Binnenland. t Dr. Schaepman. EEN MANIFEST. Bij zijn vertrek uit de Kaapkolonie naar Transvaal richtte de heer Schalk Burger een brief tot de Hollandsche Af rikaners, om hen dank te zeggen voor de hartelijke ontvangst en de gastvrijheid heui betoond. De brief is in zijn geheel opgenomen iu Ons Land en luidt be houdens den aanhef in zijn geheel als volgt: Het spijt mij, dat mijn tyd mij niet toeliet een bezoek te brengen ook aan de andere deelen der kolonie, om in per soon te danken voor wat ze roor ons hebben gedaan en geleden. Vergun mij u aan te spreken als broe ders en zusters. Was het mij aangenaam en verblijdend weer den Afrikaanschen bodem te betreden, na een kort bezoek aan Europa, die blijdschap is verhoogd door de hartelijke ontvangst mg ten deel gevallen door de broeders en zusters in de Kaapkolonie, door mannen en vrouwen van alle standen en vooral door onze oude kerkvaders te Siellenbosch. Het is mij derhalve een aangename plicht u allen bij dezen mijn innigen dank toe te bren gen voor die oogenblikken. Het beeft mijn hart goed gedaan getuige te zijn van de hartelijke sympathie en deelneming die er bestaan voor ons arm volk in de twee gewezen Republieken, met een sym pathie van woorder, neen, een sympathie die zich heeft geopenbaard in het geven van middelen en hulp om het leed te verzachten, om diep geslagen wonden te heelen en het gebroken hart te vertroos ten. Deze sympathie is overgegaan in een vasten wil om verder te helpen. Namens dit zoo zwaar geteisterd volk breng rk u allen mijn hartelijken dank toe voor wat reeds is gedaan en wat voort durend nog wordt gedaan, om dat volk weder op te beuren uit die elleDde, waar in het nu worstelende is tengevolge van den geëindigden wreeden oorlog. Bij ons bestaat een even diepe sym pathie voor die mannen en vrouwen, die door bloed en eer aan ons zijn verbon den, en ter wille van onze zaak zich hebben schuldig gemaakt in het oog hun ner Regeering, waardoor zij thans, som migen nog in ballingschap en in den vreemde verkeerend, andeieu in Zuid- Afrika rondzwervend en nog audere in de gevangenissen zuchtend, z n versto ken van het genot van vrybeid en samen leving met diegenen, die bun lief en dier baar zijn. Laten wij in dezen onze han den samenslaan on onze Regeering met eerbiek smeeken hun genadig te zijn. Het is toch nu immers vrededat zij ook' dien vrede mogeu genieten, waar geheel Zuid-Atrika naar streeft en voor arbeidten ik verwacht, dat het bezoek van Zijn Edelen den heer Chamberlain aan Zuid-Afrika daarioe zal bijdragen, dat die leuze, die thans zoo ruimschoots ge predikt wordt, namelijk Vergeven en vergeten bewaaiheid zal worden, door sten zich zoo dicht mogelijk bij de glas ruiten, om niets van het gaslicht te ver liezen, dat den we^ bescheen en op bei de vrouwen vieldaar bleven zij ijverig breien tot elf uren 's avonds. Midden in de kamer zouden zij als. het hard buiten vroor minder kou geleden hebben maar in het midden der kamer hadden zy niet genoeg licht, vooral He lena, die, niet zoo ei varen en handig als haar grootmoeder baar oogan meer moest inspannen bij haar werk. Uren lang hoorde men somwijlen niets anders dan het klepperen der breinaalden die elkander raakten. Vervolgens wisselden de twee vrouwen nu en dan eenige woorden, die toch nooit' klachten waren over hun toestand, hour lijdeD, of die over vermoeidheid, kou, out. bering spraken. Er scheen tusichen bei den te dier zake een zwggende ovei een stemming te bestaan, elkander zoekende te bemoedigen niet wanhopig te maken Niettemin ontglipte beiden somtijds een woord, dat volkomen te kenuen gaf wat de eene of andere gevoelde. Wordt vervolgd. die grieven uit den weg te ruimen, die het voor ons onmogelijk maken die leuze na te komen. Ten slotte hoop ik, dat die banden, die er gelegd zijn door bloed en zwaard, door lijden en strijden, zullen blijven bestaan en dat het Afrikaanscbe volk' door de leDgte en breedte van Zuid-Atrika, ais de pioniers van dat Zuider deel, zich zijn roeping waardig zal gedragen orn Chris tendom en beschaving te handhaven en uit te breiden, met onderdanigheid aan de machten daai gesteld, maar met vast houdendheid aan zijn taal, godsdienst en zeden. Laten wij voor dit ideaal niet al leen leven, maar ook arbeiden, en den lanter logenstraffen dat de Afrikaner eeo bekrompen en achterlijk wezen is. Neen wij moeten en zullen onze Regeering toonon, dat de kracht en sterkte van haar heerschappij in Zuid-Afrika in den Afrikaner liggen, die loyaal zal blijven, zoolaDg als rechtvaardigheid heerscht en zijn rechtmatig aandeel hem wordt ge geven. Met beste wenschen voor een gezegend Kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar blijf ik De uwe, S. BURGER. De slag is dan ten slotte nog gevallen na langen tijd van onzekerheid. De vrees had reeds plaats gemaakt voor hoop op herstel, op terugkeer naar het vaderland zelfs, maar opnieuw ontving ze voedsel en helaas werd ze bewaarheid en wel Woensdagmorgen 4 uur. Er zijn weinig mannen in ons land. wier dood zulk een leegte zal laten Want niet enkel zijn geloofsgenooten, niet al leen zijn politieken vrienden, is Sehaep- •man's dood een slag, dien men niet spoedig te boven komt. Met dezen Roomschen priester, die ver van zijn vaderland stierf in de stad, die hem heilig' was, is een stuk Nederlandsch volksleven heengegaan. Zijn breede figuur, populair in de verste hoekjes van't land, was den Protestantschen Nederlander de belichaming van een veerkrachtig Katholicisme deze stoere strijder heeft veel gedaan ten bate van zijn Kerk, maar daarvan was zijn optreden zijn lezen* heel Nederland door, zijn schrij ven en dichten, in 'tkort alles, waarin hij zyn eigen forsche persoonlijkheid kon leggen, het voornaamste en het doeltref fendste. Want daai ging vau dr. Schaepman een eigenaardige invloed uit, dien men misschien niet bekoring mag noemen te velen waren er, die hij volstrekt niet be koordemaar die toch pakte en boeide. Hij was trouw zoon der Kerk in de eerste plaatsde stede van zijn sterven getuigt er op het treffendst van en wei voornamelijk is het dan ook de Room- sche staatspartij, die door dezen dood wordt getroffen. Al zijn er tijden geweest nog niet zoo lang geleden - dat men in hem den leider aller Katholieken niet meer meen de te kunnen zien, de tijden verander den en in de latere jarenwas dr. Schaep man, niettegenstaande zijn democratische neigingen, wederom de man, die heel de Roomsche Kamergroep bijeenhield. Men moge dit bejammeron of toejuichen voor polemische opmerkingen is het hier niet de plaats, elkeen moet toegeven, dat niet de eerste de beste voor zulk een werk de aangewezen man ïs. Het oogenblik is nog niet aangebroken en voor den tegenstander zeker nog niet gekomen om vast te stellen hoe, wat het heil des lands betreft, dr. Schaepman moet worden aangeslagen Maar een enkele herinnering aan de belangrijkste feiten zijns levens toont reeds aan, dat wie eenmaal tot die taak _zich rusten zal, niet met oppervlakkig aaneenrijgen van jaartallen en gebeurte nissen zal kunnen volstaan. Herman Johan Aloysius Maria Schaep man werd den 2n Maart 1844 te Tub- bergen geborende Seminariën te Kuilen burg en Rijsenburg zagen hem onder hun discipelen en aanstonds na zijn priester wijding in J867 werd hg reeds benoemd tot tweeden secretaris bij den Aartsbis schop van Utrecht, Twee jaar later haalde hij te Rome den theologischen doctorshoedhij bleef er tot na afloop van het Vaticaansch concilieDe Tijd plaatste in die jar-m zijn brieven vol geestdrift voor de stad des Pausen, een geestdrift die hem nooit verlaten zou. »Als naar een bad van verjoDging snelde dr. Schaepman herhaaldelijk daar heen*. schreef een zijner geloofsgenooten. In October '70 werd hij hoogleeraar te Rijsenburg en tien jaar later zorgden de kiezers van Breda er voor, dat hij lid werd der Tweede Kamer. Tot '88 hield hij zitting voor dat districtvan'88—'91 vertegenwoordigde hij Wijk bij-Duurstede; van '91 af Almeloo. Dat hij in de Kamer een man van invloed was, behoeft nauwelijks gezegd. Herinneren wij alleen aan de rol, door hem gespeeld bjj de grondwetsherziening, bij de behandeling van het zesde hoofd stuk over den godsdienst. Op zijn initiatief werd het voorstel tot herziening van dit hoofdstuk van de agenda afge voerd een verstandig en lofwaardig bèsluit. want voor geen enkele verande ring ware vermoedelijk een meerderheid te vinden geweest en discussie over deze netelige materie ware licht gekibbeld geworden zonder eind met wie weet wat voor heillooze gevolgen. Maar binnen de karner bleef zijn werk zaamheid niet. Het is voor geen gering gedeelte aan dr. Schaepman te danken geweest, dat meer dan vroeger onder onze Roomsche landgenooten het sociaal besef is ontwaakt. Hij heeft zijn jongeren gekweekt,- ook in dit opzicht niet vergeefs geleefd. Zijn roem als dichter was in de laat ste jaren niet het grootst. Hij bleef ge trouw aan oude kunstopvattingen, zie daar de verklaring. Maar onweerspre kelijk is het. dat hij in de geschiedenis onzer letteren zijn eigen wèlgemarkeerdè plaats inneemt. Een zoo veelzijdig man moest ook in zijn Kerk worden gewaardeerd. En bij de hem verleende binnenlandsche en bui- tenlaudsche orden droeg hij ook het kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Daarenboven was hij sinds 1901 huisprelaat van den Paus en sinds 1902 protonotarius apos- tolicus. Nog zijn sterfbed getuigde ervan hoe hoog in aanzien hij stond bij wien hij altoos had geëerd als het van Gods wege ingestelde hoofd def gansche Chris tenheid. Het past niet; aanstonds na het af sterven van een man als dr. Schaepman te wijzen op de zwakke punten, die ook in hem waren aan te wijzen politieke en wetenschappelijke verdeeldheid heeft hier te zwijgen bij de baar van dezen machtigen tegenstander spreekt de anders denkende zijn woord van hulde en res pect, ontbloot het- hoofd en zwijtjt' Vad.) AXEL, 33 Januari 1903. Bij het Quaestor van het Classi- kaal Bestuur van IJzendijke is in 1902 ontvangen Yoor het Fonds voor Noodlijdende Kerken en Personen Collecte van Axel 12.55 Ter Neuzen 14 20 Hoek 5 805Zaamsiag 15 Hontenisse c.a. 8.47 Sas van Gent met Philippine 1 565IJzendijke 2.35; Biervliet 7.145; Hoofdplaat 2.855 Waterlandkerkje 2.50Sclmondijke ƒ5.— Breskens 4 37 Nieuwvliet /2 165; Sluis /'10.-; St-, Anna ter Muiden 1.75 Sint Kruis 2 60 Oost burg 3.70 Groede 7.23 Retranche- ment 4. - en Cadzand 8.84. Van de KerkvoogdijenTer Neuzen 5.—Oostburg lu en Aardenburg f 5.—. Voor het Hulppensioenfonds voor Eme riti-Predikanten Van de Kerkvoogdijen te Ter Neuzen Zaamsiag Hulst, Sas van Gent. Aarden 1 burg, Sint Anna ter Muiden, Sluis, Groe- de S.'hoondijke en IJzendijke, elk 10.-. Voor de Synodale Weduwen- en Weezen- beurs Van de Kerkvoogdijen te Hulst 10.-; Ter Neuzen ƒ5.— en Aardenburg ƒ5.-, Voor de Generale Kas Van Ter Neuzen 32 25Sluiskil' ƒ6-; Zaamsiag 6.50 HonteDisse c. a. 12.85Hulst 65.45 Cadzand] 20 35 Retranchement 4.75 Oostburg f 24 40 Zuidzande 4 75 Aardenburg 47.54V2 5 Sint kruis 12 Sint An na ter Muiden 13 50 Sluis ƒ52-; Nieuwvliet 2 50; Groede 13 25j Schoondijke 17.50 en IJzendijke 3185. Gisteren morgen 6 uur is onder Stop peldijk de hofstede van De Tbeije totaal] afgebrand Zeven paarden en 8 stuks hoornvee zijn in de vlammen omgekomen, j alles was maitg geassureerd. De zestien- jarige kneedt V. H. heeft bekend den brand te hebben gesticht wegens eene be risping die hij van den baas had ontvan gen. De dader is gearresteerd en naar Middelburg overgebracht. Opmerking ver dient, dat heden door de rechtbank de dertien-jarige broeder van den dader we gens brandstichting onder gelijke motie-j ven werd ontslagen van rechtsvervolging met plaatsing in een rijksopvoedingsge stigt tot zijn 18e jaar. Den 3?n Februari a. s. zal voorden Hoogen Raad der Nederlanden in cassatie behandeld worden de zaak tegen H. A. B, landbouwer te Biervliet, die voor het Ge rechtshof te 's Gravenhage, met bevesti ging van het vonnis der Middelburgse!» rechtbank van 26 September 1002, ter zake van: wederspannigheid en het doen] van eene valsche aanklacht werd veroor-] deeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Voor bekliagde zal, evenals in beide vorige instantien, als verdediger optreden] Mr- J. J. Heyse, advocaat te MiddelburgJ Zuiddorpe. Woensdag is door onze veldwachter tegen een vijftal personen,1 afkomstig van de Belgische gemeente Stekene, proces-verbaal opgemaakt, om dat zij in de dennebosschen aan dei Ster groene dennenappels plukten. Deze] jonge appels schijuen in België tegen j goeden prijs verkocht te worden. Men, praat van 6 franks per baalzak. Men wil, dat ze gemalen en tot verfstoffen bereid worden. Westdorpe. Zondag 18 Januari, jl had hier de jaarlijksche Algemeene Vergade-i ring tot Verzekering van Varkens onder de benaming Die spaartdie zorgtplaats. Uit het verslag omtrent den toestand] der Vereeniging bleek, dat de ontvang sten gedurende het afgeloopen jaar had den bedragen 464.38 en de uitgaven 382 09. zoodat er een batig slot is van ƒ82 29. In aanmerking genomen, dat het jaar 1901 met een te kort sloot, is] de vereeniging gedurende het jaar 1902 vooruitgegaan. Deze vooruitgang is te danken aan de vermeerdering van het aantal donateurs en deelnemers en vooral ook aan de mindere sterfte onder de verzekerde dieren. Gedurende het jaar 1901 toch moest 565,75 worden uitge-J keerd voor gestorven varkens; in 1902 slechts ƒ108 10. Het jaar 1901 was dan ook voor de Vereeniging een waar rampenjaar. De alom gevreesde vlekziek te maakte toen slachtoffer op slachtoffer, tot de Vereeniging haar toevlucht nam tot het middel, door do wetenschap aan de hand gedaan, nl. inenten met serum volgens de methode Lorentz Dank zjj j de nauwkeurige uitvoering eener inenting mocht het gelukken de overgeblevene! dieren, ruim een honderdtal voor vlek- ziekte te vrijwaren. In Februari 1902 deed zich weer een geval van vlekziekte] in deze gemeente voor. Geen wonders dat de Vereeniging andermaal haar toe vlucht tot de inenting nam. Door den heer L Boogaert, Rijks-veearts te Axel liet zij, gedurende 1902, niet minder dan 226 varkens inspuiten. Aan de heilza me werking van het serum, en de nauw keurige behandeling der inenting is bet te danken, dat de Vereeniging verder

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2