uh kl „DB VEELEIDIKG. JXo. 89. n Inenting en Herinenting. If oensdag 18 Februari 1905. !8e Jaaro. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen, F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Kostelooze Buigemeester en Wethouders der Ge meente Axel maken bekend, dat op Dinsdag den 17 en 34 Februari en 3 Maart aanstaande des voormiddags van 9 10 uren, de gelegenneid zal zijn open gesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daaitoe ten raadhmze aanmelden. Axel, 12 Febr. 1903 Burgemeester en Wethouders van Axel. De Burgemeester D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. ZUID AFRIKA. In het adres door de Wet e. a. te Bloemfootein aan Chamberlain aangeboden, waarvan we reeds in een vorig nummer melding maakten, werd o. a betoogd, dat Bloemfontein billijkerwijze de hoofd stad van den Zuid-Afrikaanschen Staten bond moest worden. Chamberlain zeide, dat zijn rondreis hem getoond bad, hoe Transvaal en Vrijstaat veel gemeen had den, maar op Vble punten verschilden. Dat zou verschil ran bestuursinrichting Doodig maken, maar het voortreffelijke Eogelscbe stelsel zou dit juist gemakke lijk maken. Chamberlain moest ei kennen, dat Je verwoesting, door den oorlog teweeg gebracht grooter was dan hij gedacht had. Maar het gelukkig leven dat nu begon en zich aankondigde als mo^st het zoo blij- ron, bracht haar terug tot die godsdiens tige gevoelens, weke immer in haar bait so in haar gemood geweest waren Ja God was goed, en zij had zich in haar wanhoop schuldig gemaakt aan deze goed heid te twijfelen. Hoe wjjdloopig de markiezin in haar 'erhalen was, die steeds over twee on derwerpen, over haar huis en haar zoon liepen, sprak zij toch niet altoos op die wijze, en er waren oogenblikkon wanneer tij Helena ondervroeg. Zoo was het dat zjj Helena over haar vorig leven en haar familie had doen sprekenwant zij begreep dat die men- schen ook een familie hadden. Vervolgens, wetende wat zij wilde we- teu.waser geen spra-te meer van de Mar Suerittes. die, natuurlyk met dezelfde be langstelling boden als de Courtomeis Een tiental dagen inmiddels na de komst 'an Helena in h«t kasteel, en toen de smaak, welke de mtrkiezin voor haar ge kregen had, zich bbgon te vestigen. Was 'ij weder begonnen over de oude moeder Maigueritte te spreken. ,Zoudt ge gelukkig zijn, lieve, indien De ergst9 verwoesting dagteekende echter uit het laaiste tijdperk van den oorlog. Indien de vrede gesloten was na den val van Pretoria en het vertrek der Boeren- regeeringen, dan zou negen tienden der verwoesting vermeden zijn. Het verheugde hem te zien, dat de bevolking thans overal er op uit was, de gevolgen van den oorlog zoo snel mogelijk uit te wis- schen. Dat was een goed voorteeken. Hbt spoorde de Engelsche R-*geering aan harerzijds m^de te werken. Chamberlain hoopte de u.tkeering der schadeloosstelling te kunnen bespoedigen, want de Engelsche Regeering besefte wel, dat de volledige terugkeer tot welstand onmogelijk bleef zoolang die schadeloos stellingen niet waren uitbetaald. De be volking moest eenter medewerken, want zij was stellig achterlijk, vergeleken bij de landbouwende bevolking in vele stre ken van Amerika en Europa. Er waren meer spoorwegen en meer bespioeiings- werKen noodigda aanleg daarvan ver- eischte kapitaal, maar kapitaal zou niet gewaagd worden zonder een krachtige en vooruitstrevende Regeering, die b<-t ver trouwen bezat van het volk. Chamberlain sprak met lof over President Brand, wiens verstandig bewind de Engelsche Regeering zou navolgen. Zoo spoedig mogelijk zou zelfbestuur worden verleend, ook gelijk stelling van alle godsdienstige gezindten. Het Boerenvolk zou dan bespeuren, dat de Britsche vlag zijD welstand verhoogde, in plaats van dien te verminderen. Ook de amnestie was in het adres aangeroerd en Chamberlain zou op dat punt opnieuw geweigerd hebben en daarbij gewezen op hetgeen van den anderen kant ik uw grootmoeder dichter by u kon bren gen vroeg zy plotseling Helena" „O, mevrouw 1" „Welnu, ik heb een denkbeeld, dat zulks misschien mogehjk zal maken, maar ik moet het aan mijnheer den markies voorstellen, (zy zeide altoos mynheer de markies, van haar man sprekende, zooals zij mijnheer de graaf zeide, als zij van haar zoon sprak) en 't hem doen goed keuren als hij terugkomt. Maar ik wil zoo lang niet wacnten om n dié beslis sing te doen kennen, dat wil zeggen, dat ik vooraf schier zeker van deze goedkeu ring ben. Aan het einde van hel park is een klein paviljoen dat met Sint-Jan vry zal zyn; ik wil 't uw grootmoeder aan bieden zij zal er rustig zijn, een goede lucht venieten en goede buren hebben, en daar zult ge, uw wandeling doende, haar dagelijks kucnen bezoeken." „O, mevrouw de markiezin, hoe u te danken „Door mij niet te danken." XXII. Dit voorstel der markiezin maakte dat Helena niet alieeu en eenvoudig uit nieuwsgierigheid de terugkomst van den jongen graaf de Courtomei verwachtte. Zou de markies het denkbeeld zyner vrouw goedkeuren? Zulks was voor Helena een vraag die haar hart ongerust deed kloppen. Arme geschiedde. Een Hollandseh predikant wilde geen Natioaale Verkenners in zijn kerk toelaten. Men ziet, Joe heeft nog altijd geen begrip van verraad en hij stelt daarom verraders gelijk met gewone menschen. Uit een moreel oogpunt zeer abnormaal. Wat de andere vraagpunten betreft, antwoordde Chamberlain, dat indien zij van zins waren het verdrag van Veree- niging te vetscheuren, zij dit konden doen. Engeland zou dan zijn eigen wet ten maken. De verlangens betroffen ver der de vermindering van de politiemacht, welker onderhoud te zware lasten legde op de Oraujerivierkolonie, gelijke rechten voor Engelscb en Nederlandsch. Intusschen, het adres van De Wet blijkt een mijlpaal te worden in de nieuwe geschiedenis van Zuid-Afrika en men zal nog dikwijls daarop terugkomen. In de Engelsche kranten wordt het nog druk besproken en volstrekt niet overal met de verbeei lijking, welke de Jingo's den grooten man steeds toebrengen. Uit de kranten, wier oordeel meer beteekent, omdat zij gewoon zijn 'n opinie te hebben, krijgt men meer den indruk, dat Chambeilain zich te Bloemfontein verpraat heeft en daarmee veel bedorven, zooals by meermalen ook deed in en buiten het Parlement. Gelyk het dezen zeer knappen man dikwijls hapert a n moreele onderscheiding zoo vat hij ook soms niet de beteekenis van zijn woorden en kan scherp, grof of lomp wezen, zonder dat hij het begrijpt. Het adres van De Wet is hem waar scbijnlijk tegen de gewoonte niet vooraf grootmoeder, hoe gelukkig zal zy in dat klein paviljoen zijnHet was allerliefst met zijn moestuin en hoenderhof. Daar wonende, niet eenzaam, wijl er drie of vier huizen by stonden, kon zy er het gewoon leven leiden, dat altoos het hare was geweesttuinieren en hoenders kwee ken. En alle dagen met Adelaide gaande wandelen, zou Helena daar langs komen. Indien de markies deze schikking goed keurde, wat waarschijnlijk scheen, dan had Helena niets meer te wenscben haar leven en dat van haar grootmoeder zou den verzekerd zijn. Zij behoefde slechts dagelijks aan de markiezin haar dank baarheid te betuigen, en zij zou dezen, voor haat zoo aangenamen plicht niet verzuimen. Zekere kenteekenen kondigden aan dat de markies en de graaf eerstdaags zou den aankomen; men maakte de stallbn schoon, harkte de binnenplaatsen op, her stelde de paardentuigen, verfde op nieuw de hondenstallen, die dagelijks gezuiverd werdenkortom, alles wat in aanraking met de paarden, de honden en de rijtui gen was, nam een feestelijk aanzien, als op den vooravond van een wapenschou wing aan. Maar Helena merkte een groot verschil op lusschen de toebereidselen, welke men voor de ontvangsu van den vader en voor die van den zoog maakte; wat den va der behoorde werd aan de knechts over gelaten, die de dingen beredderden zooals bekend gemaakt en daarom maakte hij er zich nijdig om de giootste fout, welke een staatsman kan begaan. Joe schijnt naderhand ingezien te hebben, dat hij te ver was gegaan, »f men heeft het hem beduid, want op het feestmaal het wemelt in dat land, waar het bloed nog niet is verdroogd van feestmalen om den grooten bewerker van de„ ver woesting te verheerlijken trachtte hij den indruk van den vorigen dag ietwat goed te maken, maar ook weer op die onhandige manier, die den Engelscben veelal eigen is, omdat het hun ontbreekt aan fijnheid van gevoel. Hij hoopte, dat Milner (de algemeen door de Boeren ge wantrouwde man) nog lang in de nieuwe koloniën blijven zou eu er misschien de vruchten zien van zijn grootsch beleid gedurende de laatste jaren. Dan kwam hij op tegen de onjuiste berichten over de ontmoeting met de deputatie den vorigen dag. Het geval was zeer over dreven geseind geen enkel lid der depu tatie had iets gezegd, waarop hy aanmer king maken kon. Maar wel beklaagde hy' er zich over, dat op bet laatste oogen- blik hem een stuk was ter hand gesteld, dat sommigen der aanwezigen nooit gezien hadden en anderen sedert hadden ver loochend, een aantal beschuldigingen van kwade trouw bevattende tegen de Britsche Regeering, even ongegrond en kinderachtig als onheusch uitgedrukt, en welke hij op zijn wijze weerlegde, Mc Mc In een onderhoud met de correspondent van de Daily Mail te Springfontein ont kende rechter Herzog dat de voormannen der Boeren verdeeld zijn eu dat De Wet zy 't goedvonden terwyl wat den zoon behoorde allerzorgvuldigst door de moe der in 'toog v\erd gehouden. Blijkbaar had mevrouw de Courtomer voor haar man niet de zelfde gevoelens als voor haar zoon men behoefd geen doordringend opmerker te zijn, om zulks te zien. Maar den dag toen zulks het duidelijkst bleek en het meest io 'toog liep, was die voor huo aankomst, op wel ken mevrouw de Courtomer des avonds aan de keukenmeid bevelen voor den vol genden dag gaf. „Morgen komen mijnheer de markies en mijnheer de graaf aan, zorg derhalve voor een behoorlijk dinerge weet dat ik er op gesteld ben." ..Wat verkiest mevrouw de markie- ziu „Eerst soepna een mand lang de Pa- rijsche keuken te hebben genoten, zil 't hun pleizior doen een goede krachtige soep le vinden." „Met nieuwe groenten „Zeker, vooral nieuwe tuin wortels, waarvan mijnheer de graaf een groot minnaar is; zorg vooral er geen gebran de stroop in te doen." „Maar mijnheer de markies klaagt er steeds over dat de soep geen kleur heeft." „Mijnheer de graaf houdt niet vaa kleur. Dau forellen met eiersaus." „Mijnheer de markies wil ze altoos ge braden." ,MijnhQei de graaf houdt aiet van ge:

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1