Dokter J. y. d. CALSEIJDE üitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, neus- en Oorziekten Men vindt onder de nieuwstijdingen ver schillende berichten over de Fransche kolenwerkstaking. De arbitrage is mis lukt, de werkiieden weigeren genoegen te nemen met de uitspraak. Dat wordt een kwade zaak. De Duitsche Rijksdag deed weer mets anders dan stemmen over voorstellen der obstructionisten en bezweek weer onder dit werk daar op een gegeven oogenblik niet genoeg leden aanwezig waren. Men wacht nu een voorstel tot wijziging van het reglement, waarbij de stemming dus geregeld zou worden, dat men toch de discussie kan doorzetten Zuid-Afrika. De gewezen staatssecretaris Reitz die iu Amerika lezingen houdt voor en over de Boeren, schreef in de „North American Review" een artikel onder den titel Vrede?" Het vredesverdrag van 31 Mei, schrijft Reitz moest eigenlijk een verdrag van overgaaf genoemd worden, en het stuk, waarin de Boerenonderhandelaars de redenen van hun overgaaf uiteenzetten, een protest. Hij voegt er bij. dat zoowel Kitchener als Milner plechtig beloofden, dat zij hun best zouden doen dat ter gelegenheid van Edward's kroning algemeene amnestie voor de Kaapsche rebellen uitgevaardigd zou worden. „Indien ik, gaat Reitz voort, met deze stukken en deze feiten voor mij voorde vraag gesteld word Is dit vrede dan antwoord ik beslist en onvoorwaardelijk Neen. Misschien is het de veelgeprezen Pax Britannica. maar het is geen vrede in de gewone en eerlijke beteekenis van het woord. Het zou kunnen zijn een .Vrede die alle begrip te boven gaat- maar het kan niet beschouwd worden als een duurzame vrede noch als een die het geweten bindt van die mannen, die om het overschot hunner vrouwen en kinderen te sparen, hem teekenden, om zoo te zeggen met het mea op de keel Reitz verklaart verder, dat hij, dus sprekend, alleen voor zichzelf spreekt. Hij heeft ook voor hij het stuk teekeude Kitchener in het bijzijn van al de onder handelaars duidelijk te verstaan gegeven dat hij alleen zou teekenen met dien verstande dat het geschiedde in zijn repre sentatieve en niet in zijn individueele hoedanigheid, en Kitchener nam met dat voorbehoud genoegen- Hij spreekt niet voor zijo landslieden, die in Zuid-Afrika verkiezen te blijven, en die klaarblijkelijk hun plicht doen, zoo lang zij niet erger lijk onderdrukt worden, de wetten gehoorzamen van de regeering onder welke zij leven, den Keizer gevende wat des Keizers, Gode wat Godes is. Hij spreekt als rechtsgeleerde van ervaring, die weet dat een overeenkomst, onder dwang aan gegaan. geen bindende overeenkomst is. Haar tegenover kan gesteld worden dat dit beginsel niet erkend wordt in het nternationaal recht, maar bestaat zulk een recht eigenlijk wel? Deze oorlog in Zuid-Afrika heeft, met andere belangrijke zaken, aan de wereld bewezen dat, hoe zeer ook de con ven tb van Genève en de Haagscbe conferentie daarmede in tegenspraak zijn, het internationaal recht niets anders meer beteekont dan het recht van den sterkste. Bovendien zijn de vredesvoorwaarden, met de plechtige en ontegenzeglijke belofte der Britsche vertegenwoordigers betreffende een alge meene amnestie voor de Kaapsche op standelingen, opzettelijk en ergerlijk ver broken, toen de inkt nog nauw droog was op het papier waarop ze geschreven waren. En al waren dus op zedelijke en wettelijke gronden deze vredesvoorwaar den bindend, en dat is niet zoo. t.oen ze geteekend werden dan zou ik nog vol houden dat. nu de eene partij haar be loften geschonden heeft, de tegenpartij niet langer gebonden is Is dit vrede Neen En wat thans in Zuid-Afrika ge beurt, onder het kleinzieligwraakgierige kwaadwillige bestuur van de twee mannen, die hoofdzakelijk verantwoorde lijk waren voor den oorlog den Brit- schen Minister van Koloniën en zijn satelliet Lord Milner - versterkt mij geheel in deze opvatting. Toen Balfour zijn speech hield, had hij zeker dit protest van den gewezen staats secretaris van Transvaal nog niet gelezen AXEL, den 14 November 1902. Donderdagavond gaf de Zangvereeni ging „Excelsior* haar eerste wintercon cert ten huize van dhr. P. Koole. De zaal was stampvol. Zeide de voorzitter in zijn welkomst woord, dat men de verwachtingen niet al te hoog moest spannen, daar allen nog slechts de eerste schieden gezet haddei op het geBied van Zang en Rederijk, wij kunnen gerust getuigen, dat onze wachtiogen verre overtroffen zijn. Beginnen we met den zang Zonder iets te willen afdingen op de andere zang stukken moeten wij afzonderlijk noemen Boven de Sterren* en „Schaapherders Zondagslied," die een flinken indruk op het publiek maakten en de Pot pouri „Zang en Vriendschap" die blijkbaar ook goed in den smaak viel. De voordrachten. Ook dezen liepen al len goed van stapel Welke de beste was, durven we niet beslissen Wel, dat het slotnummer „De Mislukte Kraamvi site een uitmuntend gekozen stuk was om het publiek in een prettige stem min huiswaarts te doen ueeren. Zonder iets aan de heeren zangers te kort te willen doen, kunnen wy toch niet nalaten er nog even op te wijzen, dat de dames éu van haar /.ang én van haar costumes heel wat werk hadden gemaakt De tooneelstukken Gaarne gaven wij hier een uitgebreid verslag van, doch het zou ons te ver voeren om over alles uit te wijden, wat wij hierbij genoten hebben Beide stukken werden flink en vlot af gespeeld. In het »Plezierritje« speelden Mej. A Vink en dhr. Kr. Dieleman de hoofdrollen op uitnemende wijze. Op het spel der overige heeren en dames viel evenmin iets aan te merken. Na de pauze kregen wij het blijspel ♦Negen en negentig beesten en één boer Doka. Jan- en Pieter Ram, en de Letter peelden uitmuntend, terwijl de rol van Vrouw van Beek aan Mej. J. de Bruyue toevertrouwd zelfs op verdienstelijke wijze werd vertolkt. We bes1 ui ten ons verslag met het uit preken van de hoop. dat wij »Excelsior dezen winter nog eens op de planken zien. De vrouw, die Zondag door haar man iu bewusteloozen toestand werd ge- onden is Woensdag aan de gevolgen overleden. J. Lansen wagenmaker alhier gaarde van 10 kippen waarvan één een broed kuikens grootbracht 2019 eieren voor zeker een mooi getal en kan gerust ge worden dat deze kippensoort wel aanbeveling verdient. Beroepen naar de Geref Gemeente Giessendam (A.) Ds K. J Kapteijn alhier. Dezer dagen werd te Ter Neuzen de kapitein van een aan de loskade lig gende schoener gearresteerd, die verdacht wordt uit de logeerkamer van een café r, waar hij wel meer kwam, eer gouden horlogeketting te hebben ont vreerad By onderzoek bleek, dat hij de bewuste ketting werkelijk in zijn bezit had. en waarna proces verbaal werd op gemaakt en hij weer losgelaten werd Zaamslag. Woensdag had in het loge ment bewoond door G de Visser ten overstaan van den notaris P. Dregmans te Axel en ten verzoeke van de weduwe en erven J. Schieman, alhier de verkoo ping plaats van een woonhuis en aan hoorigheden. Koopers werden K. H. Haak en P- Wisse beiden te Zaamslag voor 650 Zuiddorpe. Een kanarievogeltje, dat dezer dagen aan den vogelaar S. alhier ontsnapte, keerde 's avonds in zijn kooitje dat buiten gehangen was. terug. Dit bracht S er toe, om den volgenden dag met een paar kanarie's een proef te nemen en deze buiten te laten uitvliegen. Werkelijk waren beide vóór het vallen van den avond weer piesent. Den twee den dag ging het al even goed. maar den avond van den derden dag keerde er slechts één van het tweetal terug Het andere vogeltje was verzeild op de hof stede van den landbouwer Ed. Martens aan de Ster, waar het 's avonds de woon kamer kwam binnenvliegen. Keciitszaken. Arrondissciueiits-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Nuvembei 19(J2 G. T., 23 j, arl)6ider te Westdorpo, is wegens opruiing verooid. lot vier maanden gevang. P. J. T 50 jschoenmaker te Clinge, wegens meineed veiooid. tot zes maau- Ier, gevang. „Ik hoop hem te redden maai de toestand is ernstig, zeer ernstig." Zij bleef een oogenblik als vernietigd, verplet door den slag, die zoo plotseling op baar neervielvervolgens lichtte zij langzaam de schouders op en verhief het hoofd. „'t Was mijn plicht u te waarschuwen, hernam de geneesheer. „Maar wat deert hem tnoeg zy met n Digszins vastere stem. »Eeu hartkwaal die dat orgaan niet genoeg doet samentrekken, en het byge- v dg niet ontlast van bet bloed, Jat het overstelpt.* „En is dal gevaarlijk »Zaer gevaarlijk „Maar hij is uooit ziek geweest." Hij is 't reeds lang geweest zonder het te weten; zijn onmacht openöaait ons zijn toestand Zij laizelJe eenige oogenblikken en zeide toon „i)ie ziekte is geneesbaar, niet waar? »Ja somwijlen men kan er - tenminste meê in 't leven blijven." „Hij zal in 't leveu blijveu wij zulle hem verplegen, hem redden. Ge viaagt of ik moedig ben; ik weet niet of ik hot was, maar ik beloof u, dat ik het wezm zal. Tot nu toe lmb ik mets gedaan d m te leven, myn vader handelde, oordeeld werkte voor mij. Tbaus behoort het mij voor iiern te oordeelon en te werken Ik zal 't doen." »Houd moed, mijn kind zoodra ge n-y noodig hebt, ben ik tot uw dieustkrei tot uw vader teiug en wees vooral iustig.« Zij ging weder naar boven. Maar vóór de kamei binnen te treden, hield zy stan 1. Zij stikte, tranen overstroomden hm oogeu. Kalmte, had de docter gezegd. Zij moest kalm zijn opdat haar vader ha ai angst nier zou hemeiken. Zij di 'Ogoe zich de oogen eu haalde herhaalde malen adem, vervolgens, den glimlach op de lippen trad zii binnen. „Het was zeer eenvoudig wat myuhet* Graux my had aan ie boveieo.* zeide zy hot bed baars vadms uadeiend; »mnr hij is nog al spraakzaam, zooals ge weel eü als bij aan 't uilleggeu is, komt er „een einde aan. Wordt vervolgd.) den Maandag en Donderdag van 8 tot 1 uren vooi middag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten N°. 43. Statiestraat, N°. 43. Sint Xikolaas (Waas) Helgiëu. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 16 Sovember 19©». Ned. Herv. Kerk Voorin 91/, ure Ds. J. B. T. HugenhoUz (Collecte voor noodlijdende Kerken en Personen. Nam. 2 ure Ds J. B. T. Hugenholtz (Collecte voor noodlijdende Kerken en Personen, tiereforineerde Kerken Kerk A. Voorm. 9 nre Ds. K. J. Kapte: Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteg Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp Oenieiigtl Aieuws - De schipper J. Loosgelder van Ltjjn scüip Elise Jeanne, liggende op stroom vooi de Maaskade te Rotterdam ging Zon dag met zyn vrouw n ar Den Haag, /.jjn 34-jarigen kn-cht L Jansen alleen a,n boord achterlatende, Des avonds om balf acht terugkeerende, was er niemand aan boord. Dit verontrustte der. schipper, die bet schip doorzoekende, weldra bemerkte dat by bem ingebroken en een blikken omuieltje met 190 aan bankpapier ver wenen was Om halfti»n hiervan by de politie kenmsgevende, stelde deze terstod alle nasporingen in het werk om den ver misten schippersknecht, den vermoedeljjken dader, iu banden te krjjgen en zy had het geluk hem des nachts om éan uur op den Schiedamscbendyk te arresteeren. Daar reed liy lustig met vier personen iu een rjjtuig rond Ongeveer 5 had hy nog in zyn zak terwyl de koetsier 50 van hem in bewaring had. De rest van het gestolen geld was verdwenen met vrienden en vrien dinnen had Jansen in den loop van den dag f 135 zoek gemaakt. Op de nog over zijnde J 55 heeft de politie beslag gelegd. By een ingezetene in de Korte Poten te 's-Gravenhage was een pclitpaar uit Zie- ikzee voor een paar dagen gelogeerd. Woensdagochtend vroeg roken de huis- genooteu brandlucht eu toen zij zich naar het slaapvertrek der logés begaven, vonden zy beiden dood, geslikt door rook. Waarschijnlijk is een kaars in aanraking gekomen met de bedgordijnen en hebben deze zonder brand te veroorzaken voortge- smeuld, waardoor de echtgenooten bewus teloos zyn geworden. Men vond den man dicht by liet raam blykbaar heett hy getracht dat nog te ope nen, doch het is hem niet gelukt Men begrypt de ontsteltenis in het huis gezin. De onderofficier T., te Assen, moest deze week voor den raad van informatie verschijnen, daar hy onbeleefd was opge treden tegen den sergeant der wacht, toen hy te laat thuis kwam Degradatie zou daarvan zeer waarschynlijk het gevolg zyn. Hy heeft om daaraan te ontkomen, zich op zyn kamer doodgeschoten. Door de politie is te "s-Graveuhage een 19 jarig dienstmeisje aangehouden, dat in een tyiisverloop van nog geen jaar, by stukjes en beetjes, haar meesteres dame., voor ongeveer f 9l)J aan effecten had bestolen. Voor dat geld had het meisje zich gaan deweg verschillende goudeu en zilveren sieraden, een pendule, een naaimachine, vaasjes enz. en ook kleedingstukken aan geschaft. Ook had ze veel aan kennissen ter geschenke gegeven. Het meisje heeft voor den politiecom missaris een volledige bekentenis algelegd. De door haar, voor het ontvreemde ge kochte voorwerpen zyn mecrendeels opge spoord. Het meisje beweert de door baar gestolen eflecten te hebben verbrand. - Woensdagmorgen te 7 uren werd te Rotterdam alaim gemaakt voor een brand die was uitgebroken op den gemeenschap- peljjken zolder van het hofje no. 91 8#D de Warmoeziersstraat. Om zes uur in den morgen was een der bewoners van de wo ning no. 94 het laatst met licht op den zolder geweest. Met behulp van drie spuiten was de brand in een uur lyds gebiuscht en tolde zolderverdieping b-perkt. In de woningen der zes gezinnen werd belangrijke schade aangericht. Een hunner verzekerd. old en water was niet

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2