BEESTIAAL; Dokter J. v. d CALSEIJDE Landbouw. Buitengewone Vergadering Advertentieëii. Prikkeldraad, Vlechtwerk C. P. CAST, Axel. Openbare Verkooping Melkgeresdschap en Huishoudelijk Goed ken hier een contra- praestatie te verkrij gen. Ligt die dan in eenige andere han dels voordeelen voor Terneuzen Noch de opheffing van de surtaxe, noch andere voordeeleD hebben eenige beteekenis. Ter neuzen krijgt er niets doorde Min. geeft in deze van een gevaarlijk optimisme blijk. De voor Terneuzen noodzakelijke werken worden afhankelijk gemaakt van de verbetering der spoorwegtoestanden, maar men weet hoe lang daarop kan wor den gewacht. Terneuzen gaat inmiddels bij gemis van een voldoenden haven- toe gang voor groote schepen, die nu vooibij varen, te gronde. Voorziening is urgent. Handelt men nu niet, dan is 'tte laat. Spr sluit zich na de vooropstelling der belangen van Terneuzen die hier 't zwaarst wegen, aan bij eenige bedenkingen van den heer Röelhet gevaar voor schade voor Nederland van deze werken schade die wij niet voor België moeten dragen tegen de regeling der onderhoudskosten enz. Moet nu geageerd worden om deze overeenkomst te doen verwetpen? Spr. acht 't niet geraden, mits de Reg de voorziening in de behoeften van Terneuzen door deze overeenkomst te eerder ter harte neemt, opdat niet enkel de Belgische, maar ook de Ned belangen worden ge diend De heer F r u y t i e r sluit zich aan bij de vorige sprekers en dankt vooral den heer Röell voor zijn krachtig opkomen voor de hierbij betrokken belangen. Hij stelt nader de schade van de belemme ring van den vee-invoer in België in het licht an wijst voorts op het groot nadeel van het ontbreken van voldoende los kaden te Terneuzen. waardoor de haven niet tot haar recht komt. De scheepvaart is toegenomen, de bevolking vermeerdert, maar 't is een bevolking zonder veel draag kracht. Als de diepte van 't kanaal wordt vergroot zullen de groote schepen niet tot in de haven kunnen doorvaren en zal er gebrek zijn aan loskaden. Nu wil de Min. wel helpen, maar onder voor waarden die niet zijn te vervullen Ter neuzen heeft recht op bijzondere hulp door de enorme sommen die aan kanaal rechten en loodsgelden zijn gegeven tegen over luttele uitgaven voor de haven Door geleidelijke uitvoering der werken zullen de kosten ook niet zoo hoog behoe ven t§ zijn Spr hoopt dat de Min. zijn eischen zal matigen en door Rijkshulp doen wat in deze onafwijsbaar noodig is om Terneuzen niet te doen verarmen en ten onder gaan. De Minister van Waterstaat erkent dat er tusschen deze conventie en die van 1895 minder aanknooping is dan met die van 1879, althans wat betreft de nieuwe sluis te Terneuzen en de ver grooting der vaardrepte van het kanaal; maar de beide Regeeringen hebben aan de conventie van 1895 een ruimer strek king gegeven dan aan die van 1879. Toch gaat deze nieuwe overeenkomst niet verder dan tot wijziging van eenige af metingen van sluis en van kanaalwer ken die vroeger van zoo groot belang voor ons zijn geacht dat de vraag is be sproken of wij niet in de kosten moes ten bijdragen. De Kamer van Koophan del heeft het belang dan ook erkend Maar de Min geeft van zijn zijde toe dat daarnaast noodig zal zijn met Staats hulp Terneuzen aan betere en meer los- en laad kaden te helpen De Min. meent dat door de vrijlating van vee-invoer zoodra de toestand het gedoogt, door de betalings-regeling en door de afschaffing van de surtaxe België ons voldoende is tegemoet gekomen. In antwoord aan den heer Röell zegt de Min, dat de exploitatie en andere kos ten der werken niet vooraf zijn op te maken. Daarom heeft men half,aarli)ksche afrekening aangenomen en de Min.'vreest daarvan geen moeilijkheden Ook voor ver meerdering van kwelwater in verband met de grootere kanaaldiepte vreezen de deskundigen nietmaar zoo er gevaar of schade mocht dieigen, dan bobben wij het recht de daartegen noodige werken te gelasten op kosten van België. En wat de vaartsnelheid betreft deze kan de Ned. Reg. bepalen. Hoe de spoorwegtoestanden zich in overleg met België, voor Terneuzen zul len wijzigen is nog niet uit te maken. Er wordt deswege nog onderhandeld. Wat aangaat de quaestie wat voor Ter neuzen zal worden gedaan, deelt de Min. de meening niet dat de toestand door de conventie ongunstiger zal wordende groote schepen kunnen nu ook niet in Terneuzen komen. Wenschelijk is het echter dat diepgaande schepen er ook kunrien komen en de Min. wil wel over wegen of men er reeds zou kunnen ko men met betere los- en laadplaatsen. De Min. verzekert, dat hij belang stelt in de zaak. Na replieken van de heeren Röell, Henneqnin en Fruijtier en duplieken v.-n de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Waterstaat, wordt het debat ge sloten. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De heer Goeman Borgesius dringt erop aan na 't afdeelingsonderzoek ten spoedig ste de interpellatiëen aan de orde te stellen, en acht het zeer wenschelijk dat de Regeering bij de beantwoording der gestelde vragen ook in de gelegenheid worde gesteld door een pertinente ver klaring een einde te maken aan de span ning die overal in het land ontstaat door het bijna ongelooflijke en toch telkens weer opduikende gerucht, dat de Reg reeds eersdaags Dij de Kamer zal komen met een gelegenheidswet, waarbij eenzijdig en zonder meer straf wordt bedreigd te gen staking van spoorwegpersoneel De Voorzitter zegt dat zijn plan was morgen te 3 30 uur een zitting te hou den om naar den stand van het afdee lingsonderzoek de werkzaamheden verder te regelen. Daarna erlangt Minister Kuyper het woord en. legt drie wetsontwerpen ter tafel, waarbij hij namens de Reg. eene mededeeling voegt Deze hopen we in ons volgend nummer te plaatsen. Red Deze wetsontwerpen zyn le. tot aanvulling en wijzigiDgvan het wetboek van strafrecht. 2e. tot verhooging van Hoofdst. VIII (Oorlog) der Staatsbegrooting over 1903 en tot het instellen eener Staatscom missie voor een onderzoek naar den toe stand en de rechtspositie van het perso neel, bij de spoor wegbedry ven in dienst, Vergadering van Donderdag 29 Febr. Na aflooping der verg. en mededeeling van ingekomen stukken deelt de voorz mede, dat de centrale sectie heeft besio ten om na afloop van de reeds in be handeling zijnde ontwerpen, maar niet voor aanst Dinsdag in de afdeeling de drie gisteren ingekomen wetsontwerpen te onderzoeken. De heer Schaper acht de toestand in ons land te gespannen, dan dat niet eerst de gevraagde interpellaties aan de beurt zouden komen, want Jaardoor toch zal de natie le weten komen wat de Reg wil, en niet door het aannemen van wetten, De heer Borgesius hiermede instemmend stelt voor Dinsdag de interpellaties aan de orde te stellen. Na debat van de heeren Lohman, Scha per, P Borgesius, Van Kol. Lohman en Drucker wordt het voorstel van dhr. Bor gesius verworpen met 50 tegen 36 st. Daarna stelt de Voorz. voor na het sectie-onderzoek, de beide interpellaties aan do orde te stellen welk voorstel wordt aangenomen met 49 tegen 36 st. Daarna wordt de verg gesloten. getacheerd te Sas van Gent, naar Koe wacht, C. Bunt, 3e klasse, van Eede naar Hansweert, alwaar hij reeds is gedeta cheerd, M. D. J. H. van den Brink, 3e klasse, Hoedekenskerke naar! Eede, alwaar hij voorloopig is gedetacheerd. Li's'uileiyk raa:1plfl2ing"n voor Keel-, Neus- en Oorziekten, den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, voormiddags le Sint, Nicolaas Waag) no. 43 Staties!iaat no. 43. Ou andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no. 34 Boomstraat no. 34. van 8 lot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. AXEL, 37 Februari 1903. Met ingang van 2 Maart a. s. zijn in Zeeland verplaats de kommiezen bij 's rijks belastingenL. Michielsen, 3e klasse, van IJzendijke naar Vlissingen (haven), W. Jansen, 4e klasse, van Sluis (tijd.) naar IJzendijke A. H. Wemmer- slaer, 4e klasse, van Hontenisse (tijd.) naar Sluis, waar hij reeds is gedetacheerd, Looij, 3e klasse, van St. Jansteen naar Sluis, J. J. de Vuijst, 4e klasse van Koewacht naar St. Jansteen, J. van Keu len, 4e klasse, van Breskens (tijd.) doch van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden te Middelburg Woensdag 11 Februari 1903. Aanvang des namiddags 1 uur. Aanwezig alle leden van het Uitvoerend deel, de afgevaardigden van alle afdeelingen, de direc teur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, de Rijkslandbouwleeraar in Zeeland en Noord Brabant. De voorzitter, de heer Henneqnin, opent de vergadering met een hartelijk welkom, tevens zijn dank betuigende voor de trouwe opkomst De notulen der najaarsvergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Aan de nagedachtenis van het eere-lid J. Vereekb te Kruiningen, een der oprichters der Maatschappij wordt door den voorzitter eene eerbiedige hulde gebracht, waarmede alle aanwezigen instemmen Tut eereléden worden benoemd de heeren G J van de Linde en P. Tazelaar Nz., de onlangs afgetreden voorzitter en secretaris van de afdeelino- Noord beveland, als eene erkenning van den belangeloozen ijver, waarmede zij gedurende vele jaren de belangen dier afdeeling en der Maat schappij hebben behartigd. De besluiten in de laatste vergadering genomen zijn uitgevoerd; alleen een schrijven omtrent den steiger te Wolphaartdijk is nog niet. verzonden omdat door Gedeputeerde Staten eene spoedige verbinding tusschen Noord- en Znidheveland in het vooruitzicht was gesteld. Nu dienaangaande ni»ts meer wordt vernomen zal het Uitvoerend deel het verlangde schrijven spoedig verzenden. Besloten wordt de vergaderingen van het hoofdbestuur in het vervolg toegankelijk te stellen voor de leden der Maatschappij en de vertegen woordigers der pers. Voortaan kan door eene kleine toevoeging aan art. 29 der statuten op tentoonstellingen de mede dinging naar prijzen, uitgeloofd voor geiten, konijnen en pluimvee ook opengesteld worden voor niet-leden. Naar aanleiding van een verzoek van den „Smedenbond" in Oostburg, wordt besloten 30 leerlingen aan den hoefsmidcursus aldaar toe te laten tot het examen voor hoefsmid. Nieuwe leerlingen kunnen niet meer worden toegelaten. Het wetsontwerp, houdende instelling van land bouwraden met de daarbij hehoorende M. v. T. wordt door den voorzitter breedvoerig toegelicht; daarna heeft eene bespreking plaa's, waaraan "?evaardigden deelnemen ten slotte 'delijke stemming met algemeene geopend te k-ijgen. Thans heeft de invoer daar plaats op Maandag. Na een verzoek van den algemeenen penning, meester, gericht tot de besturen der afdeelingen. om hjjtijds te beschikken over de toegekende snbsidiën voor de bevordering van de verbetering der Varkensfokkerij en van andere Landbouw belangen, sluit de voorzitter met de gewone plichtplegingen deze bnitengewone vergadering, Mr. P O. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G.A VORSTERMAN VANOYEN, Secretaris. PRE!HKBEURTEN TE AXEL Kondag l 'Suart. Ned. Herv. Kerk Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J B. T. Hugenholti. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 nre Ds. v. d. Bcg van Terneuzen. j Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B Voorm 9 nre Leeskerk. N»m- 2 nre Ds. R. van de Kamp Ontvangen Een groote partij en meer andere artikelen aan zeer voor- deelige prijzen te verkrijgen bij stemmen aangenomen de volgende motie „De vergadering oordeelt, dat de behoefte aan de invoering van eene regeli-g als bij het ont werp van wet, houdende instelling van land bouwraden wordt beoogd, niet wordt gevoeld dat de niet-wettelijke vertegenwoordiging, zoo'als die thans bestaat, na het aanbrengen van verbe teringen kan behouden bljjven dat zoo het ontwerp van wet tot instelling van landbouwraden wordt tot wet verheven, daarin de thans bestaande landbouwvereenigingen de ilaats behooren te behouden, die haar in het Ontwerp is toegekend." Na de aanneming dezer motie komt het ont werp nog eens artikelsgewijze in behandeling en worden de verschillende aanmerkingen daarop vragenderwijze geformuleerd Bij de rondvraag estigt de heer Mulock Houwer de aandacht op het weigeren van eene buitengewone keuring van dekhengsten, zoo noo dig bij het geredelijke van het vervoer dezer kostbare paarden met stoombooten in binnen- landsch verkeer, waaromtrent de voorzitter hem den raad geeft, zich te wenden tot de Provinciale Regelingscommissie van de paardenfokkerij in De heer van Langeraad vraagt de tusschen- komst van het Hoofdbestuur om een meer geregeld rvoer met de spoorboot te bekomen gedurende de maanden November en December. Alsdan toch de vaart zoo ongeregeld, dat een behoorlijk bezoek daardoor belet wordt. Ook zoude men in de maand Mei gaarne twee booten in de vaart zien. De tusschenkomst om het geuite verlangen ter aangewezen plaats te brengen wordt toegezegd. Op verzoek van de afdeeling Hulst, uitgebracht monde van den heer van Waesberghe. zal het hoofdbestuur een aanbevelend woord vragen voor het ïequaest dier afdeeling om het Belgische grensstation te Plinge voor veevervoer op Dinsdag Ned. Rundvee Stamboek Stierenkeuringen te A\H Zaterdag 14 Maart duur te llulst Maandag 16 li/2 te Eloostcrzaiide Dinsdag 17 8 Voor stieren, buiten de provincie aan gekocht, die cp de keuring minstens één jaar moeten zijn: - invoerpremieën van 75,- en 45,— Deze premieën worden met. 25'/» verhoogd voor slieren van Vereeriigingen. Voor stieren, onverschillig waar aan gefokt met minstens 2 tanden aanhoudingsbijdi agen an f 65. - en 39,—. De Secretaris W. KAKEBEEKE De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de Weduwe DAVID BAREMAN Sr. en Jr. op de door hen nog bewoonde hofstede in den Zaamslag- polder (Steenovens) gemeente Zaamslag op Donderdag den 5 Maart lff03 des mid dags 12 ure, verkoopen 4 Werkpaarden van 5 tot 10 jaar oud, waaronder J dik van veuleu, 3 bekalf'da Koeien en iwee dik van kalf, 1 Vaars, 1 twee jarig Rund en 3 jaarling Run- ders, 3 Kalvers, 1 Loopvarken, 100 Hoen ders en Hanen, 2 Wagens, 1 Kar, Chais, 1 vijfbalks en 1 viei balks eD 1 kleine Egge, Rolblok, Slele. Geeselsteen met Paard, Windmolen, Snij molen, 2 GiaanzifteG, Graanmaat, Bascule met Gewichten, Graanzakken, Balen, Kruiwagen, Ladders, Slijpsteen, Waterbak. Rieken, Vorken, Mesthaken, Mest in den Mestput, Fornuis, eene p-rtij drooge en groene Mutsaard, Kliefboul enz. Voorts alsKaam, 2 Roomtonnen, Melkton, 2 Botervaten, Boterkop, Schalen en Gewich ten, Emmers, Teelen, Teeltuin Tafels, Stoelen, Spiegels, Petroleumstel, Meelkist, 2 Haardjjzers, 2 Platen, (jzeren Potten, Haard-, Wasch- en Scbuurgerief en eenig Goleierd-, Glas en Aardewerk enz. bdz

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2