II JE 7SE1EIDIHS. i\o. 73. Woensdag 17 December 1902. 18e Jaar Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch- Vlaanderen. F. DIELEMAA, Bnitenlaad FEUILLETON. AXELSCHE Dit Blad verschgnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRLJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het Duitscb EDgelsche standje met Venezuela begint meer de aandacht te trekken om de zonderlinge verwikkelingen, welke er uit kunnen voortvloeien, nu President Castro weigert zich aan den eisch van de twee groote Europeesche Mogendheden te onderwerpen. Gastro beeft de nationale militie opgeroepen om de vreemde indringers te verdrijven, wan neer zij het heilige Venezuelaanscheland durven bezetten. Op papier ia dia militie 250.000 man sterk, die wel niet allen zullen opkomen, maar er is geestdrift, zoolang als het duurt. Duitschland en Engeland zijn niet volkomen vrij, want de Amerikanen kijken hen scherp op de vingers en het oude gevoel, dat de Euro peanen in Amerika niets te zeggen hebben, komt weer boven. Het consulaat van Venezuela te New-York, werd bestormd met aanvragen van Amerikanen, die willen vechten voor Venezuela. In het Amerikaansche Huis van Volks vertegenwoordigers heeft een lid een voorstel ingediend, den President mach tigend, om aan Engeland en Duitschland voor te stellen hun geschil met Venezuela aan een scheidsgerecht te onderwerpen en de schadeloosstellingen, die mochten verleend worden, te waarborgen. Presi dent Roosevelt heeft Hay, den Ministei van Buitenlandsche Zaken, bij zich ont boden, om met hem over den toestand te beraadslagen. De voorzitter der Senaats commissie voor de buitenlaudsche aan gelegenheden zeide overtuigd te zgn, dat de Unie niet zal jusschenoeide komen, aangezien Engeland of Duitschland geen XIII. De inventaris, opgemaakt door Mr. Griolet zelf, die geen enkele zitting ver zuimde en zich altijd als een volmaakt notaris vertoonde de inventaris lever de de verwachte resultaten ophet pas sief overtrof het actie)zoo er voor He lena na den verkoop van het meuoilair iets overbleef zouden het hoogstens eeni- ge honderden franken zgn, en dat was nog niet zeker. Kan men vooraf precies de opbrengst van een meubilaire verkoo ping bepalen Helena had niet op dezen verkoop ge- Wacht, om te trachten haar denkbeeld van arbied te verwezenlijken op den dag dat haar grootmoeder en zij het colle ge-gebouw zouden verlaten, moesten zij weten waarheen zij zich te begeven had den en hulpmiddelen hoe zwak ook heb ben, om niet van honger om te komen. In haie slapelooze nachten, wanneer ze nauwelijks te bed, verschrikt overeind sprong, meenende de stem te hooi en van haar vader, die haar riep, had zij nage dacht over het besluit, dat zij nemen moestmoest zg als onderwijzeres in een partikulier buis, als ondermeesteresse in oen kostschool gaan of schooljuffrouw veroveringen wenscbt. Hij drukte echter zijn leedwezen uit over het vernielen der Venezuelaanscbe schepen en vond, dat de bondgenooten heel goed die schepen hadden kunnen in beslag houden tot de schuld betaald was. In de Engelscbe bladen leest men, dat de werven van Devonport last hebben gekregen om op het eerste bevel binnen een etmaal het reserve-smaldeel uit te rusten. Men bemerkt echter aan de Engelscbe kranten zeer goed, dat men te Londen er wel wat over inzit, dat de zaken in Venezuela die wending genomen hebben. De dreigende opstand daar is uitgesteld, omdat het verzet tegen den vreemdeling een nationale zaak is geworden De Standard vraagt of de reeds genomeD maatregelen en de beschieting van eenige havens voldoende zullen zijn om Vene zuela te onderwerpen. Het blad acht het mogelijk dat de bende avonturiers, die het leger van Venezuela uitmaakt, Enge land noodzaken zul troepen van de Ber muda's, van Trinidad en zelfs uit Europa te zenden. Da Daily Mail werpt da schuld der overhaastig genomen beslissingen en van het gemis van beleid op Duitscnlan i. De Times, altijd gereed om de Duit- schers een hak te zetten, begrijpt niet, waarom het noodig was de Venezuelaan- sche vloot te vernielenhet blad wacht nadere inlichtingen af, en hoopt dut de Engelsche schepen aau die vei nieling geen deel genomen nebben. Maar misschien loopt alles nog met een sisser af, want Venezuela heeft door middel van den Amerikaanschen gezant Engeland en Duitschland laten vragen het geschil te onderwerpen aan scheids- worden Alleen zijnde, zou zij in een familie of io een kostschool zijn gegaan - want zij was vei pletterd door den slag die haar getroffen had, en een zekere lust ge vonden hebben, ten minste een betrekke lijke gerustheid wat de bezwaren en moeielijkheden van hef leven betreft. Zekerlijk zou dit leveD niet zeer aange naam en zoet voor haar geweest zijn maar de tijd was voorbij toen zij nog op het aangename kon hopenzij had dien bij baar vader gehad, die zoo oplettend, zoo voorkomend was voor alles wat haai gelukkig kon maken of vei maak doen; thans, mits zjj niet het slechtste had, moest zij tevreden zgn en niet klagen. Maar zij was niet alleenzij had haar grootmoeder, wat zou de arme vrouw beginnen, als Helena in een famdie of in eeo kostschool was Als onderwijzeres of ondermeesteres *ou zij wel genoeg ver dienen, om hare grootmoeder te onder houden van hetgeen zg haar geven kon. Maar als schooljuffrouw in een dorp, zou zij haar grootmoeder bij zich kunnen nemen en beiden te zamen wonen. De arme grootmoeder, zoo ruw behandeld door tante Toutcha, was gewoon aan ont beringen en zij, Helena, zoo teeder be handeld, zoo vertroeteld tot heden, zou zich er ook aan wenoen. Hoe goed evenwel deze beslissende redenen om schooljuffiouw te worden haar schenen, wilde zij zulk een ernstig besluit rechterlijke beslissing, 't Is de vraag, of daarmee nu nog genoegen zal worden genomen. President Castro past overigens geheel in het kader van onzen tijd, hij verstaat uitnemend de kunst groote woorden te smeden. Men leest in zijn proclamatie De onbeschaamde vloot dei buitenlanders heeft Venezuela's heiligen grond ontwijd. Het is een barbaarscb bedrijf, een aanslag tegen de allereerste beginselen der natiën. Het is een onedele behandeling, omdat zij de vrucht is eener onzedelijke en lafhartige samenspanning van geweld en trouweloosheid. Maar het recht is aan onze zjjde. De God der volken, die Bolivat en zijn helden bezielde tot het groote werk, ten koste van groote opoffe- ringeD vrijheid en onafhankelijkheid ons te schenken, zal op het beslissend oogen blik met ons zjjn." Een zoon van den vroegeren President Bianco van Venezuela beeft aan een krant eenige mededeelingen verstrekt over den toestand in het land. Volgens hem heeft de Venezueiaansche Regeering op papier de beschikking over 70.000 man, maar President Gastro heeft inderdaad slecnts over 4000 man te bevelen. Da opstandelingen hebben nog 10.000 man, verdeeld iu kleine troepjes en ouder verschillende aanvoerdeis Deze 10.000 man zouden, als er geen burgeroorlog was, het veldleger vau Venezuela vormen. Maar men is er lang niet zeker van, dat de opstandelingen aan President Castro's oproep gevolg zullen geven. De bewa pening der Venezueiaansche troepen is goed, maar de artillerie is onvoldoende. niet nemen vóór eenige personen geraad- pleegl te hebben. Vervolgens, hoe zulk een aanstelling ais schooljuffrouw te bekomen Dat wist zij niet. Tot wien zich te wenden Welke aanspraken kon zij doen gelden Het getal personen, welken zg kon raadplegen, was gering, wam zij kende niet, of ten minste zeer weinig de oude vrienden, welken haar vader te Gondé wedergevonden had. Degene, di6n zij raadpleegde was een onderwijzer aan het college, niet Radou, die haar niet toegesproken had sinds de begrafenis, en zich integendeel met gebogen hoofd en krommen rug uit de voeten maakte zoodra hg haar zag maar het was een collega van Radou, die minder door naar gekend als deze, haar echter meer vertrouwen inboezemde. Een directeursdochter, schoolmeesteres Vader Bonjean hief jamm rkreten aan, maar toen zijne verbazing gestild was, verklaarde hij dat haar besluit verstandig was, en daar zij genoodzaakt was te ar beiden er in de omstandigheden waarin zij zich bevond, voor haar niets beter was dan schooljuffrouw te worden buitendien was zulks geen slechte zaak, daar de toekomst aan da lagere school behoorde. Hoe standvastig Helena ook was, zij behoefde ondeisteuning oo bemoediging; die raad ontnam haar alle weifeling. Miar het was niet voldoende te weten wat zg wilde doen, zy[ moest het kuouau En dan zou hot zeer de vraag zijn, of Castro na een burgeroorlog van elf maan den nog over voldoende munitie beschikt. Als President Castro bopeikt blijft tot zijn eigen hulpbronnen, Jan zal hij, naai het oordeel van Blanco, slechts weinig tegenstand kunnen bieden. De werkstaking onder de bakkers te Marseille neemt een gevaarlijke wen ding, vooreerst door haar algemeenheid, en vooral ook door de botsing met de gewapende macht. De Regeering heeft eerst beproefd de stakers over te halen tot scheidsrechterlijke beslissing. Dat voorstel werd hooghartig verworpen. De stad wordt nu door militaire bakkers van brood voorzien onder bescherming van de militaire macht. Zulke dingen herin neren, dat het tijd woidt, dat elk menscb zich zoo inricht, dat hg desnoods ook zgn eigen brood kan maken. Zoo heel moeilijk is dit niet. Botha en Da la Rey zijn Zaterdag middag te vgf uur van Southampton vertrokken naar Zuid-Afrika. Botha heeft dus blijkbaar een gunstig advies van zijn dokters gekregen. Hij denkt met Mei terug te keeren om ziju vrouw te halen. De Ia Rey heeft verklaard dat hij dan waarschijnlijk niet mee terug zal komen. Aan het Waterloo 'station te Londen waren veel vrienden aanwezig ec er was ook veel belangstelling te Southampton waar de passagiers van de Boston" zich om hen verdrongen mat het verzoek om bun handteekening. De generaals hebben een manifest van afscheid gereed gemaakt dat-vandaag zou verschijnen. doen het stedelijk bestuur benoemt de onderwijzeressen van de lagere schólen, Hiervoor vond zij wederom ondersteu ning bij den onderwgzer die haar besluit goedgekeurd had en in haar belang den inspecleui wilde spreken. »Men is wel iets schuldig aan de dochtèr van een man als mijnheer Marguaritte, en zekerlijk zal de administratie verblijd zijn u die schuld te betalen morgen zal ik u zeggen, wat mijnheer Malattré mij geantwoord heeft. Het was een liefelijk woord voor Helena in zgn graf beschermde haar vader baar nog. En zij voedde hoop't was geen eerste plaats, welke zij zou vragen die men haar gaf, hoe nietig zij ook zijn mocht, zou haar bevredigen, mits ze haat en haar grootmoeder het noodige gaf. Maar de zaken gingen niet vooruit met de snelheid, welke zg wenschte en die voor haar een voorwaarde van bestaan was. Het eerst wat de inspecteur verlangde was haar te zien, en toen zij zich tot hem begaf met vader Bonjean, die haar voorstelde, was 't geen beloften, welke hg haar gaf, maar raad. Mijnheer Malatiré was een schuchter, verlegen mensch, die scheen geleefd te üebbeu in een onderworpenheid, welke hem alle zelfstandigheid en eigen wil had doen verliezen. De grond zijner ijdele en niets zeggende woordenpraal bestond uit twee zinnen, die telkens wederkwamen.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1