Dotter J. v. d. CALSEIJDE Gemengd Nieuws, zijn drieërlei. De eerste eisch betreft een genoegzamen waarbof g, het mogelijk ma kende de blokkade op te beffen alvorens tot verdere onderhandelingen over te gaan. Men kan zeggen, dal deze quanstie thans reeds voldoende uitgemaakt is. De tweede quaestie heeft betrekking, op de wijze, waarop de Mogendheden daarna gezamen lijk zullen optreden, en de derde betreft de bijzonderheden van de oiscben der Mogendheden elk afzondei lijk. Bowen zal met ieder der vertegenwoordigers af zonderlek onderbandelen. Hiniieiilaiid. H M. de Koningin, presidente van den Raad van State, heeft met Prins Hendrik, raadgevend lid de zitting van dat college bijgewoond H. M was ook tegenwoordig bij de zitting van den Raad. toen de Prins er als lid geïnstalleerd werd. H. M. de Koningin en Prins Hendrik begaven 2ich per gesloten rijtuig naar het gebouw der Tweede Kamer ter bijwo ning van eerstgenoemde zitting Een vrij talrijke menigte had zich, niettegenstaande het voornemen van de Vorstelijke personen weinig bekend was, op het Binnenhof verzameld en begroette het echtpaar eerbiedig, terwijl de aan het gebouw der beide Kamers dienst doende wachten in het geweer kwamen en het eerbewijs gaven De Prins droeg de kleine tenue der generaals uniform. De Koningin en de Prins, die zonder gevolg waren, werden aan den ingang begroet door jhr. mr. Schorer, vice-presi dent van den Raad van State, die hen naar de vergaderzaal leidde. H. M. was tegenwoordig als zeer belangstellende in een gewichtig ontwerp van wet, betreffende het Hooger Onder wijs, dat heden bij den Raad van State werd behandeld De Koningin, die de vergadering niet presideerde, bleef tot ruim 3.15 uur de discussiën volgen. Naar men verneemt zijn tot de Requiem mis voor wijlen Mgr. dr. Schaap man uitgenoodigd de Katholieke Ministers, de Katholieke leden van Hooge Staats colleges, in Den Haag aanwezige Katho lieke leden der Tweede Kamer, de Katho lieke leden der Eerste Kamer en van den Gemeenteraad, de bestuursleden van alle Katholieke instellingen, de leden van Courtomer aangenomen is." „Arm kind I" „Als ik zeg aangenomen, is dat niet juist bet, eigenaardig woord, want de klei ne is de erfgename van een aanzienlijk fortuin van baars vaders zijde, mijnheer Calipet, den grooten fabrika t, den draad trekker van ÏJannebault. Mijnheer Cali- pet was de bioeder der markiezin de Courtomer, eu zie bier hoe deze zich be last vindt met haar nichtje, die als kind reeds haar moeder verloor. Toen de mar kiezin de Courtomer huwde, bracht z(j aanzienlijk fortuin aan den markies. die, bijna geruïneerd, niets meer bezat dan zijn vaderlijk efgood Courtomer, dat met zware hypotheken belast was. De erva ring zijner jongheid had den markies niet wijzer g-maakt, dio veel van paarden, jagen, wedreonen houd en een grooten staat voertmet het vermogen zijner vrouw heeft hij geleefd zooils met het zijne, dat is, hij heeft het schier geheel verkwist. Zoo stonden de zaken, toen mijnheer Calipet - die den handel lief bobbende evenzeer als zijn schoonbroeder een werkeloos en schitterend leven be minde zijne fortuin verdubbeld ja verdrievoudigd bad, terwijl de andere zijn fortuin verspilde stierf en als eenige erfgename een dochter achterliet, Adelaide Calipet, tot wier voogd de marr kies werd benoemd, en welke de maa kiezin bij zicb genomen beeft om hair onder liare oogon door een bij zon de re gouvernante te doen onderwijzen. Dat doet geen ondeugende vrouw veimo den niet waar „Zeker niet 1" Katholieke Mannenvereenigingen (die het geheele middenschip zullen vullen) de leden van Katholieke Damesvereenigin- gen enz. Niet-Katholieken hebben geen toegang. Woensdagochtend te 10 uren is te Rome het stoffelijk overschot van Dr. Schaepman, dat sedert drie dagen in de kleine bidkapel verbleef, overgebracht naar de groote kapel van het kerkhof. Daar werd de mis gecelebreerd door mgr De Waai, rector van de Duitsche broe derschap. bijgestaan door twee Holland- sche priesters. De Gregoriaansche kapel onder leiding van Muller, zong een mis van Michael Halier met het Dies Irae van Cassiolini. Pastoor Stop, een Hollander die de waardigheid van bisschop bekleedt, ge volgd door de geestelijkheid, begeleidde de baar en zegende het graf Er waren veel bloemen. Priesters, dames en heeren der Hollandsche kolonie, waren in grooten getale tegenwoordig bij de plechtigheid die te 12 uur eindigde. Draadlooze telegraplne. Naar het Hbl. vernam bestaan er plan nen om proeven te nem- n met vier ver schillende systemen van draadlooze te legraphie. tusschen seinstations in Am sterdam en Kampen om daaruit te kun nen beslissen, welk systeem het best zal voldoen aan boord van onze oorlogsche pen Door dat traject voor proefneming te bestemmen, heeft men het voordeel dat de seinstations niet uitsluitend door water ztjn gescheiden en dat bij even- tueele gebreken, vergissingen, besprekin gen enz. de communicatie tusschen de beide stations door den geregelden stoom- bootdienst betrekkelijk gemakkelijk en met weinig kosten kan geschieden. Van verschillende zijden werd er dooi de volksvertegenwoordiging aan getwij feld' of het oogenblik al gekomen was om de toepassing van draadlooze tele graphic aan boord van oorlogschepen als een groote aanwinst te beschouwen. Men vreesde voor het onderscheppen van berichten door den vijand en voor de mogelijkheid dat de vijand het seinen ondoenlijk zou kunnen maken. Voor het eerste bestaat minder gevaar wanneer van geheime seinen gebruik gemaakt wordt. Is het seinen door den vijand on doenlijk te maken dan dient hij toch van een inrichting van draadlooze tele graphic voorzien te zijn, en zal het ons op onze beurt ook voordeel kunnen ver schotten. wanneer wij tot hetzelfde in staat zijn. Vindt men door de te nemen proeven een geschikt systeem voor onze oorlog- schepen, dan zal dat zeker een aanwinst zijn. Het zou niet alleen bij onze kusten maar nog meer in Indië uitstekende éclaireursdiensten kunnen bewijzen, Opge steld op hooge punten in den archipel zullen de seinstations ons van nadering en bewegingen van vijandelijke schepen en transportvloten op de hoogte kunnen houden, behalve natuurlijk hei buitenge wone voordeel van de telegraphische ver binding in tijd van vrede, die in den In- dischen archipel zeer schaars is als een gevolg van de hooge kosten van aanleg van onderzeesche kabelverbindingen. Mochten onze schepen van inrichtin gen voor draadlooze teiegraphie voorzien worden, dan is het te hopen, dat er be kwame deskundigen aan boord dier sche pen zullen geplaatst worden, want het zou niet de eerste maal zijn dat prooven en goede systemen mislukt geheeten wor den door onbekwame behandeling. AXEL, 30 Januari 1903. Heden had alhier in het hotel Willem III door het R. K. kerkbestuur de open bare aanbesteding plaats van het metsel en pleisterwerk aan de alhier te bouwen R. K. parochiale school. Ingeschreven werd door de navolgen de heeren A. de Jonge te .Axel metsel werk per mille f4.97, f5.27, f8.15 of f9.50 naar gelang der specie, bepleiste ring f0.28 per M2. cementwerk f0.65 per M2. A. Koomau te Sluiskil metsel werk f 7.10 per mille, bepleistering f 0.45 per M1, cementwerk f0.90 per M2. Van de Velde te Ter Neuzen metselwerk f 5.15 of f4.75 per mille naar gelang der spe cie, bepleistering f0.30 per M2, cement werk f0'50 per M2. Everaert te St. Jan steen metselwerk f 6.65 per mille, be pleistering f 0.40 per M2, cementwerk f 0.80 per M2. Dinsdag jl. had ten overstaan van den notaris P. Dregmans te Axel in da gemeente Boschkapelle de verkooping plaats van a. een woonhuis en recht van erfpacht op 4 aren 81 centiaren grond gelegen te Boschkapelle. Koopster werd A. M. F. de Loos, wed. van Dijk voor 425 de massa. b. Het recht van erfpacht op 21 cen tiaren grond gelegen als voren. Koop ster werd hiervan D. Gelderland, wed. J. de Maat voor 3,het geheel. De oorspronkelijk met ingang van 3 Januari aangekondigde dienstregeling van de spoorweg GentTerneuzen, die weer dadelijk werd ingetrokken, zal thans met 1 Februari a. s. in werking treden. De trein van 5,35 uur 's morgens uit Ter Neuzen en die van 7,56 uur 's avonds uit Gent, vervallen dan tusschen Ter Neu zen en Selzaete. Alleen des morgens en des Zaterdags zal 's morgens te 5,35 een trein van Ter Neuzen naar Gent ver trekken. Des Zondags zal 's avonds een trein vertrekken uit Gent te 6,30 en des Vrijdags te 7,56, welke treinen tot Ter Neuzen doorrijden. Thans kunnen we met zekerheid melden, dat met ingang van 1 Februari dagelijks aan alle stations der spoor wegmaatschappij MechelenTer Neuzen retourkaarten, met de gewone reductie als op Zondagen worden afgegeven. Voorts moet er kans bestaan, dat we met Mei a. s. twee treinen meer krijgen tusschen Ter Neuzen en St. Nikolaas. Gisteren had ten overstaan van den notaris P, Dregmans te Axel, in de gemeente Hoek de verkooping plaats van 1. Een hofstede en aanhoorigheden in den Willemskerkepolder, groot 21 heet. 18 aren, 20 centiaren. 2. 5 hectaren, 27 aren, 50 centiaren bouwland. 3. 2 heet. 13 aren 70 centiaren bouw land, van welke 3 koopen G. Tollenaar Jz. te Hoek, kooper werd voor 800 per 44 are, 56 centiaren. 4. Een hofstede in den Willemskerke ploder, groot 14 heet. 7 aren. 5. 1 heet. 11 aren 30 centiaren dijk en zijkantweg in den Lovenpolder. 6. 10 heet, 2 aren 60 centiaren bouw land in den Goeschenpolder, van welke laatste 3 koopen kooper werd D. Tolle naar Jz. te Hoek voor 830 per als voren. i Uitsiuilelijk raadplegingen voor Keel-, Neus- en Oorziekten, den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, voormiddngs te Sint Nicoiaas Waas) no. 43 Sfatiestiaat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no. 34 Boomstraat no. 34. van 8 tot 10 uren voormiddag ec van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten Gisterochtend omstreeks halfacht wer den de bewoners van de Schie en omlig gende straten te Rotterdam opgeschrikt door het geroep van brand, terwijl men zware rookwolken zig opstijgen. Er bleek brand ontstaan in de groote remise van de Rotterdamsche Tram wegmaatpij aan de Schie. De oorzaak bleek te zijn dat de jongen van den lampenist over een lamp heen stapte, welke bij het lampenhok op den grond stond. Daardoor geraakte zijn jas in brand- In alle haast trok hij de bran dende jas uit, wierp deze weg eu liep brand roepende naar buiten. Inmiddels had de brandende jas het daar liggend poetskatoen in vlam gezet en geraakte mede een petroleumvat in brand. Het eerst waar men aan dacht was natuurlijk de meer dan honderd paarden, die in de stallen stonden, in veiligheid te brengen. Het geleek op de Schie wel paardenmarkt. Voorts werden de tuigages op wagens geladen, doch ondertusschen woedde het vuur voort en bleek een viertal tramwagens in brand geraakt te zijndaarvan is niet veel overgebleven. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist den brand te beperken, zoodat om half negen het gevaar voor uitbrei ding geweken geacht kon worden. De R. T. M. is op beurspolis verzekerd. - Poging tot doodslag. In de beruchte Zandstraat te Rotterdam loste hedennacht een bierhuisbouder, bij een twist, drie revolverschoten op een anderen bierhuis houder. Slechts een der schot9n trof dien man aan den rechterpols, zoodat hij in het Gemeente-ziekenhuis mocht worden verbonden. De dader werd gegrepen en heeft zijn daad bekend. Eergisteren ontstond te Gouda brand in een huis bewoond door G. Meulemans, In een oogwenk stond het pand in lichte laaie. De bewoners waren gelukkig emit, doch de meubeltjes werden een prooi der vlammen. Alles is verzekerd. De oor zaak schijnt te zijo het spriDgen van een kachel. De biandweer mocht het gelukken de naast aangelegen panden te bewaren. Brand te Londen. Dinsdagmorgen brak in het bekende krankzinnigengesticht te Golney Hatch, in Londen, ongeveer te half zes brand uit in een aantal houten bijgebou wen, bedekt met gegolfd zinken daken. Dit gedeelte bestond uit vijf dagkamers en vijf slaapvertrekken en had plaats voor 320 vrouwelijke verpleegden. Zeer kort na het uitbreken van den brand, waarschijnlijk ontstaan in het aan het ondereind gelegen stookhuis voor de warmwaterve: warming, was de brandweer van het gesticht ter plaatse, weldra bjj- g-staan door een sterke macht van de stadsbrandweer. Maar het droge hout van da gebouwen, de wind en oos gebrek aan voldoend water door de reparatie van een anders beschikbaren Artesischen put, maakten dat de brandweer vrijwel mach teloos was. Inmiddels werd met wanhopigen ijver gewerkt aan de uiterst moeilijke taak om de patiënten naar een veilig oord te bren gen. In de hoofdgebouwen, waar 2000 pa tiënten waren, moest men ben met ge weld in veiligheid drgveD, want de mees ten Waren door een paniek getroffen. Dat schijnt ook de oorzaak te zijn ge weest van het groot aantal slacht fiers in hei bijgebouw. De plotselinge uitbre king van den brand, die hen in bun slaap opschrikte, toen de snelle voortplanting vau de vlammen, schijnen vele met ver lamdheid geslagen te hebben. De rook was zeer dicht en bijzonder verstikkend, wat ook bet werk van de redders erg be moeilijkte. In ééu uur was alles afgeloopen, lagen de bijgebouwen tegen den grond als een smeulende hoop waarin ternauwernood het metaal van het dak terug te vinden was. De hitte w^S zoo ontzaggelijk ge weest dat zells de ijzeren bedden geheel en al gesmolten waren. Toen kon men ook naar de slachtoffers zoeken. Minstens 52 verpleegden zijn er omgekomenmaar de taak om het aan tal vast te stellen werd bemoeilijkt door dat sommige lijken bijna tot niets ver eerd waren in de groote hitte. Het eeoi- e middel oin hun narneu vast te stel- n is na te gaau wie er op de ljjst ver mist worden. Aaogrypende tooneelen hadden Dinsdag plaats aan het geslicht bij bet vrageu van mhobtingen door familieleden van ie slacht offers. Er zijn tal van vragen gerezen in jver- band met dit verschrikkelijk ongeluk, dal

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2