G.J. E Huishoudelijk gerief, Burgerlijke Stand. Advertentie». „Socialisme en Godsdienst." Openbare Verknoping Door uitscheiding van Bedrijf. Openbare Verkooping en 20 BIGGEN. imeasammmMMmsmsmt J. C. SLIJPEN. Mijnheer In het verslag van de laatstgehouden zitting van den Raad der gemeente Axel, voorkomende in de Axelsche Courant van 3 Dec. 1902 lees ik het volgende *De heer Dekker vraagt hoe het tegenwoordig met de armenpraktijk der dokters in Axel gaat. Verleden ffjaar is er een man op het Spui die ff van de armen werd bedeeld ziek geweest en deze man was laatst ook weer ziek. Toen is die man naar dokter ffOffringa gegaan, maar deze wilde ffniet medekomen, omdat die man ffaan Offringa nog iets van het vorige ffjaar schuldig gebleven was. Ik vind ffhet heel onbeleefd van zoo'n dokter it om daar niet naar toe te willen gaan. Dat er op Spui veel armoede is bewijst dat er laatst nog voor de ffarmen rond is geweest en dan vind nik het heel onbillijk van zoo'n dokter nom van dat geld dat eigmlijk voor nbrood voor de armen bestemd is ook nnog wat te willen hebben. Ze hebben er immers f 800 voor en om de ffarmen te behandelen hebben ze ffpas 100 meer gekregen. Dit moet wik echter zeggen dat dokter Ittmann zich in dezen flink gedragen heeft, ffwant hij is, alhoewel hij de armen- ffpraktijk buiten niet had toch naar ffdien zieke toegegaan en heeft hem ffgeholpen. Dat is menschelijk en toen men Ittmann vroeg waarom ff hij dat deed zeide hij omdat ik zag ffdat hulp daar noodig was." Tot zoover het raadsverslag. Ik wil beginnen met hier voor U en tevens voor al de lezers van dit blad de ver klaring af te leggen dat hetgeen door U in de raadsvergadering omtrent mijn persoon is gezegd van a tot z is gelogen en dus niets is dan gemeene laster. Ik stel er prijs op dit publiek en in deze courant te doen omdat wat gij van mij hebt beweerd niet in beperkten kring is gezegd maar op een publieke plaats en ten aanhoore van al de raadsleden. Men zou dus mogen verwachten dat het ver haal door u medegedeeld niet op een los gerucht is gebaseerd, maar op grond van vaststaande feiten en desnoods met de stukken in de hand kon worden bewezen. Maar ik tart u hier openlijk aan te toonen dat er van heel dit verhaal ook maar één tittel of jota waar is. Gelogen is door u wat gij zeidet dat de bewuste patiënt op het Spui naar mij een boodschap zou hebben gestuurd en dat ik niet mede zou willen komen om dat die man aan mij nog iets van 't vorige jaar schuldig zou zijn gebleven. Van de ziekte van den patiënt hier be doeld was mij niets bekend en eerst nadat patiënt reeds eenigen tijd ziek en onder behandeling van collega Ittmann was geweest werd mij door Ds. Hugen- holtz zijn ziekte medegedeeld. Noch direct noch indirect was mij gevraagd of ik naar 't Spui zou willen komen. Ten overvloede ben ik zelf gisteren naar de vrouw toegegaan om te vragen of door haar naar mij een boodschap was gestuurd. Zij vertelde mij dat dit niet het geval was maar dat zij dokter Ittmann die toevallig in de buurt was had laten roepen. Dat vroeger deze patiënt onder mijne behandeling was geweest stem ik toe. Dat diezelfde patiënt sedert een paar jaar nog bij mij te boek stond even eens. Dat evenwel ook dezen zomer nog niettegenstaande die oude schuld door mij met bereidwilligheid geneeskundige hulp is verleend zou de vrouw zelf des- gewenscht kunnen verklaren. Dat nu die vrouw bij de laatste ziekte van haar man de hulp van dokter Ittmann inriep is iets dat buiten mij omgaat. Ware zij bij mij gekomen ik zou evenals dezen zomer gaarne gegaan zijn. Gelogen is voorts door U, dat bedoelde patiënt armlastig was. Dat de vrouw sedert den dood haars mans armlastig is geworden is mogelijk. Doch toen haar man leefde was zij dat niet. Dit is bovendien door den burgemeester vol doende aangetoond. Laster en niets dan vuile laster is het dus als ge zegt het onbeleefd van mij te vinden niet naar dien patiënt toe te willen gaan. Laster eveneens en aan randing van mijn eer en goeden naam als ge het onbillijk vindt van mij dat ik van het geld dat eigenlijk voor brood voor de armen bestemd is nog wat zou willen hebben. Van de heele collecte op het Spui voor dat gezin gehouden was mij niets bekend. Tegenover deze feiten komt dus het gedrag van mijn collega Ittmann in een ander daglicht te staan. Dat de patiënt armlastig was op het oogenblik dat col lega Ittmann's hulp gevraagd werd is dus eenvoudig onwaar. Onwaar dus ook dat dokter Ittmann dien patiënt hoewel hij de armenpraktijk buiten niet had als zoodanig ging behandelen. Dat door de ziekte en den dood van den broodwinner het gezin in armoedige omstandigheden is geraakt vind ik genoeg te betreuren. Ware de commissie op het Spui bij mij gekomen gaarne zou ik ter leniging van de armoede het mijne hebben bijgedragen. Nu echter mijn hulp noch als geneeskundige noch anderszins is gevraagd vind ik het van u beneden alle kritiek zonder nader onderzoek in te stellen mijn eer en goeden naam te bekladden op eene wijze zooals het beliefd heeft dat publiek in openbare raadsvergadering te doen. Ik sommeer u dan ook hierbij openlijk voor de lezers van dit blad ten eerste in het eerstvolgend nummer van de Axelsche Courant al uw leugens en laster in het publiek terug te ne men en ten tweede in de eerstvolgende raads vergadering openbaar te herroepen alles wat door u ten aanzien van mijn persoon Mocht door u aan dit amende hono rable niet worden voldaan dan zijt gij hiermede voor de rechtbank der publieke opinie als leugenaar en lasteraar gevon nist en zal ik op grond van art. 261 van het Wetboek van Strafrecht eene aan klacht tegen u indienen bij den Officier van Justitie. In afwachting, Dr. R. P. OFFRINGA, Hz. Arts. Bladen die het Axelsche raadsverslag uitvoerig opnamen verzoek ik beleefd mijn ingezonden schrijven over te nemen. Van 15 tot 30 Nov. 1902. Axel. Hawelijksvolttrekkingen. 20 Joos Blok, (van Ter Neuzen), oud 30 j jm. en Neelt je Hamelink, oud 23 j jd. Pieter Goosen, (van Zaamslag), oud 23 j., jm en Dina Janneke Jansen, oud 23 j. jd. Geboorten. 15 Aloijsius, van Adolf van Britson en van Helena Maria Cecilia van Remoortere. 17 Flofentina Maria, d. van Petrus Jozephus Seghers en van Ma thilda Groothaert. 18 Hendrina d. van Marinus Markusse en van Maria Sara Loof !9 Debora Su/.auna, d. van Pieter Jaco bus de Pooter en van Sara de Groote. 20 Eugenius August, z. van Johannes Cor- nelus de Clerck en van Regina Johanna Staal. 22 Catharina d. van Krjjn Diele- man en van Sara Schuitvlot. 24 Franpoi- se Pieternella, d. van Pieter Bareman en van Pieternella Schuitvlot. 30 Coruelis Adriaan z. van Cornelia Wienies en van Maria Corneilia Koekkoek. Jan z. van Hendrik den Hamer en vanCornelia Koster. Overlijden. Jan Seheele 9 j., z. van Cornelis en van Aaltje Dieleman. Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Adolphus Vereecken, 32 j, jm. en Emelia Alphonsina van de Bilt, oud 27 j., jd 25 Augustus van Acker, oud 39 j., jm., en Pharaïlde Kips, oud 33 j. jd. Geboorten. 15 Jacobus Ludovicas z. van Jozephina Leonie [tornhout. 19 Al phonsus z. van Franciscus Onghenae en van Pharaïlda Maria Teunis. 24 Julia Louisa, d. van Josephina van Regenmortel. 25 Joseph Maria, z. van Augustus Augustinus de Clercq en van Sjjlvia Augustus de Pau. 26 Alphonsus Josephusz. van Aloysius Josephus Rombout en van Clemence Prudence de Schepper. Overlijden. 21 Arthur Franeies van Regenmo'tel oud 9 m., z van Aloysius en van Maria Coleta Verstraeten. 22 Augustinus Suy, oud 65 j. wednwn. van Anna Ca'hanna Scheppers 25 JacobusLu- dovicns Rombont. oud 9 d., z. van Jo sephina Leonia Rombout. 28 Julma Euge nia Maria van Hecke, oud 8 ra d. van Dominicus en van Delphina Maiia Picavet 29 Emilius Fianciscus van Damme, oud 18 m„ z. van Aloysius en van Marie Charlotte Ketelars. 30 Helena Margaretha de Caluwe, oud 2 m., d. van Albertus en van Maria Josephina Coone. Yr\jdag 12 Dec. 's avonds te half 6 zal de heer Mr. P. Dieleman uit Middelburg, te Axel optre den in de Chr. School om een rede te houden over Er zal gelegenheid tot debat gegeven worden. Toegang viij. HET BESTUUR DER ANT. REV. KIESVEREENIGING. HANDEL IN: Rooktafels, Rookserviezen, Sigarenkas* ten, Sigaienstellen, Sigarendoozen, Siga- renschalan, Sigarenbekers, SigarenKokers. Sigaiendotnpers. Sigarenptjpen, Sigaren in soorten, Theetafels, Theeserviezen, Thee bussen, Theebladen, Theepotten, Thee- stoofjes, Theekistjes en Thee, Domino spellen van 28 tot 55 sleenen. De Notaris 1'. Dregmans, te Axel, zal met gedeeltelijke tusschenkomst van zijn ambtgenoot Th. Steegers. te Assenede, ten verzoeke van JOSEPHUS DE CLERCK te Ter Neuzen en de Erven zijner over ledene vrouw J. F. M. VAN BELLE, op Maandag 22 December 1902, des namid dags 1 ure, in de herberg bij Pqlydore Bockstael te Sas var. Gent, vei koopen Koop 1. 2 hectaren 54 aren 62 ceu- tiaren ot 5 gemeten 213 roeden BOUWLAND, in der. St. Albert polder, gemeente Sas van Gem, kadastraal basend in sectie B nummer 657 ged. Koop 2. +2 hectaren, 54 aren 62 cen tiaren of 5 gemeten 213 roeden BOUWLAND, in deu St. Albertpolder, gemeente Sas van Gent, kadastraal bekend in sectie B nummer 657 ged. Grondlasten van beide koopen 25,70, a i 34 aren 05 centiaien Koop d. ot 229 loeden BOUWLAND, gelegen als voren, kadastraal bekend in sectie B nummer 657 ged. b5 aren 70 centiaren of 40 roeden (.KOM) aldaar, kadastiaal bekend in sectie B nummer 658 in erfpacht tot 16 October 1905 b(j C. L. Seghers voor 18,80 per jaar. Koopen 1 en 2 in pacht bjj genoemden Bockstael tot het rooveu van den oogst in 1905 voor J 461,34 per den hoop. Lasten voor eigenaars lekening en Koop 3 in pacht bij genoemden Seghers tot het rooven van den oogst in 1904 voor 36 pei den hoop. L isten voor eigenaar. Betaling der Koopsom 3 maanden on kosten 8°/0 acht dagen. De pachten en erfpacht beginnen sedert de laatste valdagen in voordeel dei koo- pers te ioopen, doch moeten z(j daaren tegen brj de betaling buunor koopsommen aan de verkoopers opleggen het sedert die laatste valdagen tot deu dag der be taling verschenen gedeelte dier pacht en erfpacht. Grondlasten van 1 Januari 1903 en poldei lasten van 1 Mei 1903 voor koopera. De Notaris P. Drogmans, te Axel, zal ten verzoeke van DOMINICUS BAERT en Kinderen, aan het door genoemden BAERT, alsnog bewoonde perceel, te Koewacht (Zand), verkoopen Op Vrydag 12 December 1902, tt' des voormiddags 10 ure ais Eene party Wagenmakershout, als: Esseben-, Beuken-, Eiken- en Olm-, in vei schillende dikte ec lengte vooits Olmen-, Eiken- en Canada planken, Gereedschappen, al wat aan het vak behoort Mallejan. Schaal stukken, eiken Palen, Landbouwge reedschappen, Brandhout, Handkar, Kruiwagens, Stampbak, Rieken, Vor ken, Hooi, Stroo, Windmolen, Lad ders, Trap, Vleescbblok, Vlasreep, Bascule met Gewichten, Zaadzeil, Zak ken, Meelkisten, Graanmaat, Graan- ziften, Hoenders en Hanen. VOORTS: alsKleerkasten, Tafels, Stoelen, Ledikanten, Ka chels, poi seleinen Stelsels en Borden, tinnen Borden, Geleie rd, Glas- en Aardewerk, Koper-, Blik en Ijzerwerk, enz., enz. 1 v Op Vrydag 19 December 1902, en u' des namiddags 2 ure, in eene zitting, i de herberg bewoond door Hknricus Baert te Koewacht, nabij den Ouden Molen, de volgende onroerende goederen Koop 1. 1 hectare 38 aren 10 centiaren oi 3 gemeten 30 roeden BOUWLAND, in de gameefite Koewacht, kadaster sectie F nummer 425Ws, in pacht 'een deel bij P. de Roover voor 22,77 en een aeel bij D. van Pottelberghe voor 19,10, beide tot het r oven van den oogst in 1903. Lasten voor eigenaars rekening. Koop 2. 33 aren 80 centiaren of 227 roeden BOUWLAND, gelegen in de gemeente Moerbeka, kadaster sectie B nummer 32. In pacht tot als boven bij de Wed. Johs. Suij voor 14,46. Betaling koopsommen Roerend goed September 1903. Ouroeiend goed 2 maan den na de toewijzing. JR Deurw. Adriaanse, te Hulst' mLjrtf zal op Zaterdag December 1902, des namiddags U/8 uur, bij Jac. de Meij te Zuiddorpe ('t Waterhuis.) voor AL. DE GUCHTENAERE te Koewacht, publiek verkoopen 6 bekalfde VAARZEN, 4 tweejarige RUNDEREN, 8 UOKKELINGEN van 818 m. De wereldberoemde Naai- P machines uit de oudste Duit- sche Naaimachinenfabriek zijn voor AXEL uitsluitend verkrijgbaar bij

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 3