Ie Ynupiif i\o. 75. if oensdag 21 December 1902. 18e Jaarg. 1\ ËJ IJ kl \J II |j BERICHT! Nieuwjaars-Advertenliën Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. IMF.LFMW, Ituitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het Kerstfeest verschijnt a.s. Vrijdagavond de Axelsche Cou rant niet. In het nummer, dat in plaats van Dinsdagavond 30 December, Donderdagmorgen 1 Januari ver schijnt, kunnen worden opgenomen a 25 cents welke worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdagmiddag 4 uur. De Uitgever. Als men de telegrammen leest, ziet men dat Engeland maar steeds correspon dentie met de Vereemgde Staten houdt over de Venezuelaaosche zaak en zich volstrekt niet stoort aan Castro, die toch nog altijd de wettige Pi sident is van Venezuela, zoolang hij niet de ^r de Vene- zuelanen wordt weggejaagd, h opelijk is hij dus nog de eenige autoriteit, w <rmee ondeihandeld kan worden Zei men eerst, dat Castro de z k geheel in handen van den Amerikaansche i gezant had gesteld en men hoopte, dai daarmee een eind aan het geschil zou kunnen worden gemaakt, de correspon dent van de Matin" te Caracas spreekt Den geheelen avond was zij besluiteloos geweest, of zij haar grootmoeder verzoe ken zou haar te veigezellen, en lang had zij bet voor en tegen dezer vraag onder zocht: het voor was dat zij veilig was als zij baar grootmoeder bij zich had het tegen was, dat wanneer twee in rouw zijnde vrouwen zich vertoonden, zulks misschien deD schijn kon hebben, dat zjj het medelijden wilde opwekken van hem, diep zij om een betrekking kwam ver zoeken. Deze beschouwing had haar tot een besluit gebrachtzij wilde zich er wel toe overgeven een dienst te gaan verzoeken, maar zich niet vernederen dien te bedelen. Zij zou alleen gaan't was voor het eerst dat haar zulks zou gebeuren, daar zij nooit zonder haar vader uit geweest was, maar zij was niet meer op het punt om zich te laten weerhouden door de reden, dat zij iets voor de eerste maal deed. Hoeveel dingen zou zij nu gaan doen, welke zij nooit bad gedaan en niet geloofd had ooit te zullen doen Men kon zich overigens onbevreesd bij den graaf Prétavoine vertoonen hij was schier een biechtvader"was zij niet dit tegen op grond van zeggen van Castro zelf. Ook volgens andere berichten zou Castro gezegd hebben, dat Venezuela geen maatregelen heeft te nemen, zoolang er niet geantwoord is op zyn voorstel tot arbitrage, dat de Amerikaansche gezant verzocht is aan Engeland en Duitschland over te brengen. Er komt nog wat bij. Wanneer Enge land en Duitschland zulk een voorstel uit de hand van de Vereenigde Staten aannemen, zou er allereerst tot voorwaarde gesteld worden, dat de Vereenigde Staten ook het nakomen der vei bintenissen door Venezuela waarborgen. En daar zal men te Washington niet veel lust in hebben. Sommige Amerikaansche bladen komen bij voorbaat sterk daartegen op. Eu niet zonder reden. Wie kan iets waarborgen in een land, dat van de eene revolutie in de andere valt, omdat de aard van zijn bewoners dat zoo meebrengt. Ie plaats daarvan wordt aan d« band gedaan een gemengde commissie te benoemen, die zich zou belasten met de inning der douane-ontvangsten in Venezuelaeen gedeelte van die ontvangsten zou dan ten behoeve van de buitenlandsche schuld- eischers aangewend, het overige ter beschikking van de Regeering van Vene zuela worden gesteld. Er wordt echter niet bij gezegd, dat Engeland en Duitsch land Italië wordt telkens vergeten - met zulk een legeling genoegen zouden nemenen Venezuela zou het toch ook moeten goedkeuren. De Duitsche officieusen blijven afkeerig van arbitrage en zeggen, dat het geen zaak voor een scheidsgerecht is. Geheel ong.uk hebben zij daarin niet. Ook is femelacutig groot gebracht geworden, zij was christelijk groot gebracht en had steeds aGhting voer vrome menschen gehad. Zoo redeneerende legde zij te voet den korten afstand af, dien Condé van het kasteel la Rouvraye scheidt. Het had des nachts gevroren en Je weg was droog, wat een geluk voor haar was en haar vergunde zich oDbeslijkt te vertoonen. Indien het des nachts geregend had en de wegen modderpoelen waren geweest, zou zij haar bezoek hebben moeten ver- Want de tijd was voorbj toen een wonderschoone dreef van zes rijen eiken- hoornen het oude kasteel met den straat weg in gemeenschap bracht eD onder de beschutting van die eeuwenoude boomen, zich een gras- en mostapijt uitbreidde, dat den bewoners van Condé tot wandel park en uitspanningsplaats diende. Maar de administratie der goederen van den graaf de la Roche Odon op zich genomen hebbend, was Aurelian Prétavoine er in geslaagd den ouden graat het verlof af te persen, die dreef te slechten, en daaruit had hij honderd duizend franks getrokken, die, zijns inziens, meer waard dan die lommer waren. Vervolgens den verloren grond aan den akkerbouw teruggevende, had hij zich tevreden gesteld met een voudig twee rijen populieren te doen plaatsen, waarvan hij weder nut hoopte te trekken. Maar deze werkzaamheden hadden den bodem geheel omgedolven, men te Berlijn wat prikkelbaar geworden, omdat Amerikaansche kranten erg op Duitschland schelden. Dat men te Londen ongeveer elk geschikt middel zou aanne men, dat een eind maakt aan het geschil, laat zich hooren De rekening van Enge land is veel kleiner dan die #van Duitsch land. De Engelschen zijn buitendien meer practischzij vragen altijd eerst of er wat van te halen is. Al had Venezuela goudmijnen, zou men toch niet kunnen doorzetten, omdat Amerika geen bezetting van het land zou dulden. De correspondent van de Times te Johannesburg bericht dat vertegenwoor digers der loyale bevolking uit verschil lende deelen van Zuid-Afrika bijeengeko men [zijn om van gedachten te wisselen over een algeraeene organisatie tot bestrij- diug van den Zuid-Afrikaanschen Bond. De hoofdbeginselen dezer organisatie zijn vastgesteld, maar om zekere reden zal er weinig of niets van openbaar gemaakt worden. Het doel heet te zyn, vooral de loyalen in de Kaapkolonie een beteren steun te verschaffen tegenover de tegen- party, die snel haar invloed uitbreidt naar het noorden. Dr. Smartt, het hoofd der zoogenaamde loyalisten in de Kaapkolonie, stelt zich candidaat voor de verkiezing in Oost- Londen, noodig door de benoeming van Brabant tot opperbevelhebber der troepen in de Kaapkolonie. Smartt zal ontslag uemen als vertegenwoordiger van Catheart. Reis, een medestander van Gordon Spi igg, is tegenover Smartt te Oost-Londen can didaat. zoodat de weg naar het kasteel op regen dagen schier onbegaanbaar voor voetgan gers was. Op de door do voist hard geworden aarde voortgaande, kwam Helena zonder ongeval, dat is zonder nat te worden en zich te beslijken aan den wolfsprong, die de dreef van den tuin scheidde, welke was aangelegd op de Fransche wijze met dreven, groene gesnoeide hagen, steenen trappen met balustraden, vijvers, beelden, en daar hield zjj een oogenblik stand om het kasteel te beschouwen, dat, fraai van bouworde, zich voor baai verhief. In dit oogenblik was haar geest niet zeer vatbaar voor kunstwerken; ook dacht zij er volstrekt niet aan, de hooge met beeldhouwwerk versierde schoorsteenen en de bevallige met looden lofwerk om zette dakvensters te bewonderenzij dacht slechts aan deogene, die thans dit kasteel bewoonde. Zoo was een zoon van geringe burger- menschen, van kleine kooplieden die ellendig in een dorp begonnen waren, zoo vei gekomen om als meester in dit kasteel te gebieden, na gehuwd te zijn met de erfdochter der edele en machtige famHie van la Roche-Odon, wier voor ouders zelfs tot Röllo, den veroveraar van Norman lië opklommen, en dit ongewoon resultaat was de triomf van wil en volhardingdeze zoon van een erbarme- 1 ij ken dorpsgeldschieter had gewild, en het geluk had zyG pogingen bekroond. Men las onlangs van het verbod van het slachten van koeien en kalveren in Transvaal om den veestapel sneller te doen uitnemen. In berichten uit Londen wordl gezegd, dat dit niet de eigenlijke reden is, en het verbod alleen is uitge vaardigd ten voordeele van de Ecgelsche Yleeschmaatscbappij Cold Stovage Com pany, of van het monopolie der De-Beers- maatschappij in ingemaakt vleesch. Zoo heeft ook de maatschappij der Consolidated Estades 20 pCt. uitgedeeld aan de aan deelhouders, welke Maatschappij alle door den oorlog vrijgekomen vaste goederen in Transvaal heeft opgekocht en tot buitensporige prijzen verhuurt. Ook in de buitenlandsche bladen hebben de Boerengeneraals Botha en De la Rey een af&cbeidsmanifest geplaatst. Zij zeggen daarin dat het besluit van den Bntschen minister van koloniën om naar Zuid- Afrika te gaan, hen heeft doen besluiten hun voornemen op te geven nog verschil lende plaatsen te bezoeken. Zij zijn naar Zuid-Afrika vertrokken om zich ter be schikking van Chamberlain te stellen en hem ter plaatse de inlichtingen en de hulp te verstrekken welke hij wenschen mocht in de hoop, dat zij daarmede hun verlangen zullen toonen, om met hun nieuwe regeering samen te werken en om aan hun ongelukkige landgenooten de beste diensten te bewijzen. Zeer diepe dankbaarheid betuigen zij aan allen, die in Duitschland, Frankrijk, Zwitserland en België, zoo edelmoediglijk hebben geantwoord op hun beroep ten gunste van de weduwen en weezen. Welk een voorbeeld voor haar by de intrede des levens Wat zij verlangde was niet de verwe zenlijking van eerzuchtige droomen, noch fortuin, noch een rijk huwelijk, noch een hooge positie, noch «elfs geluk, maar eenvoudig het middel om door arbeiu haar brood te verdienen en haar groot moeder een gerust leven te bezorgen. Was dat oqmogelijk In allen gevai gevoelde zy in zich een wil, sterk en vast genoeg om zich niet te laten ontmoedigen. En stout was zij binnengegaan en ook stout had zij den concierge, die in een der twee paviljoens aan beide zijden van het hek woonde gevraagd, of zij mijnheer den graaf Prétavoine kon spreken; waarop de concierge had geantwoord, dat myuheer de graal in het kasteel was, en daar zijnde iedereen te spraak stond; vervol gens had hij hard aan de schel gettokken om bezoek aan te kondigen. Haar overviel een gevoel van ontroering, toen zij in het ruime voorportaal trad, waar een knecht haar verwachtte. Zonder haar iets te vragen voerde die knecht haar een salon binnen, waar ver scheidene personen zatentwee geeste lijken die zaaien praatten, voorts burgers eu boeren in zondagsche kleereumen had kunnen gelooven bij een openbaar ambtenaar, bij een vermaard advocaat, of een veel gezochten geneesheer te zijn. Wordt vervelgd.)

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1