds ijverig in het verhoogen van allerlei invoerrechten, ten einde den vreemdeling, die het hem zoo lastig heeft gemaakt, zooveel mogelijk te laten betalen wat hij gedwongen werd te betalen. Zoo is op het eiland Magarita het patentrecht van de parelhandelaars verhoogd. Bericht werd, dat al de in beslag geno men schepen door de blokkeerondo Mo gendheden grootmoedig zyn teruggegeven, behalve natuurlijk de half verrotte, welke men heeft laten zinken. Een der terug gegeven schepen is onmiddellijk in dienst gesteld en naar Tucacas gezonden, waar gewoonlijk de wapens voor de opstande lingen worden ingevoerd. De drie Ontwerpen. Bij het iDdieuen van de drie ontwer pen sprak Minister Kuyper het volgende „Mijnheer de Voorzitter De Regeering meent aan een bestaand verlangen tegemoet te komen, door bij de inbrenging van diie ontwerpen van wet, die ik de eer had op uw tafel neder te leggen, een korte mededeeliDg te voegen. De stoornis, einde Januari in het spoor verkeer teweeggebracht, overviel de Re geering geheel onverhoeds. Niet het flauw ste gerucht er van was vooraf tot eenig Departement doorgedrongen. Geheel on- Toen de markies zijn zoon ontwaarde en Guiscard zijn vader zag, ontstond er een soort van tooneelverrassing, en de jongeling wien die tegenwoordigheid van geest ontbrak welke ouderdom of wereld kennis schenkt, stond versteld. Mijnheer de Coutormer had zich spoe diger hersteld en naderde, om van zijn tegenwoordigheid te dezer plaatse, die volstrekt op den weg naar de Woestijn niet was, opheldering te gevenhg had zich herinnerd te Epard te moeten zijn, en op weg naar de Woestyn was hy van richting veranderd. Daar zg nu allen naar Epard gingeD, waa het natuurlijk dat zij gezamenlijk voort wandelden. XXIV. Deze dubbele ontmoeting was van te veel beteekenis, om Helena nog langer de illuziën te doen behouden, waaraan zy zich den vorigen dag met geweld vast geklemd had. Was er een beschamender toestand dan de hare Het eerste oogenblik, toen zij dien toe stand helder doorschouwde, hal haar in een wanhopige ontsteltenis gebiecht. Het was teneindezij was gedwongen dit huis te ontvlieden maar was het laf hartig zich aan wanhoop over te geven waarom zou zij niet worstelen Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1