BEKENDMAKING. JE VERLEIBIW. No. 86. Zaterdag 7 Februari 1905. f8e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. MELEMAfl, een ONDERWIJZER, Itaitenland. FËtlli I, E T 0 N. wiisciii; Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 00 cent voor België 70 cent. Afzonder!. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van Axel. Provincie Zeeland, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat van heden af ter secreta rie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar worden gesteld Formulieren ter mede deeling van den wensch om gebruik te maken van de gelegenheid tot het doen onderzoeken van voor uitvoer bestemd vleesch. (Art. 2 van het Koninklijk besluit van 21 November 1902, Staatsblad No. 199) en dat de aanvang van den keurings dienst nader zal worden bepaald en bekend gemaakt. Axel, 3 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. Aan de Openbare Lagere School te Axel wordt GEVRAAGD met bevoegdheid voor vak j, op eene jaar wedde van 500. Indiensttreding 1 April e.k. Stukken franco afn den Burgemeester vóór 25 Febrnari e.k. DE VEXEZUELA.VNSCHE QUAESTIE. De Venezuelaanscbe quaestie duurt nog steeds voort, ja tot vervelens toe zelfs en dat zou een vrij onverschillige zaak Z(jn, indien de blottkade er niet was. Deze is kwaad voor Venezuela en ook „Was het doze weg, dien ge volgdöt, toen ge den jongen Gniscard les gingt geven vroeg Helena. „Ja, maar in rijtuig." „Dat was jammer.'' „Men ziet wel, dat ge onder djn io- vloed der lente zijt en niet aan winter dagen, aan regen en sljjk dankt. Geluk kig kwam men mij met rijtuig halen op het kasteel van Courtomer is men niet zoo spaarzaam met paarden ook is het eigenlijk wat den markies grooten- deels geholpen heeft zyn vermogen klein te maken." „Nu, heden is deze weg alleraange naamst, en mij dunkt, dat deze fraaie zon, deze zachte lucht, dit heldere weer mq veel geluk voorspellen." „Betwijfel het niet, mijn kinduw slechte dagen zullen een einde nemen, en zoo ge niet voor uw grootmoeder alles kunt doen wat ga wilt, zult ge tenmin ste de zelfvoldoening hebben baar voor gebrek te behoeden en baar een te moei lijken arbeid te besparen dal wil wat zeg gen men moet zich weten tevreden te stellen." Zij waren op een plek gekomen, waar de- hagen, die den weg omzoomden, ont- voor hen, die er handel op drijven- Voor zichtig is het gescharrel niet, want met een man als PrnsideDt Castro staat men eiken dag bloot voor invallen of uitvallen, die mei een slag vernietigen al het voor deel, dat men tot dusver verkregen heeft. Hij kan zich natuurlijk niet lang stil boa den en moet reeds hebben gezegd, dat het bespottelijk was van de drie verbon denen, om niet gelijk op te willen deeleu, met de anderen. Tegenover het voorstel van Bowen dat ook de toestemming van Castro heeft, om met de opbrengst van de 30 pCt. inkomende rechten gelijk op te laten deelen, heeft Engeland voorgesteld, dat de verbondenen 20 pCt. overlaten voor de anderen. Bowen heeft echter dit te genvoorstel terstond verworpen en gezsgd, dat de preferentie-vraag dai maar naar het Haagsche Arbitragehof moest. Het is de vraag, of do drie hierin zullen toe stemmen, want daar is wel eenig bezwaar legen. Vooreerst houdt niet éen van de drie groote Mogendheden erg veel van bet Hof van Arbitrage, dat zij alleen mee hebben beipen oprichten, omdat zy er eigenlijk niet uit konden. Tweedens wordt de beslissing weer voor een gerui- raen tijd uitgesteld. Met bet recht toch van bet Hot zal het wel zyn als met alle officieels rechtlangzaam, duur en onzeker- Men zou in afwachting alvast kunnen beginnen mot de 30 pCt. inkomen de rechten te innen om later af te reke nen. Doet men dit niet, dan loopt de rente der schuld weer aardig op. Het pr iatje, dat Dimscbland heeft mee gesleept in de quaestie, is langzaam uitgestorven. De zoon van Chamberlain, braken en men aaD beide zyden een on belemmerd gezicht had op verre weilan den, die bier en daar door groepen hoo rnen afgewisseld werdenop die weiden, liepen ot graasden merries met haar veu len, die springend hare moeders omgaven. ,,'t Is het park van het kasteel," zei de oude leeraar, „en deze merries zijn paarden van zuiver ras, wier jongen te Parijs op de wedrennen groote schatten voor hun meester zullen gaan winnen." „Voor den markies?" „Neen, mijnheer de Courtomer kan geen stal met wedrenpaaiden meer on derhouden hij verkoopt zijn veulen aan een maatschappij van Parijscbe gentlemen en heeit voor zich zeiven nog slechts eeni- ge paarden ten dienste der kleine wed rennen in de provinciën; maar indien het berekend plan der markiezin gelukt, dat is, wanneer Guiscard uw leerlinge huwt, dan zullen we vader en zoon zich op nieuw zien overgeven aan de verlusti gingen van de sport, die voor ben een hartstocht is" „Dan zal het arme meisje geruïneerd worden zooals baar tante." „Waarschijnlijk zal deze, door ervaring geloerd, een Kortrakt doen opmaken, dat aan hare nicht het lot bespaart, hetwelk zij zelve heeft ondeigaan, en voor baar kleinkinderen het vei mogen der Calipets zal behouden." Reeds zag men den rooden en grijzen voorgevel van het kasteel, dat bekroond Austen, heeft in een rodevoering te Bir mingham voorgoed daaraan een einde gemaakt. Hij deelde o. a. mee, dat bq het optreden van Engeland tegen Vene zuela niet not innen van een schuld werd beoogdhet was noodzakelijk gemaakt door de wijze, waarop Venezuela aan Britscbe schepen en Britsche onderdaneu zich vergrepen had. De Regeering had leeds het besluit genomen, om deswege voldoening te eischen, toen Duitscbland bij den Minister vaD Builenlandscbe Zaken Landsdowne stappen deed om samenwer king te verkrijgen. Dat deze samenwer king in Engeland met leede oogen gezien werd, erkende Chamberlain, maar, zeide hij, bet Staatsbeleid kon niet uitsluitend een zaak van gevoel zyn. Over de Fransche vordering zijn nadere bijzonderheden bekend geworden en wel door President Castro in eigen persoon, door middel van een interview mbt een correspondent van de New-York Herald te Caracas. Cistro zeide, dat de Vene zuelaansche Regeering een gelijae behan deling wenschte van aile crediteuren. De Fransche vordeiing is 4 millioen frs. groot; zij dateert nog van den tjjd toen generaal Gusman BUdco President van Venezuela was. Deze trok de concessie in voor den bouw van den M iracaibespooi weg verleend aan don Franschman Fablfni. De quaestie werd aan arbitrage onderworpen en de arbiter, de Piesident van het Zwitserscb eedgenootschap, kende een schadeloos stelling toe 7au 4 millioen frs. President Castro erkende deze vordering en merkte op, dat de verbonden Mogendheden deze nu waardeloos wilden maken, wat bij een vreemde houding noemde. Toch was de werd door zijn peperbusvormige torenda ken, wier leien met mos en varen be dekt. in de verte een gelen tint vertoonden. Maar wat meer dan bet kasteel zelf Heiena's. opmerkzaamheid trok, waren de boomen van het park. die, alle eiken, beu- Ken, platanen, linden-, moerbeziën-en vij- gabooman nauwkeurig denzelfden vorm hadden, namelijk dien van een kegel, en alzoo die houten groen geverfde en opge krulde boompjes der kinderspeeldozen ge leken. „Ik zie wat u verwondert," zei de oude leeraar, „'t is de vorm dezer boomen." „Juist. Hoe komt bet dat zij alle een der zijn?" „Omdat zij door der. markies vesnoe'd zijn, en deze vorm door kunst en niet door de natuur zijn ontslaan. Mijnbeer de Courtomer, die een origineel is, heeft zich verbeeld dat de vorm van alle boomen de kegelvorm is, of zulks tenminste moest zynhij heeft dat denkbeeld als een schoonheidswet toegelicht ineen biocbure welke hij u zal doen lezen en ik u aan raad te begrijpen, als ge kuntbij noemt ze„Canon Sylvestre." „Canon Sylvestre „De titel is tenminste kurieusmaar zoekende begrijpt men dien eindelijk, voor al als men weet dit Canon kegel bitej kent. Mijnheer de Courtomer heeft zich niet bij de theorie gehouden na dezen schoonheidsregel gefoirauleerd te hebben, beeft hij hem in uitvoering gebracht, en President nog hoopvol en verwachtte bq een oplossing. Frankrqk beeft aan de Venezuelaanscbe Regeering kennis gegeven, dat het voor nemens is aan te dringen op wedei toe passing van het oude tractaat van 1887, waarbjj Frankrijk het recht heeft aandeel te hebben in de Venezuelaansche douane rechten. RUSLAND. Door den Peterburgschen correspondent van da N. R. Cé. wordt melding gemaakt van een vreeselijke geschiedenis, waarover bij het volgende mededeelt In de Peterb. Wed. stond verleden jaar Juni een correspondentie uit Tsaritsyn, waarin een afschuwelijke misdaad werd medegedeeld, die een onderzoekingsrechler aan een achttienjarig meisje, een ambte- naarsdocbter zou hebben begaan. Het was de onderzoekingsrecbter van Ticho- letskaja geweest, een klein plaatsje in bet Koobangebied op 't kruispuut der spoorwegen Rostof Riflis en Tsaritsyn Noworossisk, die zich vergrepen had aan de achttienjarige Tatjana Kolotowa in een spoorwegwaggon, waar hij zich alleen met haar bevond. Om het gevaar te ontgaan, dat het meisje bem zou aangeven, liet hij haar gevangen nemen, voorgevend, dat zij onder de verdenking stond een diefstal te hebben begaan. Nadat zy in het arrestlokaal was gevangen gezet, werd zij prijs gegeven aan de ruwe politie-manschappen, allen halt-wilde ko zakken uit dat gebied, die haar op de schandelijkste wijze mishandelden. Na een paar dagen, had het arme kind zich uit wanhoop met carbol vergiftigd. door middel van het snoeimes aan de boomen van zijn park den kegelvormge geven; die hem niet hebben zijn een soort van verstootenen, bestemd om te toonen boe leelijk de natuur, aan zich zelve overgelaten, is." „Moet men deze zoo gemartelde boomen bewonderen „Zekeilijk." „Dat is moeilijk, als men niets anders west Le zeggen, dan wat men denkt." „Ik was het vergoten u er van te ver wittigen, dat waarlijk zeer onachtzaam van mg is." Ofschoon Heiena's gemoed niet gestemd was voor snakerijen, en zij niet gezind er om te lachen, kon zjj toch niet nala ten zich zelve te vragen, toen zij door mevrouw de Conrtomer ontvangen werd, of de markiezin ook den kegelvorm aan genomen bad, om des te beter baar echt genoot te behagen. Zij was een vrouw van omstreeks veertig jaar, blond en blo zend, ongemeen vet, maar welk vet zich zoodanig verspreid had, dat wanneer men baar aanschouwde en daarbq aan den „Canon Sylvestre" dacht, men lust ge voelde de verklaring van den kegelvorm op baar toe te passen een rondvormige bazis uitloopend in een punt, want ter- wql de heupec en de buik aanzienlijke verhoudingen hadden, waren da scboud irs smal en het hoofd was zeer klein. In weerwil van deze zonderlinge ge stalte, lag er toch in geheel haar persoon

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1