J)ï VÏMJINJ. Xo. 80. Zaterdag IV Januari 1903. 18e «faarg. Gemeenteraad. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAA, ÏLSCHE COUIU Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bel o ix 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 20 Januari 1903. des voormiddags ten 93/4 ure, ten Raad huize alhier, ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken 2. Aanbieding rekening Alg. Burg Armbestuur over 1902. 3. Wijzigen Gemeentebegrooting 1902 4. Verzoekschrift van A. P. Freeken horst om verhooging van jaarwedde als vuilnisman. 5. Vaststellen kohier schoolgelden. Axel, den 16 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. Huilen land. dijitschli\o De nieuwe Duitsche ryksbegrooting ziet er voor de Duitschers niet prettig uit. De uitgaven zijn 160 millioen mark hooger en om het tekort te dekken zal er een ieening moeten worden aangegaan van 220 millioen mark, d. i. 132 millioen In de memorie van toelichting wordt zegd, dat do bydragen der Bondstaten niet hooger kunnen worden opgevoerd en er derhalve naar nieuwe belastingen moet worden omgezien. De minder gun- fctige toestand wordt toegeschreven aan Je kwijning van handel en nij vei beid F E l) i li li E T 0 iY. XVI. Het hoofd fier opgericht, vertrok zy Vastberaden ging zij het bpides af, den 'uin door en vooiby bet paviljoen van o po: tier Maar in de dreef gekomen en geloo- ïende niet meer gezien te kunnen wor- zette zlj zich op den stam van een lik neer, dio nog niet weggehaald was jewoiden de moed ontzonk haar, schaam- 8 deed haar stikken. Die man En zy had geloofd dat hij een vroom au was Mei welk een sluwheid bad hij bet ge- iprek geleid om haar niet te verontrus te en zyn doel te bereiken, reeds dade- i|k sprekende over den diepen indruk' 'eikeu zij door haar schoonheid op hem [smaakt had, en over den toover, Uien en zoo bekoorlyke vrouw als zij uitoe- tedevervolgens tot de belofte overgaan- fei had hij gezegd: „Mijn tyd zal u ge- teel gewijd z.jn en de tegenwerpingen •elke zlj hem kon doen, bestrijdend Jiiels is onmogelijk met beleid en be- Mzaambeid -" en dadelijk den prys stel pte, voor welken hy zyn medewerking (Shook Dit laatste is waar, maar 't is een on gezonde staatkunde de uitgaven van den Staat alleen te bouwen op gunstige jaren, De geschiedenis toch leert, dat de perio dan van gunstige en ongunstige jaren telkens afwisselen, behooren tot de gere gelde verschijnselen. Bouwt men nu bij de uitgaven op gunstige jaren en leent men iu de ongunstige, dan raakt men zoo diep in de schuld, dat men er nooit meer uitkomt en eindelijk failliet moet gaan. Of de Staat zulk een averechtscbe economie leert van de individuen of de menschbeid haai van den Staat heeft overgenomen, is moeilijk uit te maken maar het feit is, dat er tegenwoordig algemeen zoo geleefd wordt. Heel gun stige jaren zijn buitenkansjes, maar in plaats van daarmee rekening te houden wordt het uitzicht op een goeden loop by voorbaat reeds gebruikt om de uitgaven op te drijven en do deur open te zetten voor allerlei onnoodige dingen, in elk g-vaJ dingen, waar men buiten kan Vei andert dan het tij, dan zit men mot handen in bet baar en kaD zich de snel aangewende zoogenaamde behoeften niet meer afwennen. Een der Duitsche kranten geeft van de Hofgeschiedenis betreffende de Saksi sche Kroonprinses een lezing, die een heel anderen indruk geeft, dan alle vori ge veitelsels. Of dit nu eigenlijk de rech te toedracht der zaak is, valt moeilijk uit te maken, maar zeker is, dat de wijze waarop ze verhaald wordt, een gunstigeü indruk maakt. Volgens deze lezing draagt aan de verwijdering tusschen den Kroon prins en de Kroonprinses voornamelijk schuld, dat de Prins, wauneer hij van al „Ge zult een vriend verkrygen, die u geheel behoort," maar daarbij als bedrei ging voegende Ge zult verstandiger terugkomen, en dan zal ik voortgaan met mijne stappen, die, zoo ge wilt, slagen zullen." Geen woord, dat geen zekere strekking bad, en werkelijk niet twintig maar honderdmaal meer zeide, da i bet scheen te willen zeggen, en wel zoo, dat, al die woordeD iu verhand gebracht met elkan der, men er de wezeolyke bedoeling van Hij was dus niet een loyale, edelmoe dige man. zooals zyn aanhangers zuden :naar wel een schuit en huichelaar, wel ke naruen zyn vyanden hem gaven, die hem overigens niet kenden zooals hij wer- kelyk was. Hij bad in haar bel ng gesproken, bad hy gezegd, met verscüeidene personen in staat hem te onderrichten. Als dat waar was. moest by weten dat zy een eerbare jongedochter was; en toch had hij haar als een vu le deern behandeld. Zy werd moedeloos en hare oogen vul den zich met tr nen. Niemand zag haai te midden van het groen, waar eenige os sen traag graasden zij kon daar weenen en zich aan haar droefheid overgeven. Het was' helaas 1 de eerste beproeving van haar reeds zoo treurig en hopeloos leven. Het afgrijselijke van het tegenwoordige wierp haar terug in het verleden. Wie to vroolijke partijen thuis kwam, in zijn liefdesbetuigingen tegenover Je Prinses alle vormen te buiten ging, onverschillig waar hij zich bevond. De Prinse3 ver zocht herhaalde raaien die onhebbelijkhe den na te laten en toen dit niet hielp, groeide de verwijdering aan, die zoo sterk werd dat de Prinses aan hare familie schreef om echtscheiding. Van een lief desverhouding tot den jongenheer Giron zou niet zoozeer sprake zijn Giron zou meermalen getuige zijn geweest van de onhebbelijke behandeling der Prinses en meer uit medelijden met haar lot haar bij de vlucht geholpen hebben. Een feit zou het zijn, dat er meermalen gedreigd is de Prinses in een klooster ot in een krankzinnigengesticht op te sluiten. Zij werd voortdurend bewaakt eerst te Salz burg, waar haar meer vrijheid gelaten werd, gelukte de reeds zooveel besproken ontvluchting. Men beeft Giron voorgesteld als den voornaamsten helper by die vlucht, maar dit is onjuist evenals ongeveer alles wat van de verhouding van Giron van de zij de van het Hof werd verteld, om den Kroonprins in een goed daglicht te steilen. Tijdens de vlucht te Salzburg was Giron te Brussel en deze kreeg uit Zwitserland het verzoek vau de Prinses om over te komeu. Dit verbaal strookt ook met hetgeen onlangs gemeld werd, dat Giron op verzoek van de Prinses naar Lausanne ging, daar zij tijdens de behandeling van haar proces aileen wilde zijn. Da Prinses is overspannen, zenuwachtig en zou dit göworden zijn onder de vreemde behan deling aan het Saksische Hof. Naar baar aard is zij een flinke, zeer zelfbewuste zou haar gezegd hebben, toen zij de zwak heid had hoogmoedig te zijn over hare schoonheid, dat er een dag zou komen wanneer zij er zoo wreed door zou lijden Zij kon deze beleediging niet ondergaan hebben ware zij leelyk geweest. En haar arme vader, ook hij was zoo trolsch op deze schoonheid geweest In hun graf hebben de dooden ten minste het voor recht de ellende en de schande niet te zien, welke degenen die zij achterlaten, te ondergaan hebben. Dod dood voelende, was bij wanhopig om haar geweest, maar zekerlijk bad hij zich niet voorgesteld wat nu gebeurde. Zoo diep was bc-ar moedeloosheid, dat zij déar lang gebleven zou zijn, indien de kou baar niet tot de weikelijkbeid terug geroepen bad. Men mocht zich niet aan moedeloosheid overgevener moest ge handeld wordenniet wanhopen maar stryden. Te weenen te zuchten was een weldaad, die haar niet vergund was. Zy keerde naar Condé terug en trad het college binnen. „Welnu, myn dochter vroeg de groot moeder. haar tegemoet snellende. „Nu, grootmoeder, op myubear Piétavoi- na is niet te rekenen „Ach! hemel, waarom?" „Hij wil te Bou'laodus een onderwij- ;eres aanstellen, maar hy vordert van haar zekere voorwaarden, welke ik niet kan vervullen." Ik dacht dat ge in staat waart alles vrouw, die zeer goed weet, wat zij doet. SPANJE. De Spaansche bladen houden zich nog druk bezig met Feito. Of er werkelijk niets achter dien man zit, zal nog moe ten blijken. De offieieele voorstelling schijnt or belang in te zien dit te ont kennen. Feito wordt thans geobserveerd, of by toerekonbaar is. Zija vrouw en twee dochters zyn te Baenos-Ayres. Aan de Argentijnsche Regeering zijn inlich- tingen over Feito gevraagd. De politie te Madud zoekt den anarchist Piercouti, die uit Argentinië verbannen, uit Barce lona, waarheen hy gegaan was, is ver dwenen. Aan het station te Madrid is op 6 dezer in een uit Barcelona komen de kist een dynamietbom ontdekt. Men vermoedt, dat een anarcbistische aanslag was beraamd. VENEZUELA Het laatste antwoord 7an President Castro zou bespreking van verwijzing van het geschil naar een arbitragehof mogelijk maken. He9l veel verder is men dus nog niet. En of de blokkade zal wordm opgeheven, is ook nog onzeker. DeEuro- peesche verbondenen moeten eerst uitrai- kon, of genoemde bespreking zal kunnea leiden tot verwijzing naar een arbitrage- bof Volgens berichten uit New-York steunen Amerika en Italië den eisch van Castro, dat het blokkade voor het begin van de on ie; handelingen betreffen le het scheidsgerecht opgeheven wordt. Italië voeit daarbij aan, dat eene voortgezette blokkade Venezuela zooveel schade kau berokkenen dat het do betaling die het land opgelegd wordt, niet zal kunnen voldoen. te doen wat men van een scboolvrouw vor deren kan „Neen, grootmoeder." „Welk een oegeluk' mijn God wat zal van ons worden?" Ik heb den nieuwen directeur gesproken gedurende uw afwe zigheid, en binnen veertieG dagen moeten we hem de plaats ruimen. „Goed, grootmoeder binnen veertien da gen vertrekken wij." „Maar waarheen?" „Wy hebben veertien dagen tijd om te zoeken, en we zullen iets vioden. Waar schynlyk zal mynbeei Mérault niet zoo moeilijk zyn als mijnbeer do graaf Pré- tavoine 't ueweest is." jOzoo bij te Condé was, maar hij is, helaas 1 te Parijs." „Ja, helaas 't Was niet met oprechtheid dat zij be laas zeidewie weet als by haar zag, of de afgevaardigde niet tot haar dezelfde 'aal zou voeren als de raadsheerden vo- rigen dag zou zulk een gedichte niet in haar geest zijn opgerezen, maar thans geloof de zij alles mogelijk en vreesde zij alles. Slechts veertien dagen. En dan, waar heen wat te doen Zicb illuziën te maken was niet onmo- gelykzij zou een tegenstander, een vij and hebben aan dm graaf Piécaviine die den invloed, welken hij wilde a ra wenden aanwenden om haar te doen slagen, zoo zij verstandig wilde zijn, zooals hij zeide nu zou aan wenden om haar te dóen at-

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1