IE VERLEIDING. No, 74. Zaterdag 30 December 1902. 18' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Bnitenland FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het is wel te begrijpen, dat men in Engeland niet veel op heeft met bet kabaal tegen Venezuela. Voor een recht' geaard Brit zijn zaken zaken en dit lijkt al een heel slechte zaak. Wij zullen zoo aanstonds zeggen waarom. Laat ons eerst even nagaan waaraan de ontevre denheid met bet beleid der Regeering in Engeland is te wijten. De Regeering heelt, men weet het, een blauwboek openbaar gemaakt en daaruit blijkt, dat Engeland zich door Duitschland op sleep touw heeft doen nemen, of erger, dat Duitschland oen valstrik gespannen beeft en de Engelscbe Regeering daar heeft laten inloopen. Dat zijn natuurlijk deels gissingen omtrent diplomatieke geheimen, want de overgelegde stukken zijn onvol ledig men zal wel hebben achtergehouden wat men liever niet onder de oogen van bet publiek zag. Het standje met Venezuela is in Enge land niet populair. Niet omdat de strijd m twee grooten tegen één kleine weerzin inboezemt, dit ridderlik gevoel bleek reeds lang aan de Theems gebeei te ont breken, men denke slechts aan Transvaal - maar omdat er niets bij te balen is. Land inpalmen gaat niet, want de Ame rikanen dulden dit niet. Financieel er vat van te balen, zal ook moeilyk gaan, want wanneer de hooge schadeloosstel lingen zijn betaald, zal er niets meer opgelegd kunnen worden en wellicht niet eens Ie oorlogskosten vergoed. Maar er komt wat meer bij. Men vindt, dat men niet zoo grif had moeten zyn met Duitscb- »Dat doet er niet toe, of beter gezegd, dat doet er veel toehet zou in allen geval beter zijn, zoo ge hem kendet maar boewei ge hem niet kent, kunt ge u toch tot hem wenden hij is de eerste raadsheer onzer stad en als zoodanig stelt by gaarne zjjn invloed ter onzer beschik- king, dat is te zeggen, wanneer 't hem niet hindert. Die invloed is zeer krachtig, want hoewel hij geen gedeputeerde meer is, maar door mijnheer Mérault vervangen, maakt hjj toch mooi en leelijk weer aan da prefektuurzoowel bij den prefekt als ia de bureaux, in het bisschoppelijk paleis en allerwege heeft hij iovloed Door den paus tot graaf benoemd, aan de edelste familiën van het land verwant door zyn huwelijk met mejonkvrouwe de la Rocbe- Odon, is hij daarbij rijk door zijne moeder en kan hij alles wat bij wil. Zoo hy uw aanstelling wil, zal hij ze verkrijgen, zoo hij ze niet wil, zal bij ze verhinderen.* >Ik zal gaan,* zei Helena. >Welnu,« hernam de inspecteur, ,io We plaats zou ik.ook mijnheer Louis Mérault, onzen afgevaardigde, een bezoek geven, wel te verstaan, zonder dat mijn beer ae graaf de Prétavoine er iets van land, dat veel grootere vorderingen heeft das Engeland, mee le doen en bet er veel van heeft, dat men zicb door Berlijn op het sleeptouw beeft laten nemen. Verder vindt meD, dat de zaak veel te overhaast is behandeld en het ultumatum een bewijs van Pruisische geslepen beid een gewaagde stap was, die de Engelscbe onderdanen in Venezuela aan groot gevaar bloot moest stellen. De stemming is er niet beter op geworden, toen het bericht kwam, dat de Duitscbe bevelhebber twee Venezuelaansche oor logsschepen bad laten zinken. Men oor deelde dit onrechtmatig, omdat er geen oorlogsverklaring was en men daarom die scbepeo alleen in beslag bad kunnen nemen, om ze later terug te geven. Vernielt men bet goed van een scbul denaar, dan ontneemt men bem tevens bet middel om aan zijn verplichtingen te voldoen. De officieuse of ministerieele kranten durfden met ronduit alles te zeggen, dat zou geeo pas geven, maar de Daily News als oppositieblad was er vlug bij, om de puntjes op de i's te zetten. Zy viel de Regeering aan, omdat zy met baar over haast ultimatum bet leven vaD vele harer onderdanen, mannen, vrouwen en kinderen, roekeloos in gevaar bracht. Zy sprak baar bevreemding uit, dat de Minister Lansdowne van de vermeesterde schepen gewaagde als pryzen zonder dat eenige bevoegde rechter daarover uitspraak had gedaan en hoopte, dat de verbonden Mogendheden den Venezuelanen niet het 7oorbeeld vaD inbreuk op de wetten van beschaafde oorlogvoering zullen geven. Verder klaagde het oppositieblad, dat verneemt. Want in zulke omstandigheden moet men, als ik roy zoo mag uitdrukken, laveeren. Mijnheer de graaf de Prétavoine behoort tot de klerikale partymijnheer Louis Mérault tot de republikeinscue. Wie kan zeggen welke van beide morgen aan het bestnur zal zijn Het beste is dus met beiden op oen goeden voet te zijn. Maar men moest zorgen zicb noch met den een noch met den andei te kompro- mitteeren, ten einde zich vrij te kuunen bewegen. Indien mijnheer de graaf Pié- tavoine thans invloed beeft, zal hij u doen aanstellen als 't mijnheer Louis Mérault is, zal 't mijnheer Mérault zyn. Wat bekommert gij u om den een ot den ander, om den klerikaal of den republikein „Ge behoort tot geene partij, niet waar Wat ge wiit is door arbeid te kunnen leven. Acb, 't is wei ongelukkig dat de politiek zicb in onze zaken mengtwaar om laat zy ods niet gerust. O die mee- uingen Eu deze, zelfs in zijne bewe gingen beschroomde man, bief met een eneigiek gebaar, dat van vele jaren ver drukking getuigde, de armen ten bemel »ODgelukkiglijk beeft men altoos een of andere meening,* zei vader Bonjean. »Maar neem, of liever ja; kortom, het is - misschien het beste verscheidene meeningen te hebben. Om terug te komen op hetgeen mejuffrouw betreft, moet ik baar verwittigen dat mynheer db graaf de Prétevoine op dit oogenblik in het slot van Rouvroye is. En wal mijoheer Mé- men in Engeland van den oorsprong van deze gebeurtenissen zoo goed als niets wist. Het land is er door overrompeld en ziet, Jat de kronkelwegen van bet imperalisme een gewoon menscben verstand te boog gaan. Het aanblazen van haat tegen Duitschland afkeurecd, oordeelt de D. N. dat Engeland zich aan den anderen kant door deze of welke andere Mogend heid niet by den neus moet laten nemen. Toch pleit er veel voor, dat -de genomen strenge maatregelen tegen Venezuela voornamelijk aan het dryven van Duitsch land zijn toe te schryven. Wanneer men als deurwaarder optreedt, is het toch niet altyd noodig het huis in brand te steken Op die manier bereidt men allerlei moge lijke verwikkelingen voor, daargelaten nog het lot der Engelscben iu Venezuela, niet het minst van de goudzoekers eu anderen in bet binnenland. Italië is nu de derde in den Bond geworden tegenover de kleine Republiek. Dal is gebleken in de reeds gememo reerde interpellatie in de Kamer. Die interpellatie beantwoordende, zeide Pri- netti, na bet geschil uiteengezet te hebben, dat Italië zicb tot Duitschland en Engeland had gewend met het verzoek te mogen deelnemen aan het optreden tegen Vene zuela. een verzoek, dat zeer gunstig ontvangen was. De Ilaliaanscbe gezant te Caiacas had Zondag aan de Regeering aldaar de eischen van Italië bekend gemaakt. Ook Italië, zei Prinetti, beeft aanzienlijke bedragen t3u Venezuela te v rderen wegens schade, aan eigendom men van zyn landgenooteD toegebracht tijdens de talryke revolution, die Vene! rault betreft, deze is te Parys in de Kamer, en ik we6t niet of by eerstdaags te Condé terug komt.* XIV. Indien Heieoa den graaf Prétavoine niet kende, had zy toch dikwerf over hem hooren spreken niet alleen sedert zy te Condé was, maar reeds vóór er te komen want haar vader was nieuwsgierig naar de dingen van zyn geboorteplaats, en buiten de twee dagbladen »l'Etoile de la Vallée* en >le Réveil de Condé,* bad hij correspondenten die hem mededeelden wat de dagbladen niet vertelden, En wat de dagbladen niet gemeld had den het klerikale blad, uit eerbied voor een grafelijken prins, iemand die de aan- voerdei dei klericale partij in het gewest was het liberale blad uit vrees voor eeu geducht proces wegens laster, dat bet blad geruïneerd zou hebben, daar bet niet rijk was, - was de buweiijksgescbiedeDis van dien goeden jongman met de klein dochter van den giaaf de la Roche-Odon, en de meer of min grappige rampspoeden die voor hem uil dit huwelijk ontstaan waren. Maar juist omdat do dagbladen te dier zake gei wegen hadden, waren de brieven, welke mijnheer Margueritte ont ving vol bizonderheden, anekdoten en kortswijl geweest. Misschien bestaan er in verafgelegen landstreken negentienjarige meisjes, die gelooven dat de kinderen uit oen koolblad zuela sedert zoo lang onrustig houden. In April 1901 heeft de Italiaansche gezant reeds stappen gedaan om langs vriend- schappelijken weg een regeling van deze aanspraken te verkrygeo, doch dat werkte niets uit. Dö eerste lijst van eischen tot schadeloosstelling, Italianen betreffende, is na nauwkeurig onderzoek vastgesteld op 2.800.000 bolivares (frs.) Andere eischen werden nog onderzocht op hot tydstip, dat de jongste revolutie uitbrak, waarby aan Italianen aanmerkelykescbade, waarover iDtusschen nog geen schatting is op te maken, berokkend werd. De Kamer ziet wel, zeide Prinetti, dat groote Italiaansche belangen in Venezuela be schermd moeten worden, od dat de Re geering niet nu pas doze zaak ter hand neemt. Onze onderdanen mogen er op rekenen in Venezuela niet minder krach tig gesteund te zullen worden in hun rechtmatige vorderingen, dan dit met de Duitscbe en Engelscbe onderdanen het geval is. Dat de beide andere Mogendheden Italië laten meedoen en zelfs met plezier, zit hierin, dat Italië nu helpen zal aaD de blokkade der Venezuelaansche havens, wat de kosten voor de anderen natuurlijk kleiner maakt. Die blokkade is intusschen al een zeer bfozondere Cranborne deelde mede, dat de blokkade zou worden uit gevoerd met volledige eerbiediging van de rechten van neutrale Staten. De Vereenigde Staten erkennen haar niet. Maar dan mag men vragen of Venezuela er wel zoodanig last vau zal hebben, dat van dit middel tot onderwerping succes is te verwachten. groeien. Helena behoorde gelukkig niet tot die geveinsde onnoozelen. Zy was grootgebracht door een verstandigen vader die niet geloofde dat zuiverheid en dom heid synoniem zjjn, en indien zy niet alles begrepen had wat deze brieven bevatten, en zoo zij bovendien niet gei aden had wat tusschen de regels gelezen moest worden, bad zy toch genoeg begrepen en gei aden om meer dan eens aan dien Uo- rucbten graaf Prétavoine gedacht te heb ben en aan de gravin zijn echtgenoot, of liever aan de gravin, die, tegen baar zin en uit kinderlijke toewijding gehuwd zijnde, niet gewild bad, zoo als men zeide, hem, dien men haar opgedrongen had, en wiens vrouw zij slechts in naam was als man aan te nemen. Was dat niet genoeg om de nieuws gierigheid van een jong meisje te prik kelen Door een vrouw afgewezen die nooit een gelegenheid liet voorbijgaan om hem in 't open bear haar haat en verachting te betuigen, iroostte de graaf zich, door met een bekwaamheid die den dooitrap- sten jood ijverzuchtig zou hebben gemaakt, het aanzienlijke vermogen van den graai de la Roohe-Odon te administreeren Vroe ger zeer ingewikkeld, was dit wrmogen duiJeiyk en helder geworden in i nanden van den graaf Prétavoine, di« het in komsten deed afwerpen, welke de oude graaf de la Rocüe-OdoD onmogelijk had geacht, 't Is waar dat de oude graal de

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1