J)E VEMBISS. No. 85. Woensdag 4 Februari 1905. I8e Jaarg. 11 Ml MJ kl IJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bblgiï 70 cent. Afzonderl. numm. 5 "bt. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE VEflEZUELAANSCIIE QUAESTIE. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Duitsch- land in de Venezuelaanscbe zaak verder een edelmoedige politiek zal volgen. De opbrengst der inkomende rechten door Venezuela aangeboden tot voldoening van 9 eiscben der Mogendheden, ook onder „ie, welke niet aan de blokkade meedoen, die' vorderingen hebben ten laste van Venezuela; elks aandeel zal bepaald worden in evenredigheid van het te vor deren bedrag. Te Parijs had men zich al ongerust gemaakt, dat de hooge eischen van Duitschland de betaling der Fransche schalden zou doeu vertragen. Het is met Venezuela 'n bijzonder gevaler is bjjna geen staat, die niet iets heeft van rorder ingen, die niet vereöend zijn of eischen van schadeloosstelling wegens beleedigingen of zoo iets. Hat blijft intosschen goed gaan ra^t ue regeling en men kan eiken dag de ophetfing van de blokkade verwachten. De stand der zaken schijnt nu zoo te staanVenezuela heeft als waarborg voor de voldoening der geldelijke eischen van de Mogendheden 30 pCt. der douane ontvangsten te La Gnayia en Puerlo- Cabello beschikbaar gesteld, en de Mogend heden hehben dat aanbod in beginsel aanvaard. De Regeeringen gaan thans de bijzonderheden der uitvoering na. De ongerustheid door de verlenging der blok- kado in Engeland en de Vereenigde Staten teweeggebracht, is oorzaak, dat de onder handelingen zooveel doenlijk bespoedigd worden. Men verzekert, dat de blokkade „Maar om volledig te zijn, moet ik zeggen, ten minste 't is het algemeen gerucht dat de markiezin zoo hande- lend niet alleen door een gevoel van fee ders bezorgdheid voor hare nicht bestuuid wordt. Men beweert dat zich aan deze bezorgdheid eigenbelang paart, Immers, de markies en de markiezin hebben, zoo als ik u gezegd heb, een zoon, Guiscard de Courtomer. Let ondertusschen op de zen naam Guiscard die al dadelijk zegt wat de akelige aanspraken der Courto mers zijn, welke gelooven af te stam men van Robert Guiscard, den veroveraar van la Pouille en den verwoester van Rome, die den naam der Noormannen schrikbarend maakte in Italië en in het Oosten, zooals Rollo in Frankrgk en Wil lem in Engeland." „Zijn die aanspraken gegrond „Daarvan weet ik nietsmaar zij be staan, Of de jonge Courtomer al dan niet van Robert Guiscard afstamt, zeker is bet dat hij niet zooals de held zijner fa milie den bijnaam van „bedachtzame" verdient. Een goede jongen is hij, maar daarbij de traagste, de domste, dien ik ooit gezien heb. Ik ben zjjn onderwijzer geweest, heb ik u gezegd. Zie hier hoe langzamerhand minder scherp zal worden toegepast. Er wordt geen onaangenaam voorval meer verwacht. Tot dusver kon er geen juist tijdstip vastgesteld wordeD voor de opheffing der blokkadehet gerucht, dat dit reeds Donderdag zou ge schieden, is voorbarig. Men koestert intusschen in de officieels kringen het vaste vertrouwen, dat de Mogendheden haar onderhandelingen snel zuileu kunnen beëindigen en het haar dan mogelijk zal zijn al haar schepen uit de wateren van Venezuela terug te roepen. Dac, do blokkade reeds minder streng wordt toegepast bljjkt uit het bericht, dat een Veoezuelaansch scheepje vergun- Ding kreeg naar Los Boques te varen om levensmiddelen te brengen. Zoo lazen we gisteren. Thans vernemen we nog, dat de onder handelingen in zake Venezuela ijverig worden voortgezet. De schikking, volgens welke 40 percent der douane-ontvangsten te La Guayra en Puerto-Cabello den grondslag vormen van de door Venezuela te stellen waarborgen, zal van kracht blijven totdat de geheele schuld gedelgd is. Nu blijft nog over te bepalen op welke wijze de te ontvangen schadeloos stellingen onder de Mogendheden verdeeld zullen worden. Deze verdeeling zal ge schieden in evenredigheid met de eischen, door elk der Mogendheden gesteld. Maar deze verdeeling is een zaak van de Mo gendheden zelf, en bljjft ^onafhankelijk van de onderhandelingen met Venezuela. De eischen door andere Mogendheden gesteld zullen niet in de overeenkemst opgenomen worden. Het geheele bedrag der eischen, door de drie Mogendheden men had hem tot leeraar een abbé ge geven, die hem voor de school te Saint- Cyr moest voorbereiden. Onder de direk- tie van dien abbé had hij niets geleerd, volstrekt nietsmen wilde met een nieu wen leeraar beproeven, en men vertrouw de hem mij toe, Dagelijks ging ik naar Courtomer om hem drie uren les te ge ven maar ik slaagde evenmin als de ab bé ik heb hem zelts den naam niet kun nen leerec der schrijvers, welken hij be studeerde Plutarchus was voor hem het groene, Xenophon het gele boek. Ge kunt wel denken dat zijn kundigheden niet voldoende waren om zich te Saint-Cyr te vertonnen ook heeft men van dat denk beeld afgezien, en Guiacards leven is dat van die jeugdige ledigloopers walken niets weten, en zich slechts met paarden en de jacht bezig heulen. Evenwel is de moeder vol van de hoogste eerzucht voor dien zoon, uien zij aanbidt, en vermits hij niets door zich zelf vermag, rekent zij op de vrouw met wie zij hem zal doen huwen, om die eerzucht verwezen lijkt te zien. En nu kom ik op uw leer linge, de jeugd ge Adelaide teru r, die de ze viouw moet zijn, en wanneer zulks verwezenlijkt wordt, haar neef een kolo- sale fortuin zal brengen, waarmede hij figuur in de wereld zal kunnen maken opdat zulks nu te zekerder zich vervul- le, wil mevrouw de Courtomer haar nichtje doen onderwijzen in haar huis, waar het meisje bestendig haar neet zal zien en gesteld, is berekend en vastgesteld, maar dit is niet bet geval met de eischen van anderen, en deze kunnen dus niet in rekening gebracht worden bij de thans hangende besprekingenintusschen zal, indien er een overschot is, dit ten goede komen aan laatstbedoelde eischen. De overeenkomst, waarbij Venezuela aan Frankiijk 13 pCt. der douane-ontvangsten afstaat, biijft natuurlijk van kracht en de samenwerkende Mogendheden zullen aan die overeenkomst niet raken. Er is niet da minste verandering ter zake van de voortzetting der blokkade en do berichten volgens welke deze onverwijld opgeheven zal worden zijn voorbarig. Alles hangt af van het antwoord van Venezuela op de eischeu dor Mogendheden, en van de tegenvoorstellen, die Bowen zou kunnen doen strekkende om alle eischen op dan- zelfden voet te behandelen, zonder eenige voorkeur ten aanzien van de drie Mogend heden zulk een houding van Bowen zou noodzakelijkerwijze da opheffing der blok kade vei tragen. Te dien aanzien verzekert men, dat de Mogendheden het geheel eens zijD. Na deze mededeelingen werd bericht ontvangen, dat President Castro geen lust heeft in de aanmatiging van de drie Mogendheden om zich op te weipeD ongeveer tot beheerders van al de schulden van Venezuela. De blokkade duurt intus schen voort en er is voor het oogenblik weer geen sprake van ontheffing. ZUID-AFRIK I. Chamberlain zet in Zuid-Afrika zijn reis steeds voort. Hij kwam te Mafeking. Natuurljjk met veel geestdrift ontvangen. Daar wordt overal voor gezorgd. zich ^gewennen hem langzamerhand te beminnen. „Ziedaar haar plan, dat zij mij, wel te verstaan, niet heeft toevertrouwd, maar eenvoudig en natuurlijk genoog is om het gemakkelijk te raden. „Om het ten uitvoer te brengen heeft zij een onderwijzeres noodig. Natuurlijk heb ik aan u gedacht, en ik beu geko men om u die goede tijding te brengen, mij niet verbeeldende dat ge kunt aarze len het- voorstel aan te nemen, 't Is een onderwijs gedurende ten minsten vijf ja ren in een zeer deftig huis. In die vjjf jiren zult ge zeven duizen zeven hon derd franks buiten de geschenken erlan gen, waarvan ge u zeer goed zult kun nen onderhouden. Veronderstellende dat ge aan uwe grootmoeder de helft dezer som afstaat, drn blijven u nog bij de vierduizend franks over. Zrodat ge dit huis verlatend een zekere onafhankelijk heid zult hebben, die u zal vergunnen te wachten en te kiezen. Ik heb gezegd. Denk er over na." Het was de grootmoeder die ant woordde „Mijn kleindochter heeft nagedacht zjj neemt aan, en wjj danken uwjj mogen wel zeggen, waarde heer, dat ge ons het leven redt." „Dus is het overeengekomen, en onmid dellijk schrijf ik aan de markiezin dai.ik aanstaanden Zondag, haar een onderwijze res zal voorstellen." Een oordeel uit te spreken over het nut of onnut vaD Chamberlains reis zou voorbarig zijn. Wij weten er nog te weinig van en de berichten zijn niet te vertrouwen. Eigenlijk zal de tijd daarover uitspraak moeten doen. Nemen wij intus schen nota van een niet gunstig oordeel van een Engelsch correspondent, dien van de Daily Mail te Johannesburg. De uit komsten van Chamberlain reis samen vattend, komt deze man tot de slotsom, dat de zending mislukt is. De partij van Milner, schrijft bij, heeft over de geheele linie gezegevierd. Hij zorgde er voor, dat Chamberlain alleen de lichtpunten te zien kreeg, althans weinig schaduwzijden. De gisting, die Milner's wanbeheer onder de bevolking heeft gewekt, wist hij zorgvuldig te verhelen. De geheele pers werd daartoe bewerkt, hetgeen o. a. het wegzenden van den hoofdredacteur en de geheele overige redactie van de Leader bewijst. De toestand is nu aldus: Het kroonkolouiebestuur heeft uitgediend. Eenige vorm van eigen bestuur is onver mijdelijk. De manier, waarop Milner is opgetreden en te werk gaat, maakt het noodig dat hjj heengaat, te meer nu de geldkliek hem volkomen blijkt te be- beerscben en dat heeft geleid tot een oneindig erger dwiGglaodij dan de zoo genaamde dwinglandg van de Boeren ooit geweest is. Chamberlain heeft in een toespraak te Lichtenburg gezegd, dat de oorlog te WLjten is geweest aan een misverstand Zeker, de inval van Jameson was ook een mis verstand. Chamberlain wist daarvan Het aan Transvaal ontscheurd gebied is Dinsdag bij afkondiging in het Rrgee- XX. Twee uren van Condé, tusschen groote weiden in het midden van een vijver, die zijne muren en vier torens bespoelt, en omgeven van een fraai park, dat door groote bosschen verlengd wordt, ligt het kasteel van Courtomer 't welk een aan genaam -verblgf zou zijn, indien de ge- meenschapswegen om er te komen ge- m ikkelijker waren. Maar vermits Cour tomer slechts een klein gehucht, zouder handel en industrie is, daar de he9r van het kasteel nooit algeraeeneraad noch ar- rondiaseraentsraad, zelfs geen maireis ge weest. heeft mt>n altoos het aanleggen van een straatweg verdaagd, die werkelijk slechts tot naar het kasteel zou hebban gevoerd, en men heeft zich er bij bepaald zoo goed mogeljjk een weg te onderhou den, die drie kilometer lang, van den straatweg af tot aan den ingang van het kasteel loopt over vier ondiepe beeken eu weilanden met een drassigeu bodem, wel ke dreunt onder bet rollen vaD zwaar ge laden wagens daarbij eenige modderpoe len, die nooit goed gedempt zijo. Dien weg volgde Helena, begeleid door vader Bonjean, op den Zondag toen zg" aan mevrouw de markiezin de C mrtomer voorgesteld moest worden bij den vier sprong op den straatweg hadden zg den wagon van den spoortein verlaten en be gaven zich nu te voet naar het kasteel.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1