i Jjmjjtpm No. 84 Zaterdag 51 Januari 1905. !8e Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u wsc h - V I a a n d ere ik F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. F U I Ij L T 0 N. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIË. Ook in de Belgische Kamer is een ongevallenwet ingediend. Het ontwerp bepaalt den onvoorwaardelijken plicht van den werkgever tot het betalen van scha deloosstelling bij een ongeluk, zelfs in geval van schuld bij den arbeider. Het recht op schadevergoeding ontstaat eerst veertien dagen na het ongeluk. Bij voort durende ongeschiktheid krijgt de ver minkte 50 pÓt. van zijn loon als levens lang pensioen. In geval van overlijden krjjgen de erfgenamen 35 pCt. FRANKRIJK. Wat niet gebeurd is, kan nog gebeu ren zoo ook in de Frunsche Kamer. Jaurès oen socialist presideerde Wel heeft er vroeger reeds een socialistische Mi Dister in de Fransche Kamer gezeten, maar iemand als Jaurès nog niet. Men weet, dat de verkiezing van Jaurè lot vice-President eenige moeite heeft gekost, en wellicht wilde men nu eens probeeren, of het gaan zou met zoo iemand, of de rechterzgoe en de gema tigde republieken het uit zouden houden Eg het gioger hadden geen standjes plaats. In den regel neemt men geen socialist voor president, niet omdat hij socialist is, maar omdat heeren van die kleur gewoon lijk te hartstochtelijk van aard zijn om onpartijdig naar de discussies te kunnen luisteien en des noodig politietoezicht uit te oefenen. Jaurès is echter geen socialist van het gewone soort, iedon w.iarom hij „Dat heb ik gedacht, en daarom zeg ik u dat ik iets heerlijks voor u heb. Ik wil u niet doen smachtenhet betreft ooderwjjzeres te zijn bij mijnheer den markies de Coui tomer om zijn nichtje, (le jongejuffrouw Calipet op te ieiden n hon derd vjjftig franks 's maands te verdie- den." En met hoogmoedige tevredenheid zich de handen wrijvend, voer hij voort „Dat is mijn nieuws,«'t is iets, wat „Het zou, zooals ge zegt, hee lijk zijn, too ik grootmoeder niet had." Bjj het binnentreden van den leeraar, die in haar oogen een voornaam perso- naadje, schier de gelijke van haar zoon was, had de goede vrouw de aandacht op haar arbeid verdubbeld eu haar zoo ijverig de breinaalden tus«,cben haar vin gers ziende be weg n, zou meu geloofd beoben dat zij onverschillig was voor het geen om zich heen plaats liad en gezegd Werd maar zulks was volstrekt niet zoo. De woorden van hare kleindochter «Zoo ik m|jn grootmoeder niet had hoo- rende, hief zij het hoofd op. Ik.zeide z|j, „tel niet mede." „Maar. grootmoeder ,Moet ik u verhinderen uw brood te door een deel van zijn partij niet voor vol wordt aangezien. Jauiès is iemand in de kracht van zijn leven, 44 jaar. Hij studeerde in wijs- begeerte en geschiedenis en werd hoog leeraar te Toulouse. Met de politiek begon hij zich te bemoeien in 1889; bij was toen gematigd republikein en protectionist, Hij scheen echter toen reeds bestemd naar links af te zakken. Hij sloot zich aan bij Ferry en werd later socialist, maar met zijn nieuwe overtuiging bleef hij toch de betrekking met zijn vroegere vrienden onderhouden en werd op die wijze een brug tusschen de bourgeoisie om dat lieve woord kortheidshalve te gebruiken en de socialisten. Men vindt bij hem dan ook nooit de groote woorden, waarmee de meeste socialisten gewoonlijk schetteren. Jaurès is te weten schappelijk ontwikkeld, kent de gescbie- denis te goed om heil te verwachten van een revolutie of eiken gezeten burger voor een reactionair uit te maken. Zio iemand dan was Jauiès diep overtuigd van het gevaar, dat de Republiek bedreigde, toen het den schijn nam, alsof de geestelijken en militairen de overmacht zouden krijgen, en aan het verbond van de radicalen met de socialen heeft niemand zoo ijverig gewerkt als hij. Ouder Waldeck-Rousseau kwam dat verbond tot stand en Jaurè3' vrieod, Millerand, werd in het Ministerie opgenomen. Daar dit het gros der socia' listen te veel aanstoot gaf, werd bij het Mimsterie-Combes in gemeen overleg be sloten geen socialist meer in het Kabinet op te nemen. verdienen, als ge met my niet werken kunt. We wilden te samen blijven, maar als dat niet mogelijk is, ruoeten wij wel scheiden. Ik vrees niet alleen te zijnwe hebben goede buren." „Dat is waardiglijk gesproken," zeide bij, „als een verstandige en goedhartige vrouw. Ware ik slechts zeker, dat gij bij de eerste benoeming aangesteld zoudt worden, zou ik u zeggen tot zoolang te wachten. Maar die zekerheid heb ik niet, en zaifs heb ik eenige vrees daarom trent." „Ik bid u, wees duidelijk," riep Helena. „Dat is moeilijk want ik weet niets be paalds mede te deelen. Alies wat ik u kan zeggen is, dat do neef van mijne vrouw, die, zooals ga weet, kommies-in- spekteur in de hoofdplaats is en als zoo danig belast rast het schrijfwerk der di rectie vau het onderwijs, ziet, weet of vermoedt, in allen geval, vele dingen. Door hem nu hebbeo wij vernomen dat uwe aanstelling tegenstand ontmoet. Vau welke zijde? Dat weet ik niet." Helen i ooi deelde het onuoodig te zeg gen dat zij het wist. Kortom," hernam hij, „deze tegen stand bestaat, en kan dus b'letten dat ge benoemd wordtik vind derhalve d it ge de betrekking moet aannemen, welke mijnheer de rairkias of liever meviouw de markiezin met behagen, wat mij ver- wouderen zou, dan zou 't nog tijd zijn tot het lager ouderwijs over te gaan." Ook was de discussie over de begro# ting van eeredienst een bijzonderheid in de Fransche Kamer te noemen. Dat io een struikelblok in de meerderheid. De flink radicalen en socialen dringen aan op de scheiding van Kerk en Staat, wat vroeger het algemeens doel der liberalen was.. Wilde men dit doorzetten, dan brak da meerderheid ras uiteen en men kreeg weer de republikeinsche conceu tratie naar rechts. Daarom wil ook dit Ministerie van de Scheiding van Kerk en Staat en daarmee opheffing van de be grooting van eerodienst niet weten. Berthelot had voorgesteld door een volksstemming te laten uitmaken of de Staat van de Kerk zou wordbn gescheiden en dit voorstel diende bij de begrootiog van eeredienst besproken. De Minister President, Combes, bestreed zoowel de zaak als het voorstel en pleitte voor de handhaving van het Concordaat. Sterk waren de argumenten van den Premiei niet, maar hij werkte op het gevoel en wat meer zegt, hij stelde de quaestie van vertrouwen, wel een bewijs, dat het by de tegenwoordige meerderheid begint te nijpen met de ou le, duizendmaal besproken vraag. Nu was men echter van de zaak nog niet af, want Breton stelde eenvoudig voor alle hoofdstukken van de begrooting van eeredienst op te heffen. Dit voorstel werd verworpen met 328 tegen 200 en toen ging de begrooting van eeredienst terstond door. DE VENEZUELAANSCHE QUAESTIE. Met genoegen zal men vernemen, dat de Venezuelaansche quaestie werkelijk „Mijnheer Bonjean heeft gelijk," zeide grootmoeder, „ee moet niet aao mij den ken, lieve dochter." Helena bleef eenige oogenblikken zon der te antwoordan, niet, wetende wat te doen. Haar eerste gedachte wis geweest haar grootmoeder niet te verlaten maar in de wanhopige omstandigheden, waarin zij zich bevonden, was het juist door zich te verwijderen dat zij haar dat rus tige opbezorgde ieven verzekerde, 't welk zij voor haar gewild hadzou de arme vrouw met honderd francs, welke zq zou nemen van de honderd vijftig die men haar voorstelde, niet een geheel ander leven hebben, dan dat hetwelk zij thans leidde Juist dit deed vader Bonjean opmer ken met een zekere bitterheid, als van iemand die zich gekrenkt gevoelt dat men niet met losbarstingen van vreugd en dankbaarhoid het onverwacht geluK, dat hij brengt, ontvangt. „Ik bid u," riep Helena, „geloof niet dat ik ongevoelig ben voor al hetgeen ge voor ons doet; maar ik nad Diet gedacht edwongen te kunnen zijn, mq van mijne arme grootmoeder te scheiden, en dit is het wat mij in deze ontsteltenis brengt." „Hoe ge haar net nuttigst kunt zijn, is hel eeDige wat ge meet onderzoeken." „Precies," zei de grootmoeder. „Door bij haar te blijven zoudar iets te verdienen, of door haar te verlaten en honderd vijftig Iranks 'a maands te de oplossing nabij is. Men kan dat weten uit de Norddeutsche AU. Zeit, die voor het eerst inlichting geeft, zeker om de ge moederen hier en over de zee te kal- meeren. De meedeeling luidt aldus: Bowen heeft namens de Regeering van Venezuela, aan de Mogendheden als waar borg aangeboden een gedeelte der douane ontvangsten van La Guayra.. Hq heeft zich eerst gewend tot den Engelsehen gezant, die het aanbod voorwaardelijk heeft aangenomen, evenzoo heeft Duitscb - land gedaan en Italië is Zaterdag gevolgd. Engeland, Duitschland en Italië dragen thans kennis van de aangeboden waar borgen en voordat deze definitief aange nomen kunnen worden, gaan de Mogend heden zorgvuldig de waarde na der in komsten. door Venezuela bedoeld, terwijl nog eenige andere bijzonderheden het onderwerp vormen van een onderzoek. Een deskundig onderzoek is noodzakelijk, want een groot deel der Venezuelaansche douane-ontvangsten strekt reeds tot onder pand ten dienste van buiteclandsche schuldeischers. Maar indi6n men vindt, dat het aaugeboden bedrag voldoende is, en Duitschland helt tot die meening over, daD zullen de Mogendheden gemeenschap pelijk het ondeipaod aanvaarden, en daarna wordt de blokkade onverwijld opgeheven. De Mogendheden hebben onderhandelingen geopend, om na te gaan, of zij een flnaQcieele commissie behooren te benoemen of enkel een agent aanstel len om de ontvangsten te innen. Waar- schijnlqk zal tot dit laatste besloten wor den en men denkt, dat Bowen met deze opdracht zal worden belast. De eischen aan de Regeering van Venezuela gesteld verdienen, welke som ge met haar kunt deelen. En houdt in 't oog, dat Courtomer slechts twee uren van Condé verwijderd is, zoodat deze scheiding eigenlijk geen scheiding is ge kunt haar bezoeüeu wan neer ge wilt; is zij ziek dan kunt ge in weinige oogenblikken bjj haar zijn." ,Ik heb nooit als grootmoeder gespro ken," zei de ozde vrouw, „omdat ge een verstandig joug meisje zijt, veel verstan diger en beter ondei wezen dan een boerin zooals ikmaar is men niet onderwezen men heeft toch gezond verstand, en dat is het wat mij drijft u die betrekking te doen aannemen." „Dat beet spreken," zei mijnheer Bon jean, „ik besef dat het u moeite kost deze opoffering in deze wereld? Waar zyn degenen die slechts doen wat hun aangenaam is of wat zij vooraf besloten hebben te doen Het leven is een be stendige teleurstelling onzer hoop of on zer begeerten Overigens moet ik zeggen dat, op zich zelf, de scheiding daargela ten, deze opoffering niet zeer smartelijk zal zijn- De Courtomers zijn brave meD schen." „Kent ge hen „Ik heb den zoon les gegeven, en daar om heeft de markiezin er aan gedacht zich tót mij te wendeD, nu zij een on- derwijzeies vóórhaar nicht noodig heeft." „En wat is dat nichtje „Een dertienjarig meisje, dat, ouder loos, door üaar tante de markiezin de

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1