J)E VERLEIDING. So. 78. Zaterdag 10 Januari 1905. 18e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIILOIW, AXEL. Bij deze Conrant behoort een Bijvoegsel. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numra. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De onderhandelingen over db Venuzae laansche regeling duren nog altijd voort, terwijl de ontknooping van de opstanden zich ook nog laat wachten. Het schijnt zoo te staan: Duitschland wil waarbor gen hebben voor de uitvoering van de besluiten van het Hof van Arbitrage. Te Washington is men daar niet voor omdat hierdoor de afdoening der zaak weer op de lange baan geschoven wordt. En dit wil men in Amerika niet, omdat de handel daardoor schade lijdt en de zaak iedereen verveelt. Ook zou men te Berlijn hopen, dat men door vertraging den val van Castro zal bewerken en met een anderen President beter zal slagen. Te Washington is men ook op dit punt van een ander gevoelen en oordeelt men dat men tyj eene nieuwe Regeering in Venezuela weer van voren af zal moeten beginnen. De Engelsche „Daily MaiU, die anders niet altijd even geloofwaardig is, geeft een overzicht van den loop der zaken, dat over het geheel wel juist kan zijn Het blad werpt de verantwoordelijkheid op Duitschland, dut Engelaud zou hebben meegesleept Uit officieele stukken zou blijken, dat de Duitscbe schuldhouders met de Venezuelaansche opstandelingen onderhandelden en deze laatsten toezeg den bij bun komst aan de Regeering volledig herstel van grieven te zullen geven. Er zou een Engelach-Duitsche oommissie van onderzoek worden benoemd De schuldeischers wisten den Keizer warm te magen voor dit plan en deze haaide lord Londsdowne tot medewerking over. De Keizer wist Engeland te overtui Het was niet" de eerste maal dat Hele na een compliment werd gemaakt, maar het verbaasde haar. Hoe Was het hier aan dat deze ernstige man dacht, in wien zy alle hoop had gesteld! Zij antwoordde niet, niet wetende, wat te zeggen, of liever niet durvende te zeg gen wat haar op de lippen kwam. Hy hernam „Wees verzekerd, mejuffrouw, dat ik genegen ben alles te doen wat u aan genaam kan zijn, en opdat wij sla gen mogen want uwe zaak wordt de mijne ik tijd, möeite, stappen, noch den invloed, dien ik hebben kan, sparen zal." Zij verademde en haar oogen opheffen de, toonde zij haar door een glimlach van dankbaarheid verhelderd gelaat. Hoe op lettend moest zij voortaan zijn, zich niet wegens nietigheden te verontrusten! „Maar opdat deze stappen de verlang de uitkomst mogen hebben," hernam graal Prétavoine, „zou ik ze gaarne op iets stoffelijks gronden, dat mijne aanbeveling rechtvaardigde. Als de dochter van een gen, dat de zaak heel eenvoudig was.- Een demonstratie, een beetje bangmakerij en Venezuela zou zich onderwerpen. De gemengde commissie zou dan de vrije hand hebben tot groote vreugde der schuld houders. Het ultimatum werd daarna op Zondag overhandigd en de gezanten voltrokken zonder een termijn testellen, maar generaal Castro liet zich niet bang maken en het plan mislukte. Uit Pretoria wordt gemeld, dat aldaar een vergadering is gehouden van de lei ders der Boeren en de voornaamste bur gers, waaronder Botha, De la Ray, Cron jé en Smuts, ter bespreking van een ontworpen adres, dal Chamberlain zal worden aangeboden. Schalk Burger pre sideerde. In het ontwei p-adres wordt gevraagd de amnestie uit te strekken tot allen, die aan den oorlog deelnamen en verlof tol terugkeer te geven aan alle oud-burgers, ook aan de leden der deputa tie, die mar Europa werd gezonden na den val van Bloemfontein. Verder wordt de verzekeiing gegeven van trouw en van de oprechtheid der onderwerping aan de Regeering maar tevens gezegd, dat er weinig kans op samenwerking bestaat, zoo lang mede-landgenooten in verban oiüg zich bevinden en anderen in de gevange nis zitten. Het adres, dat dus uitgaat van de voormannen der Boeren, is overigons in zeer gematigde termen gesteld. De korte inhoud ervan is dus te beschouwen als een herhaling van de bolofte van trouw aan Engeland, terwijl er de nadruk nog eens op gelegd worat, dat men geen ge- heele verzoening kon ver wachten, zoolang de vonnissen over de rebellen blijven en de terugkeer van al de Boeren niet wordt toegestaan. Behalve dit wordt nog eens in de herinnering gebracht dat Kitchener vader gelijk de uwe, kunt ge stellig de beste aanspraken doen geldenmaar Ik wilde nog meer, eigenlijk dat stoffelijke, waarvan ik sprak Zij zag hem aan, niet begrijpende wat hjj wilde zeggen „Ge hebt gedacht u met uw verzoek, regelrecht tot mij te moeten wenden, en ik kan niet anders dan den hemel din- ken voor deze gelukkige ingeving, die mij de vreugd scheukt kennis te maken met een zoo bekoorlijke jonge dame als gjj." Opnieuw sloeg zij de oogen neder, maar evenwel minder verlegen dan de eerste maalwant die vleitaal scheen dui delijk een aanwensel te zijn, waarop men niet letten moest. „Ik zou," zeide bij, „gaarne een brief van u willen hebben dien ik toonen kon en die een soort van getuigschrift zou zijn wilt go zulk een brief schrij ven?" Ik zal de eer hebben hem u te zen den." „Waarom te wachten; kunt ge hem niet dadelfjk en zelfs hier schiijven?" „Maar ik vrees van uw tijd misbruik te makener zijn personen, die u wach ten." „Stoor u met aan die mensohen zij mogen wachten mijn tijd behoort u, he in tegenwoordigheid van Milner heeft beloofd zijn best te zullen doen voor de algemeene amnestie bij gelegenheid van de kroning, en eindelijk wordt in het adres nog opgemerkt, dat toen bekend werd, dat Chamberlain naar Zuid-Atrika zou komen, de zending naar de vreemde Mogendheden werd gestaakt. Dinsdag had te Pretoria het groote feestmaal plaats, aan Chamberlain aan- gebolen. Do generaals Botha en De la Rey waren er, De Wet niet. Uit Pretoria zelf zouden er niet veel geweest zyn meer uit het omliggende platteland. De toost van Green lees op Mil ner heeft iets van afgesproken werk. Milner zei niet veel tot antwoord, Cham berlain nog minder. Joe zeide, dat hij er nog eens over denken moest, want dat bij er nog niet genoeg van wist. Dit is tegen de gewoonte van Joe, die gewoonlijk er alles van weet en ook al les van zegt, nog voor bij gedacht beeft. Dit feestmaal was een uitstekende gele genheid geweest om een woord van te gemoetkoming te doen hooren. Of is Joe door het adres over de beloofde amnes tie in de war gebracht Opmerkelijk is, dat de »Daily News steeds twijfelend blijft in de verwachting van Chamberlain's reis. Het blad blijft blijkbaar van meening, dat Chamberlain en Milner een firma blijven en dit weinig goeds voor de toekomst vooi spelt. Waar bet op aankwam, merkt het blad op, was de Boeren in staat te stellen bun landbouwbedrijf in herbouwde hoeven weer op te vatten. In plaats van daar aan al zijn krachten te wijden, heeft Mil ner een reusachtig kolonisatie-plan voor de Engelschen op touw gezet, waarmee het frouwens in het verwoeste land alles behalve voorspoedig gaat. De kolonisten hoort u geheel. Nader, als ik u verzo. ken mag." En met de hand wees hij haar een stoel aan de tafel. Helena nam er plaats op, doch zonder haai voile op te lichten. Middelerwijl was de graaf Prétavoine om de tafel gegaan en had zich neerge zet tegenover de plaats welke Helena zou bezetten, zoodat hg haar voor zich onder zijn oogen had. Met bandschoenen aan had zy de pen opgenomen. ,,'tls eenigerwgs een soort van schrijf- exemplaar," zeide hij glimlachend; „zoudt ge uw handschoenen niet uittrekken? 't Zou u gemakkelijker zijn om ie schrijven." Zonder te antwoorden trok zij den hand schoen vaG haar rechterhand af. „Slechts weinige iegels," zeide hjj; „ge verzoekt mjj uw aanvraag te ondersteu nen, en dat is voldoende." Dit zeggende had hij zich over de ta fel heen gebogen en beschouwde de hand welke zij op de schrijfmap had gelegd 't was eeu hand met spitse en zachte vin gers, de huid een weinig rood, eene rood- he,d welke het kenteeken van jeugdig, rijk bloed, en tevens elegant is. „En zoudt ge uw voile niet oplichten Hij zal u hinderen." bijvoorbeeld, na het sluiten van den vrede in allerijl in Thabantsjoe gevestigd, zijn grootendeols weei verdwenen. Hoe lang zoo vraagt genoemd blad, zal Milner op deze wijze liet geld der belastingschuldi gen veikwisten? Zijn voornaamste taak krachtens de vredesvoorwaarden is den Boer weer in zjjn land te brengen. Maar Milner is met de vredesvoorwaar den weinig ingenomen. Hij heeft zijn uiterste best gedaan om lie op alle punten te niet te doen. Nu beproeft hij het ondeiwijs in het Hol- landsch op de scholen uit te roeien, of schoon het vredesverdrag dat waarborgt aan alle ouders die het verlanhen. Hij heeft Transvaal een dwangwet opgelegd, die al zeer weinig verschilt van de krijgs wet. Het is duidelijk, dat de geheele uitslag, van Chamberlain's reis er van afhangt, in hoever hij Milners beleid ver anderd kan krijgen. Aan de „Standard" wordt uit Pretoria gemeld, dat Botha, De laRey, Smuts en Burger aan bet feestmaal deelnamen, dauk zy Botha's verzoeningsgezinde aan beveling. Er aan vooraf ging een verga dering van burgers, belegd tot aanhooring van bet verslag der generaals over hun Europeescbe reis. Schalk Burger presideer de de vergadering, waarop een Nationale Verkenner, die tegenwoordig was, on- heusch werd behandeld. Do vergadering benoemde een commissie om Chamberlain zekere voorstellen te doen. De correspon dent der „Times" komt al bij voorbaat tegen de aanneming daarvan op. Op de vergadering werden de Nationale Ver kenners bitter aangevallen, terwijl ei over Milner gezwegen werd. De Engelsche Koning en Koningin gaan m bet begin van Maart een kruistocht maken op de Middellandscbe Zee. Zij aarzelde een oogenblik maar meen de evenwel dat dooi te weigeren wat haar verzocht werd, zij aan dat verzoek een dwaas gewicht zou hechten, eu zij nam haar voile en schoof dien ter zijdedaar op begon zij dadelijk te schrjjven. Maar boe groot haar aandacht was,zij kon niet anders dan de oogen, die nu op haar gezicht, dan op haar haar en han den rustten, in baar binnenste te voelen branden als waren het de stralen van een brandspiegel. Zij haastte zich door eenige zoo kort mogelijke regels er een einde aan te ma ken. „Is 't zoo goed?" zeide zij, haar brief onder de oogen van den graaf leggende. Voorover gebogen nam hij den brief, las, onderzocht en bewonderde bem. „Volkomen!" zeide hij, „allerliefst; ik had u een scbryfvoorbeeld, geen voorbeeld vaD stijl verzocht." Toen stond zij op. „Hoe! sprak hij, „wilt ge reeds heen gaan Maar oogenblikkelijk verbeterde hij wat deze weinige woorden te krachtig maakte. „Indien ge aanstaanden Zaterdag zoudt willen terugkomen, zal ik u het antwoord mededeelon, dat ik dan waarschijnlijk ont vangen zal hebben."

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1