A JE VERLEIDING. No. 71. Woensdag 10 December 1902. I8e Jaari!< fej kj iia* Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li -Vlaanderen. F. DIELEMAA, Gezondheid en verwarming. FEUILLETON. COIJIiA Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het volgende jaargetijde is sedert eeni- gen tijd weer aangebroken. Zoo zuchten bezorgde moeders, verwende lieden, die in eeuwigdurende bezorgdheid over hun dierbare gezondheid verkeeren. Die onge zonde tijd van het jaar is voor hen een waar schrikbeeld geworden. Al van af deG eersten den besten wat kouden dag beginnen zij al te stoken, alsof het tien graden vroor; trekken dikke warme- boven- en onderkleeren aan en doen al bet mogelijke om zich voor het zoo go- vreesde »kou vatten* te behoeden. En nu juist lijden een massa menschen aan verkoudheid, die zij zichzelf op den hals hebben gehaald door overdreven voorzo.gen in herfst en begin winter. Een massa zwakke kindertjes hoesten en proesten van af den eersten kouden dag tot dien in de lente. Heeschheid en niezen zijn bij velen aan de orde van .den dag. Daartegen worden dan alle mogelijke medicijnen en huismiddeltjes aangewend, die alle met elkaar dat gemeen hebben, dat ze weinig of in 't geheel niet helpen Maar toch hoesten en proesten de patiënten lustig door, de een meer, de ander minder. Maar net ergste daarvan is, dat uit die voortdurende verkoudheden vaak longont steking ontstaat, die offers eischt. Toch kleedt men zich steeds met nog dikker stoften, stookt nog harder en wik kelt zich van het puntje van den neus tot aan de voeten in de warmste kleeding, pelzen etc. en vermijdt daarbij angstig om zich bloot te stellen aan dat »ellendige, ongezonde weer* en dat alles zonder baat. «Alvorens iemand tot uw last te nemen, moet ge weten of go zelf kunt leveD ge moet er niet op rekenen, dat er iets van de nalatenschap voor u zal overblij ven er zijn schulden te betalen ik zeg dit niet voor me zelve; uw vader heett me altijd betaald zooals het behoort, voor hetgeen ik hem geleverd hebmaar er zijn schuldeischers. Wat zal u overblijven als men hen betaald heeft? Dal haat ge moeten weten voor er van te spreken uw grootmoeder bij u te willen nemen; er blijft u niets over.* »MLjn voornemen is te arbeiden, heb ik u gezegd.* «Dat is zeer goed. We zijn op de Wereld om ons brood te verdienen maar weet ge of ge het uwe en dat van uw grootmoeder zult kunnen verdienen Ga uw eigen weg en laat haar den haren gaan. Laat ieder voor zich zei ven zorgen. Dat is de raad, dien ik u geef en, wat oog beter is, ik help u, als ik mijn zus ter tot mij neem.» «Ik dank u voor uw goede bedoeling tante, maar ik wensch giootmoeder bij mij te houden en verzoek haar mij niet te verlaten.* Het zou dan ook wel wonder wezen, wanneer men daarbij baat voed, want door al die voorzorgsmaatregelen bevordert men juist de kwaal. Voornamelijk is het stoken binnenshuis een eerste en voornaamste oorzaak van alle verkoudheden bn van al wat daaruit voortkomtvan alle storingen in hals en longen. Dat 15 graden Reamur, d. i. dus ruim 18 Celsius of ruim 64 Fahrenheit voor oude en erg bloedarmoedige menschen 16 gr. R. de ware warmtetemperatuur is, weet nagenoeg een ieder beschaafd menscb. Sommigen houden zelfs reeds 50 a 52 F. al voor meer dan genoeg. Dat diezelfde, maai kunstmatig teweeg- gebiachte temperatuur schadelijk kan zijn, wanneer geen bijzondere voorzorgsmaat regelen worden getroffen, dat bedenken maar heel weinig menschen. Zy zouden het toch heel goed kunnen weten, wan neer zLj maar de moeite namen er be hoorlijk onderzoek naar te doen. Zij zouden dan ervaren, dat na een eenigszins lang vet blijf in een verwarmd vertrek een zekere droogte ODtstaat, die een eerst zachte, later meer duidelijke jeuking in den hals ten gevolge heeft. Blijft men dan wat lang zitten, dan be ginnen langzamerhand.de voeten koud te worden. Na nog langoren tijd wordt het onaangename gevoel in den hals duidelijker merkbaar; ook het slijmvlies van deu neus begint dan te jeuken, het hoofd wordt gloeiend en de voeten duidelijk en erg onaangenaam koud. Na nog een langer verblijf in een kunstmatig verhit vertrek beginnen zelis bij de sterkste en gezondste menschen Vervolgens haar grootmoeder naderend en haar kussend «Zeg aan tante, grootmoeder, dat ge vertrouwen in au] stelt, en gij wel weet, dit ik u mets zal laten ontbreken.* De oude vrouw bevreesd inar schoon zuster aanziende, weifelde een oogenblik. „Ik kan nog werken mijn dochter." «Din zullen we samen werken groot moeder.* „Zoo ge op haar rekent," zei de tante, de schouders ophalend. Helena hief het hoofd op en zag haai tante fier aan. «Ik reken op mij zelve, tante. Ik zal voor grootmoedei werken 't zal groot moeder niet zijn, die voor tnij werkt. Vader vond dit zijn moeder te veel ge werkt had't is mijn plicht zijn denk beelden eu ziju wil te eerbiedigen. U dat zeggende, spreek ik in zijn naam De tanle wis een oogenblik van haar stuk gebracht, doch spoedig hii zij zich nerstela. «Als hetgeen uw valer gezegi heeft beteekeut dit ik mijn zuster te veel heb doen werken, is 't een domheid." «Tante, ik kan u met veroorloven zoo over mijn vader te spreken «Kortom, ik zeg, wat ik zeg Uit lief dadigheid heb ik mijn zuster dertig jaar lang in myn huis gehouden, en zoo word ik er nu voor beloond." «Uit liefdadigheid riep grootmoeder uit. teekenen van malaise zich te openbaren. Bij een erg verhit vertrek zijn deze ver schijnselen natuurlijk Dog veel heviger. Wat doen nu de meeste menschen als zij het koud hebben.en hoesten? Wel, dan stokeD zij nog barder en durven in 't geheel niet meer in de buitenlucht te komen, niet bedenkende, dat zij juist ddardoor den toestand nog veel verergeren. En toch is dit zoo De eenige en uitsluitende oorzaak van al die elleude is de heet gestookte kachel Zoodra wij genoodzaakt zijn onze woon vertrekken kunstmatig te verwarmen, ontstaat bet navolgende procesvan die verwarmingstoestellen. Die droge hitte nu onttrekt aan de kameratmosfeer alle daarin voorhanden vocht en nu is een zekere mate van vochtige lucht juist on ontbeerlijk voor onze gezondheid. Droge lucht verdroogt de slijmvliezen van Deus en hals. Ook andere lichaamsdeelen krijgen dan gebrek aan vocht en nu ont staat het onaangename gevoel van koude en behaaglijkheid. Door nog harder te stoken verbelpi men dit Dietintegendeel men verergeit het. Sluit men daarbij, hetzy uit angst, hetzij uit spaarzaamheid nog altijd de ven&cers pot dicht, dan wordt het nog erger, want die vast besloten heete en droge lucht wordt heel snel verontreinigd en wordt dan eerst dubbel schadelijk en gevaarlijk. Wordt vooral bij kleine kin deren de slaapkamer kunstmatig ver warmd, dan wordt het gevaar nog tien maal grooter-. Dag eo nacht moeten dan die arme wichten ademen iu een waarlijk vergiftigde atmosfeer. Het eenvoudigste middel tegen al die Maar Helena ondeibrak hiar ea zeide „Grootmoeder, ik verzoek u, deze .zaak met Taute aau mij over ie laten; inga antwoord is, dat wij haar liefdadige be doelingen met meer aannemen, op lat zij er voortaan niet slecht voor beloond zou worden.* «Zoo als 't u belieft, niebtj i mijn wil was u in uw ongeluk te hu p te komen, zooals verwanten elkander dat schuldig zijn. Outvaugc ge mij zoo, weluu goed, dan ga ik heem* Zij deed eau schrede naar de deur, maar torugkearende en zich tot hare scboou zuster ricutead, hernam zij „En gij, als ge van nongar sterft, kom my dan niet verzoeken, u in myo huis te namen; het zou te laat zijn. Is het niet eibarmelijki Ta veel gewerkt ge werkt, te veel gewerkt. Helaas goede God 1 Goeden avond En nu ging zy woedend heen, zonder om te zien. Bij nare komst had zij juist do berekening gemaakt hoeveel broeiseis kalkoauda, schoonzuster zou kunasn op- kweokenwant het was onbetwistbaar dat men haars gelijke niet zou vinden om kalkoeuen te mesten, en nu moest meu door de schuld van die groote meid dat trotsch, dom nest, van die winst afzien. Zij moest van ellende krepeeren, dan had zij wat zij verdiende. Nog tamelijk laog bleven Helena en haar grootmoeder te zaman zonder een woord te wisselen, toen de tante ver ellende is nu maar alleen zich behoorlijk bekend te maken met de voorwaarden en eischen vau een kunstmatige ver warming. En die zijn zóo eenvoudig, dat een ieder ze gemakkelijk begrijpen en opvolgen kan, Vooreerst moet de lucht te allen tijde vochtig worden gehouden. Dit is het eerste en het voornaamste gebod Op de kachel moot te allen tjjde een flinke ketel of pot met water staan en dit water moet voortdurend aangevuld en angstig zuiver gehouden worden. Het doelmatigste zijn geëmailleerde verdamp- schalen ook omdat die het makkelykst zuiver gehouden kunnen worden. De daardoor voortgebiacbte vochtige Jucht werkt aangenaam op hals en longen. Dan mag de warmte nooit hooger komen dan 15 R. Heeft men het dan nog koud, dan is. men uiet normaal. Men moet dan vooral niet harder stoken, maar liever zich maar wat warmer kleeden Niet een dikke wollen doek om den hals, maar wel warme kousen en borstrokken ot pantalons. Het uren lang stilzitten in een kunst matig verwarmd vertrek is altijd heel nadeeiig. Men moet dan steeds nu en dan levendig eenige minuten bewegiog nemen. Moet men absoluut uren lang aan een bureau zitten schrijven, dan neme men een plaid om de beenen, als men last krijgt van koude voeten, Kleine kinderen late men nooit laDg op den grond spelen, dan vatten ze al heel licht koude. In geen geval mogen ze stil op deD grond blijven zitten ook zelfs niet voor korten tijd. Men zette trokken wasna al de gemoedsaandoe ningen van dien morgen en d9 laatste dagen was Helena ten einde hirer kracht het laatste toonaai had hiar den genade slag gegeven. «Wy hadden misschien beter gedaan tante's voorstel aan te nemen, zei ein delijk de grootmoeder, zjch zelve beant woordend; «ik zou gewerkt hebben; moed ontbreekt mij niet.* «Neen, grootmoeder, wa zouden niet wel gedaan bobben, door vaders wil niet in acht te nemen.* «Miar men moet toch leven, mijn kind «Wees gerust, ik zal werken.* «Hoe?* «Dit Wdet ik niet, miar ik zal wel iets vinden men moet zoeken, en ik ga zoeken; de gedachte dat ik iu de plaats vau mijn armen vader treed, zal miy kracht geven.* XII. Heleni bid eenige aren rust en afzon dering ineeten hebben, gedurende welke zij zen aan tiaar bespiegelingen kon overgeven en vrijelijk weenen, want haar steeds bedwefngen Lianen verstikten haar I Sinds twee dagen bewoog zy zich, hin- dahie, sprak als in een droom, waaruit zij niet kon ontwaken, beklemd, angsiig, gejiagd, onbekwaam haar wil uit te drukken, overgeleverd aan een soort van Ljlziti aan gedacuten en denkoeeldeD, die haar gak of wezenloos maakten.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1