Dokter J. y, d. GALSEIJDE, Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, neus- en Oorziekten AXEL, den 7 November 1902. Woensdagavond gaf de rederijkerskamer „De Herleving" alhier ten huize van den heer Blansaart hare eerste uitvoering in dit seizoen. De zaal was als naar gewooote flink bezetnatuurlijkhet publiek van onze plaats, dat dergelijke uitvoeringen op prijs stelt, weet, dat in deze vereeniging veteranen zitten, van wie men iets goeds mag verwachten. Het programma had een groote gecos- tumeerde uitvoering beloofd en, getrouw aan hunne belofte, gaven de uitvoerders dan ook iets te zien en te hooren dat de verwachtingen der belangstellenden verre overtrof. Immers, het eerste nummer „De twee broeders", tooneelspel in vier bedrijven, episode uit het jaar 1600, (Slag bij Nieuw- poort), hoe kon het anders tot zjjn recht komen, dan dat de uitvoerders gekleed waren in de costumes die destijds ge dragen werden Welnu, tot in de puntjes was daarvoor gezorgd. Hoofdpersonen en liguranten, allen waren gekleed met de hen passende gewaden van dien tpd Met gevoel en in den juisten toon werd het geheele stuk gespeeld, werden de verschillende roe rende passages voorgedragen, zoodat het publiek geheel onder den indruk geraak te, het stuk als het ware meeleefde en aan veler oog een traan ontsprong, ja zelfs menigeen tot snikken toe bewogen werd. Is er beter bewijs aan te voeren, dat er met gevoel werd gespeeld, dat de rollen goed vertolkt werden Nooit nog werd hier zulk een uitvoe ring gegeven Bovendien, het stuk spe lende in den 80 jarigen oorlog, moest wel veel belangstelling wekken. En het publiek, het talrijk opgekomen publiek, was dan ook dankbaar en voldaan. Het tweede nummer van het program ma „Drie lotelingen voorden militieraad* bracht in hooge mate de lachspieren in werking, evenals het blijspel „Een avond onder vroolyke jongens,* dat na de pau ze volgde. Het slotnummer «Vogels voor de kat* deed echter de deur dicht. Wat er toen gelachen werd, 't is in een woord kolos saal. Die stukje, van vlaamschen oor sprong viel zoozeer in den smaak, dat het nauwelijks gedaan was, of er werd van alie kanten om eene herhaling nen zich stellig te zullen verwezenlijken Het tegenwoordige voorspelde de toe komst. De dertig proefjaren, wolke h(j met zoo- voel moeite doorworsteld had, waren ver goten, thans behoefde hij slechts recht uit te gaan, behagelijk overtuigd zijn doel to bereiken, namelijk een verworven wel stand en het geluk zijner dochter vei ze kerd. Zulks schonk hem een gerustheiJ, een gelijkheid van humeur welke hij nooit gehad had hij was niet meer de mensch, dien hij zoo dikwert in de laatste jaren geweest was veianderiyk met hel webr, gevoelig en beweeglijk, thans was het met den glimlach op de lippen dat hij insliep en met den glimlach op de lippen dat hij ontwaakte. Nooit bij heugenis van leerlingen, en zelfs van onderwijzers had men zulk oen goedigen, gemakkelijken weiwillenden diiekteurontmoet; lty scheen goen andeie begeerte te hebben dan ge lakkigen in zijne omgeviog te zien. Hem zoo goed vindende, had men aan vankelijk geloofd dal men hem gemakkelijk onder den duim kou houden en men had hem op de proef gesteld. Onder degenen die hem gepolst had den, zoowel om te zien wat ztf van hem maken konden als voor hun eigen ven maak, bevond zich een bejaard onderwij zer in de oude letteren, Plauchot geltee ten, die naar ouderdom met de zevende klas was beiast gewordeD. Vader Plauchot is een bekwaam man zeiden zijne collega's van hem, doch zij voegden er fluisterend bij »bp is de or. uitstaanbaarste ezel van de weield.* Wordt vervolgd j roepen. Met de grootste bereidwilligheid werd hieraan voldaan want „de Herlevers" kennen hun publiek en stellen hunne belangstelling op prijs. Onnoodig te zeg gen. dat een daverend applaus en een welgemeende felicitatie aan de verschil lende medewerkenden, voor dezen goed geslaagden avond als loon mochten inge- oogst worden voor de veie moeiten, zorgen en onkosten, welke „De Herleving" zich heeft moeten getroosten, om aan hare vrienden en begunstigers te tooneu. dat het haar ernst is. om de eenmaal aan gekuoopie banden van vriendschap en toegenegenheid niet alleen in stand te houden, maar, zoo mogelijk nog nauwer aan te halen. Het was een genotvolle avond, dio avond van Woensdag, en de Herleving* zal voorzeker in dit seizoen nog wei meer van zich doen hooren. - By de dezer dagen te Venlo ge houden examens voor de vrije- en or- deoefeniugen slaagden Woensdag j. 1 o. m. C. P. Amelunxen van Sas van Gent en D J. A. Bareman van Hoek Donderdag slaagden voor genoemde ac te J. Cornelisse alhier en P. A. Verbist vaa Clinge. - De sluiting der jacht op patrijzen in deze provincie is door Gedep Staten bepaald op Zaterdag 29 November e. k met zonsondergang, die op hazen, fazan ten, korhoeDers en kwartels op Woens dag 31 Dec, e k. met zonsondergang tetwijl het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. - Te Philippine zal op Zaterdag den 22 Nov. door den militie commissaris in Zeeland eene naloting gehouden worden voor éen loteling. Aan de loting, den 24 October te Ter neuzen gehouden werd voor die gemeen te door 8 lotelingen deelgenomen, terwyi er zich 9 aangemeld hadden. Maar om trent een der lotelingen was het onzeker of hü in ons land verplicht was te loten. Hij zelf is wel hier geboren maar zijne ouders wonen in België. En eerst thans is uitgemaaki, dat hij volgens de Neder- landsche wet Nederlander is. Intusschen heeft hij ook van het ge meentebestuur van Bouchaute (België) - de woonplaats zijner ouders bericht ontvangen, dat hij ook daar voor de na tionale militie is ingeschreven In de Staats Ct. is opgenomen de overeenkomst betreffende den spoorweg van Hulst uaar Walzoorden tusschen dec staat en de naamlooze vennootschap Stoomtram HulstWalzoordengevestigd te Hulst. Maandag ochtend vond men te Sas van Gentnaby »de Gouden Leeuw" een vrouw als levenloos op de straat liggen Spoedig werd de politie daarmede in ken nis gesteld en terwijl deze naar het zie kenhuis de brancard ging halen, kwam een geneesheer ter plaatse, die den toe stand der vrouw nog zoo ernstig niet achtte. Tot ergernis van velen liet men de ongelukkige steeds op den killen grond liggen. Na een half uur werd ze naar het stedelijk ziekenhuis gebracht, waar ze weldra een beetje bijkwam. De vrouw heet A. M. E. H, is 62 jaar oud, werd geboren te Haps (N. Br.) en ia gedomicilieerd te Rotterdam Ze was weduwe en inwonende bij hare dochter die met een kermiswagen van plaats tot plaats reist Die wagen stond te Selzaete en de vrouw, die meermalen den wensch te kennen had gegeven in Hol land te willen sterven, was dien morgen zich onwel voelend, ongemerkt naar Sas van Gent geloopen. De vrouw ligt nog steeds in het ziekenhuis. M Ct. Koewaelit. In deze en andere gemeen ten. aan de grens gelegen, worden jaar lijks heel wat sigaien verhandeld Deze sigaren gaan meestal naar België en wor den door de smokkelaars per 500 1000 opgekocht. Vele herbergen, welke niet meer dan 4 A 5 uur van de grens liggen worden door de smokkelaars geregeld van Hollandsche sigaren voorzien. Dit smok kelen geschiedt niet 's avonds of 's nachts maar gewoonlijk op klaarlichten dag. Meestal loopen deze smokkelarijen goed af. Deze week had er echter een treurig ongeval bij plaats. Drie gebroeders uit de gemeente Dors- selaere kwamen hier om sigaren Pas waren ze er mede over de grens, of ze werden door eenige ambtenaren op gemerkt. De smokkelaars zetten het uatuurlijk op een loopen, doch de doua nen achtervolgden hen en een wilde jacht begon Onderweg moest men over de Moer' beekscho vaart De twe9 vlugtsten spion gen in een bootje en roeiden naar de overzijde De derde kwam te laatdoch zonder zich een oogenblik te bedenken sprong hij gansch bezweet in het koude water. Met groote moeite bereikte hij de overzyde doch juist toen zijn beide broeders hem wilden grijpen, viel hij te rug en werd eenigen tyd later levenloos opgehaald. Op zijn rug hing nog het pak sigaren. Er waren slechts 2 kistjes Voor 200 sigaren binnen te smokkelen had de ongelukkige zijn leven gewaagd Hij is slechts 27 jaar, gehuwd en vader van een kind. lem. Ct /iiiiddorpe Woensdag voormiddag ge raakte een paard, dat voor een kar ge spannen was op hol, doordat een riem van het tuig brak. waardoor de boomen der kar het paard veel last veroorzaak ten Een volleerd paardenknecht had mogelyk een en ander kunnen voorkomen maar wat mag men verwachten van een jongen van 14 a 15 jaar. die het paard Een bejaarde vrouw kon onmogelijk tijdig het gevaar ontvluchten en werd door de kar in vollen vaart een eindweegs meegesleurd. Met een diepe hoofdwonde, erg gekwetste beenen en aan flarden ge scheurde kleeren werd de arme vrouw bewusteloos naar haar woning gebracht. De geneesheer, die dadelijk ontboden werd, verklaarde gelukkig haar toestand niet zoo erg als men vreesde. Aan het hulp postkantoor werd de telephoonpaal stuk gereden, waardoor, tot groot ongerief van onze dorpsgenooten, die telegrammen ont vangen, de telephoondienst weer ge staakt is. den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten N°. 43. Statiestraat, N°. 43. Sint \ikolaas (Waas) Belgiën. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 9 November ÏOO». Ned. Herv. Kerk Leeskerk. Ds. J. B. T. Hugenholtr Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm 9 ure Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn De. K. J. Kapteijn Kerk B. Ds. R. van de Kamp Leeskerk. Gemengd Nieuws Brand te Rotterdam. Maandagavond heeft een ontzettende brand de stoomkuiperg en kistenmakerjj van lie firma Van der Lugl en Zoon aan de prins Hendrikkade geheel in de asch gelegd. Omstreeks 9 uren werd de brand ontdekt iu het vijf verdiepingen hooge opslaggebouw voo. duigen, hout en zaagsel, welk gebouw voor drie jaren nieuw gebouwd werd aan de Prins Hendrikkade, op den hoek van de Oeverstraat, aan welker andere zjjde reeds roeger de atoomkuip rjj en andere opslag plaatsen waren gebouwd Vermoedelijk is de brand omstreeks 8 uur in het zaagsel ontstaan. Toen te 10 uur de luiken doorbrandden, kon men eerst de vuurzee in bet tot de nok toe gevulde gebouw overzien. In minder dan geen tjjd sloegen toen ook vlammen over de straat heen over naar de stoomkuiperij en om halfelt was het vuur zoo hevig, dat de gloed uren in den intrek gezien we d en de bewoners der hiiiz-'n van de aangrenzende Sle.-plielling- straat aan/.eggirg kregen bun woningen te riaten, daai liet ergste te vreezee was. Al wat zich op bet 100 X 130 M. groo te terrein bevond vatte vuur, zoodat de aan blik als 't ware iedere minuut outzetiender werd. Huizenbooge stape.s hout en vaten, alle loodsen, ook het afzonderlijk slaande machinegebouw stonden tegelijk in lichte laaie. Halftwaalt sloegen de vlammen van uit de stoomkuiperg over naar de boterfabriek van Laming Son aan de zjjde van de Burgemeester Hoffmannstraat en in een oogenblik vertoonde ook dit vijf verdiepin gen hooge en zeven ramen breede gebouw aan die zijde een vuurzee. Men slaagde er intusschen in dit gebouw zoover te redden, dat alleen datgene ver brand is wat zich aan de zjjde van de Bur gemeester Hoffmannstraat bevond, maar toch is de schade ook daar aangericht, hoogst aanzienljjk. Evenzoo slaagde de brandweer er in een aan de zjjde der Thorbeckestraat grenzende stapelplaats van vaten tegen het vuur te beschutten. Dinsdagnacht te halfdrie vertoonde het geheele terrein nog een ontzapljjken vuur poel, ofschoon van de gebouwen slechts een paar brokstukkeu muur waren overge bleven. De houtstapels en al wat op den grood zich bevond brandde nog lustig voort. Even wel was op dat uur gevaar voor overslaan naar de omliggende gebouwen geweken. Do brandweer werkte met 7 stoomspuiten en 30 handspuiten, doch vermocht tegen zulk een ontzagljjk vuur slechts weinig. De schade wordt bp benadering op H/2 millioen geschat, doch alles is op beurs- polis verzekerd. Het treurigste is het voor de werklieden der fabriek, die er nog heden ten getale van 590 werkten. Men schrjjft nader aan Het Vad. Kon men zich gedurende den nacht ver lustigen in den ti effenden aanblik welken de brand opleverde verhoogd door de schil derachtige hel verlichte rivier, toen het weder dag werd kon men eerst recht over zien de ontzaglijke verwoesting welke het vuur had aangericht. Van al de reusachtige gebouwen en op stallen welke op het 6 a 7000 M2 terrein stonden is niets anders overgebleven dan een ontzaglpke rookende, hier en daar nog boog opvlammende puinhoop m-t enkele brokstukken van muren welke ieder oogen blik dreigen om te vallen eu dan ook slechts staande worden gehouden door ver bindingsankers en pzeren binten. Toch is het algemeen oordeel dat juist de uitzetting dier pzeren binteu door de hitte het instorten der muren zeer bevor derd hebben. Een dei omstortonde muren nam ook een fabrieksschoorsteen i - z|jn val mede. Slechts één iabrieksschoorsteen is er ongedeerd afgekomen en verheft zich hoog boven de puinhoopen uit. In het gebouw waar de brand is aan gekomen bevonden zich gelijk met de straat de kantoren, waarvan ook niets meer is overgebleven dan de ijzeren kluis, doch zoodanig onder het puiD bedolven, dat inen nog niet weet wat van de daarin gebor gen boeken en andere waarden is terecht gekomen, Het gebouw waar de braod is ontstaan was te 7 uren door het personeel verlaten. Van de daaraan aan de zijde der Sleep- hellingstraat grenzende opzichterswoning is ook niets gespaard eu op het daarachter geleger open terrein is van de hoog op gestapelde vaten niets dan de pzeren ban den overgebleven.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2