r» 11 DE TEELEilM I8e Jaarg. X». 69. Woensdag 3 December 1902. n .'1 /V Sj iU kl \iII ii Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderè ii. F. IHELI.MVA, AXEL. Ilnitenlaiid. FËUILLKTOiY. Zuid-lfrika. Dit Blad verschgnt eiken Dinsdag- en Vrijdajravond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Met belachelijke, ja zelfs met bespotte lijke praal is Chamberlain naar Zuid Afr ka vertrokken. Hij reed in den komnk lijken wagen en er was een lawaai bij het ankerlichten van de »Good Hope alsof de Konng zelf naar het tooneel dei verwoesting ging. In Engeland is men aan zulke diugen niet gewoon, het is weer iets voor nieuw Engeland. De Daily News* steekt er den draak mee, Onpai tijdige menschen, schrijft het blad, moe ten zich wel de oogen uitwrijven en zeg gen Er moet een vergissing wezen, het moet de Koning geweest zijn De bij zondere trein van Koninklijke rytuigen werd getrokken door de Koninklijke loco motiefde spoorwegdirecteuren stonden onderdanig te buigen afdeelingen politie stonden buiten gereed om een menigte in bedwang te houden. Ministers waren tegenwoordig en schildknapen hingen aan de portieren de groote man zelf verdween in een salon wagen, fraai bekleed met groen leder en versierd met manden keu rige bloemen. Eén ding ontbrak nog Men bood hem geen kroon aan. Maar het is lang niet zeker, dat hij er niet om vragen zal, wanneer hij terugkomt. Wei is waar, er is reeds een Koning, maar Koning Elward schijnt liever te hebben dat de heer Chamberlain de taak van uiterlijk vertoon overneme. Misschien is de kroning gebleken voldoende arbeid zijn voor éen mensch in een jaar. Maar in de laatste weken is een verwonderd publiek getuige geweest van een herha ling der kroningsplechtigbedeo te Birming ham, zonder dat iets werd overgeslagen, U) X. Als door vuur voortgejaagd snelde hij de trap af. Waarlijk, hij was het aardig ontsnapt; na de dochter, den vader. De vader een geslepen Normandiër, de dochter een oolijk guitje. Maar niet alleen Normandiërs zijn ge slepen, de Lotbaringers ziju het ook, en zÜ weten te diaaien als het noodzakelijk is. Zeker was het hard op zulke dubbel- zinnige wijs te antwoorden en zich weg te maken; maar wat anders gedaan? Hij kon 't niet prijzen, want hij was een eerlijk man, Toen hij zijn voornemen had te kennen gegeven Helena te huwen, rekende bij op een onmiddelijke huwelijksgift, en later op een zeker vermogen door erfenis te verkrij gen maar aangezien er noch huwelijks gift noch erfenis was, zou hij niet trouwen. Zekerlijk was de vrouw schoon en wen- schenswaardig, met degelijke hoedanighe den begaafd, zooals hij geloofde; en dan? 't Is niet met schoonheid' met liefde, met goedheid dat men een huishouden opricht een en ander moge iets als toegift zijn, dan de kroning zelf. Terwijl de regeeren- de Vorst fazanten schoot met zijn alom- tegenwoordigen en nogal vermoeienden neef, heeft Chamberlain in hei openbaar zijn rol gespeeld. Een verstandig buiten lander zou werkelijk gaan denken, dat de Koning afgunstig moet zijn. Natuurlijk weten wij allen wel beter. Niemand zou zich zelfs kunnen voorstellen, dat een wezenlijk groot man als Gladstone tot een of andere zendig uitging in een Ko ninklijken trein, op een oorlogschip. En men kan hiernaar afmeten welk een ver andering door Chamberlains geest in En gelands staatsleven gekomen is. Hij zal in de geschiedenis bekend staan als de verdervor van Zuid-Afrika. Van waai dan al die eer Wel, de menschen zijn nu eenmaal de slaven van het kolossale, Een zakkenroller gaat de gevangenis in; maar verwoest een provincie en ge wint bijna een kroon. Het is een overoude geschiedenis. Chamberlain en zijn ver eerders echter brengen de onveranderlijke waarheid weer eens levendig m beriune ring. Men leest in de Engelsche kranten, dat het Kaapsche Ministerie voornemens is een Wetsontwerp in te dienen, strekken de om aan rebellen, voor den tijd van vijf jaar tot verlies van hun burgerrechten veroordeeld, vier iaar afslag te geven. Daar nu de straf met 1 Juni inging, zou den ze aan de verkiezingen in de tweede helft van het volgend jaar kunnen deel nemen, in welk geval de toeleg, om de meerderheid in de Kaapsche Kamer den Engelscheu Jingo's in handen te spe len, zou worden verijdeld. Slim overlegd, als het waar is. maar er is bovendien een degelijk kapitaal noodig. Redelijkerwijs kon hij toch geen vrouw huwen, die geen centime bezat, hoe schoon zij ook was. Hij wilde niets weten van oen leven als dat van vadei Planchot: alleen die gedachte bracht alles bij hem in opstand Het was inderdaad pijnlijk van die schoone jonge maagd af te zien maar in allen geval waren er andere en als men er uitzag gelijk hij, behoefde men zich niet over een afgeraakt huwelijk en een verloren schoon meisje te bekreunen. Dit alles overwegende was hij drie of viermaal de binnenplaats overgewandeld, zich geluk wenschende over de wijze waarop hij zich uit dezen wezenlijk nete- ligen toestand gered had. Indien mijnheer Margueritte, zooals 't waarschijnlijk scheen, onder deze ziekte bezweek, was alles ten einde geen huwelijk meer. Indien hij er integendeel bovenop kwam, kou het huwelijksplan weder aangeknoopt worden en do stoffelijke voordeelen op leveren, waarop hij recht had te rekenen, toen hij het voorgesteld had. En daar het uur geslagen had, was hij over zich zeiven tevreden en in de beste stemming, de school binnengegaan. We hebben bij de laatste les gezien at er voor het met zuurstof bezwangerd tweevou lig mengsel twee gevallen te onderscheiden zijn le. het mengsel heeft Ilollsindsch Onderwijs in Transvaal De correspondent van Reutei en die van de Times te Johannesburg seinen nieuws over het onderwijs in Transvaal en wij vermoeden dat du ook wel van den Vrijstaat zal gelden. Een commissie uit do Nederduitsch Hervormde of Gereformeerde Kerk heeft zich tot den Transvaalschen kolonialen secretaris gemeld om inlichtingen over de inrichting van het onderwijs, o a. met betrekking tot bet Hollandsch. Daarop heeft de koloniale secretaris, volgens den man van de Times, in een zeer verzoe nenden geest geantwoord. Wat zegt nu echter de koloniale secre taris over de toepassing van art. 5a der vredesvoorwaarden. (»De Hollandscbe taal zal onderwezen worden in de publieke scholen in Transvaal en de Oranjerivier Kolonie, waar de ouders der kinderen zulks verlangen")? »Er zal" zoo zegt de Times-man „gelegenheid gegeven worden voor grondig on lerricht in het Hollandsch voor alle kinderen wier ouders er om vragen. Zooveel mogelijk zal het Hollandsch voor deze lessen als middel van onderwijs gebruikt worden. De tijd daaraan besteed zal ten hoogste drie uur in de week zijn. Wanneer ouders ook les in de Bijbelsche geschiedenis en gods dienstonderricht in het Hollandsch gegeven willen hebben, zal er voor gezorgd worden, maar de geheele tijd voor de drie onder werpen zal niet meer zijn dan vijf uur in de wees." Heeft men het begrepen Grondig een basis of is onzijdig. 2e. is het zuur.* toen twee leerlingen gewaar woi- dend die babbblden, had hij zich onder broken Ik verzoek u mij niet door uw onop lettendheid te hinderenik kom zooeven van een bezoek bij onzen waarden direc teurhij is in zeer slechten toestand innig bewogen heb ik hem verlaten en behoef al mijn geestestegenwoordigbeid om u les te geven. Ik zeg dus, in het eerste geval wordt de naam van het mengsel op de volgende wijze gevormd.* Zoodra Helena hem had zien vertrekken was zij naar haar vader teruggekeerd. Zij vond hem in een staat vun vol komen gevoelloosheid, het hoofd naar den nkerscbouder gebogen, de onderlip slap, de armen neerhangend. »Het heeft u vermoeid?* Geen antwoord. Maar na verloop van «enige voor haar vreeselijk lange minuten, gedurende welke zij angstvol niet wist wat te moeten vragen, had hij zich een weinig opgericht, om haar aan te zien. Welk ben wanhopige uitdrukking in zijne oogen en cp zjjn gezicht Plotseling had zij tranen langs zijne wangen zien vloeien en zijne hand op heffend, had hij haar die toegereikt. Ach mijne arme dochter, mijne arme achter »Wat deert u, vader? wat is er? ge voelt ge u erger onderricht in het Hollandsch zal gegeven worden in ten hoogste drie uur in de week. Een minimum wordt niet gesteld. Het kan ook twee uur of zelfs oen uur in de week zijn Het zal zooveel moge lijk in het Hollandsch worden gegeven m. a w. als een Engelsch onderwijzer geen Hollandsch kan spreken, zal hij les in de Hollandsche taal geven in het En- geisch. Dat belooft wat- Of het ook noodig is, dat de Boeren eigen scholen hebben. Volgens Reuter's telegram zegt de ko- loDiale secretaris ook. dat alle mogelijke gelegenheid wordt gegeven aan onder wijzers onder de Boerenregoering om aan het Engelsche onderwijs deel te nemen. Wat deze frase beduidt, weten wij maar al te goed. Het zijn er slechts enkelen, die toegelaten worden. De koloniale secretaris roept ten slotte de medewerking van de kerk in om het zedelijk en godsdienstig karakter der schooljeugd te bevorderenEn ook om kostscholen voor de kinderen van buiten op te richten - Engelsche Kostscholen natuurlijk. De man van de Times zegtMen hoopt, dat de verzoeningsgezinde toon van het antwoord van den kolonialen secretaris in de kerk weerklank zal vinden, Onver stoorbaar die Engelscheu toch N. R. Ct. - De vereeniging voor het verengelschen van Zuid-Afrika in Engeland heeft, na Mil- ner's oproeping om Eugelsche vrouwen naar Z-A. te zenden, in 4 maanden reeds 500 Engelsche meisjes uitgezonden die daar m verschillende betrekkingen, meest als dienstbode een plaats krijgen. Hij schudde het hoofd. »Het was mijn laatste hoop, en zij ontgaat mij. Hij is de man niet, dien ik mij had vooigesteld.* Welnu, vader, daarom moet ge niet wanhopen er was geen verbintenis tus- schen mynheer Radou en mij Ik beminde hem niet, en eenigliik om u niet te be droeven had ik in dit huwelijk bewilligd. In deze omstandigheden is 't dus beter dat het afspringt. Wat mij betreft, ik verzeker u dat het mij volstrekt niet spijt, zelfs niet teleurstelt.* „Maai ge zult alleen, zonder iets, zon- dei het minste hulpmiddel blijven.* Reeds den vorigen dag had zij ieder oogenblik en op alle manieren dat denk beeld bestreden, steeds een nieuwe reden vindende om het te verwerpen en haar vader te bewijzen, dat hij zoo ziek niet was als hij geloofde. Maar deze volharding om steeds tot dezelfde vrees terug te keeren, bewees maar al te zeer dat zy hem niet overtuigd had het was dus beter tot een ander middel over te gaan Nooit zal ik erkennen, zeide zij, »dat ik alleen zal blijveu maar wanneer zulks, mogelijkerwys gebeurde, wanneer ge ster ven mocht ik zeg niet van deze ziekte, maar door een of ander ongeluk, dat we niet kunnen verhoeden zou ik dan daarom verloren ziju En zou de vrees, welke u kwelt, mij alleen achter te laten, zich verwczolijkeu dan zoo vreeslijk zijn,

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1