Onder!inge Verzekerings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland, Groote uitgaven zullen onvermijdelijk zijn voor de aangekondigne maatregelen betreffende Ierland, Londen, het onder wijs en de uitvoering van de bepalingen van de suikerconventie. De Engelsche troonrede was niet van heel veel gewicht. Aan koning Edward is dat niet te wijten, want een troonrede is zooals men weet, een ministerieel stuk dat door den souverein wordt voorgelezen Een groot deel der rede was gewijd aan de buitenlandsche zaken, die thans aan de orde zijn, te beginnen met Vene zuela, en dan volgen Macedonië en de quaestie, die tusschen Engeland en Tur kije hangt in de buurt van Aden. De aankondiging van groote uitgaven is voor de Engelschen, die reeds lang snakken naar vermindering van de booge belastingen, voorzeker geen aaDgename verrassing. AXEL, 20 Februari 1903. Van de zes candidaten, allen leerlin gen van de Rijks Noormaalschool alhier, zijn voor het examen nuttige handwer ken te 's Gravenhage geslaagd de dames C. N. van Dixhoom en C. P. L. Vrielink, te Axel, C. A. T. Knijff te Zaamslag, S. Bierlé, te Ter Neuzen en E. K. Ceelaert te Koewacht. Voor de betrekking als onderwij zer aan de Openbare Lagere School al hier, hebben zich slechts 2 sollicitanten opgedaan. Ziiiddorpe, 19 Febr. Evenals te Zuid- dorpe is nu ook te Overslag een export slachterij voor de verzending van var- kensvleesch naar de Londensche markt opgericht, waardoor de kooplui geheel van den smokkelhandel kunnen afzien, die voor hen steeds met veel moeite, ge vaar en kosten gepaard ging. De geslachte varkens worden over Ostende en van daar naar Londen getransporteerd. Dezer dagen werd door de gendfl)-- men van Moerbeke en den veldwachter van Wachtebeke een landbouwersknecht gearresteerd, die bij den heer E. M. aan de Belgische Ster woonde. De jongeling moet, als milicien te Brug ge in garnizoen liggende, een Sergeant een slag in het gezicht gegeven hebben en daarna naar Frankrijk gevlucht zijn. Daar hij aldaar geen werk vinden kon, dreven armoede en gebrek hem weer naar zijn vaderland en zoo arriveerde hij bij genoemden M. die bewogen door den hulpbehoevenden toestand, waarin zich de jonge man bevond, hem als knecht in dienst nam. Twee Belgische douanen, blijkbaar nog niet goed met de grensscheiding, be kend, wilden dezer dagen een paar var kens als smokkelwaar in beslag nemen, die zich nog op Nederlandsch grondge bied bevonden. De man, die de varkens per hondenkar vervoerde, verzette zich hiertegen, waarna van de zijde der doua nen zelfs de revolvers te voorschijn wer den gehaald. Toen het misverstand opge helderd was, dropen de douanen stilletjes af, doch de voerman liet door de Neder- landsche politie tegen hen proces-verbaal opmaken. Bij de heden gehouden verkiezing voor een Lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland is gekozen de heer M. de Jonge, te Goes met 23 stemmen. De heer Van Teijlingen bekwam 13 stem men. Landbouw. VERSLAG der Onderlinge Verzekering* Maatschappij tegen ilagelschude in Zeeland, uitgezonderd het voormalig IVe district, over bet jaar Voldoende aan het bepaalde in art 13-° van het reglement hebben wij de eer U verslag te doen over den toestand der Maatschappij gedurende het twaalfde boekjaar. Het afgeloopen jaar was voor de Maat schappij weder zeer gunstig, slechts drie deelgenooten, allen te Hoek woonachtig moest 420,55 voor hagelschade worden uitgekeerd, in tegenstelling met de jaren 1894, 1896. 1897 en 1900, waarin aan zienlijke sommen voor hagelschade moes ten worden uitbetaald. Zij beliepen res pectievelijk f 2046.02, f 2430,63, f8919,54 en f5492,01. Ook het aantal leden stemt tot tevre denheid18 deelgenooten traden weder tot de Maatschappij toe en het aantal verzekerde gemeten vermeerderde nog met 493 gemeten. In 't geheel telt de Maatschappij thans 423 deelgenooten, die 17,429 gemeten (7686 H.A.) hebben verzekerd Van deze 17.429 gemeten zijn er 15,984 verzekerd door 395 deelgenooten, mededeelgerechtigd in het „Afzonderlijk beheerd Kapitaal» (art. 22b rgt.), bestaande uit ƒ19,000.— 3 obligatiën Amster dam 1895, in bewaring bij de Nederland- sche Bank. benevens 1455.16 gedepo neerd hij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aar,deel dier deelgenooten in dat afzonderlijk beheerd kapitaal, op 31 Dec jl f 1,16 per gemet bedroeg. Gezamenlijk bezitten al de deelgenoo ten (art 25 rgtbovendien 7000. 3 obligatiën Amsterdam 1895 in be waring bij de Nederlandsche Bank, zoo mede 708,82 gedeponeerd bij de Rijks postspaarbank, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit 0,40 per gemet bedraagt. In de algemeene vergadering te Ter Neuzen gehouden op den 5den Februari 1902, werden de heeren Alph. Staal te Graauw en Cam van Waes te Westdorpe met groote meerderheid als bestuursleden herkozen, terwijl laatstgenoemde staande die vergadering door de bestuursleden mede tot Onder-Voorzitter werd herbe noemd. De Voorzitter dien uitslag ter kennis van de aanwezigen brengende, wijdde daarbij een woord van hulde aan heer Van Waes, van wien het initiatief tot oprichting dezer Maatschappij is uitgegaan. De gekozenen hebben allen zich hunne verkiezing laten welgevallen. De rooster van aftreding der bestuurs leden was in dat verslag over 1901 abusief en behoorde te worden vermeld, dat overeenkomstig de bepaling vau art 6 van het reglement aftraden met den lsten Maart 1902, de heeren Alph. Staal te Graauw en Cara van Waes te West dorpe en aftreden met den lsten Maart 1903, de heeren C van Esbroeck te Hengstdijk en Ls. van Waesberghe-Janssens te Hulst den lsten Maart 1904, de heeren B. Plasschaert te St. Jansteen en J. A. Pateer Ez. te Hontenisse. en den lsten Maart 1905, de heer J A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse. Ten slotte zij opgemerkt, dat deze vereenigirg begonnen zonder kapitaal sedert naar kort bestaan reeds voor ongeveer een en twintig duizend gulden U 20796 82) hagelschade heeft uitgekeerd, hetgeen reeds voldoende het nuttige harer werking aantoont. Zij mag zich in de gestadige toename van haar ledental vei heugen, zoodat gerust kan worden gezegd, dat door het groote nut hetwelk de maatschappij beoogt, zjj 'zichzelve aanbeveelt en ver dere aanbeveling onzerzijds geheel over bodig is te achten. HET BESTUUR, K J. A. G. Collot d'EscuRY, Voorzitter. Franqois van Waesberghe, Secretaris. («emengd Vienws Rechtszaken Arrondissement*-Rechtbank te Middel!)nrg Zitting 20 Februaii 1903. L. K. G 34 jaar koopman te Zaamslag, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis, J. v. L., 35 jaarr landbouwer te Hon tenisse is wegens mishandeling veroor deeld tot 14 dagen gevangonisstiaf. Alsof er te Amsterdam nog niet genoeg te doen, te schikken en te plooien is, heeft het dagelijksch bestuur het nu te kwaad gekregen met de vischverkoo pers. die van de gemeentelijke vischhal aan het IJ niets willen weten. Eergister is liet tot eeD uitbarsting gekomen, doordat een nieuwe bepaling in werking kwam waarbij bepaald werd dat niet anders dan bij afslag zou worden verkocht, onder controle der gemeente Die manier van verkoopen, zoo beweren de visch handel «ren, is een nekslag voor den vischhandel in 't klein, die toch reeds door het verplaatsen naar den IJkant aanmerkelijk achteruit is gegaan Bij verkoop bij afslag is de verkooper toch geen oogenblik zeker van hetgeen hij voor zijn ingeslagen waar krijgt. Koopt hij een mand visch voor twee gulden, dan kan hij bij gewonen verkoop zorgen dat hij er ƒ210 voor «maakt», terwijl b(j afslag de eerste koopers genoodzaakt kunnen wordeu die mand beneden den inkoopsprijs te laten*. Eergisteren morgen weigerden nu de vischkoopers aan de vischhal negotie te doen zij namen hun visch in hun schuit jes en voeren daarmee naar de Gelder schekade waar haast alle vischkoopers hun waren bei gen te brengen. Ten slotte stond de politie toe dat de visch in de kelders werd gebracht, doch werd tevens het terrein op de Geldersche- kade van af de Nieuwmarkt tot aan de Stormsteeg afgezet, opdat er van koopen of verkoopen geen sprake zou kunnen zijn. t Behoeft wel voor hem, die de be volking van onze vischmarkt en haar omgeving kent, niet gezegd te worden, dat onder deze omstandigheden de Gel- derschekade en Nieuwmarkt getuigen wa ren van het heftigste rumoer. Ten slotte bleek - volgens het Hbld. - besloten te zijn dat alle vischhandel zou ophouden. Vele winkels van visch handelaren in den omtrek der Geldersche- kade kregen bezo k van bestuurderen der vischhandelvereenigingen en voldeden aan het verzoek om den verkoop te staken Omstreeks tien uur bleek de politie vau inzicht te zijn veranderd, werd de afzet ting opgeheven en werd toegestaan dat in de kelders werd verkocht, doch toen was^het »te laat, omdat de dag voorbij was". Het besluit om niet ie verkoopen, bleef dus van kracht. Tegen vischventers, die wel aan de De Ruyterkade visch kochten, werden door de „stakende" vischkoopers en venters bedreigingen geait. zoodat velen met hun visch de hal niet durfden verlaten Anderen, die moediger waren, gingen met hun negotie de stad in. maar wer den werkelijk lastig gevallen. Naar wij vernamen, leidde dit op de Lindengracht reeds tot relletjes; men dreigde vischkar- ren in 't water te werpen en de politie moest krachtig optreden om de aangeval len vischventers te ontzetten In tusschen heeft men toch weer ge. deeltelijk toegegeven aan het verlangen der vischverkoopers, door eene schikking te nemen. „Na het onderhoud tusschen eenige visch- handelaren en den wethouder dr Bloo ker is besloten op het voorstel van den wethouder in te gaan om gedurende een maand op de voorwaarden van 15 Febr. door te gaan. Verder is door de besturen besloten lo. dat te beginnen met Vrijdag de verkoop van visch in Amsterdam weder als voorheen zal geschieden en ieder vrij zal zyn te koopen en te verkoopen 2o dat D/2 pCt. stedelijke belasting van de koopers niet zal worden geheven; 3o. dat manden visch minstens 30 pond visch zullen inhouden en ieder kooper of koopster het recht heeft dadelijk bij den koop zich van het gewicht te overtuigen 4o dat deze besluiten als proef voor den tijd van een maand zuilen gelden." Vad - De Koningin en de Koningin-Moeder hebben ieder 100 geschonken aan de inrichting »Batbanie« tehuis voor zieken, gevestigd aan de Jan van Nassaustraat no. 84 te 's-Gravenhage staande onder de leiding van mevr. Pollen-Maas. - Overstrooming in Gahcië De Weich- sel is ten gevolge van ijsgang builen haar oevers getreden. De overlanden zijn onder- geloopen tien dorpen en een paar steden zijn overstroomd. De inwoners vluchten Daar de daken bijna al hun bezittingen werden verzwolgen. Hondorden families zijn dakloos. Borger Lij ke Stand- Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Cor nells van Vlierberghe, 42 j. weduwn. en Serafina de Prekel, 59 j. wed. 11 Fiede- rik Penneman, 23 j.. jm. en Maria Blor.- dina Weemaes. 23 j-, jd. Edmond de Moor 23 j jm. en Seraphina Pieters, 32 j., jd. Geboorten. 11 Alma Cornelia, d. van Alph >nse Schoonvliet en van Joanna Ma ria Ludovica Wouters. 13 Julia Apolonia, van Hypolitus de Schepper en van Ro salia BFijenberg. Overlijden. 7 Blondina Vermont (over leden te Rosmalen), 85 jd van Gilles JiCobus en van Sophia Sohuddins. Emelie thilde Segers, 4 m., d. van Franciscus en van Maria Amelia Willaert. 12 Gerar- dus Jacobus Muller, 3 m., z. van Jacobus Josepbus en van Cba; lotte Coletta Schil- mans. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 33 Februari. Ned. Herv. Kerk Voorm. 97, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure dezelfde. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. Diemer. van Munnekezijl. Nam. 2 ure dezelfde. Kerk B Voorm 9 ure Ds. R. vau de Kamp. Nam. 2 ure dezelfde. uitgezonderd het voormalig IVe district. ''0&$SS>~ (l'e tegen betaling van een entreegeld van veertig cents per gemet, in de afdeeling: .Nieuw Kapitaal., ruim f7000.- bedragende, tot voormelde Maatschappij wenschen toe te treden, gelieven zich vóór 1 April e.k. aan te geven bij den secretaris. J Wenscht men echter ook deelgerechtigd te worden in de afdeeling: .Afzonderlijk Beheerd Kapitaal., thans ongeveer 119000.- bedragende, dan is bovendien een entreegeld verschuldigd van een gulden en zestien cents per gemet en wordt men verzocht van dat verlangen bij de aangifte duidelijk te doen blijken oor verdere inlichtingen raadplege men den Almanak voor tJUd van de Zeeuwsche Land bouwmaatschappij (bladz. 104 en 105) of wende men zich tot het Bestuur K. J. A. G. baron COLLOT d'ESCURY, Kloosterzande, Voorzitter. FRANCOIS VAN WAESBERGHE, Hulst, Secretaris.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2