Landbouw. (iemeugil Nieuws liiiiiiciilaiiri. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zuilen Zaterdag 6 December van Raben steinfeld naar Het Loo teruggaan In het. Antwoord op het voorl. ver slag der begrooting van Binnenlandsche Zaken deelt de Minister mede dat bij de uitvoering van de plannen met betrekking tot de Rijksgebouwen, waarin van som mige Departementen van algemeen be stuur bureau's zijn gevestigd het voor nemen bestaat de bureau's van Binnen landsche Zaken over te brengen uaar het gebouw op het Plein, thans in gebruik voor het Rijksarchief. Bovendien moet de afdeeling Algemeene Zaken en Comp tabiliteit" tengevolge van het opzeggen van de huur door den eigenaar, op 1 Mei het huis op den Korten Vijverberg heb ben ontruimd, en derhalve naar een an der lokaal worden overgebracht. Een en ander heeft in 1908 buitenge wone uitgaven ten gevolge tot bestrijding waarvan de begrooting met 6000 is verhoogd. Een ontwerp van wet tot regeling van voorzieningen in het belang van de goede werking der Ongevallenwet zal binnen kort bij de Tweede Kamer in komen. Bij den Raad van State is aanhangig een ontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op het hooger onderwijs waarin o. a. de subsidieering van het bijzonder gymnasiaal onderwijs wordt voorgesteld. Een ontwerp van wet tot regeling van de ouderdoms en invaliditeitsverzekering is. bij het Departement van Binnenland sche Zaken in bewerking De vraag wat zou kunnen gedaan wor den tot bescherming van een aantal per sonen. die in winkels dienst doen (ver vroegde winkelsluiting) is bij de voorbe reiding van het ontwerp-Arbeidswet in overweging. Men meldt uit Den Haag: De ongesteldheid van deu minister van marine moet, naar beweerd wordt, niet van zoo geruststellenden aard zijn als aanvankelijk werd gedacht De minister zou lydende zijn aan een borst en keel aandoening. die hem niet alleen noodzaakt kamer of bed te houden, maar hem in de laatste dagen ook verhindert zijn ambtbezigheden waar te nemen, die de minister in 't begin van zyn ziekte nog kon vervullen. als uwe liefde zich zulks verbeeldt* »Helaas »Vreeselyk zou de zedelijke wanhoop zijn u niet meer te zien, beroofd te wezen van die liefde, welke mij sedert myoe kindsobheid, zoo gelukkig heeft gemaakt.* In weerwil van de energieke poging welke zij deed om zich te bedwingen en niei onder hare aandoening te bezwij ken, was zij, bij het gewagen van deze ramp, welke zij onmogelijk achtte, maar toen zoo dreigend gevoelde, niet bij machte hare stein te boheerschen die beefde en een oogeublik in haar beklemde keel smoorde. Doch schier terstond zich be twjjfelend overspannend, voer zij voort.: „Ik wil zeggen, dat buiten mijn droef beid alles niet verloren zou zijn ik ben geen kind meer; ik ben Diet gebrekkig, niet onbekwaam om te werken, om den kos'. te verdienen. Wat ge mij onder wezen hebt kan mij wel tot iets dienen ik weet genoeg om les te kunnen geven, en hebt getuigschriften ge ziet du9 dat ik niet van honger sterven zou." »Negeotien jaar oud Ach 1 mijn anne doem er, we k een wroegiog, niefs voor u gedaan te hebben.* „Ge hrbt alles gedaan, daai ge my in staat gesteld hebt veel ie kunnen doen. Als lint zij'i moet zal ik sterk en moedig zijn, dat beloof ik. dat zweer ik u En zijne lnnd nemende, kuste zy dio als om dien eed te bezegelen, welken het boven baars vadeis hoofd zwevend ge i e x a o it F, s. Door het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur der Maatschappy tot bevorde ring van Landbouw en Veeteelt in Zeeland bestaande uit de heeren P. C. J Henne- quin, voorzitter, C H. Wagtho, vice-voor- zitter, J J van Weel. penningmeester, en G. A. Vorsterman van Oyen. secre taris, is aan de ministers van waterstaat, enzvan financiën en van buitenland- sche zaken het volgend schrijven gericht. Aardenburg. 19 Nov 1902 Waar meerdere onzer groote landbouw vereenigingen en ook eenige afdeelingen onzer Maatschappy zich totde Regeering hebben gewend, om haar gevoeleD ken baar te maken omtrent de maatregelen, die, als een gevolg van de Conventie van 5 Maart 1902 tot oplossing der suiker quaestie te Brussel gesloten, zullen be- hooren te worden genomen, acht het Uitvoerend deel van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zich verplicht, me dedeeling te doen van den loop der be handeling dezer aangelegenheid in de ver gadering van het Hoofdbestuur der Maat schappij van 6 November jl. als ge volg waarvan het besluit werd genomen om te dezer zake geen adres van wege die Maatschappij te doen uitgaan. In evengemelde vergadering werd door den Voorzitter namens het Uitvoerend deel van het hoofdbestuur het voorstel gedaan en verdedigd, om zich tot de Re geering te wenden met een adres, waarin zoude worden gewezen op het belang van den verbouw van beetworte len voor den landbouwer, den veldarbei- der en de schipperij, met vermelding tevens van de vermeerdering der cultuur van andere gewassen, die met name in deze provincie, dit jaar reeds plaats vond en daarvoor in de plaats trad. Voorts zoude in dat adres aan de Re geering worden verzocht-, om bij de on zekerheid van de toekomst van de beet wortelsuikerindustrie de kansen op het behoud eener cultuur van natuurlijken omvang te bevorderen door uitbreiding van het consumptiegebied en wel door een belangrijke verlaging van den suiker accijns en eindelijk zoude de wensch- worden te kennen gegeven, dat de Re geering in het algemeen maatregelen mocht beramen, waardoor de beetwortel- cultuur zoowel voor deu landbouwer als voor de industrie, loonend bleef. vaar, dat zij gereed zag neer te vallen, zoo plechtig maakte. „Zooveel schoonheid!" zei hij vervolgens blijkbaar zijn eigen gedachten volgende, in plaats v n te antwoorden op hetgeen zy gezegd had. Er ontstond een oogenblik stilte gedu rende welke het hoofd voorwaarts gebogen, om te pogen een weinig lucht in zyn borst te brengen, want de ademloosboid vermeerderde gevoelig, tegelijk met de bleekheid van het gezicht en de angstig heid in den blik. >Overal waarneen ik mijn oogen richt,* zeide hij, „zie ik niets dan gevaren voor u Ach ik was te hoogmoedig op uwe schoonheid. En wat zal van uw groot moeder worden „Maar zal ik er dan niet zijn?" »Ja, ge zult mjj vervangen, niet waar »Dat zweer ik Do deur opende zich en docter Graux trad binnen Welnu,* sprak hij, na zyn zieke on derzocht to hebben, „ik zie met genoegen dat het beter gaat." Vindt ge, docter »'t Is zichtbaar „Ik. ik voel mij niet beter, integendeel, ik stik, 't is mij alsof ik alle oogentdikken onmachtig zal worden.* »Nu, ge bohoolt u er niet over te ver ontrusten zoo zulks mocht geb-uien.* M lar hij toonde dezelfde gerustheid niet met Helena, die hem begeleidde. De beraadslaging ter vergadering bepaal de zich bijna uitsluitend tusschen den Voorzitter, belast met de verdediging van den inhoud van het bovenbedoelde adres, en een der afgevaardigden van de afdee ling Huist onzer Maatschappij Deze afgevaardigde bleek de toekomst van de beetwortelsuikerindustrie zóo dui ster in te zien, dat de invoering eener snrtaxe hem wenschelijk voorkwam, al ware het niet tot het maximumcijfer, in de conventie genoemd Bij de bespreking der preliminaire vraag of de Maatschappij zich met een adres tot de Regeering zoude wenden achtte deze afgevaardigde dit ongeraden op grond dat de kans bestond, dat de strekking van dit adres eene andere zoude kunnen worden, dan door het Uitvoerend deel was aangegeven, in welk geval deVoor- ziter der Maatschappij later, naar zijne raeeuing, als lid van de 2e Kamer, bij de behandeling van een eventueel Wets ontwerp in eene moeilijke positie zoude komentevens meende hij, dat, waar het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij gewoon was volkomen eenstemmig te zijn in de uitdrukking van zijn gevoelen, het zich liever moest ont houden van de openbaring zijner meening waai dit nu vermoedelijk niet het geval zoude zijn. Door den Voorzitter werd daarentegen aangevoerd, dat hij hoopte, steeds te zullen kunnen onderscheid ma ken tusschen de verschillende betrekkin gen, waarin hij had op te treden, en aan getoond, dat verschil van gevoelen tus schen de leden der vergadering van het Hoofdbestuur zich meermalen had voor gedaan, waarbij dan zoowel het gevoelen van de meerderheid, als dat der minder heid tot zijn recht werd gebracht. Bij de daaropgevolgde stemming over de vraag, of men zich in dezen tot de Re geering wenden /.oude, verklaarde zich een gelijk aantal, nl. 10 leden, daar voor eu daai tegenhet voorstel werd daarop krachtens de bepaling der Statuten be schouwd als te4zijn verworpen De Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland een gewest, dat ongetwijfeld nauw betrokken is bij de toekomst van de beetwortelcultuur zal zich dus van het uiten harer meening bij de Regeering en Volksvertegenwoordi ging onthouden. Het is raoeielijk aan te nemen, dat het gevallene besluit be rust op de aangevoerde gronden en wij meenen, dat veeleer eene overigens lof waardige vrees voor eene onzuivere stem ming, evenwel niet uitgesproken in het spel was: immers, naast den woordvoerder, in dezen den Voorzitter „Het gaat niet,* zeide hij, »bet hart wordt niet rustiger beeft mijnheer uw vader soms aandoeningen, teleurstellingen ondervonden »Ja." >Dat moet ten koste van alles ver. hinderd worden.* „Ik beb 't beproefd, maar kon niet." »Al3 er nieuwe toevalleD komen, sta ik voor niets in.« »Kan men ze niet verhoeden Hy schudde het hoofd. »Wat moet er gedaan worden als zij ontstaan vroeg Helena bevend. »Laat ons hopen, dat zij niet ontstaan.* »Maar indien er komen?" Hy aarzelde een oogenblik. »Zend dan om mij." Helena luisterde niet verder en vol viees haastte zij zich naar boven, ver langend by haar vader te zijn, scnoon niet wetende wat zy zou kunoen doen ingeval hem een toeval overkwam. Zonder nieuwe verschijnselen verstreek de avondde algemeene toestand scheen echter te verergeren. Ook de nacht was uiterst smartelijk voor den armen zieke, die, door slaap overweldigd, telkens als bij ij slaap kwam half verstikt weder ontwaakte. Dicbt bij hem zittend, verliet Helena hem niet met haar oogen. Tegeu den inorgeu zag zy hem zich achterover in zyn kussen werpen en zijn hoefd bewegen, zooals hij reeds meermalen had gedaan, van de Coöperatieve beetwortelsuikerfa briek te Sas van Gent, bevonden zich drie aandeelhouders dier fabriek als af gevaardigden der afdeelingen ter ver gadering. Hunne stem tegen het voorstel tot het uiten eener meening mag dan ook on zes Inziens worden beschouwd als het gevolg der overweging, dat zij, zoowel voor de beetwortelsuikerindustrie als voor den landbouw opkomende, aan de zuiver heid der stemming over de strekking van een eventueel in te dienen adres afbreuk zouden doen. AXEL, den 2 December 1902. Op 4 Januari a. s„ hoopt Ds. K. J. Kapteijn, predikant aan kerk A alhier zijn afscheidsrede te houden. De kommies te water 2e klasse J. de Jonge te Ter Neuzen is Maandag be vorderd tot kommies te water le klasse. Met ingang van 1 Januari 1903 is be noemd tot kommies-ontvanger voor het grenskantoor der 2e categorie te Philip pine P Dreve. thans in dezelfde betrek king te Kauter. Zuiddorpe. Ter hoogte van het Wa terhuis raakten gisterenavond omstreeks elf uur eenige jongelui van Koewachten Zuiddorpe, die van de jaarmarkt te St. Nikolaas huiswaarts keerden, slaags. Een landbouwersknecht, J. K. alhier, ont ving met een scherp mes een wonde aan het hoofd en aan den sogouder. Het bloedverlies was zoo groot, dat dadelijk geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De dokter heeft de wonden dicht genaaid Een verschrikkelijk drama is Zater dag te Rotterdam afgespeeld. Daar woonde sedert een paar dagen iD de Benthuizen straat een vrouw, die gescheiden leeft van haar man, met hare drie kinderen, van 2 tot 6 jaar oud. Zij had h»t voornemen door kamers te verhuren in haar onderhond te voorzieu. Haar man, 86 jaar oud en brievenbesteller te IJmuiden, die eerst ge tracht had haar per brief te overreden terug te komen, was, toen dit niet gelukte, zelf naar Rotterdam gegaan. Hy begaf zich naar de woning zijner vrouw en ver zocht haar weder met hem te gaan samen leven. Zij weigerde pertinent, waarop de man een nieuw sch»ermjs voor den dag haalde en daarmede dreigde. De vrouw, die zich op de achterkamer bevond, vluchtte naar de voorkamer, waar heen de man haar met het mes in de hand volgde Zij trachtte een raam te openen, wat haar gedeeltelyk gelukte, doch inmid dels dreef de man zijn vrouw in een hoek bij het raam en bracht haar daar met het mes meer dan twintig wonden toe. Op bet hulp- en moordgeschrei schoten een paar werklieden toe, die den man neersloegen eu de vrouw bevrijdden en naar een politie bureau brachten. Nadat de vrouw verbonden was, werd zij, die enorm veel bloed had verloren, met een brancard naar het zieken huis vervoeid. Toen men de woning binnendrong, waarin de brievenbesteller met de kinderen was achtergebleven, vond men hem met eene ernstige verwonding aan den strot en beide polsen doorgesneden, welke wonden hjj zichzelf had toegebracht als bij in slaap kwam. Maar 't was niet meer dezelfde bewe ging- Vei schrikt wilde zij zijn boofd onder steunen: hy vei roerde zich niet. »Vaderl* kreet zij, »vader!" Zij legde hem haar hand op het hart, maar voelde het niet kloppen. Haar oor op zijn borst drukkend, luisterde zij, maar hoorde Diets. »Vader, antwoord mij!* Toen overweldigde haar plotseling het bewustzijn der vieesblijke waarheid. „Zeg mij 7aarwei, vader 1* Hy was dood En het vaarwel dat zij hem vroeg, had hij haar niet kunnen geven. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2