No. 92. Zaterdag 28 Februari 1905. !8e Jaarg;. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. Dl EL FM AA, AXEL. Buitenland. Binnenland. SCIIË U U Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCULAtXD. Van de buiUmlandsche zaken trekt nu weer het meest de aandacht da Maandag in den Pruisischen Landdag gehouden liscussie over de spoorwegzaken, over iventueele spoorwegstaking en wat.daar- se in verband staat. De spoorwegstaking, welke nier plaats d, heelt natuurlijk ook in het buitenland el opspraak en verbazing verwekt. Veel in de rede van den Minister Budde tras ais het ware zijn an. woord op de trees, dat in Duitscbland zou geschieden wat in Nederland plaats had. De Minister Budde begon m^t te zeggen, t er onder een personeel van 365.000 menscb m, in dienst der Pruisische Staats- ipoorwegen, uit den aard der zaak altijd ontevredenen zullen zijn, maar er moet woveel mogelijk gezorgd worden, dat het personeel bet goed heef'. Maar daar staat ook tegenover, dat er strengheid moet zijn san flinke organisatie is de ejrste voor- vaarde. Wjj mogen, sprak de Minister, niet toelaten dat zich in onze organisatie as piraties doen gelden welke ik kortweg den naam van revolutionair zou wil len Destempelen. Mijn verleden waarb «rgt o dat ik 'n deigelijk streven krachtdadig sal kearen. Ik volg in zoover het voor beeld van mijn voorganger dat wij al de genen uitstooten, die zich daar niet naar willen schikken Mijn voorganger beeft in oen aanschrijving bepaald, dat wie mee- aan sociaal-democratische agitatie on- lei het spoorwegpersoneel, als arb-ijer iidelijk ontslagen wordt Wie als iyda aangesteld beambte hetzelfde doet, lien wordt de dienst opgezegd, die wo.dt lotslagen. Wie als beambte de eed van trouw heeft gezworen, en zich er aan icbuldig maakt wordt eenvoudig langs iisciplinairen weg verwijderd. Dat is een erfenis die ik aanvaard heb, en daar zal ik mij ook aan blijven houden. De vraag ging de Minister vooit, is to unstiger, nu wij in een naburig land zeer keurige gevolgen gezien hebben van wat er gebeurt als men niet zoo krachtig han- ielt. Ik kan echter ook mededeelen, dat roover ik weet op het oogenblik geen wijdvertakte organisatie bij ms spoorweg personeel bestaat. Er bestaat wel een Eamburgsche vereeniging onder sociaal- lemocratiscbe leiding die voortdurend moeite doet om in onze sfeer van invloed 9 komen en die zich beroemt op een [root aantal leden, maar juist deze snor- ierg doet mij vermoeden dat het opge- ;even cjjfer overdreven is. Toch moeten wij oplettend en voorzichtig zijn. Er be staan echter ook andere vernemgiagen die in vele telegrammen en brieven voort- iurend verzekeren dat zij trouw aan den Koning en trouw als beambten zijn en iie ook verzoekschriften tot mij richten om verbeteringen. Dat laat zich alles hoo- Wat voor de verzorging en het wei- lijn van de beambten kan gebeuren, moet [gebeuren. Ook in het Pruisische ieger be- phouwt ieder meerdere het als zijn schooD- te plicht om voor zijn onderg «chikten zorgen. Ik heb zelf, toen ik ais luite- it naar Frankrijk marcheerde mijn irman, een fuselier, die zwaar leed onder den last van zijn ransel, hem de zen afgenomen en een poosje zelf gedra gen, Ik ben bereid dag en nacht voor mijn ondergeschikten te zorgen Maar ik ver lang tucht en orde, en laad elk spoor wegbeambte dat bij weg kan gaan. eigens heen, waar hij werk vindt, maar dat wij in den spoorwegdienst geen revolutie dul den. Wij zullen bjj de administratie alle voorzorgsmaatregelen nemen, om zulke aspiraties eu verschijnselen met alle kracht tegen te gaan. De Mioister kwam vervolgens op bet geen er in den laatsten tjjd geschied was om de positie der spoorwegbeambten te verbeteren. De Minister van Financiën had geld toegestaan voor 3000 nieuwe beambten, terwijl in de lagere rangen 1000 betrekkingen verhoogd waren. Ook ten opzichte van den rusttijd en duur van den arbeid was reeds veel geschied, maar veel bleef er nog te doen over. Een ding stond echter vast, socialistische propaganda werd niet geduld onder het personeel. Het is, dus sprak hij, mijn voorganger nog na zfin aftreden verweten, dat hij met gedoogde, dat de vereeniging voor sociale politiek afgezanten naar alle werkplaatsen zond, die zich op de hoogte moesten stellen van werktijden, woniugs- toest mden en zoo meer van het perso neel. De behoefte aan statistiek is bij de overheid en particulieren in zoo vol doende mate bevredigend dat ik evenais mijn voorganger deze afgezanten den toegang heb laten weigeren. Het ligt in den aard van de zaak dat tegenover zulke afgezanten van eeo sociaal politieke ver eeniging de beambten allerlei subjectieve klachten te berde brengen, die geen juist beeld van de zaak gev n. Als men mij persoonlyk vroeg, zou ik mijn lystje ook niet geheel bevredigend invullen. Daarom heb ik de zaak zelf ter hand genomen en aan tnyn departement vier commissies gevormd, die er op uitgaan en onverwacht op de een of andere plaats en objectief ood rzoek moeten instellen naar den toe stand van het personeel. Een heeft mij in de pers verweten, dat ik door het vormeo van deze commissie de waarheid heh willen bedekken. Ik ben echter minister van openbare werken, ik heb niets te verheimelijken. Ik heb zelf deelgenomen aan zulk eeu reis van een commissie en heb ook schandalige dingen gemerkt. Ik heb met arbeiders gesproken, de klachten van eeu machinist als billjjk eikend enz. Er ontstond Da de rede van den Mi nister eenige discussie. Een lid van het centrum merkte op, dat de sociaal-demo cratie het best bestreden wordt door de vervulling van billijke weoschen en niet door overdreven gestrengheid. Van con servatieve zijde werd echter de nadruk gelegd op strenge tucht, maar ook op de noodzakelijkheid van goede zorg voor het personeel wezen. Van den kant der vrij zinnigen wees men op da eenzijdigheid van den Minister en zyn al te krasse uitdrukking, waardoor aan de constitu- tioneaie gelijkheid en het recht van ver eeniging werd te kort gedaan. Op dit laatste punt hield de Minister vol Ik denk ar niet aan, zeide hij, de gelijkheid van alle staatsburgers wat hun politieke gezindheid betreft aan te tasten. Ik heb alleen gezegd, dat iemand, die spoorwpgman is en sociaal-democratische beginselen laat blijken of propaganda maakt, onder het spoorwegpersoneel niet thuis hoort. Elk kan voor zichzelf den ken, wat hl] wil, maar in dienst van den spoor, kan ik alleen menscben gebruiken die den dienst trouw verrichten eo hun eed vau trouw niet breken. Ik maak vol strekt geen inbreuk op het beginselge lijk recht voor allen. Ik zeg alleenieder die niet in bet bedrijf thuis behoort moet ik er uit kunnen zetten. De meerderheid van het volk wil Diet, dat bij de admi nistratie van de spoorwegen de tucht on dermijnd wordt. De vrijheid van aaneen sluiting beperk lk niet. Er zijn oen mas sa vereenigingen voor spoorwegbeambten en ongeveer 32 kranten. Voor niemaod is de pen en de mond gesloten. Maar elk, die revolutionair doet, moet eldeis werk zoeken. Hier gaat het om de vraag wie meester in huis zal zjjn de sociaal demo craten, die den dienst onmogelijk zullen maken, zooals in een naburigen staat is geschied, ol ik als MinisterIk heb slechts net huisrecht gehandhaafd, tot welzijn van het vaderland en vau den publieken dienst. TWEEDE KAMER. Na opening der zitting van Dinsdag jl. door den Voorzitter werd door dezen o. m. mededeeling gedaan van het over lijden van dr. Schaepman. Door den Voorz. de heeren Kolkman en Mees, en door den Minister van Wa terstaat werd in gevoelvolle bewoordingen hulde gebracht aan de nagedachtenis van dr. Schaepman. Onder de ingekomen stukken behooren bericht van mr. Lucasse, dat hij door zijn benoeming in een ander ambt ophoudt lid der kamer te zijn de geloofsbrieven van den (herkozen) heer Lucisse en dhr. Aalbersevoorts een wetsvoorstel van dhr. Drucker c. s tot wijziging van de Hoofdst. Ill en IV der Grondwet. Die wijzigingen bevatten in ruwe trek ken het volgende lo. de bevoegdheid der ingezetenen, mede te werken tot de verkiezing van leden der Tweede Kamer, der Provinciale Staten en Gemeenteraden voor goed op breeden grondslag te regelen 2o. de Eerste Kamer der Staten Ge neraal op gewijzigden voet samen te stollen, 3o uit de Grondwet te verwijderen de bepalingen, waaruit de politieke onmou digheid der vrouw voortvloeit, 4o. de invoering van een stelsel van evenredige vertegenwoordiging. De voorstellers wenschen artikel 80 der Grondwet aldus te doen lezen „De leden der Staten-Generaal worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die den door de Kieswet te bepalen leeftijd heb ben bereikt eu de vrouwelijke ingezete nen, tevens Nederlanders, die volgens de bepalingen der Kieswet kiesbevoegd zijn. „De leeftijd, voor de kiesbevoegdheid gevorderd, mag niet beneden een-en twin tig jaren zijn, „Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten zij, wien dat recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegdzij die in gevangenschap of hechtenis zijnzg die bij rechterlijke uitspraak de beschik king of het beheer van hun goederen hebben verloren. „De Kieswet bepaalt voorts, wie van de uitoefening van het kiesrecht zijn uit gesloten, hetzij wegens de gebrekkige ont wikkeling of ziekelijke storing hunner ver standelijke vermogens, hetzij wegens volkomen maatschappelijke onzelfstandig heid, hetzij wegens herhaald, willekeurig verzuim in de vervulling van staatsbur gerlijke verplichtingen.» De hr. Drukker krijgt het woord tot toelichting, maar verwijst op dat oogen blik naar de schriftelijke adstructie, bij het ontwerp gevoegd. Het ontwerp zal in druk verschijnen. De heer Kolkman brengt rapport uit over de geloofsbrieven van de heeren Lucasse en Aalberse. waarna deze wor den geinstalleerd en leggen de gevoiderde eed en af. De heer Mees vraagt en krijgt verlof om op een nader te bepalen dag eenige vragen aan de Reg. te mogen richten naar aanleiding van de gedeeltelijke sta king in 't spoorwegverkeer in de laatste dagen van Januari. De heer Troelstra vraagt mede verlof om de Regeering te mogen inter- pelleeren aangaande de redenen voor de buitengewone bijeenroeping van eenige lichtingen der militie, omtrent haar ver dere plannen te dien opzichte en of zij in verband met de jongste gebeurtenis sen wetgevende maatregelen maatregelen denkt te nemen en zoo ja, welke? Ook voor deze interpellatie wordt ver lof verleendde dag zal nader worden Hierna wordt de vergadering uitgesteld tot den volgenden morgen. Na opening der Verg. van Woensdag deelt de Voorz mede, dat door de afdeelin- gen tot voorzitters zijn benoemd de hee ren De Savornin Lohmau, Seret, Van Alphen, Heemskerk en Cremer. Aan de orde is de beraadslaging over het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst met België tot wijziging der overeenkomst van 29 Juni 1895, voor de verbetering van het Kanaal Gent-Terneuzen. De heer R o 11 brengt rapport uit ovor eenige adressen. Spr betoogde dat het gewenscht ware geweest van België eenige concessie te bedingen als équi valent voor onze welwillende houding. De hr. H e n n e q u i n dankt den Min. voor de gelegenheid aan belanghebbenden gegeven om hun bezwaren te doen ken nen en om kennis te nemen van het belangrijk rapport der door den Min. Lely ingestelde comimssie Spr staat aan de zijde van den Min. v. Waterstaat waar deze van onzen kant toeschietelijk wilde zijn tegenover de tege moetkomende houding van België met opzicht tot onzen veeinvoermaar de deswege gedane toezeggingen zijn onlangs in de Belgische Kamer door de Reg. gedesavoueerd en beslist is dat men geener- leiwijziging zal brengen in de deswege bestaande bepalingen. Het is ijdel geble

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1