Landbouw. Dokter J. y. d. CALSEIJDE Rechtszaken. Gemengd Nieuws Advertentie». Openbare Verknoping Door uitscheiding van Bedrijf. Openbare Verknoping a. Dat de Aliikaandeis reden hebben tot ontevredenheid, biykt telkens. Zoo wordt in brieven uit do Kaapkolonie de aan dacht gevestigd op een der gevolgen van de ontwapening der ourgers na don viede. In verschillende districten zijn de landbou wers door luipaarden en andere wilde die ren aangevallen en gekwetst, éen hunner zelfs gedood. Niet minder hebben zij ie lijden van de inlanders In Oranje en in Transvaal, waar da wilde diet en en de Kaffers nog talrijk"! zijn. Aanvragen om vergunning tot het hebben van gewe ren worden in negen van do tien geval len door Milner geweigerd. Coöperatie by den aankoop van Meststoffen. In de maand October van het jaar 1877 hield de heer Vorsterman van Oyen eene voordracht te Aardenburg over het gebruik van hu lp meststoffen. Hij wees op de talrijke knoeierijen eu bedriegerijen, waar aan do mestbereiders en verkoopers zich schuldig maakten, en tevens op het be staan van een rykslandbouwproefstation te Wageningen, waar èn zaad èn hulp- mest onderzocht werden, zoodat men niet langer behoefde bedrogen te worden, dan men zeil verkoos. Hij toonde door eenige vooi beelden aan, welk verschil er bestaat, of men de bulpmeststoffen In 't groot, of in 't klein aaDkocht (in de piyscourant van Serruijs te Rotterdam stond de guano per 30000 Kg. genoteerd 148 per 1000 Kg., en tegen 170 per 1000 Kg., als men slechts 1000 of minder kilogram kocht) en deed opmerken, hoe men, zoo dra men met velen is, niet aarzelt bij eiken aankoop een scheikundig onderzoek ie laten instellen, dat naar zyne meening hoog noodig was. Hy meende daarom den aanwezigen die niet in grooten getalle waren saam- gekomen, te moeten aanraden zich te vereenigen om gemeenschappelijk mest en zaden aan te koopen onder controle van het rijkslandbouwproefstation. Een achttal landbouwers, die zich al eenige jaren van kunstmest hadden be diend, besloten dien raad op te volgen een paar dagen later sloten zich bij ben nog oen viertal andoren aan, en in eerste samenkomst werd besloten een reglemeDt te ontwerpen, eene oproeping te do«n in de courant en in November eene vergadering te houden om zich te conslitueeren. 't Was op die vergadering, dat de heer J. H. de Milliano mededeelde, dat bij met eenige landbouwers uit zijne omgeving 5000 KG. guano had aangekocht, welke de beste uitkomsten leverde. Dezelfde landbouwers gebruikten er het volgend jaar 10.000 KG. de uitwerking was mei keiijk minder. Men schreef dit toe aan 't seizoen en lei het volgend jaar nog meer guano. Uitwerking - geene. De goede guaco bleek slechts geleverd te zyn om de ratten aan 't spek te krijgen. Die eenvoudige mededeeling noopte velen tot toetreding. Het ontworpen reglement werd goed gekeurd, de vei eeniging ontving den naam Welbegrepen Eigenbelangaan allen, die zulks verlangden, werd gelegenheid aan geboden als lid toe te treden en zijne bestelling op te geven aan den heer Vor sterman van Oyen, dan zonde den 8sten Januaii daaraanvolgende een vergadering worden gehouden, ten einde daarin een bestuur te benoemen en de eerste bestel ling publiek aan te besleden. Den 15en December telde de vereoni ging 27 leien, n 1. 10 uit Aarlenburg, 7 uit Sint Kruis, 6 uit Sluis, 3 uit Water landkerkje en 1 uit Groede. In de vergadering geboudeu den 8en Januari 1878, werden tot eerste bestuuis leden gekozen de beei en J. H. de Milliano te Waterlandkelkje, J. de Bruyne-De Die te Sluis (Heille) en G. A. Vorsterman van Oyen te Aardeuburg. De beer De Milliano vond het eigen aardiger dat het bes-tuui in zijn geheel meer gevestigd bleef in de oumiddelijko omgeving van Aardenburg en bedankte voor de hem aangeboden betrekking. In zijne plaats werd toen gekozeD de beer C. F. Libveüs te Heilie, die bet voorzit terschap aanvaardde, terwyi de heer De Bruijne aangewezen werd als penning meester en de heer Vorsterman van Oyen ais secretaris. Daarop volgt de eerste inschrgving. Er was slecnts éeu aannemer, de heei F. van Maldeghem uit Sluis. Aan hem werd gegund de leveling van 3400 Kg. superphosphaat 14°/oa 7.75. 2050 Cbili-salpetei A ƒ21. 3000 verbeterde Peru-guano a 16.50. De pryzen zijn opgegeven per 100 KG Den 8sten Januari 1903 zal bet dus 25 jaar geledeD zyn. dat de vereeniging Welbegrepen Eigenbelang voor de eerste maal handelend is opgetreden. Wanneer men bedeDkt, welke onbere kenbare vooideelen deze vereenigiug aan den landbouwei heeft veiscbaft, daar baie oprichting den stoot gaf aan bet ontstaan van talrijke soortgolyke vereeoigingen eerst in Zeeland, daarna ook in andeiv provinciën, zelfs in België, die nagenoeg met dezelfde statuten op gelijke wijze werkzaam zgn, dan mag dat jubilé van de eerste coöperatieve vereenigiug tot den aankoop van meststoffen wel met eenige opgewektheid bei dacht worden is bet al niet door de fabrikanten en leveran ciers, dan toch zeker door de verbruikers. Het algemeeo ontstaan dier vereeoi gingen is ongetwijfeld van grooten invloed geweest op de daling der prijzeD, vooral ook, omdat bij allen kontante betaling na voldoende levering op den vooi grond is geplaatst. Natunrlyk bestaan voor die daÜDg nog andere oorzaken, maai de in vloed der vereenigingen kan daarbij niet buiten rekening worden gelaten. Wg willen nog enkele cijfers uit het 25-jarig bestaan dezer veieeniging mede deelen. Bij de aanbesteding in 1879 warec reeds 3 aannemers. 6700 KG. superphosphaat werd aange nomen door deu beer F. van Maldeghem voor 7.70 1400 KG. Chili-salpeter door L Minnaert te Aardenburg voor ƒ17; en 16100 ammoniak-superphosphaat, vaak eenvoudig kunstmest, ook wel verbeterde Poiu-guano genoemd, door F. Demon te Brugge voor 15. Gaandeweg verminderden de prijzen In 1887 werd het superphosphaat reeds geleverd tegen ƒ3.465, het ammoniak superphosphaat tegen 7.976 en het Chili salpeter tegen 11.29. De laagste prgs voor superphosphaat werd besleed in 1898, namelijk 2.09 in datzelfde jaar waren ook de prijzen voor ammoniak-superphosphaat en Chili salpeter de laagste nl. 6 08 voor de eerste, 8.56 voor de tweede meststof, Na dat jaar zijn de prijzen weder naar boven gegaan: in het jaar 1902 was de gemiddelde prys voor superphosphaat ƒ2 53, voor ammoniak-superphosphaat 6.73 en voor Chili-salgeter 11.25, maar ook ondanks deze rijzing zün zij zeer laag in vergelyking mot die, welke in de eerste jaren betaald werden. De gemeenschappelijke aankoop van zaden, eerst vry aauzier.lijk, is, tengevolge van herhaalde teleurstellingen by hel aoderzoek, eindalgk gestaakt. Een grout nut is daardoor intusscben verkregen Het wark'Uid in de klaver, dat hier vrij alge meen was, is daardoor verdreven. Nood zakelijk blijft intusscben bij aankoop van zaden een voortdurend onderzoek op zui verheid. Ten slotte nog d6 volgende cyfers Het eerste jaar werden a&ngekocht 14450 KG. voor ƒ2179.-. Het 25ste jaar weiden aangekocht 1044100 KG. voor ƒ43668.12. In het geheel werd door deze vereeni ging in den loop van 25 jaar b 393996.29s voor 6376100 KG. superphosphaat, 1016350 auunoniaK-superphosptiaat en 1228400 Cliili-s al peter. Aardenburg, November 1902. AXEL, den 28 November 1902. -•Aan Emile van de Vijver landbou wer te Koewacht, is door Ged. Staten van Zeeland ontheffing verleend van het verbod in 1, voor wat betreft de wegen nos. 22. 24 en 24a van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Koe wacht en nos 2. 6. 31, 33 en 34 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Axel, zoodat die wegen mogen worden bereden met twee aan elkander gekoppelde voertuigen, mits alsdan de onderstellen stevig aan elkander verbon den zijn. Het plan om door een tramlijn Oos telijk en Westelijk Zeeuwch Vlaanderen te verbinden, is opnieuw in overweging Hg zei haar dat zg beideD moesten ster ven. Eerst muet gg er aan en dan ik," i hg. »Dat durft ge niet,'' had de vrouw hem antwoorddoch bij het zien van den e vol ver had zij toch, otn het gelaat te be schutten, den arm opgelicht. Daarop klon ken twee schoten, die beide troffen den eersten kogel kreeg de vrouw in der. linker voorarm, den tweeden in de kir, of liever in het linker kaakbeen. Het derde schot loste hg zich in het voorhoofd en de moordenaar viel dood neer. De vrouw is een zekere Pgeboortig uit Hulst. Haar toestand is bevredigend, M. Ct. Herhaaldelijk werden in de laatste we ken opmetingen verricht; de richting is thans vastgesteld nl. Breskens-Hoofdplaat Biervliet Den Hoek-Terneuzen Om van Biervliet aan den overkant van den Brakman te geraken, wil men de Angelina- met den Stellepolder aaneen sluiten, en dan naar Den Hoek overste ken. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 30 November 1908. Ned. Herv. Kerk Ds. J. B. T. Hugenholtz D8. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm 9 ure Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Ds. R. van de Kamp Ds. R. van de Kamp U'tsluitelijk raadplegingen voor 11 Keel-, Neus- en Oorziekten den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, voormiddags te Srnt Nicoiaas (Waas) no 43 Statiestiaat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen aadplegingen te Lokeren (Waas) no. 34 Roomstraat no. 34, van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg Zitting van 28 November 1902. E. S., 25 j., schipper en visscher te Graauw, is wegens mishandeling veroord tot 10 boete of 10 dagen hecht. P. F. d. W., 36 j., metselaar te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot eene maand gevang. Bg bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is naar de open bare terechtzitting dier Rechtbank ver wezen J. B 36 j., rijksveldwachter, geboren te Maastricht, wonende te Arnemuiden gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hg te Arnemuiden in 1902 op verschillende tgdstippen opzettelijk gelden van diverse personen ontvangen om daarvoor opgelegde boeten te betalen bjj den ontvanger de registratie te Middelburg, zich heeft toe geëigend en kwitantiëu aan personen heeft uitgereikt valschelijk met den naam van dien Ontvanger onderteekeud alles breeder bg voormeld bevelschrift omschreven. Aan den beklaagde is Mr. P, Dleleman advocaat te Middelburg ambtshalve als ver dediger toegevoegd. In een herberg in de Coburgstraat naby de Zuidstatie te Antwerpen leefde een echtpaar M., tusschen wie gewooulyk hevig onmin bestond. Dinsdagavoud laat, toeD de vrouw reeds in bed lag, kwam haar man de slaapkamer binnen meteen revolver in de hand. De Notaris P. Drogmans, te Axel, zal met gedeelteiyke tusschenkomst van zijn ambtgenoot Th. Steegers, te Assenede, ten verzoeke van JOSEPHUS DECLERCK te Ter Neuzen en de Erven zgner over ledene vrouw J. F. M. VAN BELLE, op Maandag 32 December 1903, des namid dags 1 ure, in de herberg bij Polydobï Bockstael te Sas var. Gent, verkoopen: Koop 1. 2 hectaren 54 aren 62 cen tiaren of 5 gemeten 213 roeden BOUWLAND, in den St. Albertpolder, gemeente Sas van Gent, kadastraal bekend in sectie B nummer 657 ged. Koop 3+2 hectaren, 54 aren 62 cen tiaren of 5 gemeten 213 roeden BOUWLAND, in den St. Albertpolder, gemeente Sas van Gent, kadastraal bekend in sectie B nummer 657 ged. Grondlasten van beide koopen 25,70. B +34 aren 05 centiaren Koop 3. ot 229 ïoeden BOUWLAND, gelegen als voren, kadastraal bekend in sectie B nummer 657 ged. b5 aren 70 centiaren of 40 roeden GROND aldaar, kadastraal bekend in sectie B nummer 658in erfpacht tot 16 October 1905 bij G. L. Seohïbi voor 18,80 per jaar. Koopen 1 en 3 in pacht by genoemden Bockstaei. tot het rooven van den oogst in 1905 voor 461,34 per den hoop. Lasten voor eigenaars rekening eu Koop 3 a. in pacht bij genoemden Seghebs tot het rooven van den oogst in 1904 voor ƒ36 pei den hoop. Lasten voor eigenaar. Betaling der koopsom 3 maandenon kosten 8°/0 acht dagen. De pachten en erfpacht beginnen sedert de laatste valdagen in voordeel der koo- pers te loopen. docb moeten zij daaren tegen bij de betaling hunner koopsommen aan de verkoopers opleggen het sedert die laatste valdagen tot den dag der be- talicg verschenen gedeelte diör pacht en erfpacht. Grondlasten van 1 Januari 1903 en polderlasten van 1 Mei 1908 voor koopers. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van DOMINICUS BAÉRT en Kinderen, aan bet door genoemden BAERT, alsnog bewoonde perceel, te Koewacht (Zand), verkoopen Op Vrijdag 12 December des voormiddags 10 ure: alsEene party Wagenmakershout, alsEsschen-, Beuken-, Eiken- en Olm-, in verschillende dikte en lengte; voorts Olmen-, Eiken- en CaDada- planken, Gereedschappen, al wat aan het vak behoort. Mallejan, Schaal- stukken, eikeu Palen, Landbouwge reedschappen, Brandhout, Handkar,

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2