STJIC'MUm. STJICOLlmLAGE puike RUHRKACHELKOLEN, St. NICOLA AS Gemengd Nieuws Advertentie». lieden ontvangen C 8 888H» Hanglampen, Looplampjes, Ganglantaarns, enz. enz. IN LOSSING Ontvangen SPEELGOEDEREN, voor de St. Nicolaas. Stoolit met den winter TURFBRIKETTEN. k B. A. ROLFF, Li is gearriveerd, bij C. P. PROVOOST. Ruime keuze. Lage prijzen St. Nicolaas-Artikelen is gereed, bij J. H. VAN DIXHOORN, Axel. Eenig en V oordeelig Ia wiatermaaad. vonden werd. Hij spreekt daarom als zijne vaste overtuiging uit dat snuivers ii. dat klimaat, als een gevolg van de droogte, gezonder worden. De heer Beech, paardenarts bij het Egyptische leger, wijst er op dat onder bijna 500 Arabische paarden slbchts 5 snuivers gevonden werden, onder de in- beemscbe geen enkel. Ook in Algiers en in Indië behooren de paarden, die aan deze ziekte lijden, tot de zeer groote zeldzaamheden. In Europa komt coinage hot veelvul- digst voor en wel in Engeland, Frankrijk, Nederland, België, Holstein, Hannover en over geheel Noord-Duitschland In Zweden en Noorwegen vindt men, zooals de heer Leopold in do Provinciale Groninger courant meded jelt, geen snui vers, t geen waarschijnlijk liet gevolg is van de sterke constitutie der kleinere paardensoorten. Cornage toch woidt onder ponueys en dubbele hitten zelden gevon- deo, en bel Noordsche paard behoort tot dat ras. In Frankrijk vindt men cornage onder de paarden in de departementen La Man che, Orne en Calvadosin de Vendée zijn zij zeldzaam, ten zuiden van den Gaionne komen zij in 't ge.ieel niet vooi, In Ierland is het aantal snuivers grooter dan in Gioot-Brittanje, ofschoon de kwaal ook daar wordt aangetroffen onder vol bloed paaiden, zoowel als onder halibloed en werkpaarden. Hoówel het zeer opmerkelijk is dat coinage in zuidelijker landen niet op het nageslacht overerft, is het toch niet meer aan twijfel onderhevig. dat zulks in onze streken wel het geval is, en dat afstam meliugen van paarden, d e in hunne jeugd reeds met dat gebrek behept waren, door gaans daarmede ook worden aangedaan. Omtrent de erfelijkheid moet men in- tusschen rekening houden met het out- staan van het gebrek. Komt dit eerst voor op lateren leeftijd, dan is de erfelijk heid niet waarschijnlijk, waarotn dan ook bij do verplichte hengstenkeuring die hengsten, waai bij dat gebrek zich eerst op lateien leefljjd openbaart, niet worden afgekeurd. De grootste aanleg voor cornage bestaat volgens den Engelschen schrijver op den leeftijd van 2—7 jaar. Deze aanleg wordt bevorderd door slecht geventileerde voch tige stallen, daar een vei blijf daarin aan leiding geelt lot allei lei ziekten vei koud heden, bronchitis, longontsteking, influen za en dergelijke, die volgens Fleming de oorzaken kunnen zijn van suuivenden damp. Opmerkelijk is bet dat wij in oen ander werk over paaiden aangeteekend vonden, dat het inbeemsch Nederlandsch paard oorspronkelijk weinig of niet van cornage wist, en dat deze ziekte na de kruising met ingevoerde hengsten toegenomen is. WÜ haalden zoo even aan, dat hengsten vau zekeren leeftijd niet meei afgekeurd worden voor cornage. Die leeftijd is be paald op 7a/2 jaar. Iedere hengst wordt dus, wanneer bij van Nederlandschen oorsprong is, vijfmaal gekeurd op cornage en wel op den leeftijd van 21/2, Sl/2- 51/2 en 6V2 jaar De afdeeling Noord-Holland van hel Nederlandsch Paardenstamboek acht dit 2- maal te veel. Zjj sprak als hare meening uit dat hengsten, die goedgekeurd zijn in hun 3de, 4de en 5de levensjaar, niet meei mogen afgekeurd worden voor cornage. Dit is in strijd met de meening van Fleming, die alle snuivers wil uitsluiten van de fokkerij en daarbij den nadruk legt op eene behoorlijke stalve. pleging, die een. voorbehoedmiddel kan zijn tegen verscheidene ziekten, die tot cornage aan leiding geven. Over eene andere vraag, nl. of bet aan tal cornardb ouder de hengsten en merriën nagenoeg gelijk is of niet, zijn de geleerden bet nog niet eens. Móiler meent dat de eenzijdige verlam ming in het strottenhoofd miDder voor komt bij vrouwelijke dan bij mannelijke paarden. Fleming kan zich daarmede vereenigen, wanneer met mannelijke paarden alleen dekhengsteu worden be doeld. Het aantal snuivers onder ruins en meniën is nagenoeg even gioot. Ten sloile deelen wij hier nog de mee ning mede van den hpor Hekmeijer, die voor paarden van groote waarde in 1873 de operatieve behandeling niet ontried, maar daaraan onmiddellijk vooraf deed gaan dat eene geneeskundige behandeling, op welke wijze dan ook, meestal geen gunstig gevolg hebft. Men ziet over de erfelijkheid van cor nage in ons klimaat bestaat geen verschil van meening, wanneer de ziekte zien openbaart tot in het 5de levensjaar. Blijft een paard vrij van snuiven tot op dien leeftijd en wordt het daarna cor- nard, dan schijnt de ziekte van het oor spronkelijk gezonde paard niet meer over erfelijk te zijn. Natuurlijk stellen wij ons in dezen hoe genaamd geen partij Wij deelden mede wat wij bij vakmanuen vonden aange teekend, maar meenen daarbij toch den raad te mogen geven zich te onthouden van het aankweeken van hengsten, waar van men niet zeker weet dat de ouders, tot in het tweede geslacht terug, vrij water, van deze ziekte. Zeker zal men zich daardoor latere teleurstelling sparen. AXEL, den 18 November 1902. De onverwacht op zoo strenge wijze ingevallen vorst is voor velen een groote tegenslag. Niet alleen dat aan de op hoopen liggende beeten veel schade kan toegebracht worden, maar bij onderschei dene landbouwers staan nog heele par tijen in den grondhet rooien daarvan zal vanzelf indien het al niet geheol on mogelijk is dan toch met vrij wat moeite kunnen bewerkstelligd worden. Laten wij hopen, dat de spieekwoord „Strenge heeren regeeren niet lang" ook op het vriezende weder van toepassing mag zijn, opdat de ongunstige zomer niet door een nog veel nadeel aanbrengend najaar ge volgd worde. Zaterdag j.l. had in „Het Gulden Vlies," bewoond door Mej. de wed. Rolff ten overstaan van den Notaris P. Dreg- mans te Axel. de verkooping plaats van een Woonhuis en Aanhoorigheden, staan de in het fort „Ferdinandus" gemeente Koewacht. Kooper werd de heer Ch. L. Ivens alhier voor ƒ200. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie zijn benoemd in de gezondheidscommissie voor de vereeniging van gemeenten welke haar zetel hebben te Ter Neuzen A. Moerdijk, fabrikant, lid van de Provinciale Staten van Zeeland te Zuiddorpe. tot lid en voorzitteren tot leden mr. F C van Deinse. advocaat te Ter Neuzen, R. P. Offringa, arts te Axel, R. J. Klaassens, apotheker te Ter Neuzen en J. Wisse, bouwkundige te Zaamslag. Bij de Vrjjdag te Graauw gehouden stemming voor een lid van den gemeen teraad. ter voorziening in de vacature ontstaan door de ontslagneming vau den heer H. Franken, zijn uitgebracht 183 stemmen Hiervan verkregen de heeren P. A van Kampen 98. en A. Plasschaert 83 stemmen. Van onwaarde waren 2 briefjes. Gekozen is dus de heer Van Kampen. Voor een paar dagen bad ten linize van J H. te Assen, naar de »A*ser Ct.» méldt, bet volgende plaats. Het nauwelijks 2 jarig kind van H. had speienderwjjs het hoofdje gestopt in een tinnen slaapkamertneubel, dat des nachts go^de diensten kan bewjjzen. Dit meubel nu was van zoodanigen voriu dut het. kind, toen het zjjn hoofdje er een maal in had, dit er niet meer uit kon kijj- gen. Goede raad was duur. Men wist niet beter te doen dan de hulp in te roepen van een machinist, die het hevig schreien de kind uit zjjn benarden toestand verlos te door het tin stuk te vijlen. Met dat al had het wurm een uur lang den linueu helm opgehad. Het Uandelsbo van Antw. scbrjjft Van lieden af begint de intrekking van al de uikkelmunt zonder gaatjes, 'tis te zeggen al de munt, uitgegeven tusschen 1861 en 1902, zijnde een totaal bedrag van 10,722 008 fr. Bijzondere instructies betieffende da in trekking zjjn aan het peisoneel d-r Nat io nale B nk gegeven. Alle ingekomen nikkelmunt woidt te Rrussel vernietigd. Tegeljjkertjjd met de intrekking der nik kelmunt worden al de stukken van 2fr., 1 fren 50 centiemen der Latjjnsche Unie; België, Frankrjjk, Zwitserland en Grieken land ingehouden, die versleten en bescha digd ol wier jaartallen en opschriften nog slechts onduidelijk leesbaar zjjn. Wat het intrekken der centstukken in 1901 aangaat, melden wjj dat er 16,250,000 stuks, ter waarde van 325,000fr„ vernietigd worden. Te Antwerpen heeft een zeeman een vrouw uit een herberg, waarschjjnljjk om dat zjj niets van hem wilde weten, met een mes een aantal steken gegeven en daarna zich zelf de buik letterljjk opengereten Hjj is zelf, na afschuweljjke pjjnen te hebben doorstaan, overleden. De vrouw hooptmen nog in het leven te houden. Aanzuivering van het ver- schuldigde wegens Hoofde- iyken Omslag, Schoolgelden en Keur- loonen over 1902, wordt dringend vei zocht. VAN DISHOECK, Gemeente- Ontvanger. EEN GROOTE SORTEERING tevens opnieuw een partij alles aan sterk concurreerende prijzen. Minzaam aanbevelend, Axel. C. P. GAST. ln-t schip VERTROUWEN" schipper STREEFLAND, met voor rekening van JOH SMIES en AXPl- C SCHIEMAN. EENE RUIME KEUZE Die 50 «ent besteedt ontvangt een lot op le prijs: Een .Nikkelen KOFFIEKAN en dito COMFOOK. 2e^rgs: Een ALBUMSTANDAARÜ. 3e prijs: Een ALBUM. L. B. A. ROLFF, Lz. - ■'SUsSE"*' "9 ondergeteekeude bericht het geachte publiek dat hij weder uitgestald is met een prachtige collectie Goedkoope prijzen. Minzaam aanbevelend Axel. C. P. GAST. Ondergeteekeude is wederom uitgestald met eeD prachtige soi teering voor groot en klein, waaronder POPPEN in verschillende kleederdrachten, aan zeer lage prijzen. Voor iedere 50 cent bij mij besteed ontvangt men een vrij lot op drie mooie prijzen een prachtige ALBUM, een INKTSTEL en een paar MUURVERSIERINGEN. Met beleefde aanbeveling G. W. DE JONGE, Axel. alleen in verzegelde pakje3 voorzien van bovenstaand gedeponeeid Handelsmerk in Zeeuwsch-Vlaanderen verkrijgbaar te Axel, F. Dieleman, Finna wed. H. Harinck, Hulst, C. L. Du Cock-Sijlva. Ter Neuzen, C. Leunis Rz., D. Herrebout G. Meertens, Wed. Klaassen-Donze, A. van Overbeeke, St. Jans teen, J. A. J. Rottier, Sas van Geut, J. T. de Smidt, Zaamslag, wed. J «le Vos, I). J. van Pienhroek, AxelschestraR. In 't bijzonder wordt de aandacht geves tigd op SOUCHON uo. 5, a f 1,30 pei x/2 Kg. is de aanbieding van het nieuwe boek: Hooiende, leerzame, nuttige verhalen voor de jeugd, door W. METS Tzn. INHOUD: 1. Het winterkoninkje, (met plaat). 2. Naar Transvaal, (met plaat). 3. Hercenigd, (met plaat). 4. Vrede na strijd, (met plaat). 5. Het Kerstfeest der selii|ibreukelingen. 6. Een geluk bij een ongeluk, (met plaat j. 7. Een gelukkige dag. Zeven mooie verhalen, waarvan 5 met plaat, in een fraai gesteendrukt omslag, alle 7 te zamen voor 0.50, Geo. 9.70. Een mooi geschenk voor de jeugd, voor uwe kinderen, uw neefjes en nichtjes, koi toiu, voor uwe lievelingen, dia ge eens recht aangenaam wilt verrassen. De kinderen zulleD veibaasd staan. Prijs ingenaaid f 0.50 Gebonden 0 70. Na ontvangst van het bedrag in post zegels of per postwissel, wordt hel on middellijk franco per post toegezonden door den uitgever j. D. DIJK, Groningen. N. Kijk-iu-T Jatstraat §d, ti

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 3